פורום תוכיפדיה
איך לטפל בסנגל וליצור איתו קשר טוב? - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: איך לטפל בסנגל וליצור איתו קשר טוב? (/showthread.php?tid=557)

עמודים: 1 2

איך לטפל בסנגל וליצור איתו קשר טוב? - סנגלית במחשב - 08-22-2018

קודם כל אני רוצה להגיד תודה רבה רבה על זה שאתם משקיעים מהזמן שלכם בשביל לעזור, זה ממש לא מובן מאליו:)
אני מקווה שזה לא ייצא מבולגן מידי><

טוב, אז... קודם אני אתן לכם קצת רקע בכמה שורות כדי שתוכלו להבין יותר טוב מה המצב...
יש לי תוכי סנגל, ממש חמוד, בשם מקו. קנינו אותו ממגדל תוכים כשהוא היה בן שלושה חודשים ו(לפחות לדעתי) מחוברת בצורה מעולה. עוד בפעם הראשונה שפגשתי אותו הוא עלה לי על היד בלי שום בעיה והרשה לי ללטף אותו ונראה רגוע.
באיזשהו שלב הציפורניים שלו נהיו חדות ושורטות וזה גרם לי להרים אותו ולשחק איתו פחות ופחות, ועכשיו אני ממש מצטערת על זה, כי נראה שזה עלה לי ביחסים שלי איתו...
כרגע אני כבר לא זוכרת את הפעם האחרונה שהרמתי אותו... היחידים שמרימים אותו זה אבא שלי ואח שלי.
מקו (התוכי) הכי מחובר לאבא שלי - הוא עולה עליו, אוהב להיות לו על הכתף, מרשה לו ללטף אותו וכמעט ולא נושך אותו (יש פעמים שכן, אבל הן די מעטות וחלקן תוך כדי משחק).
לאח שלי מקו קצת פחות מחובר (אם אח שלי משחק איתו ואז הוא רואה את אבא שלי פתאום, הוא יעדיף אותו ולפעמים גם יתחיל לנשוך את אח שלי), אבל לפעמים מרשה לו ללטף אותו ולפעמים גם עולה עליו.
הבעיה היא שלאבא שלי ולאח שלי אין הרבה זמן לשחק איתו ובגלל זה הוא נמצא הרבה שעות בתוך הכלוב.
עצוב לי לראות אותו ככה, אבל אני גם מרגישה הרבה חוסר אונים בעניין כי אין לי מושג איך לגרום לו להתחבר אליי.
מרגיש לי שהוא לא ממש סומך עליי ואולי גם שאני לא ממש סומכת עליו. אני יודעת שזה הולך להישמע דבר יחסית מוזר להגיד בשביל בעלת תוכי, אבל די מפחידה אותי האפשרות שהוא יינשך אותי, יתנהג בתוקפנות או יעוף...
בגיל 3 חודשים גזרו לו את נוצות התעופה (עקב המלצה ממגדל תוכים) ובהמשך גזרו לו עוד פעם אחת, אבל עכשיו כולן צמחו בחזרה והוא יכול לעוף.
כשהוא עף, רוב הזמן מרגיש לי כאילו אין לי שליטה על הסיטואציה ואין לי מושג מה לעשות.

ועכשיו לעוד כמה פרטים שאולי יהיו חשובים:
- אנחנו מכסים אותו בלילה בשמיכה (רק חצי מהכלוב, זה שנמצא מול איזור מואר בבית) ומורידים אותה בבוקר. השעות לא קבועות.
- התזונה שלו מורכבת מתערובת של זרעים יבשים, מידי פעם צימוקים, תפוחים (שאני נותנת לו, כמעט כל יום) או פירות/ירקות כלשהם (מה שבא ליד) ומידי פעם גם ביצה. יש לו בכלוב אבן סידן.
- הוא נמצא הרבה שעות בכלוב, בגלל שרוב הזמן אין מי שישגיח עליו ולפעמים הוא עף למקומות ולא יודע איך לרדת מהם (כמו וילון, או ארון), והוא לא עולה על כל אחד.
- הוא מדבר. הוא אומר "שלום", "בוקר טוב", שמות של אנשים בבית, "היי" וכל מיני...
- יש לו 2 צעצועי עץ בכלוב. אנחנו מחדשים לו צעצועים מידי פעם, אבל הוא לועס אותם ממש מהר (פחות משבוע) וצעצועי תוכים הם מאוד יקרים... (דרך אגב - אשמח להמלצות על צעצועים שאפשר לקנות/להכין לבד!)
- כשאני מתקרבת אליו לכלוב הוא בדרך כלל צורח ומנופף בכתפיים במעין היסטריה, אבל אם אני יושבת ומדברת איתו הוא נרגע.
- כשאני מחליפה לו מים ואוכל הרבה פעמים הוא מתקרב לאזור הזה בכלוב ומנסה לנשוך... לא ממש ברור למה...
 - הכלוב שלו ממוקם ליד הכניסה לבית והסלון.

ועכשיו לסיבה שבשבילה כתבתי את האשכול הזה - 
אני ממש רוצה ליצור עם מקו קשר טוב, שאני אוכל ללטף אותו ולהתחיל לסמוך עליו וגם שהוא יסמוך עליי.
אתם חושבים שזה אפשרי אחרי כל כך הרבה זמן לשנות את מערכת היחסים עם התוכי ולהפוך לאדם שהוא הכי אוהב בבית?
אולי אפילו להפוך אותו לחברותי גם לאנשים אחרים? (כרגע רק בתאוריה, קודם כל אני רוצה שהוא יתרגל אליי וברור לי שזה ייקח זמן)
נראה שאנחנו מפחדים אחד מהשני, אז אילו דברים אני יכולה לעשות איתו שישברו את הקרח בינינו ויתחילו לבנות אמון?
האם גיל חמש הוא גיל מאוחר מידי בשביל להתחיל?
איך אפשר לטפל בבעיה של הציפורניים החדות והשורטות?
האם יש משהו שאני עושה לא נכון?

אשמח לעזרה! אני באמת לא יודעת מה לעשות... גם אם תפנו אותי לחומרי קריאה זה יהיה מצויין! כל עצה תעזור!

RE: איך לטפל בסנגל וליצור איתו קשר טוב? - yinon236 - 08-22-2018

היי,
לעניין גזירת נוצות התעופה, התוכי כבר לא ממש יודע מה זה לעוף, שרירי התעופה שלו נחלשו אבל אם יתאמן זה ישתפר עם הזמן, לא מומלץ לגזור נוצות תעופה.
מומלץ מאוד לקרוא: גזירת נוצות תעופה בעד או נגד מוזמנים לדיון
בעניין התזונה מומלץ מאוד לקרוא: תזונה מאוזנת 
התוכי חייב תזונה מאוזנת.
בעניין הצעצועים הנה קישור להמון צעצועים זולים מחו"ל: צעצועים מסוגים שונים
בעניין הציפורניים, אפשר לקחת משייף ציפורניים פשוט, ולשייף כ 2-3 שיופים בכל ציפורן, זה מספיק.
בעניין החברות בינך לבין התוכי, כרגע עדיין מוציאים אותו מחוץ לכלוב? ( גיל 5 זה מאוחר אך אם עדיין הוא מקבל יחס אז יהיה ניתן להרגיל אותו אליך, אך זה לא יהיה קל) אני הייתי מתחיל לתת לו צ'ופר בין הסורגים שיתפתח בינכם אמון.
סרטונים אלה יכולים לעזור.

RE: איך לטפל בסנגל וליצור איתו קשר טוב? - צבי דגן - 08-22-2018

• אין בעיה לגזור את הציפורניים בעזרת מספריים ייעודיות (אסור לגזור עם מספריים רגילות).
    עדיף שיעשה זאת אדם אחר או וטרינר (ולא את) ולא כדאי שתהי בחדר בזמן שגוזרים לו.
    וזאת כדי שהתוכי לא יקשור את החוויה הלא נעימה איתך.
  • כדי לרכוש את אמונו מחדש, תשתמשי בפיתוי - מזון שאהוב עליו.
     אומרים שהנתיב הבטוח ללבו של התוכי הוא דרך המזון שאהוב עליו.
  • ציטוט: "בגיל 3 חודשים גזרו לו את נוצות התעופה (עקב המלצה ממגדל תוכים) ובהמשך גזרו לו עוד פעם אחת" - שתי טעות חמורות.
    לא אתפלא אם כל הבעיות שאת מתארת נובעות כתוצאה מגזירת הנוצות.
    למה אני מתנגד לגזור את נוצות התעופה? 
    א. יתכן שהתוכי הזה לא היה מחוברת כבר בזמן הקנייה ולא יכולתם להבחין בכך בגלל חוסר הביטחון שלא כתוצאה מגזירת הנוצות.
    ב. אם היית נוכחת בחדר בזמן גזירת הנוצות, יתכן שהתוכי קושר את זה אליך וההוא חושש ממך ולכן מתנהג בתוקפנות.
    ג. אין שום סיבה לשלול מהתוכי את יכולת התנועה, העיקרית שלו, במרחב.
    על סיבות נוספות תקראי כאן: למה אני מתנגד לגזור את נוצות התעופה
  • ציטוט: " אנחנו מכסים אותו בלילה בשמיכה (רק חצי מהכלוב, זה שנמצא מול אזור מואר בבית) ומורידים אותה בבוקר. השעות לא קבועות" - פעולה לא נכונה.
    תוכי צריך לישון במשך 12-10 שעות ביממה בתנאי שקט וחשכה בשעות הלילה (לא ביום) החל משקיעת השמש ועד לזריחה.
    תוכי שלא ישן טוב בלילה, יהיה "עצבני", לא שקט במשך היום וכל פעולה ולו גם הקטנה ביותר עלולה לגרום לו להגיב בתוקפנות.
    השמיכה, שאת מכסה את הכלוב, לא ממש מחשיכה אותו ובטח שלא מונעת מהקולות להגיע אל התוכי.
  • לא לתת צימוקים, יש בהם ריכוז גבוה מידי של סוכר.
    התזונה הנכונה צריכה להיות מאוזנת, ראי כאן: תזונה מאוזנת לתוכי
  • ציטוט: "הוא נמצא הרבה שעות בכלוב, בגלל שרוב הזמן אין מי שישגיח עליו ולפעמים הוא עף למקומות ולא יודע איך לרדת מהם (כמו וילון, או ארון), והוא לא עולה על כל אחד" - גם זה נובע מגזירת נוצות התעופה.
    תוכי זקוק גם לתעופה חופשית במרחב גדול יותר מאשר בכלוב הקטן שלו.
    סיבה נוספת להתנהגות תוקפנית, כל פעם שאת נגשת אליו, הוא חושש שתכניסי אותו לכלוב.
  •  תוכים הם "לעסניים" ולכן צריך לתת להם הזדמנות "ללעוס" ולספק לו צעצועים מסוגים שונים.
    ראי כאן: צעצועים
  • קיימות סיבות רבות לכך שתוכי נושך, אציין אחדים מהם:
    [Image: uQcpaSB.gif] תוכי נושך משום שניסית לגעת בו לפני שהוא התרגל אליך.
    [Image: uQcpaSB.gif] טעות היא להכניס את הידיים לכלוב במשך לפחות שבועיים מהגעתו אליך.
    [Image: uQcpaSB.gif] אסור לפלוש לטריטוריה של התוכי, לפני שהתפתחו יחסי אמון הדדיים.
    [Image: uQcpaSB.gif] במשך הזמן הזה ועד שיתפתחו יחסי אמון בניכם, לנסות לתקשר איתו במילים, לתת לו אוכל, לנקות את הכלוב וכדומה, לאחר מכן, אפשר לנסות להתקרב אליו כשהוא נמצא מחוץ לכלוב ולתת לו מזון שאהוב עליו (למשל - גרעין).
    [Image: uQcpaSB.gif] חשוב להשאיר את הדלת, של הכלוב, פתוחה ולא לשכוח לסגור את כל  פתחי הבית.
    [Image: uQcpaSB.gif] תוכי עלול לנשוך גם משום שהוא חושש שאת רוצה להכניס אותו לכלוב (כפי שציינתי לעיל), לכן, כשלוקחים את התוכי על היד, יש להקפיד שברוב המקרים הוא לא יגיע אל הכלוב, אלה אל מקום שנעים לו יותר להיות בו.
    [Image: uQcpaSB.gif] תוכי עלול לנשוך לאחר שעבר טראומה מסוימת, כמו: מעבר לסביבה חדשה, קיצוץ ציפורניים, גזירת נוצות התעופה או טיפולים תרופתיים לא נעימים, מפגשים עם חתולים, כלבים, ילדים שלא התנהגו אליו כראוי.
    [Image: uQcpaSB.gif] אחת הסיבות הנפוצות היא חוסר בשינה: תוכי צריך לישון, שינה רצופה וללא הפרעות, במשך 10-12 שעות ביממה, בתנאי חושך ושקט (כפי שציינתי לעיל).
  • כדי להתחיל לשפר את היחסים שלך עם התוכי, תצטרכי לתקן את כל (או את רוב) הלקויות האלה.
  • תהליך רכישת האמון מחדש הוא אכן הפיך, אבל דרושה לכך סבלנות רבה, הבלגה ואורך רוח. 
  • ציטוט: "האם גיל חמש הוא גיל מאוחר מידי בשביל להתחיל?" אף פעם לא מאוחר מידי, הכל אפשרי ממש כמו חינוך ילד, זה עניין של זמן, זה יכול לארוך מספר חודשים ולהימשך אפילו מספר שנים (מקווה שבמקרה שלך, התהליך יהיה קצר).
  • תתחילי לשנות את ההרגלים וההתנהגויות שלך, אנחנו נלווה אותך לכל אורך הדרך, אם תהיינה שאלות, אשמח לענות.
בהצלחה

RE: איך לטפל בסנגל וליצור איתו קשר טוב? - סנגלית במחשב - 08-23-2018

תודה רבה על התגובות הממש מהירות!
אני אתחיל ליישם את הדברים שאמרתם, בינתיים אני מנסה למצוא מהו המזון האהוב עליוחייכן

מוציאים אותו מהכלוב כמה פעמים בשבוע ומשחקים איתו

RE: איך לטפל בסנגל וליצור איתו קשר טוב? - yinon236 - 08-23-2018

בסדר, להתחיל להוציא אותו כל יום.
מה גודל הכלוב?
תמונה יכולה לעזור.

[Image: eYMyyk6.jpg]
זה מקו, תמונה מעכשיוחייכן
גם אם לא משחקים איתו, עדיין כדאי שהוא יהיה מחוץ לכלוב? הוא לא ישתעמם?

ועוד משהו שלא נראה לי שאמרתי - כשאני מנסה ללטף אותו הוא נותן לי לפעמים (כשהוא רגוע)

כן, עדיף אבל בהשגחה.
הכלוב הזה קטן לסנגל.
הוא צריך תעסוקה, אני הייתי מציע לבנות סטנד מעץ לא רעיל, ולתלות משחקים וכו...
https://youtu.be/lJh1G3P2mr8
הנה דוגמה

על איזה גודל של כלוב היית ממליץ?
ובנוגע לסטנד - אני אנסה לבנות. ובעצם לשים אותו שם כשהוא מחוץ לכלוב?

כלוב בשם A10
כעיקרון צריך כלוב כמה שיותר גדול בהתאם למיקום ותקציב.
בנוגע לשאלה האם לשים מחוץ לכלוב, האם הכלוב שלך האכלת יד?

מה ההגדרה לכלוב האכלת יד?
האם קשה להרגיל תוכי לכלוב חדש? זה לא יפחיד אותו?