פורום תוכיפדיה
צריך עזרה בלגרום לתוכון לא לפחד ממני - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: צריך עזרה בלגרום לתוכון לא לפחד ממני (/showthread.php?tid=750)

עמודים: 1 2

צריך עזרה בלגרום לתוכון לא לפחד ממני - Arti - 10-26-2018

שלום רב,

יש לי שנה וחצי כבר תוכון (כשקיבלתי אותו הוא היה בן חודש או 3 חודשים, לא זוכר)
בהתחלה התוכון היה כל הזמן לידי, לא פחד ונתן לי ללטף אותו ושיחק איתי.

אחרי איזה חודש הוא הפסיק להיות איתי והתחיל לפחד (להתרחק ממני ולעוף כאשר שאני רק מתקרב או בא להחליף לו את האוכל ומים)

עברנו דירה בדצמבר, נתתי לו שבוע להתרגל ותמיד הוצאתי אותו (יש מקרים שלא כי הייתי עד כדי כך עסוק)

קיבלתי מדוד שלי קוקטייל שלא מפחד ממני (אבל לא אוהב כשנוגעים בו, רק אחרי שעתיים כשהוא בחוץ הוא נותן לך ללטף אותו בראש ובאוזניים שהוא מת על זה).

התוכון שלי כל הזמן מנסה להיות חבר של הקוקטייל, אך הקוקטייל מנסה לנשוך כאשר הוא מתקרב אפילו לכלוב שלו.

מה לעשות כדי לגרום לו לאהוב אותי שוב?

תודה. ארתור.

בגלל שאני גם בכיתה יא אז אני כל הזמן לומד ויש ימים שאני לא פותח אפילו את כלובם.

אני לא יודע אם יש קשר לקוקטייל שהתוכון שלי מפחד ממני, אבל אני שם את זה פה למקרה.

RE: צריך עזרה בלגרום לתוכון לא לפחד ממני - צבי דגן - 10-26-2018

(10-26-2018, 11:45 AM)Arti כתב: שלום רב,
  • יש לי שנה וחצי כבר תוכון (כשקיבלתי אותו הוא היה בן חודש או 3 חודשים, לא זוכר)
    הוא היה מאוד צעיר ואולי גם מפוחד וחסר ביטחון, לכן הוא אפשר לך ללטף אותו.
  • אחרי איזה חודש הוא הפסיק להיות איתי והתחיל לפחד (להתרחק ממני ולעוף כאשר שאני רק מתקרב או בא להחליף לו את האוכל ומים)
    עברנו דירה בדצמבר, נתתי לו שבוע להתרגל ותמיד הוצאתי אותו (יש מקרים שלא כי הייתי עד כדי כך עסוק)
    לאחר שהוא התרגל וקיבל ביטחון, הוא התחיל להתנהג באופן טבעי כמו כל תוכי שלא הואכל בידי אדם ולא חוברת
  • קיבלתי מדוד שלי קוקטייל שלא מפחד ממני (אבל לא אוהב כשנוגעים בו, רק אחרי שעתיים כשהוא בחוץ הוא נותן לך ללטף אותו בראש ובאוזניים שהוא מת על זה).
    כנראה שהקוקטייל הזה מחוברת ולכן הוא מאפשר לך ללטף אותו.
    אתה עושה טעות שאתה מאלץ אותו למגע ידך, כאשר עדיין לא התרגל אליך ואל הסביבה החדשה.
    תן לו הזדמנות להתרגל ורק אח"כ, תתחיל, באופן הדרגתי, להרגיל אותו למגע שלך.

• התוכון שלי כל הזמן מנסה להיות חבר של הקוקטייל, אך הקוקטייל מנסה לנשוך כאשר הוא מתקרב אפילו לכלוב שלו.
    כפי שציינתי לעיל, קודם צריך לאפשר לתוכי להתרגל אליך.
    אבל, כשמדובר בתוכון אוסטרלי, יש להניח שלא הואכל בידי אדם וגם לא חוברת (בטח שלא ברמה גבוהה).

• אילוף התוכי, עשוי לחזק את הקשר שלך איתו.
    לצורך כך, אתה צריך לפנות לזה מזמנך.

• לא ברור העניין של "שנה וחצי".
    איך היו היחסים שלכם במשך כל התקופה הזו?
    מאיזה גיל הוא אצלך?

תודה.
ארתור.

בגלל שאני גם בכיתה י"א אז אני כל הזמן לומד ויש ימים שאני לא פותח אפילו את כלובם.
אני לא יודע אם יש קשר לקוקטייל שהתוכון שלי מפחד ממני, אבל אני שם את זה פה למקרה.
לא ברור לי הקשר בין הלימודים שלך לבין התוכי.
ברור שאתה צריך להקדיש לו מזמנך, אחרת התוכי יהי מתוסכל והקשר בניכם ילך ויקטן.
תוכים הם ציפורים חברתיית שחיים בלהקות ומקיימים קשרים חברתיים בניהם.
בהעדר הלהקה, אתה הוא זה שמהווה את החברה שלו והתוכי מתייחס אליך כחלק מחברי הלהקה.

ראה גם כאן: להקה / להקתני

RE: צריך עזרה בלגרום לתוכון לא לפחד ממני - Arti - 10-26-2018

(10-26-2018, 12:22 PM)צבי דגן כתב:
(10-26-2018, 11:45 AM)Arti כתב: שלום רב,
  • יש לי שנה וחצי כבר תוכון (כשקיבלתי אותו הוא היה בן חודש או 3 חודשים, לא זוכר)
    הוא היה מאוד צעיר ואולי גם מפוחד וחסר ביטחון, לכן הוא אפשר לך ללטף אותו.
  • אחרי איזה חודש הוא הפסיק להיות איתי והתחיל לפחד (להתרחק ממני ולעוף כאשר שאני רק מתקרב או בא להחליף לו את האוכל ומים)
    לאחר שהוא התרגל וקיבל ביטחון, הוא התחיל להתנהג באופן טבעי כמו כל תוכי שלא הואכל בידי אדם ולא חוברת
  • קיבלתי מדוד שלי קוקטייל שלא מפחד ממני (אבל לא אוהב כשנוגעים בו, רק אחרי שעתיים כשהוא בחוץ הוא נותן לך ללטף אותו בראש ובאוזניים שהוא מת על זה).
    כנראה שהקוקטייל הזה מחוברת ולכן הוא מאפשר לך ללטף אותו.
    אתה עושה טעות שאתה מאלץ אותו למגע ידך, כאשר עדיין לא התרגל אליך ואל הסביבה החדשה.
    תן לו הזדמנות להתרגל ורק אח"כ, תתחיל, באופן הדרגתי, להרגיל אותו למגע שלך.

• התוכון שלי כל הזמן מנסה להיות חבר של הקוקטייל, אך הקוקטייל מנסה לנשוך כאשר הוא מתקרב אפילו לכלוב שלו.
    כפי שציינתי לעיל, קודם צריך לאפשר לתוכי להתרגל אליך.
    אבל, כשמדובר בתוכון אוסטרלי, יש להניח שלא הואכל בידי אדם וגם לא חוברת (בטח שלא ברמה גבוהה).

• אילוף התוכי, עשוי לחזק את הקשר שלך איתו.

• לא ברור העניין של "שנה וחצי".
    איך היו היחסים שלכם במשך כל התקופה הזו?
    מאיזה גיל הוא אצלך?

תודה.
ארתור.

בגלל שאני גם בכיתה י"א אז אני כל הזמן לומד ויש ימים שאני לא פותח אפילו את כלובם.
לא ברור לי הקשר בין הלימודים שלך לבין התוכי.
ברור שאתה צריך להקדיש לו מזמנך, אחרת התוכי יהי מתוסכל והקשר בניכם ילך ויקטן.
תוכים הם ציפורים חברתיית שחיים בלהקות ומקיימים קשרים חברתיים בניהם.
בהעדר הלהקה, אתה הוא זה שמהווה את החברה שלו והתוכי מתייחס אליך כחלק מחברי הלהקה.

כאשר קיבלתי אותו, הייתי בן 15.
הוא היה יוצא מן הכלוב כשהוא פתוח ומטייל בחדר ומוצא דברים לשחק איתם. הוא היה עולה לבד על היד שלי ומשם לכתף לפעמים או היה עף למקום אחר לטייל או מוצא מקום מושלם לשחק עם איזה חפץ בחדר, הוא היה מתחבר לדוד שלי ולאמא שלי גם.

כרגע כאשר הוא יוצא הוא עף ישר לכלוב של הקוקטייל ומדבר איתו, משחק בכלוב שלו ושל הקוקטייל, ומטייל איפה שהקוקטיל מטייל.
כאשר הייתי רק מתקרב לכיוונו (כדי לצאת מהחדר או להתקרב לכלובים כדי להוציא קערות אוכל) והייתי קרוב אליו אז הוא היה עף. (למרות שעכשיו הוא יותר פשוט מסתכל אם אני זז או לא במקום לעוף לוילון. (אני משאר שהוא עף לשם כי זה המקום הגבוה ביותר בחדר ושם הוא מרגיש בטוח). ואם אני זז אז הוא מתחיל לעוף לוילון או שפשוט מתרחק ועף בחזרה לכלוב או לכלוב של הקוקטיל.

יש לי גם כלב שהוא לא עושה כלום להם, הוא נח ומסתכל עליהם, ומנסה להרחיק כאשר הקוקטיל הולך לנשוך את התוכון (הוא לא נושך את אותו, פשוט דוחף את עצמו למקור של התוכון כאילו הוא אומר לו: "תתרחק" כמו שאנחנו משתמשים בידיים כדי לדחוף משהו)
התוכון מתחבר לכלב, הוא מדבר איתו ועולה עליו (לכלב לא אכפת).
(שוב אין לי מושג אם אני צריך להוסיף את זה, פשוט מסביר את התנהגותו.)

יש להניח, שבגלל הזנחה וחוסר תשומת לב, התוכי איבד את הקשר איתך או לפחות הקשר הזה נחלש.
הוא מצא תחליף "נאמן יותר" - הקוקטיל.
כמו כן, ידוע שתוכים מעדיפים להתחבר לבני מינם מאשר לבני אדם.
 אילו היה לך יותר זמן פנוי, הייתי ממליץ לך להפריד בין התוכון לבין הקוקטיל ולשים אותו בחדר שלך.
אבל מכיוון שאתה לא פנוי אני מציע שתשאיר את המצב הנוכחי, לפחות כך יהיה לתוכון "חבר".
ככל שתקדיש לו יותר מזמנך, כך הקשר שלכם יתחזק יותר.
העובדה שהתוכון מנסה להתחבר לכלב, מוכיח לך שהוא מחפש חברה.
ואם הוא מתחבר לכלב, אין שום סיבה שלא יתחבר גם אליך.
יתכן שהוא מעדיף את הכלה משום שהכלב לא מציק לו, לא "מתעלק" עליו ולא מכריח אותו לעשות דברים כנגד רצונו.

שוב אני מזכיר לך: אילוף התוכי, עשוי לחזק את הקשר שלך איתו.
אם תבקש, אתן לך הנחיות, איך ללמד את התוכי תרגיל פשוט כמו : לעלות על היד ולרדת מהיד.

(10-26-2018, 01:09 PM)צבי דגן כתב: שוב אני מזכיר לך: אילוף התוכי, עשוי לחזק את הקשר שלך איתו.
אם תבקש, אתן לך הנחיות, איך ללמד את התוכי תרגיל פשוט כמו : לעלות על היד ולרדת מהיד.
אשמח להדרכה/הנחיות חייכן
תודה.

ראשית צריך ליצור יחסי אמון הדדיים ושהתוכי יבטח בך.
איך יוצרים מערכת יחסים תקינה עם התוכי שלכם?
  1. לגרום לתוכי לבוא אליך בפקודה.
  2. ללמד אותו טריקים, כמו: לתת יד, לעשות סיבוב, לקלוע לסל, להכניס כדור לקופסה, להכניס מטבע לקופה, זה יוצר תחושת אמון והצלחה בינך לבין התוכי, מעניק ביטחון ויחסי אמון הדדיים.
  3. להיות רגיש וערני לשפת הגוף של התוכי.
    יש המון מגדלים שלא מפרשים נכון את שפת הגוף של התוכי מה שיוצר תסכול וגורם לתוכי שלא לסמוך עליך.
    התוכי מרגיש יותר בנוח כשמבינים אותו והוא נעשה רגוע יותר.
  4. למשל, להבין מתי נשיכה היא רק רצון למשש ולהכיר את הזולת ומתי זו נשיכה שמתכוונת להביע תחושת פחד, הגנה עצמית וכדומה.
    תוכי שנושך מרגיש שהוא לא רוצה את הקרבה שלנו ואז צריך לכבד את זה.

לפניך, כללים חשובים שאתה חייב להפנים ולהקפיד עליהם.
לפני שאתה מתחיל לאלף את התוכי, למד והקפד על הכללים האלה:
  1. לא מתחילים לאלף את התוכי לפני שיצרת איתו יחסי אמון הדדיים.
  2. אסור להכריח את התוכי לעשות דברים כנגד רצונו.
  3. אסור להאריך במשך הזמן של שיעורי האילוף, תפסיק את השיעור, קצת לפני שאתה מבחין שנמאס לו, בד"כ עד 10 דקות ואח"כ - הפסקה של כ- 10-15 דקות.
  4. תמיד צריך לסיים את השיעור בשבחים ובגמול לתוכי ולהניח לו להיות לבדו.
  5. לא להתחיל בתרגיל חדש, לפני שהתוכי למד היטב את התרגיל הנוכחי.
  6. להמשיך את השיעור הבא, בדיוק במקום שהפסקת אם השיעור הקודם.
  7. אל תקיים את שיעורי האילוף, כאשר לתוכי אין מצב רוח או שהוא חש ברע.
  8. תתנהג בסבלנות, אל תכריח את התוכי  לבצע את התרגיל, תן לו את הזמן ותזרום איתו.
  9. תקבע מקום קבוע שבו מתקיימים השיעורים.
  10. שהמקום יהיה שקט וריק מגירויים סביבתיים ככל האפשר.
  11. תשדל שהפקודות יהיו אחידות ובטון זהה.
  12. כדאי להשתמש בקליקר.
לפני שנמשיך, אני ממתין לשאלות ו/או לבקשת הבהרות.
אם אין שאלות, תציין זאת ואז - נתקדם.

(10-26-2018, 01:40 PM)צבי דגן כתב: [*]אסור להאריך במשך הזמן של שיעורי האילוף, תפסיק את השיעור, קצת לפני שאתה מבחין שנמאס לו, בד"כ עד 10 דקות ואח"כ - הפסקה של כ- 10-15 דקות.
לא כ"כ הבנתי, אתה יכול להסביר ביותר מפורט?

(10-26-2018, 01:40 PM)צבי דגן כתב: [*]תמיד צריך לסיים את השיעור בשבחים ובגמול לתוכי ולהניח לו להיות לבדו.

אני לא מכיר חטיפים לתוכים, איזה יש?

אה, ויש לי קליקר לכלבים, (כשאתה לוחץ על הכפתור זה עושה קליק.) זה בסדר?