פורום תוכיפדיה
התוכי הפך תוקפני - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: התוכי הפך תוקפני (/showthread.php?tid=815)

התוכי הפך תוקפני - אברהם לאור גנון - 11-25-2018

שלום חברים,
לאחרונה אני מרגיש תוקפנות מסוימת מצד הקוואקר שלי ואסביר את התופעה.
בגדול הוא מבלה את רוב שעות היום מחוץ לכלוב, מתעופף בבית חופשי (כמובן ששומר על כללי זהירות) וכשאני יושב בסלון הבית, הוא אוהב להיות במחיצתי, על הידיים, על הכתף או על הברכיים ונהנה מליטופים ועיסויים.
בימים האחרונים, שמתי לב שכשהוא יורד ממני לפינת הספה בסלון הוא מתחיל להסתובב שם בעצבנות, צורח וכשאני מנסה להושיט לו יד הוא מבצע פעולות של תקיפה כלפי היד המושטת.
כשאני קם מהספה, אין לו בעיה להתעופף ולשבת על הכתף.
כשאני שוב מתיישב על הספה הוא ימשיך לשבת על הכתף, לפתע ירד לאותה פינה ויתחיל שוב את "המחול" והצרחות.
האם גילה אובססיה לגבי הפינה בספה? או טריטוריליות?
אשמח לתגובות/עצות/הארות.
תודה
אבי

RE: התוכי הפך תוקפני - yinon236 - 11-25-2018

שלום רב!
אם כשאתה לא על הספה הכל בסדר גמור, אז כנראה הוא אכן גילה אובססיה לגבי הספה
בן כמה הוא?
נחכה לתשובה מפורטת של צבי

RE: התוכי הפך תוקפני - צבי דגן - 11-25-2018

אני מבין שהתוכי שלך בוגר (לפי הזיכרון, מעל גיל שלוש שנים).
בטבע  עונת הרבייה היא בין נובמבר למרץ, ובשבי, הרבייה יכולה להתחיל באפריל ויכולה להתרחש כל השנה.
הוא מאוד טריטוריאלי.
יש להניח שהתוכי שלך מנסה להכריז על הטריטוריה שלו ומטבעו שיגן עליו ולפעמים אפילו בחירוף נפש.

אצל הקוואקר זה קורה אצל שני הזוויגים (אבל במיוחד אצל הזכר), שמנסים "לכבוש" לעצמם את מעמד ה"אלפא" = מנהיג הלהקה/הקבוצה.
יש להבין שבעלי-חיים חברתיים, שחיים בקבוצות (או צדים בלהקות) והקוואקר הוא כזה, מאורגנים עפ"י היררכיה חברתית (מדרג) כאשר, נמצא שאחד הפרטים הוא השליט בקבוצה ונקרא "אלפא".
בד"כ יהיה זה הפרט החזק בלהקה (זכר או נקבה ולפעמים - שילוב של שניהם).
היתרון במבנה החברתי כזה הוא, שכך הלהקה מגדילה את סיכויי ההישרדות שלה, והצלחת הרבייה, שכן, החזק יותר כבר הוכיח את עצמו ולכן כדאי לכל הלקה "להישמע" לו וגם להזדווג איתו.
ההיררכיה/המדרג החברתי (סולם הדרגות החברתי) משפיע על כל הפעילויות של להקת הקוואקרים, החל ממקום הלינה הבטוח יותר (בראש העץ/הענף) ועד למי אוכל ראשון או משתלט על האזור העשיר יותר במזון.
זו הסיבה שאין להרשות לתוכי להיות על הכתף שלך, ועדיף לאפשר לו להיות בגובה שהוא נמוך יותר מגובה העיניים שלך.
האם זה מסביר את ההתנהגות של התוכי שלך?

RE: התוכי הפך תוקפני - אברהם לאור גנון - 11-25-2018

אכן התוכי בוגר כבן 3 שנים. תודה על ההסבר "שעושה לי שכל". האם יש פעולות שאוכל לבצע כדי "שילמד את מקומו?" האם לשבת על הספה בפינה תרגיע אותו?

להמשיך כרגיל, כמובן לצ'פר על התנהגות טובה
וכמו שצבי אמר, שהתוכי יהיה נמוך מגובה העניים

RE: התוכי הפך תוקפני - אהבת חיות - 11-25-2018

ה"אלפא" בבית צריך להיות אחד מכם ולא התוכי, כל עוד התוכי מרגיש שהוא זכר "אלפא" אני מסכים שאין להרשות לו להיות על הכתף שלך.
האם באופן גורף אין להסכים לתוכי להיות על הכתף גם אם הוא יודע את מקומו אני פחות מסכים.
מניסיוני האישי, התוכית שלי יושבת על כתפי ולא הפכה להיות תוקפנית בעקבות כך.
התוכי צריך להיות מודע למעמד ההירכי שלו בבית.

RE: התוכי הפך תוקפני - אברהם לאור גנון - 11-25-2018

תודה רבה על העצות. מנסה להבין למה זה קרה בפתאומיות כזו שהרי היה רגוע עד כה. אולי משהו שעשיתי או שזה "שגעון" שלו.

זה כנראה עקב עונת הרבייה כפי שכתב צבי

RE: התוכי הפך תוקפני - אברהם לאור גנון - 11-29-2018

שלום חברים, רק רציתי לעדכן על מה שעשיתי. היות והתוכי היה יורד יפינה בספה ושם החל את הצרחות וההתנהגות התוקפנית, פשוט תפסתי לו את הפינה בספה. לא נתתי לו לעלות על הכתף ושמרתי שיהיה נמוך ממני, כך כשאני יושב, הוא על הברכיים או על היד. בינתיים מרגיש ירידה בתוקפנות באופן דרסטי וכשהוא מתחיל לצרוח הוא חוזר לכלוב עד שמפסיק, ואז מחזיר אותו. חייב לציין שהוא רוב הזמן רוצה להיות קרוב אליי.

RE: התוכי הפך תוקפני - צבי דגן - 11-29-2018

יפה עשית.
תמשיך להתמיד בנוהג הזה.