פורום תוכיפדיה
איך להרגיל לאוכל בריא? - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: איך להרגיל לאוכל בריא? (/showthread.php?tid=699)

עמודים: 1 2 3

איך להרגיל לאוכל בריא? - אמיר_גולד - 10-03-2018

באיחור מה הסתבר לי שהתערובת שנתתי לקוקטיל שלי היא בעצם ממתקים...איכשהו הוטעיתי לחשוב שזה המזון הבסיסי לתוכי ולא ה"קינוח".
אז קניתי כופתיות p14 (אם אני זוכר נכון, אני לא בבית עכשיו) ושמתי לו.
אשתי מדווחת שהוא לא נגע בהן וכשהיא חזרה מהעבודה התוכי ממש התחנן לאוכל, אז היא נתנה לו תערובת זרעים והוא התנפל על זה.
כמה פעמים שמתי לו ירקות ופרות עם התערובת והוא לא נגע...
איך אני מתקן את הרגלי התזונה שלו?

RE: איך להרגיל לאוכל בריא? - אהבת חיות - 10-03-2018

יש שתי דרכים שאני מכיר (אם יש למישהו עוד דרכים שלא העליתי אשמח להתחדש בדעה נוספת).
  1. לערבב את התערובת שהוא אוכל עכשיו ביחד עם כופתיות,יש מצב שבזמן שהוא אוכל את האוכל שלו הוא יאכל גם כופתיות, ולאט לאט לשים בתוך התערובת הזאת יותר כופתיות ולהוריד את הכמות של התערובת עד שמגיעים למצב שהוא אוכל רק את הכופתיות והתערובת תתפקד בתור צ'ופר למשהו טוב שעשה.
  2. לא לשים כלום בערב ובבוקר לשים רק כופתיות למשך כמה שעות (ואחרי זה לתת לו בכל זאת לאכול כדי שלא ימות מרעב), יש סיכוי שבאיזשהו שלב הוא יהיה רעב בכדי לנסות את הדבר החדש.
בשני המקרים צריך הרבה מאוד סבלנות, כי ייקח זמן עד שהתוכי לא יחשוש מהאוכל החדש.

RE: איך להרגיל לאוכל בריא? - צבי דגן - 10-03-2018

אתחיל אם החלק הפחות אופטימי, יהיה לך קשה מאוד להרגיל אותו למזונות חדשים.
תוכים לומדים לאכול מזונות שונים בגיל הגמילה, כך זה בטבע וכך גם - בשבי.
תכונה זו עוזרת להם לשרוד, שכן כל מזון חדש, שלא נוסה בעבר ע"י ההורים, עלול להיות רעיל וקטלני.
כדאי להציע לתוכי כופתיות צבעוניות שיעניינו אותו, למשל נוטריבירד P15 או G14, ולהתאים את גודל הכופתיות לגודל התוכי.
כמו כן, שים לב לתוקף שלהם, שיפוג התוקף לפחות בעוד חצי שנה.

[Image: 7f8640934c6e5481892daf0aa6d95f7a.jpg][Image: a2f074d084f5cf806d733a3d0dace5eb.jpg][Image: 1566_large.jpg]
יש כאלה שמעדיפים את הכופתיות של "טרופיקן" תוצרה האגן מקנדה.
בשלבים הראשונים, כדאי להרטיב אותם כדי להקל על הטעימות (לא לשכוח שבמצב רטוב הן מתקלקלות מהר).

איך להרגיל לכופתיות?
ישנן מגוון שיטות מגוונות להרגלה לכופתיות (חלקן הוזכרו לעיל): 
  1. שיטת המראה, שבה שמים מעט כופתיות על מראה ומקרבים את התוכי אליה.
  2. שיטת ריסוק הכופתיות, וערבובם במזון שהוא רגיל לאכול ואוכל ברצון.
  3. שיטת ההפחתה שבה שמים לו את הכופתיות באוכל שהוא כבר אוכל ולאט לאט מגדילים את כמות הכופתיות ומפחיתים את האוכל האחר (הוזכר לעיל).
  4. שיטת החיקוי, אתה מראה לו שאתה אוכל את הכופתיות (לא חייבים לאכול באמת) ואז הוא יראה שאתה אוכל את האוכל הזה ויבין שהאוכל ראוי לאכילה וינסה לאכול גם הוא. אולם שיטה זו יעילה אך ורק אם יש לך ולתוכי, קשר ארוך מאוד.
  5. שיטה נוספת שמתבססת על אותו הרעיון היא להראות לו תוכי שכבר אוכל את האוכל הזה כאשר הוא אוכל אותו וכך התוכי מבין שהאוכל הנ"ל ראוי למאכל ויתחיל לנסות אותו.
  6. אפשר גם לנסות לשים את הכופתיות במקום  גבוה בכלוב 24/7.
  7. אפשרות נוספת היא בערב לקחת את האוכל ולהשאיר כופתיות בכדי שבבוקר יהיה רעב ויאכל מהכופתאות.
  8. להוציא כל מזון אחר עד השעה  14:00 ולהשאיר רק את הכופתיות.
    משעה 14:00 להתחיל לתת את האוכל שהוא רגיל אליו. 
    כך לעשות במשך שבוע, ולשקול את התוכי כל יום כדי לבדוק שהוא לא יורד יותר מדי במשקל.
    אם ירד יותר מאשר 15% ממשקלו הקודם, צריך לחזור את התפריט שהוא אוהב.
חשוב לזכור שיש לעשות את השינוי בתזונה של התוכי באיטיות ובהדרגתיות ועדיף לעשות זאת לאורך תקופה של לפחות שלושה שבועות (עדיף - יותר).
למען האמת, לא חייבים לתת לתוכי כופתיות ועל כך בתגובה הבאה.

RE: איך להרגיל לאוכל בריא? - אמיר_גולד - 10-03-2018

קניתי לו g14

תבחר את השיטה שהכי נראית לך ותנסה אותה לפחות במשך חודש.
אם עדיין, התוכי לא יאכל את הכופתיות, תנסה את התפריט ללא הכופתיות שאציע לך בתגובה הבאה.
אבל, היא קשה יותר לביצוע ולכן עדיף שתצליח באחת מהשיטות הנ"ל.

במקביל, תיתן גם את התפריט המשלים: ירקות, ביצה קשה (או מזון ביצים), תערובת זרעים יבשה, השרייה, תערובת זרעים מושרים.
בנוסף לזרעים היבשים הרגילים, התערובת תכיל מגוון רחב של זרעים, כמו: שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים.

אם לאחר כחודש של ניסיונות עקביים, לא הצלחת להרגיל את התוכי שלך לכופתיות, לא תהיה לך ברירה אלא לנסות את התפריט ללא הכופתיות, כפי שעשינו לפני עידן הכופתיות.
אפשר לתת לו כתפריט קבוע, תערובת זרעים יבשה + השרייה + ירקות + ביצה קשה (כולל הקליפה) + פירות (פעמיים בשבוע).
לפי ההרכב הזה (ההצעה של יואל - מגדל תוכים וותיק):
  • 35% דוחן.
  • 35% בוראה (חפורית).
  • 15% חמניות+חריעה.
  • היתר: כוסמת עם הקליפה, שיבולת שועל, פשתן, ניגר.
  • פעמיים בשבוע השריה/נביטה (תלוי בעונת השנה) כי בקיץ הם נבטים, בחורף הם לא מספיקים.
  • יום יום, הדרים/תפוח/גזר/סלק, בעונה מנגו/שסק/ענבים, וכו'.
  • כל יום פרי/ירק אחר.

RE: איך להרגיל לאוכל בריא? - ישי כהן - 10-03-2018

כרגיל, מידע מאלף!
תודה לכם!!

ישי כהן  - תודה על הפרגון

אמיר_גולד  - תשתף אותנו בתכניות שלך להמשך התהליך.

RE: איך להרגיל לאוכל בריא? - אמיר_גולד - 10-04-2018

אני מנסה את שיטת ההפחתה (לערבב תערובת זרעים עם כופתאות) יחד עם להראות לו שהכופתאות זה אוכל.
בנתיים הוא התנפל על הזרעים וניקר כופתאה אחת (בלי לאכול ממנה).
הכופתאות ממש קשות, אני לא מצליח לפורר אותן באצבעות, ככה הן צריכות להיות?