פורום תוכיפדיה
גזירת נוצות תעופה בעד או נגד מוזמנים לדיון - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: גזירת נוצות תעופה בעד או נגד מוזמנים לדיון (/showthread.php?tid=495)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

גזירת נוצות תעופה בעד או נגד מוזמנים לדיון - אהבת חיות - 07-25-2018

ישנה מחשבה רווחת אצל הרבה מגדלי תוכים שכדאי לחתוך את נוצות התעופה, אם במחשבה של להסתיר שהחברות ברמה יחסית נמוכה ואם במחשבה שכדאי לחתוך כדי שהתוכי לא יברח ואולי קיימות עוד מחשבות שלא ידועות לי.
ומצד שני ישנה מחשבה רווחת כאן באתר שלא משנה מה, לא חותכים נוצות תעופה כי זה אכזרי.
כשחיפשתי את התשובה האמיתית אצל כל מיני אנשי מקצוע הבנתי שהתשובה היא לא שחור או לבן אלא לצערי שטח מאוד אפור ולא ברור.
אשמח שתביעו את דעתכם עם נימוקים מפורטים והגיוניים.

RE: גזירת נוצות תעופה בעד או נגד מוזמנים לדיון - jhony_bravo - 07-25-2018

אתה צודק אין שחור ולבן יש המון גוונים של אפור
לדעתי ולמרות שאני אישית מעדיף שלא לגזור אם יש ברירה כזו במידה ואין ברירה וכדי לשמור על חיי התוכי צריך לגזור אז עדיף לגזור

RE: גזירת נוצות תעופה בעד או נגד מוזמנים לדיון - צבי דגן - 07-25-2018

אנסה כאן להסביר את דעתי האישית.
  • אני מסכים אתך שבעניין גזירת נוצות התעופה, יש דעות שונות, שרובן נובעות מסיבות מסחריות שאינן הגונות (למכור גוזל פרא כגוזל מחוברת).
    וגם מסיבות היסטוריות ומחוסר ידיעת העובדות הבסיסיות.
  • אתה צודק שבנושא הזה "יש גווני אפור רבים" ולצערי הסוחרים או המגדלים שמוכרים גוזלים נתנו כאן את הטון והשפיעו מאוד על המגדלים החובבים.
  • נכון, שקיצוץ נוצות התעופה בתוכים הוא נושא טעון: יש מגדלים שלא מעוניינים לשלול או להגביל את התעופה של התוכי שלהם. 
    מאחר וכך, הם חוששים שהתוכי יברח ושומרים עליו שיהיה סגור בכלוב יומם ולילה, וזה- לדעתי- גובל "בצער בעלי חיים!"
  • מצד שני קיצוץ אברות התעופה הוא מעשה שאנו "כופים" על בעלי הכנף שברשותנו, מגבילים את תנועתו העיקרים (תעופה) וגורמים לו לנכות בעל כורחו.
  • קיימים נימוקים רבים להעדיף את הכנפיים של התוכי שלמות ולא אמנה את כולם כאן (אם אתבקש אעשה זאת ברצון), אתייחס לחשש המרכזי - שהתוכי עלול לברוח ואומר כך:
  • אני קובע באופן החלטי וללא ספק שמבחינת הסכנות אין הבדל בין תוכי שגזרו לו את הנוצות לבין תוכי עם נוצות שלמות.
    לתוכי גזור או לתוכי שאינו גזור הסכנות זהות לחלוטין. (אם יש לכם שאלות או רוצים הבהרות, אשמח להתייחס).
    לכן עדיף שלא לגזור את הנוצות.
  • יתרה מכך, הסיכוי שתוכי גזור יברח גבוהים יותר משום שהמגדל חושב שהתוכי שלו לא יכול לברוח, אבל מהר מאוד הנוצות גדלות ואז בהזדמנות הראשונה קורה הדבר הנורא מכל - התוכי קפץ מהחלון ונטרף ע"י החתול הראשון שפגש אותו.
  • כדאי לצפות בסרטון הזה: 

RE: גזירת נוצות תעופה בעד או נגד מוזמנים לדיון - צבי דגן - 07-25-2018

נעצתי את האשכול ב"אשכולות חשובים".

RE: גזירת נוצות תעופה בעד או נגד מוזמנים לדיון - אהבת חיות - 07-26-2018

אני לא מוכן לקבל גזירת נוצות כדי להראות כאילו תוכי מחוברת למרות שהוא פרא, זו נקראת רמאות לשמה (לצערי הרב זה קורה בהרבה מאוד בתי גידול).
אבל ביחד עם זאת אני יודע מניסיוני הפרטי ומאנשים אחרים כשמביאים תוכי חדש הביתה (בעיקר כשמדובר בתוכי ראשון) שמתחיל להתעופף בבית, אבל לא יודע להתמצא בשטח הוא נתקע בכל מיני דברים והבעלים לא יודעים להתמודד עם העניין.
אם המגדל חותך לתוכי את נוצות התעופה אך ורק לפני שהוא יוצא הביתה, אפשר להבין את טיב החברות לפני החיתוך וביחד עם זאת במהלך הזמן הזה יש סיכוי שעד שהנוצות יגדלו הקשר לבעלים החדשים יתחזק ויהיה קל יותר לשני הצדדים לחזק את הקשר, בנוסף לכך ברגע שהנוצות גדלות ללמד את התוכי לעוף בצורה נכונה כך שיידע להתמצא בשטח ולא להיתקל בכל מיני דברים. זו הפעם היחידה לדעתי שאפשר להגיד שיש לה סוג של הצדקה.
אני הבנאדם האחרון שחושב שיש מקום לפגע בחיה ואני חרד בגלל מעשים שאנשים עושים לחיות שלהם.

RE: גזירת נוצות תעופה בעד או נגד מוזמנים לדיון - צבי דגן - 07-26-2018

(07-26-2018, 11:39 AM)אהבת חיות כתב: אבל ביחד עם זאת אני יודע מניסיוני הפרטי ומאנשים אחרים כשמביאים תוכי חדש הביתה (בעיקר כשמדובר בתוכי ראשון) שמתחיל להתעופף בבית, אבל לא יודע להתמצא בשטח הוא נתקע בכל מיני דברים והבעלים לא יודעים להתמודד עם העניין.
זו הפעם היחידה לדעתי שאפשר להגיד שיש לה סוג של הצדקה.
לדעתי, זו איננה סיבה מוצדקת לקיצוץ הנוצות.
וזאת משום שאתה לא אמור לשחרר תוכי חדש בבית לתעופה חופשית ללא השגחה.
יש ללמד אותו ולהרגיל אותו לסביבה החדשה באופן הדרגתי.
יש דרך לעשות זאת באופן נכון ולא ע"י גרימת מום לתוכי.
ומה בעניין הסיכויים שלו לברוח מהחלון? הרי גם אחרי גזירת הנוצות, התוכי עדיין יכול להיבהל ולקפוץ מהחלון ואז, בגלל חוסר היכולת שלו לעוף, הוא ייטרף ע"י החתול הראשון שיפגוש?

(07-26-2018, 12:05 PM)צבי דגן כתב:
(07-26-2018, 11:39 AM)אהבת חיות כתב: אבל ביחד עם זאת אני יודע מניסיוני הפרטי ומאנשים אחרים כשמביאים תוכי חדש הביתה (בעיקר כשמדובר בתוכי ראשון) שמתחיל להתעופף בבית, אבל לא יודע להתמצא בשטח הוא נתקע בכל מיני דברים והבעלים לא יודעים להתמודד עם העניין.
זו הפעם היחידה לדעתי שאפשר להגיד שיש לה סוג של הצדקה.
לדעתי, זו איננה סיבה מוצדקת לקיצוץ הנוצות.
וזאת משום שאתה לא אמור לשחרר תוכי חדש בבית לתעופה חופשית ללא השגחה.
יש ללמד אותו ולהרגיל אותו לסביבה החדשה באופן הדרגתי.
יש דרך לעשות זאת באופן נכון ולא ע"י גרימת מום לתוכי.
ומה בעניין הסיכויים שלו לברוח מהחלון? הרי גם אחרי גזירת הנוצות, התוכי עדיין יכול להיבהל ולקפוץ מהחלון ואז, בגלל חוסר היכולת שלו לעוף, הוא ייטרף ע"י החתול הראשון שיפגוש?

תוכי שפותחים לו את דלת הכלוב כדי להתקרב אליו או כדי לעשות משהו בתוך הכלוב יכול להבהל ולברוח מחוץ לכלוב.
מרגילים אותו כשהוא חתוך נוצות תעופה רק בהתחלה,לא מעבר לכך!!!
יש מעט מאוד אנשים שבאמת יודעים לעשות את זה בדרך הנכונה אם בכלל יש דרך כזאת בטח לא כשמדובר בתוכי הראשון שלך.
עניין הבריחה מהחלון הוא עניין נוסף שאנשים צריכים לשנות מחשבה לגביו,בדיוק כמו שלפני שמביאים תינוק חדש הבייתה מבית החולים מכסים את שקעי החשמל ומגנים במקסימום האפשרי כדי שלא ייפגע,כך צריך לעשות עם תוכי וחלק מהעניין הוא להבין שלא פותחים חלונות כשהתוכי מסתובב חופשי בבית.
אני אולי נאיבי אבל עדיין רוצה לקוות שוטרינרים (לפחות רובם) רוצים בטובת התוכי ולא בפגיעתו,וגם הרבה וטרינרים חושבים על חיתוך נוצות.
בחשיבה הזאת שלי אין בי שום רצון לפגוע בצורה כזאת או אחרת בתוכי אבל האם הדרך הנכונה שאתה טוען יכולה להתאים לכולם???
אם חושבים על טובתו של התוכי אז כנראה זה בטבע, עובדה בעייתית קצת בהבנה שלכולנו היו או קיימים כרגע תוכים,האם כולנו אכזריים ולא אוהבי חיות בזה שאנחנו מחזיקים בביתנו תוכים???

RE: גזירת נוצות תעופה בעד או נגד מוזמנים לדיון - צבי דגן - 07-26-2018

1. אפשר להרגיל אותו גם בלי לגזור לו את הנוצות.
    כשאתה פותח את הכלוב הוא לא מיד קופץ החוצה, שהרי אתה עומד ליד הכלוב וחוסם לו את הפתח ע"י הגוף שלך.
    מלבד זאת, אתה סוגר את החלונות והדלתות.
    תוכי חדש ומחוברת ברמה גבוהה לא מיד עף בחדר שלא מוכר לו.
  2. ציטוט: "רק בהתחלה,לא מעבר לכך!", זה בדיוק העניין, התוכי זקוק לנוצות האלה גם בהתחלה, כשהוא צעיר, כדי לחזק את השרירים שלו וללמוד לעוף.
    לכשיתבגר, הוא יתקשה לעשות זאת.
  3. ציטוט: "יש מעט מאוד אנשים שבאמת יודעים לעשות את זה בדרך הנכונה" - בשביל זה קיים הפורום.
    רוב המגדלים החדשים עושים טעויות רבות, אחת מהן היא שהם קונים את התוכי ורק לאחר מכן מתחילים לשאול שאלות וללמוד כיצד לטפל בו.
    כמובן, שזה צריך להיעשות בדרך הפוכה - לא קונים את התוכי לפני שאתה לומד בדיוק איך להתייחס אליו.
  4. ציטוט: "בדיוק כמו שלפני שמביאים תינוק חדש הביתה מבית החולים מכסים את שקעי החשמל" - אתה ממש צודק.
    אבל האם תגרום לתינוק להיות נכה כדי שלא ילך אל המקומות המסוכנים? - ברור שלא!!
    אותו הדבר צריך להתייחס גם אלך התוכי.
  5. ציטוט: "וגם הרבה וטרינרים חושבים על חיתוך נוצות" - וטרינרים יודעים בעיקר לטפל התוכים מבחינה רפואית ופחות יודעים לטפל בהתנהגויות שלו.
    נכון שהדרך הקלה יותר היא לגזור נוצות, וכיום יותר ויותר וטרינרים לא יעשו את זה.
    חבל שחלק מהם נעתר לבקשות של הלקוחות ולא עושה את מה שצריך לעשות.
    זה מזכיר שרופאים רבים נותנים אנטיביוטיקה לבני אדם גם כאשר זה לא הכרחי ורק בגלל שאלו הן הציפיות של הלקוחות.
    בתקופה האחרונה, הנוהג הזה הולך ונכחד.
    אני מקווה שכך יהיה גם בעניין קיצוץ הנוצות.
  6. ציטוט: "האם הדרך הנכונה שאתה טוען יכולה להתאים לכולם?" - אם כולם ינהגו כפי שציינתי בסעיף מספר 3, הרי שהדרך שלי תתאים לכולם.
    מלבד זאת, תחשוב מה עומד על כף המאזניים, הרי קיצוץ הנוצות לא מקדם אותנו לשום מקום ולא מוריד את הסיכויים שהתוכי יברח.
  7. ציטוט: "אם חושבים על טובתו של התוכי אז כנראה זה בטבע" - אתה צודק, אבל לפחות בא נשאף לטוב ביותר, בא נדאג לטובתו של התוכי ולא רק לנוחיותו של המגדל.
  8. ציטוט: "האם כולנו אכזריים ולא אוהבי חיות בזה שאנחנו מחזיקים בביתנו תוכים?" - ברור שלא, שהרי אנחנו לא צדים את התוכים בטבע אלא מגדלים תוכים שבקעו בשבי.
    רוב התוכים האלה לא ישרדו בטבע.
  9. יש לנו הצדקה לגדל תוכי רק אם נעשה את המרב והמיטב עבור התוכי ונשתדל לתת לו את התנאים הקרובים ביותר שיש לו בטבע.
  10. אם לא ננהג כך, המצפון שלי לא יהיה נקי. לכן אני כמנהל הפורום, משתדל להנחיל את השקפת עולמי זו גם לאחרים.

תראה צבי, אני לא אומר שאני לא מסכים אתך לגבי רוב הדברים והוכחה לכך החלטתי שאני לא רוצה לחתוך לתוכית שלי את נוצות התעופה, ואימנתי אותה לעוף בצורה הנכונה מבלי להיתקע בדברים בבית.
הפורום הזה טוב אני לא אומר שלא, אבל לפעמים יכול לבלבל אנשים ולא תמיד מצליח לתת תשובה חד משמעית כי מה לעשות לא תמיד יש תשובה חד משמעית.
אתה מצייר לדעתי עולם קצת אוטופי, אז העולם הזה לא ממש אידאלי והרבה מוכרים משקרים על ימין ועל שמאל ואם לומר את האמת אפילו כאלה שאתה באופן אישי המלצת עליהם המלצות חמות.
הדרך שהצעתי אולי לא מובנת כמו שצריך אולי לא הסברתי אותה בצורה הטובה ביותר, אבל מהניסיון המועט שלי יכול לתת לכל מיני אנשים פתרון (לא ממש אידאלי) זמני למצוקה שאני חושב שלא מעט נתקלים בה בתוכי הראשון.

RE: גזירת נוצות תעופה בעד או נגד מוזמנים לדיון - yinon236 - 07-26-2018

כרגע יש לי כנרים, אבל כל התוכים שהיו לי בחיים היו גזורי נוצות תעופה.
בפעם הבאה שיהיה לי תוכי אני לא ירצה שיהיה גזור נוצות.