פורום תוכיפדיה
מריטה חוזרת - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: מריטה חוזרת (/showthread.php?tid=887)

עמודים: 1 2 3

מריטה חוזרת - אהבת חיות - 12-29-2018

שאלתי והתייעצתי פה לא מעט בפורום לגבי מריטות שהיו אצל התוכית שלי, וביחד עם זאת לא משנה מה ניסיתי לעשות היו התקדמויות ורגרסיות לא מעטות.
התייעצתי עם וטרינרים ובין התשובות היו גימגומים או ריצה לתרופות.
המוזר (לפחות לי) שלמרות המריטות שבדרך כלל מסמלות עצבים ולחץ התוכית רוב הזמן חברותית מאוד.
אם יש למישהו רעיונות שיוצאים מחוץ לקופסא אני אשמח לשמוע.
ממש כואב לי לראות את התוכית שלי במצוקה מבלי שאני מצליח לעזור לה??

RE: מריטה חוזרת - צבי דגן - 12-30-2018

נתחיל ברקע לתופעת מריטת הנוצות
  • נצא מתוך הנחה ששללת את הסיבות הרפואיות ואנסה לפרט ככל האפשר.
  • מראש אומר לך שקשה מאוד למצוא את הסיבה לבעיית מריטת הנוצות ועוד יותר קשה - לפתור את הבעיה.
    ובכל זאת, אנסה להסביר לך את העניין ככל האפשר. 
  • ראשית עליך לדעת שבדומה ליתר בעלי-החיים, גם התוכים, זקוקים לויטמינים ומנרלים.
    לפעמים חוסר מזערי, או אפילו עודף, באחד מהם עלול לגרום לבעיות של מריטות.
    המנרלים שמדובר בהם: סידן, כלוריד, מגנזיום, זרחן, נתרן, אשלגן, נחושת וגפרית. 
  • כמו כן, קיימים גם יסודות קורט (= יסוד שנמצא בכמויות קטנות מאד), שנדרשים בכמויות קטנות מאד וכוללים את הברזל, כרום, נחושת, פלואוריד, יוד, מנגן, סלניום, ואבץ.
  • לפעמים קורה שמינרלים עיקריים מגיבים עם יסודות-קורט, ולעתים נוצרים מצבי חוסר איזון בריכוזי המינרלים השונים שעלולים לגרום לבעיות. 
    למשל, אכילת זרחן (נמצא בכמות גדולה בזרעי חמניות) בכמות גדולה מדי עלולה להפריע לספיגת המגנזיום.
    עודף של נתרן עלול לגרום לאיבוד של סידן.
    עודף של מנגן במזון עלול לגרום לחסר ברזל.
    לעתים תגובה כימית בין מינרלים לוויטמינים עלולה לגרום לבעיות בלתי-רצויות כמו עודף בנחושת יגרום להרס של ויטמין C. 
  • כאמור לעיל, מריטה עצמית יכולה להיות בעיה מאוד קשה לפתרון.
    לא תמיד ניתן לשים את האצבע על הגורם לכך.
  • אני מניח ששללת את הסיבות הרפואיות, אבל האם בדקת שלתוכי שלך יש חוסרים תזונתיים?
  • כמו כן, צריך לנסות לשלול פתרונות סביבתיים, גירויים שונים ומשתנים בכלוב, שינוי של הכלוב, לעתים שינוי ריהוט מסביב לכלוב, שינוי מיקום הכלוב בבית, הבאת בן זוג ועוד. 
  • בהמשך יש אפשרויות שונות של טיפול בחומרי הרגעה למיניהם, כמו צוארון אליזבטני, חליפת טיסה .
  • כאמור תהליך הפתרון יכול להיות מאוד ממושך ומתסכל!!!
    העובדה שאנו לוקחים ציפור שמעופפת באופן טבעי ומונעים ממנה לעוף - סוגרים אותה בכלוב זו עלולה להיות אחת הסיבות לבעיות התנהגות אלה.
מיד יגיע ההמשך.

• בד"כ התופעות האלה לא יהיו, כאשר נותנים לתוכים שלנו תזונה עשירה ומגוונת מן הטבע (מזונות טבעיים) כמו: רג'ילת הגינה, פרות וירקות, תזונת התוכי, מרכיבי המזון לתזונה מאוזנת
  • הבעיות עלולות לצוץ כאשר התוכים מקבלים רק כופתיות או כאשר נותנים להם תוספי מזון מעובדים / תעשייתיים שונים, כמו ויטמינים באופן מלאכותי.
    העמסת יתר של תוספי מזון, או של מזון מעובד (של בני אדם), עלול להביא לתוצאות של מריטת הנוצות.
  • מריטת נוצות יכול לנבוע גם מחוסר שינה (תוכי זקוק ל- 10-14 שעות שינה בתנאי שקט וחשיכה) וגם משיעמום - חוסר בצעצועים מסוגים שונים ובמיוחד - צעצועי לעיסה.
המשך בתגובה הבאה

• אם איבוד הנוצות היה פתאומי וקרה ביום אחד - ייתכן שנבהל או נתפס ע"י מישהו או חיה כלשהי.
  • אם איבוד הנוצות מתפרס על פני מספר ימים ייתכן שיש בעיה רפואית או בעיה התנהגותית סביבתית. 
  • בכל מקרה אם אינך בטוח - מומלצת לערוך בדיקה וטרינרית, הן כדי לשלול מחלות עור וכן כדי לוודא שלא חסרים לתוכי מרכיבים תזונתיים (כפי שפרטתי לעיל).
  • אם הנוצות יצאו בשלמותן מתוך הזקיקים בעור בתוך שבועות בודדים, יצמחו נוצות חדשות (אלא אם כן גם אלה יעברו טיפול כלשהו).
  • כמו שציינתי לעיל, כדי להגיע למסקנה שהמריטה היא על רקע התנהגותי עליך לשלול את הגורמים הרפואיים כגון טפילים, חסרים תזונתיים, דלקות וכדומה, בעזרת בדיקה רפואית ובדיקות עזר מעבדתיות. 
    רק לאחר שלילת הסיבות האלה אפשר להגיע למסקנה שהגורם כנראה התנהגותי. 

אני מודע לכך, שלא קבלת פתרונות חד משמעיים, משום שאין פתרונות כאלה.
לעומת זאת, קבלת הסבר מפורט לתופעה, פרטתי את כל מה שידוע לנו על תופעת המריטות הקשה הזו ומתוך ההסבר הזה תוכל להגיע למסקנה לגבי התוכי שלך ולפעול לפתרונות.
שוב אומר לך, שאין "פתרונות קסם", ותצפה שיידרש לכך זמן רב.
כדי לקבל פיתרון לא יהיה מנוס, אלא לפנות לווטרינר שיערוך לו בדיקת דם יסודית וימצא את הבעיה הספציפית.

אם יש לך שאלות נוספות, אשמח לענות לך.
אגב, כדאי שתפרט מהו התפריט השבועי של התוכים שלך והאם אתה משתמש בתוספים כלשהם?
מהן התרופות שהווטרינר המליץ לך?

כדאי לך לעיין גם במאמרים האלה:
  1. מריטת נוצות כרוניות
  2. מריטת נוצות-הכרת התופעה
  3. מריטת נוצות - תופעה קשה
  4. מריטת נוצות (יש כאן גם פתרונות מעשיים)
  5. מריטה וכרסום נוצות​​​​​​​

RE: מריטה חוזרת - אהבת חיות - 12-30-2018

יכול להיות שמסקנתי מוטעת אבל לגבי חוסר/עודף תזונתי אם זו הייתה הבעיה להבנתי זה היה אמור להיות בכל הגוף ולא כך הדבר אלא בעיקר בבטן ובגב.
לצערי הרב המאבק לאכילת ירקות עדיין קיים.
אני נותן לה על שיפוד ירקות ופירות את רובן היא חותכת וזורקת לכיוון הריצפה.
לא השתנה שום דבר לא במזון שנתתי לה ולא בהתנהגות שלי כלפיה,מאז הזמן שהיא איפשרה את גידול הנוצות ושהחזה והגב היו כמעט מלאים לבין הזמן האחרון שהיא פתאום כמעט הכל ונשאר בעיקר פלומה.

RE: מריטה חוזרת - yinon236 - 12-30-2018

אז אני מבין שהיא לא מקבלת פירות וירקות.

אז אני חושב שצריך לתסף בתוספי ויטמינים מלאכותיים עבור תוכים.

(12-30-2018, 02:25 AM)אהבת חיות כתב: אם זו הייתה הבעיה להבנתי זה היה אמור להיות בכל הגוף ולא כך הדבר אלא בעיקר בבטן ובגב.
לא בהכרח
לצערי הרב המאבק לאכילת ירקות עדיין קיים.
אני נותן לה על שיפוד ירקות ופירות את רובן היא חותכת וזורקת לכיוון הרצפה.
תמשיך לנסות, אל תוותר!
תוספי ויטמינים ותוספי מזון תעשייתיים אחרים, רק לאחר בדיקת דם ובהתאם לתוצאות.

RE: מריטה חוזרת - אהבת חיות - 12-31-2018

לגבי ירקות ופירות אני מנסה כל הזמן (היא עקשנית לא קטנה).
תמוה לי עניין המריטה רק בגלל הסיבה שהיא איפשרה לנוצות לגדול ברמה שהחזה היה כמעט מלא וללא סיבה שאני יכול לשים עליה את האצבע (התזונה לא השתנתה וההתנהגות אליה אותה התנהגות) ופתאום החזה והגב נשארו רק פלומות.