פורום תוכיפדיה
התרגלות או כניעה - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: התרגלות או כניעה (/showthread.php?tid=650)

עמודים: 1 2 3

התרגלות או כניעה - אהבת חיות - 09-15-2018

בשעה טובה ומוצלחת אחרי תקופה ארוכה מאוד של ניסיונות לא נכונים למדתי את דרך המלך ללימוד נכון של התוכית שלי לא לפחד מחליפת תעופה.
אומנם כל פעם שאני שם לה את החליפה בהתחלה היא מנסה לפתוח את הסקוץ' ולפעמים גם כשאני הולך איתה.
אחרי תקופה מסויימת התחלתי להסתכל עליה מהצד ועלתה בי השאלה האם היא באמת התרגלה לחליפה והיא פחות מאיימת עליה, או שלחילופין היא פשוט נהייתה כנועה וזו בעצם סוג של התעללות?
אשמח לשמוע את דעתכם האישית.

RE: התרגלות או כניעה - צבי דגן - 09-15-2018

עדיף שתראה לנו סרטון.
בכללי אוכל להגיד לך את דעתי, שאם התוכי מתנגד לחליפה, זה אכן סוג של "התעללות".
צריך להרגיל את התוכי בשלבים אטיים, לתת לו "פרסים" על כל התנהגות רצויה, עד שהתוכי מתרגל ומפסיק לפחד.
מצד שני, לפי התיאור שלך - "כניעה" איננה סוג של התעללות, אלא - קבלת תנאי ההתנהגות של ה"אלפא" בלהקה.
כך הם כללי ההתנהגות של להקת תוכים.

RE: התרגלות או כניעה - אהבת חיות - 09-15-2018

לכאורה אני מסכים איתך, אבל כשאני מלביש אותה אני שומע עדיין נהימות של עצבים ובכמה שניות הראשונות היא עדיין מנסה לפתוח את הסקוץ' (וגם מדיי פעם באמצע ההליכה) משהו שלא קורה כשאני הולך איתה עם הריתמה.

כל דבר חדש דורש אימון + גמולים (מזון שאהוב על התוכי ולצרף מילות שבח) וסבלנות.
כשאתה מבחין שהתוכי לא רוצה את החליפה, תוריד אותה ולאחר כחצי שעה תנסה שוב.
בפעמים הראשונות, מלבישים את החליפה לזמנים קצרים ובכל מספר ימים, מגדילים את משך הזמן.
קיצורי דרך, יביאו אותך לתוצאות הפוכות ממה שאתה מקווה להשיג.
יתכן שיש כבר "נזק" קטן ועליך להפסיק לנסות למשך כעשרה ימים כדי שהתוכי ישכח מעט את אי הנעימות שנגרמה לו.
וכשאתה מנסה שוב, תהיה רגיש לרצונות של התוכי, בכל פעם שאתה מבחין שנמאס לו, תעשה הפסקה של כעשרים דקות.
אילוף תוכי הוא לא עניין טבעי שמגיע מעצמו, מה שאנחנו מנסים ללמד אותו זה לא בהתנהגות הטבעית שלו ולכן דרושה סבלנות רבה.

RE: התרגלות או כניעה - אהבת חיות - 09-15-2018

וכמו שכתבתי אחרי תקופה ארוכה שלא באמת ידעתי איך לאמן אותה לחליפה והיא באמת סלדה ממנה ואף הרסה כמה חליפות, הגעתי למצב שאני מבין איך לאמן, לקח לי בסביבות חודש והיום היא מאפשרת ואף להליכות של כמה כמה שעות.
אבל מדיי פעם כשאני איתה בחוץ היא מנסה לפתוח את הסקוץ' אני אומר לה "לא", היא עוזבת את זה ולפעמים אחרי זמן מסוים היא שוב מנסה להוריד (בעייתי להוריד לה כשאני בחוץ, היא יכולה לעוף).
אבל מה שמטריד אותי הוא העניין שכל פעם שאני שם לה לפני שאנחנו יוצאים היא נוהמת ומנסה להוריד ורק אחרי כדקה היא נרגעת.

כנראה שזה לא ממש כיף לה עם החליפה.
אתה צריך להתחשב בה.
אני מאמין שעם הזמן, היא תתרגל יותר ויותר והבעיה תיחלש ואולי גם תיפסק לגמרי.
מה שבטוח הוא שאם לא תתחשב בה ואם תכריח אותה ללבוש את החליפה גם כאשר לא נוח לה, תשיג תוצאות הפוכות ממה שאתה מקווה ורוצה.
ככה זה אצל התוכים, כשלא נעים להם הם מפתחים תנגודת ואז יהיה קשה יותר להרגיל אותה.

RE: התרגלות או כניעה - yinon236 - 09-15-2018

בנוסף, תבדוק שהחליפה לא לוחצת יותר מדי על התוכי.

RE: התרגלות או כניעה - אהבת חיות - 09-23-2018

(09-15-2018, 12:06 PM)צבי דגן כתב: כנראה שזה לא ממש כיף לה עם החליפה.
אתה צריך להתחשב בה.
אני מאמין שעם הזמן, היא תתרגל יותר ויותר והבעיה תיחלש ואולי גם תיפסק לגמרי.
מה שבטוח הוא שאם לא תתחשב בה ואם תכריח אותה ללבוש את החליפה גם כאשר לא נוח לה, תשיג תוצאות הפוכות ממה שאתה מקווה ורוצה.
ככה זה אצל התוכים, כשלא נעים להם הם מפתחים תנגודת ואז יהיה קשה יותר להרגיל אותה.
כמו שכתבתי בעקבות חוסר ניסיון בעבר אני יכול להגיד שאני מסכים איתך,ביחד עם זאת למדתי עם הזמן להלביש לה ובכל זאת עדיין קיים רצון מדיי פעם להוריד אני נותן לה צ'ופרים כשהיא לא מנסה להוריד.
השאלה אם כדאי להמשיך להתעקש למרות שהניסיונות להוריד הולכים ומתמעטים וזה נראה שהיא מקבלת את זה או שכל פעם שהיא מנסה להוריד לוותר לה ואז יש סיכוי שהיא תבין שאפשר להוריד את זה כל פעם והיא לא תלמד לחיות עם זה?

כשביקשתי חליפת אימון לג'אקו נתנו לי המידה הזאת, אז אני רוצה להאמין שזו המידה שמתאימה ולא לוחצת לה (נתנו לי בעבר מידה גדולה יותר כי לא הייתה המידה המתאימה וזה נראה שבאמת לא היה לה נוח איתה)

RE: התרגלות או כניעה - yinon236 - 09-23-2018

אמור להיות טבלת מידות לפי סוג התוכי.

RE: התרגלות או כניעה - אהבת חיות - 09-23-2018

(09-23-2018, 12:12 PM)yinon236 כתב: אמור להיות טבלת מידות לפי סוג התוכי.

לפי מה שהבנתי זה עפ"י המידה.