פורום תוכיפדיה
אני וחיית המחמד שלי - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: שונות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=34)
+---- אשכול: אני וחיית המחמד שלי (/showthread.php?tid=566)אני וחיית המחמד שלי - צבי דגן - 08-26-2018

[Image: sTsuG0v.jpg]
אני וחיית המחמד שלי / צבי דגן
יחסי הגומלין שבין חיות המחמד ובני האדם
 • מהי חיית מחמד?
  חיות מחמד או "חיות שעשועים" הם בעלי חיים שמגודלים על ידי האדם, חיים בסביבת האדם שלא למטרת תועלת של רווח כלכלי או עזר בעבודה, אלא בשל יופיים או על מנת לספק חברה, ושהגדרתם כ"חיות מחמד" מקובלת בחברה.
  חלק מין המינים בויתו על ידי האדם (כדוגמת התוכי, הכלב או החתול), וחלק לא בויתו או שהם ניצודים מן הבר (במקרים כאלה מקובל לגדלם בכלוב).
  לעתים בויתו חיות המחמד לצורך מסוים (עבודה, שירות או חקלאות), וברבות הזמן השתנה ייעודן לספק חברה או נוי ופחות לצורך שלשמו בויתו (כדוגמת הכלב או הסוס).
  חיות המחמד הנפוצות ביותר נלקחו ממחלקת היונקים, ציפורים ודגים. לאחרונה הפכו גם זוחלים כמו נחשים, לחיות מחמד נפוצות.
  שלושת המינים הפופולריים והנפוצים ביותר בתור חיות מחמד הם הכלב, החתול והתוכי.

 • מסתבר שרעיון הביות עלה במוחם של בני אנוש רבים במהלך ההיסטוריה האנושית, במוקדים שונים ברחבי העולם, והעתיק שבהם היה כנראה כאן אצלנו בארץ ישראל. כלומר מאד ייתכן שהזאב המזרח תיכוני הוא אביו המיתולוגי של כלב הבית בעולם כולו.
 • בתמונה ניתן לראות עדות קדומה ביותר ממערה בכרמל מלפני כ-25 אלף שנה , שלד אישה צעירה שנקברה בצורה טכסית עם גור כלבים כאשר ידה מחבקת אותו.
  [Image: D2dhpcn.jpg]
 • יחסי הגומלין בין חיות המחמד ובני האדם - מורכבים ולא שונים במהותם מהיחסים בין בני האדם לבין עצמם. חיות המחמד שלנו, התוכים, הכלבים והחתולים המבויתים, תלויים בנו לצורך סיפוק צורכיהם הבסיסיים כגון אכילה, שתייה ומחסה. ואילו אנחנו אולי לא תמיד מבינים כמה גדולה התמורה שאנחנו מקבלים.
  מחקרים פסיכולוגיים הראו שאנשים (ילדים ומבוגרים כאחד) שמגדלים חיות מחמד מנהלים חיים מאושרים ובריאים יותר מאשר מי שאין לו חיית מחמד בבית.
  באחד המחקרים, שנערך באוסטרליה, בקרב 6000 חולים התגלו הבדלים משמעותיים בין מי שגידלו חיות מחמד לבין אלה שלא היתה להם זיקה לחיית מחמד. לבעלי חיות המחמד נמצא שלחץ דמם ורמות הכולסטרול בדם נמוכות יותר ובעלי סיכון מופחת ללקות בהתקפי לב.
  ילדים שגדלו בבתים עם תוכים, חתולים או כלבים מאז היותם תינוקות נטו פחות לפתח אלרגיות עד גיל 7.
  בנוסף ילדים שגדלים בסביבת בעלי חיים לומדים להתנהג בצורה יותר אמפתית לבני אדם.

 • כיצד חיית מחמד עוזרת לי להרגיש טוב יותר?
  הסיבות לכך הן פשוטות. בעלי החיים עוזרים לנו למלא את הצורך הבסיסי ביותר שלנו, הצורך במגע. חיות המחמד עוזרות לנו להרגיש פחות בודדים בעצם נוכחותם ובייחוד לאור התלות שלהם בנו. הן מעודדות מגע וקשרים עם אחרים סביב המכנה המשותף של בעלי חיים. בנוסף, חיות המחמד מעודדות אצלנו פעילות גופנית, "דואגות" לכך שנהיה עסוקים ומשרות אצלנו תחושת ביטחון. 
  מחקרים מראים כי דקות לאחר ליטוף של כלב משוחררים בגופינו, בזרם הדם שלנו, שורה של כימיקלים שמשרים תחושה רוגע, אושר, ביטחון ושביעות רצון. אם כך, לא פלא שברגעים של לחץ אנשים שולחים יד לעבר חיות המחמד שלהם.
  חיות המחמד שלנו נמצאות תמיד בסביבה, הן מספקות אהבה, חברה, ידידות, תמיכה ואהדה, ותמיד שמחות לראות אותנו. הן מספקות לנו תעסוקה, בידור, צחוק ועניין בחיים ועוזרות להסיח את דעתנו מצרות היום יום. חיות המחמד לא שופטות אותנו, הן סלחניות ותמיד יהוו אוזן קשבת. הן תמיד יקבלו אותנו כפי שאנו וללא תנאים, גם אם אנחנו נראים חריגים או מתנהגים בצורה חריגה, יעניקו לנו אהבה ללא גבולות.

 • כלבים וחתולים משמשים כאמצעי לתרפיה
  מומלץ לילדים ומבוגרים שיש להם צרכים מיוחדים, לקיים קשר חזק במיוחד עם חיות.
  ישנם כלבי שירות ותרפיה שעוזרים לחולי אלצהיימר, לילדים ולמבוגרים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים. 
  באנגליה קיימים בתי כלא שמעודדים את האסירים להחזיק חיות מחמד כגון דגים, ציפורים ואף חתולים. הם עוזרים ליצור שינויים בהתנהגות ובגישה של האסירים וללמדם, לפעמים לראשונה בחייהם, מה זה לקבל ולתת חיבה ואהבה. 
  בעלי החיים מסייעים מאוד לאנשים מבוגרים.
  גילו כי אנשים מבוגרים, בעלי חיות מחמד מבקרים פחות אצל הרופא. חיות המחמד עוזרות להתגבר על תחושת הבדידות ומספקות מטרה חדשה בחיים, מישהו נוסף לדאוג לו ולטפל בצרכיו. 
  לאנשים מסוימים חיות המחמד מעניקות תמיכה רגשית, גדולה יותר, מאשר בני אדם אחרים. נמצא כי אנשים עם קשיים בנתינת אמון באחרים, קושי לאהוב וליצור חברים הצליחו ליצור קשרים דווקא עם חיית מחמד.

 • כלבים יכולים אף להציל חיים 
  מעבר לפן ההתנהגותי והרגשי שחיות המחמד עוזרות לפתח אצלנו, נמצא כי ישנם כלבים שמסוגלים לחזות מראש התקפים אפילפטיים אצל בעליהם. כלבים אלו מצליחים לחוש בשינויים כמעט בלתי מורגשים אצל בעליהם. במצבים אלו הכלב מראה סימני התנהגות של חוסר מנוחה, דוחף את חוטמו לעבר בעליו או רץ להזעיק לעזרה. כאשר זה קורה הבעלים יודע שתוך מספר דקות הוא הולך לחוות התקף נוסף ועליו להיערך בהתאם. בדומה, ישנם כלבים שמסוגלים לצפות נפילת סוכר בקרב בעלים סוכרתיים, או שינוי התנהגות בקרב חולים עם מניה דיפרסיה.
  חיות המחמד יכולות לעזור לנו בחיי היום יום, בהתמודדות עם השגרה, הלחצים, הכעסים והעצבים. הן עוזרות לנו להתמודד עם אובדן, עם חולי ושינוים שחלים במהלך החיים. בין אם אנו מפנקים את חיות המחמד שלנו או תלויים בה, אי אפשר להתכחש לכך שמי שמחזיק חיית מחמד מרוויח עולם ומלואו.

 • אימוץ חיית מחמד - פעולה ברוכה לשני הצדדים!
  כאמור לעיל, הוכח כי בעלי חיים תורמים לבני האדם מבחינה פיזית, בריאותית, רגשית וחברתית. מחקרים מוכיחים את התועלת שבקשר של ילדים עם חיות מחמד:

  [Image: 0OPzx0V.gif] - ילדים לומדים מהם הצרכים של חיית המחמד ומפתחים רגישות לצרכים של זולתם. 
  [Image: 0OPzx0V.gif] - ילדים מטפלים בחיית המחמד ותוך כדי טיפול מפתחים תחושת אחריות ותחושת גאווה. 
  [Image: 0OPzx0V.gif] - ילדים משחקים, מלטפים, מחבקים ומשוחחים עם חיית המחמד. קשר זה מפתח את יכולתם לתקשורת פיזית ומנטלית עם העולם הסובב אותם. 
  [Image: 0OPzx0V.gif] - הקשר לחיית המחמד מאפשר לילדים לבטא מגוון רחב של רגשות. 
   
  [Image: 0OPzx0V.gif] - ילדים לומדים לתת מעצמם וליהנות מקבלת אהבה מחיית המחמד שלהם (יכולת קבלה ונתינה). 
  [Image: 0OPzx0V.gif] - קשר לחיית המחמד מהווה גורם לחיזוק הביטחון העצמי. הילדים זוכים לתשומת לב מוחלטת מצד חיית המחמד שלהם, הם זוכים לחיבה, אהבה וחברות ללא תנאי. 
  [Image: 0OPzx0V.gif] - ילדים שמטפלים בבעלי חיים, לומדים ומפתחים מיומנויות טיפול באחר ובשונה. 
  [Image: 0OPzx0V.gif] - ילדים לומדים להבין מסרים שאינם מילוליים, ובכך מפתחים רגישות יתר והבנה כלפי זולתם. 
  [Image: 0OPzx0V.gif] - ילדים שמטפחים חיית מחמד, יהיו יותר פתוחים וחברותיים ובדרך כלל ינהלו עם זולתם יחסים הדדים הוגנים. 
  [Image: 0OPzx0V.gif] - גם המבוגרים נהנים ונתרמים מהקרבה לבעלי חיים. כלבים לדוגמה, תורמים לכושר הגופני ולפיתוח קשרים חברתיים חדשים (במהלך הטיפולים היומיומיים ובמסגרת השמירה על כושרו הפיסי של הכלב). 

 • כאמור לעיל, המחקרים הוכיחו, שקרבת בני אדם לבעלי החיים וטיפול בהם תורמת להורדת לחץ דם ולרגיעה נפשית. א
  צל קשישים, בעלי חיים מונעים תחושת בדידות ומשמשים כחבר קרוב וחשוב. הם מעודדים את הקשיש לפעילות גופנית, וממלאים את הצורך שלו להרגיש חשוב ונחוץ. 
  טיפול בבעלי חיים גורם להנאה ולסיפוק ללא לחצים ולבטים, המלווים בקשר שיש בין בני אדם. אצל מבוגרים, כמו אצל ילדים, בעלי חיים מעניקים אהבה, קרבה וחברות ללא תנאי. 
  אז למה אתם מחכים?

 • היזהרו מעקיצת עכביש ומעקיצות בכלל - התמונות קשות לצפייה
  [Image: YTp7xSD.jpg][Image: IIXulp9.jpg][Image: DGyaVqn.jpg][Image: 59kV3eI.jpg]
אוסף תמונות של חיות מחמד 
 • יונקים: כלבים, חתולים, סוסים, עזים, חמוסים, מכרסמים למיניהם, אוגרים, עכברים, קביות (שרקנים, חזירי-ים), ארנבונים, קיפודים, גרבילים, סנאים, עטלפים.
  [Image: ITliEwW.jpg][Image: P8ydHSD.jpg][Image: mVy2Pth.jpg][Image: 8BNml2x.jpg][Image: Tb8mdol.jpg][Image: hUcMj5C.jpg][Image: KRVJa28.jpg][Image: 4r3nAg5.jpg][Image: lEgJCBp.jpg][Image: IbSkVrP.jpg][Image: RuZQ30Y.jpg][Image: 0F3wAp4.jpg][Image: s0uOoGp.jpg][Image: aZfTpiT.jpg][Image: 2iq9wAc.jpg][Image: dEid3VB.jpg][Image: A5e7cax.jpg][Image: eBeJTE1.jpg][Image: 90uE4ev.jpg][Image: feDY5go.jpg][Image: w1lez36.jpg][Image: VAfKlKb.jpg][Image: VT6iC0H.jpg][Image: EiXlzjd.jpg][Image: bYQX0d3.jpg][Image: zadIGCX.jpg][Image: lMH9pVO.jpg][Image: 2OgoRcY.jpg][Image: OlPlfpr.jpg][Image: s1OtNJ2.jpg][Image: MMAXlDT.jpg]
 • ציפורים: תוכים, ציפורי שיר, יונים.
 
[Image: 69bTK0U.gif]
[Image: sJU31w6.jpg][Image: e78gZAZ.jpg][Image: Vh2GZmI.jpg]
[Image: AIcOrYC.jpg][Image: S5wMDty.jpg][Image: 5Lhstpk.jpg][Image: EoK5T8e.jpg][Image: 8m2fOG2.jpg][Image: DAkQZdq.jpg][Image: x4qH4uh.jpg][Image: XR6JmwA.jpg][Image: pIoqkRu.jpg][Image: FQDXRBA.jpg][Image: fDLaHq5.jpg][Image: w6NqWtO.jpg][Image: jUdsghe.jpg][Image: CFunj18.jpg][Image: tnKiXfK.jpg][Image: KoPEhtd.jpg][Image: GBRoVkR.jpg][Image: Rmo8Z3L.jpg][Image: fTgdTI9.jpg][Image: EoINJCL.jpg][Image: 8pmwvwa.jpg][Image: uz0UsMM.jpg][Image: CaIrWkt.jpg][Image: 63KX6bV.jpg][Image: Q2UBizi.jpg][Image: kuiKOsB.jpg][Image: I3GmN4U.jpg][Image: 1cKuheB.jpg][Image: i2HeKLd.jpg][Image: DMteoQy.jpg]
 • דגים: דג זהב (בעיקר בברכות), דגים טרופיים (באקווריומים), דגי ים (האקווריום ריף או מרינה). 
  [Image: yPaYoDm.jpg][Image: ASwkR2x.jpg][Image: d1NmNDg.jpg][Image: p2T7DZj.jpg][Image: LwRFIjR.jpg][Image: 5c8Dytc.jpg][Image: GsaKnuc.jpg][Image: CWXygcz.jpg][Image: XWQWkkt.jpg]
  [Image: BHM4Apd.jpg][Image: uxwAxYA.jpg][Image: DCpP76C.jpg][Image: W38sgbO.jpg][Image: 6tqijLR.jpg][Image: fRxsng9.jpg][Image: IuWMi3B.png][Image: 0b8y9Gw.jpg]
 • זוחלים: איגואנות, נחשים, לטאות, צבים.
  צבים ולטאות

  [Image: DzYAyZn.jpg][Image: LKlGuQn.jpg][Image: mH4VsoZ.jpg][Image: qgVQcjA.jpg][Image: GwNiWgh.jpg]
 • [Image: g5q3dOF.jpg][Image: RmwMo8w.jpg][Image: xPrp29m.jpg][Image: YwSUA9b.jpg][Image: Vjl1dM2.jpg][Image: 7r7Xdrx.jpg][Image: E4ftvc3.jpg][Image: sdQSu4r.jpg][Image: BtTuhaq.jpg][Image: eGqOp7c.jpg][Image: kciJEoy.jpg][Image: sScIrBP.jpg][Image: y654CZ5.jpg][Image: P47gQ6j.jpg][Image: y2s8hSZ.jpg][Image: IQFYZEP.jpg][Image: dYtqHcN.jpg][Image: TVMHEUY.jpg][Image: IparbQV.jpg][Image: TjeINnS.jpg][Image: edIJq9J.jpg]
  נחשים
  [Image: 2WTnQMi.jpg][Image: VaM2MKl.jpg][Image: DTlnSIL.jpg][Image: G7jN09r.jpg]
 • איתי - לוכד הנחשים
  [Image: Jpc52Vo.jpg][Image: jFL8b85.jpg]
 • דו-חיים: צפרדעים, קרפדות, סלמנדרות, טריטונים.
  [Image: mJlUjYq.jpg][Image: 9YnEXM6.jpg][Image: m33l36J.jpg][Image: reqMbxP.jpg][Image: DHgpMXJ.jpg][Image: 1cDBLaq.jpg][Image: UMw59Ex.jpg][Image: z0yuHGb.jpg][Image: SawILXK.jpg][Image: f5uowTl.jpg]
 • חרקים: נמלים, עכבישים.
 • [Image: XYRZlXz.jpg][Image: BIEvxfF.jpg][Image: Pr9x61f.jpg][Image: 2ZkyyRG.jpg][Image: sN6sVK1.jpg][Image: zlT2DEK.jpg][Image: v7Q8bzK.jpg][Image: 5FPKAQh.jpg][Image: AmeMwZS.jpg][Image: xrwixSO.jpg][Image: TTIpSPq.jpg]
 • רכיכות: חילזון השדה, חלזונות מים (באקווריום)
  [Image: 7uo6Uoe.jpg][Image: oAPG2MY.jpg][Image: 9w6J8Pl.jpg][Image: L4XcOgo.jpg][Image: zLteSKj.jpg][Image: fZVMSxv.jpg][Image: I3jsCrF.jpg]