פורום תוכיפדיה
לתוכי לא גדל עוד נוצות תעופה? - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: המרפאה הווטרינרית (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=4)
+--- אשכול: לתוכי לא גדל עוד נוצות תעופה? (/showthread.php?tid=57)

לתוכי לא גדל עוד נוצות תעופה? - OfirTIM - 02-12-2018

שלום! אני מגדל כבר חצי שנה פלוס תוכי דררה ירוקה, מהידועות בישראל.
ביום שקניתי אותו האדם שמכר לי אותו גזר את נוצות כנפייו בשביל שלא יכל לעוף.

עברה חצי שנה וקצת ולתוכי שלי גדלו רק 2 נוצות באמצע הכנף בשני הצדדים באותו מיקום.

התקשרתי מספר פעמים לוטרינר לבדוק אם זה חמור ונאמר לי לחכות עוד זמן שיגיע לבגרות מלאה (בין שנה לשלוש שנים).

היום התוכי כבר בן 7-8 חודשים, ועדיין נשאר באותו מצב, נוצות אחרות כמו הזנב גדלו לו כבר מספר פעמים, אבל רק נוצות הכנפיים לא גדלו חוץ מהאמצעיות.

האם יש לקחת לרופא? אם כן אפשר לדעת למי לפנות?

RE: לתוכי לא גדל עוד נוצות תעופה? - צבי דגן - 02-12-2018

(02-12-2018, 08:33 AM)OfirTIM כתב: ביום שקניתי אותו האדם שמכר לי אותו גזר את נוצות כנפייו בשביל שלא יכל לעוף. טעות חמורה שגובלת בהתעללות בחסר ישע.
האם יש לקחת לרופא? אם כן אפשר לדעת למי לפנות? בינתיים אין צורך לפנות לוטרינר, קודם נמצה את מה שניתן כאן בפורם.
כדי שאוכל לעזור לך, אשמח לראות לפחות שתי תמונות: האחת - תמונת תקריב של התוכי תוך התמקדות על הבעיה.
והשנייה - תמונה של התוכי בתוך הכלוב, כשרואים לפחות את מחצית הכלוב.
כמו כן, תציין מהו התפריט השבועי של התוכי שלך.

RE: לתוכי לא גדל עוד נוצות תעופה? - צבי דגן - 02-12-2018

למה אני מתנגד לגזירת נוצות התעופה?
  • אני מודע לכך שבעניין גזירת נוצות התעופה, יש דעות שונות, שרובן נובעות מסיבות מסחריות ו/או מסיבות הסטוריות ומחוסר ידיעת העובדות הבסיסיות.
    קיצוץ אברות התעופה הוא מעשה שאנו "כופים" על בעלי הכנף שברשותנו.
    הנטיה שלי היא לא לגזור, ויש לי 12 נימוקים לכך:
  1. תוכי גזור נוצות מאבד את הביטחון העצמי שלו ונעשה תוקפן.
  2. תוכי גזור נוצות עדיין יכול לברוח, במיוחד כאשר הוא נבהל מארוע פתאומי.
    במקרה כזה, המגדל מופתע "איך קרה שהתוכי ברח, הרי גזרתי לו את נוצות התעופה"? אבל עובדה שזה קורה במקרים רבים.
  3. אם תוכי, שגזרו לו את נוצות התעופה, בכל זאת מצליח "לקפוץ" מהחלון אל החצר, מהר מאוד הוא יטרף ע"י החתול הראשון שיפגוש אותו, שהרי הוא נכה ומוגבל מאוד ביכולת התעופה.
  4. המגדל סומך על פעולת הגזירה וחושב שבכך הוא "קנה לעצמו תעודת ביטוח" ובפועל תוך מספר שבועות הנוצות החדשות גדלות והמגדל לא שם לב לכך ואז קורה הארוע שלא רצוי שיקרה.
  5. יש גם את העניין האסטטי והיופי, ברור שגזירת הנוצות פוגע בשלמות יופיו של התוכי.
  6. ויש את העניין המצפוני, הגבלת התנועה המרחבית של התוכי, ובעצם אנחנו גורמים לו להיות נכה באופן יזום (תחשוב, האם יש לנו את הזכות הזו?).
  7. אתה גורם לתוכי להיות נכה בעל כורחו.
  8. אם לא גוזרים נכון את הנוצות, התוכי לא יוכל לנחות נחיתה רכה, והוא עלול "להתרסק" לקרקע ולפצוע את עצמו.
  9. בעייה מאוד נפוצה, וקשה לטיפול, היא הבעייה של מריטת נוצות אצל תוכים, בגלל דיכאון.
    קיצוץ נוצות התעופה באופן שגוי, בהחלט עלול להיות אחת הסיבות העקריות לתופעה זו.
  10. בעיות ברבייה - הזכר מתקשה לייצב את עצמו על גבה של הנקבה.
  11. אם תגזור את נוצות התעופה בעצמך, תסתכן בכך שהתוכי יזכור את החוויה הטראומטית הזו, והוא ישנא אותך ויפתח התנהגויות תוקפניות אליך (וגם אל אחרים), במקרים רבים זה יהיה בלתי הפיך.
  12. גזירת נוצות התעופה מונעת מהתוכי לפתח את שרירי התעופה ובכך אתה מחליש את התוכי.
החסרון היחיד שאני רואה בהשארת נוצות התעופה הוא, שצריך לקחת אחריות וכשהתוכי משוחרר, לא לשכוח לסגור את כל פתחי הבית.
אם בכל זאת תחליט לגזור, לפחות תעשה זאת לאחר שהתוכי פיתח את שרירי התעופה ולמד לעוף היטב (בערך בגיל 8-12 חודשים).
ושיעשה זאת אדם אחר מבלי שתהיה נוכח בחדר וזאת כדי שהתוכי לא יקשור אליך את החוויה הטראומטית.
עיין גם במאמר הזה: גזירת נוצות התעופה וקיצוץ הציפורניים לתוכי

RE: לתוכי לא גדל עוד נוצות תעופה? - jhony_bravo - 02-17-2018

אין טעם לקחת את הדררה לווטרינר בגלל שהנוצות לא גדלו
נוצות של תוכים מתחלפות פעם בשנה וכאשר יגיע הזמן הנוצות הגזורות ינשרו ובמקומן יגדלו נוצות חדשות
התוכי שלך עוד לא בן שנה ולכן אין לך מה לדאוג למיטב זכרוני דררות מחליפות נוצות בפעם הראשונה בגיל שנה וקצת
הזמן שבו התוכי יחליף את הנוצות שלו משתנה בהתאם לעונה שהוא בקע בה,התזונה שלו,אורך היום ועוד
חשוב לוודא שהתוכי מקבל תזונה מגוונת ועשירה ולקראת החילוף לוודא שהוא יקבל כל יום תערובת השרייה ומזון ביצים בנוסף לתזונה הרגילה