פורום תוכיפדיה
בחירת תוכי - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: בחירת תוכי (/showthread.php?tid=651)

עמודים: 1 2

בחירת תוכי - naor223 - 09-15-2018

סוף השתחררתי מהצבא ואני מתכנן להביא תוכי עכשיו, 2 תוכים שתמיד רציתי היו קוואקר או קוניור גרין צ'יק לא יודע חמה אבל התאהבתי בשתי התוכים האלה ממש.
מקריאה קצרה הבנתי שהקוואקר קצת קשה יותר לגידול ויכול להיות מאוד רועש לפעמים אז זה קצת הוריד לי ממנו לצערי.
ונשאר לי גרין צ'יק.
אשמח לשמוע ממגדלים של התוכי הזה מה אתם חושבים עליו, איך הוא בתור תוכי האכלת יד ראשון?
מה דרוש ממני בשביל להביא אחד כזה?
ומה הציוד שדרוש כמובן.
ואשמח להמלצות על מגדלים באזור הדרו שאוכל לקנות מהם גוזל האכלת יד, אני גר בדימונה

RE: בחירת תוכי - צבי דגן - 09-15-2018

הגרינצ'יק הוא תוכי מעולה ובתנאי שאתה בודק היטב שאכן הוא מחוברת ולא רק שהאכילו אותו ידנית.
אתה צריך להיזהר מרמאים, שגוזרים להם את נוצות התעופה כדי להשלות את הקונה שהתוכי מחוברת ברמה גבוהה.
זה הדבר הבסיסי והחשוב ביותר שאתה צריך לשים לב אליו.
תצטרך לדאוג לכלוב גדול ככל האפשר, ותזונה מאוזנת.
בתגובות הבאות, אהיה יותר מפורט.

ראשית, תקרא את הכתוב כאן: מה עליך לדעת לפני קניית תוכי חדש, כולל את הקישורים האלה:
לפחות חלק מהמאמרים האלה:
  1. קניית תוכים בצורה נכונה
  2. ההכנות שיש לעשות לפני קניית תוכי
  3. הנחיות כלליות לבעלי תוכים
  4. חושבים לקנות תוכי?
  5. אחזקה ותחזוקת התוכי
  6. עשרת הדברות למגדלי תוכים

RE: בחירת תוכי - naor223 - 09-15-2018

(09-15-2018, 02:05 PM)צבי דגן כתב: הגרינצ'יק הוא תוכי מעולה ובתנאי שאתה בודק היטב שאכן הוא מחוברת ולא רק שהאכילו אותו ידנית.
אתה צריך להיזהר מרמאים, שגוזרים להם את נוצות התעופה כדי להשלות את הקונה שהתוכי מחוברת ברמה גבוהה.
זה הדבר הבסיסי והחשוב ביותר שאתה צריך לשים לב אליו.
תצטרך לדאוג לכלוב גדול ככל האפשר, ותזונה מאוזנת.
בתגובות הבאות, אהיה יותר מפורט.
היי צבי קודם כל תודה רבה על המענה המהיר.
קודם כל אשמח אם תגיד לי אם טעיתי לגבי הקוואקר או שמה שאמרתי הוא נכון, כי התוכי הזה היה חולם שלי תקופה ארוכה מאוד עד שגיליתי שהוא רועש ומאוד מציק בגידול בייתי.
מבחינת הגרין צ'יק, גם בתוכי הזה אני מאוהב ברמות. 
אבל איך מתחילים? איך אני מוצא מגדל אמין באזור שלי שאדע בוודאות שהוא אעביר את הגוזל את כל השלבים הדרושים ע''מ שיהיה האכלת יד ברמה גבוהה?

איך להתנהג אליו?
כפי שאתה מתאר לעצמך, גורם ה"זמן" הוא פקטור משמעותי ומכאן שאתה צריך להתאזר בסבלנות. 
הדרך הטובה ביותר היא לשמור על מספר כללים חשובים:
  1. לא לפלוש לטריטוריה של התוכי ללא "הסכמתו", אלא אם כן, אתה רואה סימנים ברורים שאתה יכול לנהוג אחרת.
  2. לא לעשות דברים כנגד רצונו ולא להתעלק עליו.
  3. לטפל בו כראוי, לספק את כל צרכו.
  4. בימים הראשונים, לנסות להאכיל אותו דרך הסורגים.
  5. כאשר הוא מפסיק לחשוש ממך, אפשר לנסות לפתוח את הכלוב ולהאכיל אותו מבלי להכניס את היד לתוך הכלוב.
  6. בשלב הבא, לנסות, לאט לאט, להכניס את היד רק עד המקום שהתוכי מתחיל להראות סימנים של חוסר רצון וחשש.
  7. ורק בשלב הסופי לנסות להכניס את היד במטרה שיעלה על היד שלך.
  8. לכל אחד מהשלבים האלה דרוש זמן, ומשך הזמן משתנה בכל פרט ופרט.

שכחתי לציין שאתה צריך לשים לב שלתוכי יש טבעת סגורה ולדרוש תעודת בריאות.
שים לב על הפרטים שכתובים בתעודה, שיתאימו לפרטים שכתובים על הטבעת.
גם כאן עלולים להיות מקרים של רמאות, לכן, סמוך מאוד למועד הקנייה, קח אותו לווטרינר שיש לו ניסיון עם תוכים, כדי לערוך בדיקות שישללו את רוב המחלות.
לפני הקנייה, תתנה את העסקה שתוצאות הבדיקות יהיו שליליות כלומר, שהתוכי בריא ואינו נושא מחלות.
ישנן מחלות שניתנות לריפוי, לעומתן יש מחלות שהן סופניות.

מהי "תזונה מאוזנת"?
התזונה הנכונה לתוכי צריכה להיות מגוונת ומאוזנת שמכילה את המזונות האלה:
  1. כופתיות - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום.
  2. תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי.
  3. תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות (יש להקפיד שהזרעים טפחו).
    שכוללת: שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים.
  4. רבע ביצה קשה (כולל הקליפה) או מזון ביצים (שקונים בחנות) - פעם או פעמיים בשבוע.
    חשוב לתת ביצה קשה או מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליך הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים. 
    מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזלים.
    ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (פירות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
    מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.
  5. ירקות מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולורבי, עלי ביבי, כרובית, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים והשרייה.
  6. מעט פרות.
  7. אבן גיר או סבידה
  8. מים טריים בכל יום.
  9. אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה, בלוט, ערמון, בוטן מצופה, תערובות פיצוחים למיניהן, חטיפים (במבה, ביסלי), ביסקוויט, לחם, שוקולד, מזון מומתק וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
  10. להשתדל להימנע מלתת שקדים כי שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד (מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם).
  11. כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכו' ).
    וכן - משקאות לא טבעיים ( קולה, ספרייט, סודה וכדומה).
שים לב, תוכים שלא הורגלו למגוון מזונות מגיל מאוד צעיר, יתקשו להתרגל אליהם בגיל מבוגר.
זה לא אומר שצריך לוותר, תמשיך להציע להם עד שיטעמו ואז הם ימשיכו להעז ולאכול.

ציטוט:קודם כל אשמח אם תגיד לי אם טעיתי לגבי הקוואקר או שמה שאמרתי הוא נכון, כי התוכי הזה היה חולם שלי תקופה ארוכה מאוד עד שגיליתי שהוא רועש ומאוד מציק בגידול ביתי.
הקוואקר אכן נחשב לתוכי רועש.
ראה גם כאן: קוויקר

אבל אם התוכי מחוברת ברמה גבוהה ואם תקדיש לו תשומת לב רבה, הצרחות שלו יהיו מעטות בלבד, מה שניתן לסבול.מבחינת הגרין צ'יק, גם בתוכי הזה אני מאוהב ברמות. 
אבל איך מתחילים?
מכינים בבית את כל בעיקר - כלוב ומזון ובימים הראשונים, מתנהגים אליו כפי שציינתי לעיל.
איך אני מוצא מגדל אמין באזור שלי שאדע בוודאות שהוא אעביר את הגוזל את כל השלבים הדרושים ע''מ שיהיה האכלת יד ברמה גבוהה?
אי אפשר לדעת מי הוא מגדל אמין.
גם למגדל אמין צריך לעשות את כל מה שציינתי לעיל.
אני יכול לתת לך רשימה של מגדלים/סוחרים שאני מכיר, אבל זה עדיין לא אומר שאצלם קונים "חתול בשק" וללא בדיקות.

כאן תוכל לראות רשימת חנויות, לא בהכרח אמינות, חלקם אני לא מכיר וחלקם - טובים (אבל צריך לבדוק).
לפני שאתה הולך אליהם, תתייעץ איתי בפרטי.

יתכן שיש פרטים ששכחתי להגיד לך.
אני מציע לך לקרוא את החומר ולהמשיך לשאול שאלות וכך במשך הזמן נוכל להבהיר ולהקיף את כל הנושא.
אל תמהר בקנייה (אומרים שהמהירות היא מהשטן   ביישן )