פורום תוכיפדיה
שילוב תוכי עם כלב ו/או חתול - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: גידול, טיפול, החזקה, אביזרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=29)
+---- אשכול: שילוב תוכי עם כלב ו/או חתול (/showthread.php?tid=518)

שילוב תוכי עם כלב ו/או חתול - צבי דגן - 08-07-2018

[Image: psn4bwp.jpg]
שילוב תוכי עם כלב ו/או חתול / צבי דגן

באופן כללי ניתן להגיד שישנם כלבים שמסתדרים עם תוכים ויש תוכים שמסתדרים עם כלבים וקשה ולנבא זאת מראש.
בד"כ, זה תלוי בחינוך שנותנים לכלב, אם הכלב ידידותי ולא תוקפן הוא יסתדר עם התוכי.
זה יקרה יותר כאשר הכלב מתרגל לחיות במחיצת התוכי מגיל צעיר.
מגדלי תוכים הם, בדרך-כלל, אנשים שאוהבים חיות באופן כללי ומתוך היכרותי איתם, ידוע לי שלרובם יש לפחות חיית מחמד נוספת כמו, כלב, חתול, אקווריום וגם זוחלים (נחשים, לטאות), פרוקי רגליים, עכבישים ועוד.
מעת לעת עולה שאלת השילוב של כלב או חתול עם תוכי ולא תמיד ברורים היחסים שיתרקמו בניהם.
לגבי כלבים, קיים סיכוי גבוה שיתפתחו יחסי גומלין בין התוכי לכלב, אבל אין לקחת זאת כמובן מאליו, במיוחד אם הכלב היה בבית זמן רב לפני שהתוכי הגיע אליו.
הכלב עלול לפתח יחס של קנאה ובכל פעם שבעליו ישחק עם התוכי, הוא ינסה למשוך את תשומת ליבו ולו גם באמצעים שעלולים לסכן את התוכי. 
ממש כמו אצל שני אחים, גם כאן, עלינו לכלכל את דרכינו בתבונה כדי שהיחסים שיתרקמו יהיו - של חוסר קנאות, טולרנטיות, וסובלנות הדדית. 
אם ננהג כך - הרי ששני חיות המחמד הללו עשויים להיות אפילו "חברים" טובים.

ומה לגבי שיתוף בין חתול לתוכי? 
אני לא בטוח שזה רעיון טוב, או יותר נכון להגיד הוא שהסיכוי, לקיים שיגרה אידאלית משותפת, שלום-בית וחיי שלווה, אינם גדולים.
להוציא כמה חתולים שלא יודעים שהם כאלה חורץ לשון , לרוב החתולים קיים יצר צייד חזק מאוד ובלתי נשלט, הם "מתוכנתים" לצוד ציפורים (ובעלי-חיים אחרים). 
במיוחד הדברים אמורים, כשמדובר בגורים שמתאמנים לקראת בגרותם ומנסים לקפוץ על כל דבר שזז. זה אינסטינקט, וקשה עד בלתי אפשרי לשנות התנהגות זו.
מעבר לפגיעה הפיזית בתוכי, שעלולה להיות קטלנית לכשעצמה, הרי שהרוק של חתולים מכיל חיידק בשם פסטורלה,  שעלול להיות קטלני לתוכי, אם לא ניתן טיפול בזמן, כאשר הוא חודר לגופו ע"י נשיכה או שריטה. 

תמונות להמחשת שילוב תוכים עם חיות מחמד
[Image: npUDt71.jpg][Image: mKscGjV.jpg][Image: aVDr9u1.jpg][Image: b8RwdSH.jpg][Image: rRg30XM.jpg][Image: GEMd4Ju.jpg][Image: JOfrqX3.jpg][Image: GLRl5mD.jpg][Image: X7g6F8W.jpg][Image: F3uOuRb.jpg][Image: 0DMCkOR.jpg][Image: EMDITxr.jpg][Image: HUBoZ3D.jpg][Image: rhqHLeB.jpg][Image: mPt0hv5.jpg][Image: nLAhp0h.jpg][Image: YSAVfZQ.jpg][Image: oU0JH7z.jpg][Image: hDhhJzF.jpg][Image: Jmihi5q.jpg][Image: i9FQKFy.jpg][Image: gtpqbM3.jpg][Image: Eaz6Ij5.jpg][Image: 1mTodgL.jpg][Image: sPVGEKn.jpg][Image: AbG0Wy8.jpg]
לי עצמי היה כלב שהסתדר יפה מאוד עם התוכי.

וזה סרטון שמצאתי בפייסבוק (תלחץ על התמונה) - התוכי מאכיל את הכלב: 

RE: שילוב תוכי עם כלב ו/או חתול - צבי דגן - 08-07-2018

שאלות שנשאלתי ע"י החברים:
  1. אני רוצה לגדל תוכי גם אבל יש לי חתולים
    אתה יודע אולי איזה גודל צריך להיות התוכי כדי שלא יהיה כמעט סיכוי שהחתולים שלי יתקפו אותו?
    השילוב של חתולים ותוכים הוא בעיה, שכן ברוק של החתולים יש חיידק בשם פסטורלה,  
    שעלול להיות קטלני לתוכי.
    אם לא ניתן טיפול בזמן, כאשר הוא חודר לגופו ע"י נשיכה או שריטה.

2. אפילו אם התוכי גדול מידי לחתול?
    מאיזה גודל החתול לא מנסה להזיק לתוכי?
    מדובר בכל גודל.
    כידוע לך שהחתול הוא בעל-חיים בלתי צפוי.
    אם החתול והתוכי גדלו יחד מגיל צעיר או שהתוכי היה בבית לפני החתול, במצב יהיה נוח יותר לגדלם יחד. 
    אולם, כל מצב תצטרך להיות זהיר ולאלף את החתול לסובלנות.

3. מותר שיהיו תוכי וכלב באותו בית?
    תראה, באופן כללי אין שום סכנה שתחזיק כלב ותוכי בבית. 
    אבל אם הכלב אגרסיבי או שהוא מאוד פעיל, אוהב לשחק הרבה, אז תמנע ממנו מלקרב לתוכי.

4. אני מגדל תוכי ג'אקו בן שלוש שנים ורוצה לצרף לבית כלב. 
    התוכי מורגל לתשומת לב, מטייל בחופשיות בבית ומחבב אותי במיוחד. 
    האם הבאת כלב תגרום לו להתקפי קינאה?

ללא קשר לכלב, כדאי לנסות ולמתן את הקשר החזק בינך לבין התוכי כי לאחר הבאת הכלב, הוא עלול "לקנא" מאוד.
    יש להרגיל אותו בהדרגה אל בן המשפחה החדש.
     תנסה לאפשר לכל בני הבית להאכיל, לטפל ולפנק את התוכי (חשוב ליצור מבנה חברתי של להקה ולא של זוג).
    בגדול, ישנם כלבים שמסתדרים עם תוכים ויש תוכים שמסתדרים עם כלבים. 
    קשה לדעת מראש מה יהיה המצב אצלך ולכן עדיף להרגיל אותם יחד מגיל צעיר.
    או להרגיל אותם באופן הדרגתי. 
    ידוע שהגזעים הקטנים יותר יסתדרו עם התוכי בקלות יותר.
    כל עוד תשים לב לתוכי ולצרכיו - ישנו סיכוי טוב שהוא יסתגל ויתרגל לבן המשפחה החדש. 
    מצד שני, תמיד קיים הסיכון שהוא לא יאהב את הפולש השעיר ועשוי להביע את מחאתו בדרכים שונות, כולל, במקרים נדירים, מריטת נוצות.