פורום תוכיפדיה
האם בריחת תוכי היא התרחשות בלתי הפיכה? - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: אילוף והתנהגות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=28)
+---- אשכול: האם בריחת תוכי היא התרחשות בלתי הפיכה? (/showthread.php?tid=964)

האם בריחת תוכי היא התרחשות בלתי הפיכה? - צבי דגן - 01-29-2019

[Image: 7XL7Fcc.jpg]
האם בריחת תוכי היא התרחשות בלתי הפיכה?
מה נעשה כדי לא למצוא את עצמינו במצב מביך כזה?

תוכי ברח? - במקרים רבים תוכל למצוא אותו.
בריחה או גנבה של תוכי עלולה להיות חוויה קשה לבעלים. 
תוכי עלול לעוף ולהתמקם על ענפיו של עץ גבוה מאוד ובד"כ - בסביבה שאינה מוכרת לו היכרות מוקדמת - מצב שקיים כמעט אצל כל תוכי מחוברת שנמצא בבית ולא יוצא לטיולים.
אין ספק שהתוכי שנמצא במצב חדש/מביך ובסביבה חדשה, הוא עלול להיות מבוהל ומפוחד, חסר אונים ולא יכול למצוא את דרכו הביתה, גם אם לא הרחיק לעוף ממקום מגוריו הקבוע. 
ככל שהתוכי גדול יותר ומבוית זמן רב יותר - גדלים סיכוייך למצוא אותו.
תוכים שקשה או בלתי אפשרי לְחַבְרֶת אותם (כדוגמת הרוזלה)  יתרחקו מהר מאוד ממקום הבריחה וכמעט שאין סיכוי למצוא אותם.
לעומת זאת - לג'אקו ואפילו תוכונים או ציפורי אהבה, קיים סיכוי גבוה יותר ותקווה למצוא אותם.

מה נעשה כדי לא למצוא את עצמינו במצב מביך כזה?
  1. יש מי שחושבים (אישית, אני לא חושב כך) שאמצעי המניעה הטוב ביותר הוא קיצוץ אברות התעופה, ראה כאן: קיצוץ נוצות וציפורניים
    קיצוץ נכון של אברות התעופה ימנע מהתוכי להתרחק מהבית.
    תוכי מקוצץ אברות תעופה יכול רק לדאות ולנחות בנחיתה רכה.
    אם הוא נמצא במקום גבוה וירצה לעוף הוא יאבד גובה תוך זמן קצר ולא יוכל להגביה עוף. 

2. כשתוכי שלך בורח מהבית או מהכלוב, יש לזכור שבדקות הראשונות הוא יימצא בסביבה הקרוב, מפוחד וחסר ביטחון.
  3. בשבוע הראשון לבריחתו עדיין לא ירחיק עוף ויימצא, בדרך כלל, ברדיוס של לא יותר מאשר ק"מ אחד ממקום בריחתו.
  4. כדאי להזדרז, גם אם, במבט ראשון, אינך רואה את התוכי, יתכן שהוא ממש מעליך ועוקב אחריך במבטו. 
  5. בדקות ובשעות הראשונות, גם אם התוכי רואה אותך, הוא מפוחד בכדי לבוא אליך ולכן, נסה לפתות אותו - שים את הכלוב שלו בחוץ כשהדלת פתוחה לרווחה וכלי האוכל מלאים במזון שהוא אוהב במיוחד.
    אם לתוכי יש בן זוג, הוצא את בן הזוג החוצה כשהוא נתון בכלוב סגור.
    עשה זאת רק כשאתה נמצא בסביבה וצופה על המתרחש. 

6. תקרא לתוכי בשמו, השמע לו מילים שהוא מכיר, הקשב היטב וצפה לתגובה. יתכן שהתוכי ישמע ויגיב בקולו או בתעופה לכיוון שלך (לפעמים - לכיוון אחר/נגדי). 
  7. מהסיבה הנ"ל חשוב לתת שם לתוכי ולאמן אותו להגיב ולבוא אליך כשאתה קורא לו.
  8. אם הוא תוכי צעיר מהאכלת יד, כדאי לצאת החוצה לפנות ערב, ובשעות הבוקר, ולהקיש בכפית על כוס.
    אולי הוא ישמע צלילים מוכרים לו ומקושרים למזון ויתקרב לראות.

9. לאחר 24-48 שעות מרגע הבריחה, התוכי יתחיל לרגיש ברעב ואז ינסה להתקרב לבני אדם בתקווה לקבל מזון.
    תיידע את הסובבים אותך, פרסם מודעות ביישוב והודעת בפורומים השונים שכוללים תיאור התוכי, שמך, מספר טלפון.

הדבק מודעות דומות במרפאות וטרינריות, בחנויות של חיות מחמד, ובין מגדלי תוכים ותקווה לטוב.
  10. גם אם עברו מספר ימים ואפילו - שבוע ויותר, אל תתייאש - תמשיך לחפש בקדחתנות, תוך עשייה בלתי פוסקת ופרסום המקרה.
    תוכי עשוי לשרוד זמן רב לאחר הבריחה, אם הוא מצא מקור מזון (עצי פרי, שדה חמניות וכדומה). 

11. אמצעי זיהוי נוסף הוא שבב קטן (כגרגיר אורז) שווטרינר מחדיר לגופו. השבב עשוי להוות "תעודת זהות" לתוכי.
סיפורי בריחה:
  • האלכסנדרין הצעיר שלי, חסר חוש הכיוון,  שזה עתה החל ללמוד לעוף, ברח אל החופש.
    בצהרי היום, יצאתי אתו למרפסת והופ - פרש כנפיים ועף.
    כבר תליתי מודעות במושב ופרסמתי בכמה לוחות באינטרנט, כמובן שחיפשנו אותו אבל זה מושב, המון עצים וחצרות, כמו לחפש מחט בערמת שחת.

איזה טמטום מצידי!
    עדי

[Image: 1y6tIlU.jpg]
  • ברח לי תוכי מסוג ג'אקו בצבע אפור וזנב אדום בשכונה ו' (ליד קניון אביה) בבאר שבע, הוא ברח מהבית והוא בן שנתיים, אני כבר מיואש חיפשתי אותו כבר יותר משעתיים בכל האזור.
    היום בבוקר עליתי עם התוכי לגג כשהוא נמצא לי על הכתף כשהיינו ליד המעקה הוא הציק לי בכתף הזזתי את הכתף והוא פרש כנפיו ועף.
    הוא התחיל במעוף תוך שמירה על גובה יציב ואז נעלם משדה הראיה שלי.
    יקותיאל הוא תוכי גזור כנפיים בנוצות התעופה ובכל זאת עף יפה מהגג.
    לאחר חיפוש בכל הרחוב (כל פינה וכל תחתית רכב ובנוסף כל פינות החצרות בסביבה) החלטתי להתחככות אחר מסלול הנחיתה שלו ואז חשבתי אולי הוא הצליח בקושי לדלג עוד רחוב קדימה מה שנראה כסיכוי קלוש אבל לאחר שלא נמצא אז בכל זאת עברנו לחפש וזאת לאחר שעה ממועד הבריחה.
    במעבר לרחוב הבא ראיתי התקהלות של ארבעה אנשים ואז הבנתי שיקותיאל נמצא שם, התברר לי שיקותיאל משך תשומת לב מבלי שאף חתול או עובר אורח לקח אותו.
    יקותיאל, חזר הביתה בשלום, בריא ושלם כנראה שנחת נחיתה רכה.
    אבי
    [Image: yawuVQn.jpg]
  • אתמול בערב הג'אקו של סבתא שלי נעלם באופן מסתורי מהכלוב שבדירה שלה.
    תנאי המחיה שלו היו אידאלים ורוב הזמן כשהם היו בבית הוא היה משוחרר. לא נמצא סימן לפריצה למרות שיש חשד שאולי מישהו קיבל לידיו מפתחות ומצד שני הבית היה סגור (לדברי סבא שלי) ולכן בריחה לא באה בחשבון מבחינתו.
    קראנו למשטרה כמובן שהם לא גילו ולא עלו על משהו שנראה כאירוע פלילי. 
    סבתא וסבא שלי נקשרו מאוד לתוכי והאירוע קשה מנשוא. אין לו סימן היכר מסוים אבל כאשר הוא רגוע ומכוסה הוא מתחיל לדבר כמו משוגע בעברית ובאנגלית ולעתים קרובות מבטא את השם של סבא שלי (שאול/סולי)
    רועי
    [Image: Usw3XIp.jpg]
  • באזור צוומת גולני, הלך לאיבוד תוכי מסוג ג'אקו עם זנב אדום וגוף אפור.
    כל המוצא אנא לידע אותנו.
    פרס כספי גבוה מובטח למוצא.
    תודה מראש.

[Image: ZBBRpDL.jpg]
  • תוכי נקבה מסוג קוקטייל הלכה לאיבוד ביום שישי.
    זה קרה  בְּאַזוּר רחוב גוֹלוֹמְב בפ"ת.
    יש קשר סנטימנטלי עמוק מאוד!!
    המוצא או מי שיביא מידע מדויק, יתוגמל בגדול.
    שפרה

[Image: rPhj5jE.jpg]
  • תוכון לבן קטן.
    בדרך כלל  נענה  למי שקורא לו ג'רי קשור לבני המשפחה.
    אנחנו הילדים הקטנים אוהבים אותו מאוד.
    במשפחה בוכים מאד בלילה ובכלל בוכים תעזרו לנו.
    תודה.

[Image: VK0qY30.jpg]
  • הלך לאיבוד תוכי מסוג פטגוניה באזור חולון - קריית מיכה (אזור בית הקברות של חולון).
    כל מי שמוצא את התוכי או נותן מידע על מקום יימצאו יקבל תגמול כספי הולם.
    תודה - שני.

[Image: 3ug4lpi.jpg]
  • סיפורה המדהים של ליאור
    הבריחה: התוכי שלי ברח בשעה 11:00 בלילה ועכשיו כבר חצות וחצי כל מי שיש לו עצה בשבילי איך לגרום לתוכי לרדת מהעץ אני אשמח מאוד. כל הלילה אני מחכה לו מתחת לעץ כדי שירד.
    התוכי מסוג ג'אקו, נוצות תעופה שלו לא גזורות והוא כבר עף כמה סיבובים רציניים בקיבוץ וכל פעם נחת על עץ, שגובהו כ- 5 מטרים, הוא עומד על ענף מאוד דק.
    הנחתי את הכלוב ואת המעמד שלו מתחת לעץ, אנחנו עומדים שם ומדברים אתו וקוראים לו שיבוא, הוא עונה לנו ושורק, אנחנו עושים רעש עם הכלי של הגרעינים כדי למשוך אותו. 
    התוכי חזר: אחרי לילה ללא שינה וריצות מטורפות אחריו בלילה ובבוקר, איזה אושר!! איזה כיף, שוב יש לי תוכי! 
    חייכן
    משפחה של 5 נפשות רצה אחרי תוכי וצועקת ב- 1:00 בלילה בכל הקיבוץ את השם שלו.
    בלילה הוא עף בין כמה עצים ורצנו המון וחיפשנו אותו בסוף הוא נעמד על עץ אחד עד הבוקר וכל כמה דקות דיברנו אליו.
    בבוקר כשהיה כבר אור הוא עף בין כמה עצים, בעצים הנמוכים היו בולבולים.  הוא הגיע לעץ גבוה מאוד, שם הציקו לו העורבנים והדררות.
    גם עוברים ושבים רדפו אחריו והבריחו אותו למרחקים ובשלב הזה חשבתי שלעולם לא אראה אותו וכמעט ויתרתי לגמרי.
    אבל הוא חזר!
    כל הלילה והבוקר היינו איתו בקשר עין, דיברנו איתו, והוא תמיד עף באזור הבית.
    בבוקר הוא אכל עלים ופרות מעץ הפיקוס וכרסם ענפים.
    בערך בשעה 14:30 שמנו את הכלוב שלו על גג הבית והוא פשוט נכנס לכלוב, זה היה מדהים ומרגש מאוד!! 
    אני כל כך שמחה שהוא חזר!
    ליאור

[Image: 9tWWYKv.jpg]
  • ירושלים:
    המבצע להצלת התוכי קוויקר, בן 3, אחד מבעלי החיים שנמצא בשירות מרכז טיפול לילדים ברח למפעילתו.
    כוחות ההצלה התגייסו למשימה ובקור רוח והרבה סבלנות מצאו אותו.
    לוחמי האש משרותי כיבוי והצלה בעירית ירושלים הצילו את "קוויק", תוכי בן שלוש.
    קוויק אינו תוכי רגיל, הוא אחת החיות בהן נעזרים לטיפול ולתרפיה בילדים. 
    אתמול, בשעות הערב, הגיעה קריאה לתחנת הכיבוי בגבעת מרדכי. בעלת ומפעילת  התוכי, דיווחה כי ברח מהמכונית שלה, כשהייתה  בדרכה לעבודה.
    אנשי שירותי ההצלה הגיעו למקום ומיד הבינו שיאלצו להיעזר במנוף מיוחד לאיתור התוכי. 
     במקביל זיהו הכוחות, בפיקודו של להב משנה שילו צדוק, את התוכי על עדן חלון בית מגורים, אך התקשו להגיע למקום מפני שדיירי הבית לא נכחו. כמה דקות אחר כך, התעופף קוויק ונעלם שוב. צוות ההצלה המשיך במבצע החיפוש והחילוץ, טיפס על גג הבניין ואיתר  אותו במרפסת מקורה בבניין ממול. 
    צדוק לא היסס טיפס בעצמו על הגג ותפס את התוכי בידיו. צדוק הסביר כי "מדובר בבעל חיים נושם ומבין ואין סיבה שלא נציל אותו ובטח ובטח אם הוא משמש לטיפול בילדים".
    ועוד הוסיף "שאם לא היו מוצאים אותו קרוב לוודאי היה נטרף מפני שאינו מכיר את החיים מחוץ לבית" .

[Image: Ol1eUQa.jpg]
    תודתי נתונה לצוותי ההצלה שחשו לעזרתי.
  • קוצ'י ברח
    בתאריך 11.7.2011 ברח לי גוזל בן 3 חודשים מסוג אקלקטוס... הוא עף ישירות מהיד שלי.
    ראיתי על איזה עץ נחת אך כיוון שהשעה הייתה כבר לפנות ערב העדפתי לא להבריח אותו משם אלא שישן שם את הלילה.
    קמתי ב-5 בבוקר בניסיון לקרוא לו - אין תשובה.
    חזרתי שוב למקום ב 6:30, הפעם הוא ענה בחזרה אבל לא רצה או לא ידע איך לרדת.
    נאלצי להפסיק את השכנוע וללכת לצערי לעבודה.
    חזרתי לחיפושים בשעה 14:00 אז הוא היה על עץ רחוק והתחיל מרדף של ארבע שעות, בו הוא מדלג בין העצים באזור הבית.
    לבסוף הוא עלה על גג הבית שלי ומשם כמעט ברח שוב אלא שהפעם תוך כדי מעוף הצלחתי ללכוד אותו.
    קוצ'י סוף סוף שוב בבית!!!

[Image: KF8pyQ5.jpg][Image: E1rllqg.jpg][Image: MLwGzsu.jpg][Image: IlEIWv8.jpg][Image: RZiHxbk.jpg][Image: lCHmGsu.jpg]

התמונות הן להמחשה בלבד