פורום תוכיפדיה
תוכי דררה תוקפני - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: תוכי דררה תוקפני (/showthread.php?tid=763)

תוכי דררה תוקפני - devo111 - 11-05-2018

שלום וברכה,
יש לי תוכי דררה צהובה בן שנה וחצי האכלת יד, אצלי מגיל חודשיים.
בחודשים האחרונים הוא נוהג לתקוף אותי כשהוא על היד תוקף בפנים או בידיים, הוא תוקף ממש חזק ופוצע, לא מוצאת את הסיבה וזה נראה שהוא תוקף מעצבים.
ניסיתי להתעלם ממנו כשהוא תוקף אבל לא עזר, יש לציין שהצלחתי לאלף אותו להביא לי כדור ליד ויש לנו קשר טוב.
אשמח לדעת מה ניתן לעשות
תודה

RE: תוכי דררה תוקפני - צבי דגן - 11-05-2018

"האכלת יד" - עדיין לא אומר שהוא גם מחוברת.
אנא, תתייחסי לשאלות האלה:
  1. איך הוא התנהג עד לאחרונה?
  2. האם היה מצב שההתנהגות שלו הייתה משביעת רצון?
  3. מתי חל השינוי?
  4. תנסי להיזכר, האם היה אירוע כלשהו שלאחריו התחיל השינוי בהתנהגות?
  5. מהו סדר היום שלו? (נא לפרט לפי שעות, מהבוקר ועד הערב)
  6. כמה שעות שינה יש לו בתנאי שקט וחושך?

RE: תוכי דררה תוקפני - devo111 - 11-05-2018

התוכי סגור בכלוב עם גרין צ'יק כמעט 8 שעות ביום בגלל העבודה, כשאני חוזרת מוציאה אותו מהכלוב, עולה לי על היד הוא מסכים שאני אלטף אותו ואז פתאום בלי התראה תוקף אז אני מתעלמת מחזירה אותו לכלוב לכמה דקות.
התנהגות משביעת רצון הייתה כשהצלחתי לאלף אותו להביא כדור והיה רגוע כמה ימים.
אתמול שוב שיחקתי איתו כדור ליד,  ואחרי כמה דקות במקום להביא לי את הכדור תקף אותי שוב בידיים כאילו נמאס לו.
התוכי ישן מהשעה 9 עד 6 בבוקר.
אוכל כופתיות ופירות ירקות לפעמים גרעינים.
זוכרת שזה התחיל בערך בגיל חצי שנה כשסקרן אותו הפה והוא רצה לחטט לי בפה אז לא הייתי נותנת לו ואז נוצר מצב כזה שכל פעם שהייתי מדברת היה מצמצם עיניים ומנסה לתקוף ואז זה עבר גם לידיים.

אנסה להסביר לך את ההתנהגות שלו בהסתמך על הנתונים שסיפקת לי לפי הסדר.
  1. התוכי שלך מבלה יותר מ-8 שעות עם הגרין צ'יק ובהחלט יתכן שהוא קשר איתו קשר חזק יותר מאשר הקשר שלו איתך.
    במקרים רבים, התוכים יעדיפו את בני מינם על פני האדם.
    תוכים מחוברתים צריך להחזיק בכלובים נפרדים ואפילו - בחדרים נפרדים, כדי שלא יתקשרו בניהם.
  2. כתוצאה מהיחסים שנוצרו בין הדררה לבין הגריצ'יק, הדררה סגלה לעצמה התנהגות של "אלפא/מנהיג" וככזה הוא רוצה לשלוט גם בך.
    את צריכה להראות לו שאת היא המנהיגה ואת היא זו שנמצאת במעמד גבוה יותר בהיררכיה החברתית.
  3. אילוף לתרגילים נוספים יכול לעזור לך
    תנסי לאלף אותו לעשות דברים רק לפי הפקודה שלך וכך תוכלי להניא ולהרתיע אותו מההתנהגות שאינה רצויה.
    עצם ההתעסקות עם תרגילי האילוף יגרום לך להקדיש יותר תשומת לב.
  4. תוכי צריך לישון לפחות 10 שעות ורצוי - 12 שעות בתנאי שקט וחושך - האם זה המצב אצלך?
    תוכי שלא ישן מספיק יהיה עייף ועצבני במשך היום.
    תוכי עייף, ישן ביום ואז הוא לא אוכל מספיק וגם זה גורם לאי שקט.
    האם יתכן שהתקיפות שלו נובעות מרעב?
  5. ציטוט: "אוכל כופתיות ופרות ירקות לפעמים גרעינים".
    התפריט הזה לא מאוזן.
קבלת הסברים על הסיבות להתנהגות האלימה של התוכי (לא בטוח שאלה הן כל הסיבות).
תבחרי את אחד הסיבות שנראות לך הכי סבירות ותקבלי הנחיות איך לשנות את ההתנהגות.
אבל תנאי ראשוני הוא לתת לו תזונה מאוזנת (בתגובה הבאה תקבלי תפריט מומלץ), שעות שינה שאינן מופרעות = שקט וחושך וכלוב נפרד (רצוי בחדר אחר).
ללא התנאים הבסיסיים האלה, לא יעזר לנו כלום, כל מה שנעשה יהיה לשווא.

כפי שצינתי לעיל, התזונה הנכונה לתוכי צריכה להיות מגוונת ומאוזנת:
  1. כופתיות - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום.
  2. תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי (בתערובת יהיו רק 10%-15% זרעי חמניות).
  3. תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות (יש להקפיד שהזרעים טפחו), שכוללת: שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים.
  4. רבע ביצה קשה (כולל הקליפה) או מזון ביצים (שקונים בחנות) - פעם או פעמיים בשבוע.
    חשוב לתת ביצה קשה או מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליך הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים. 
    מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזלים.
    ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (פרות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
    מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.
  5. ירקות מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולורבי, עלי ביבי, כרובית, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים והשרייה.
    מעט פרות.
  6. אבן גיר או סבידה
  7. מים טריים ונקיים - להחליף לפחות פעם אחת ביום (ואם צריך - יותר).
אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה, בלוט, ערמון, בוטן מצופה, תערובות פיצוחים למיניהן, חטיפים (במבה, ביסלי), ביסקוויט, לחם, שוקולד, מזון מומתק וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
להימנע מלתת שקדים כי שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד (מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם).
כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכו' ).
וכן - משקאות לא טבעיים ( קולה, ספרייט, סודה וכדומה).
שימי לב, תוכים שלא הורגלו למגוון מזונות מגיל מאוד צעיר, יתקשו להתרגל אליהם בגיל מבוגר.
זה לא אומר שצריך לוותר, תמשיכי להציע להם עד שיטעמו ואז הם ימשיכו להעז ולאכול.

RE: תוכי דררה תוקפני - yinon236 - 11-05-2018

צבי, התשובות שלך הכי מדויקות ומקצועיות שיש.

RE: תוכי דררה תוקפני - צבי דגן - 11-07-2018

התחלת ליישם את מה שציינתי לעיל?
מה עשית?
ומה עדיין נשאר לך לעשות?