פורום תוכיפדיה
למה אני מתנגד לגזירת נוצות התעופה? - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: גידול, טיפול, החזקה, אביזרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=29)
+---- אשכול: למה אני מתנגד לגזירת נוצות התעופה? (/showthread.php?tid=493)

למה אני מתנגד לגזירת נוצות התעופה? - צבי דגן - 07-24-2018

[Image: hXj76EV.jpg]
למה אני מתנגד לגזירת נוצות התעופה?
  • אני מודע לכך שבעניין גזירת נוצות התעופה, יש דעות שונות, שרובן נובעות מסיבות מסחריות ו/או מסיבות היסטוריות ומחוסר ידיעת העובדות הבסיסיות.
    קיצוץ נוצות התעופה בתוכים הוא נושא טעון: יש מגדלים שלא מעוניינים לשלול או להגביל את התעופה של התוכי שלהם. 
    מאחר וכך, הם חוששים שהתוכי יברח ושומרים עליו שיהיה סגור בכלוב יומם ולילה. וזה- לדעתי- גובל "בצער בעלי חיים!"

• קיצוץ אברות התעופה הוא מעשה שאנו "כופים" על בעלי הכנף שברשותנו.
    הנטייה שלי היא לא לגזור, מהנימוקים האלה:
  1. מבחינת הסכנות אין הבדל בין תוכי שגזרו לו את הנוצות לבין תוכי עם נוצות שלמות.
    לתוכי גזור או לתוכי שאינו גזור הסכנות זהות לחלוטין.

2. תוכי גזור נוצות מאבד את הביטחון העצמי שלו ונעשה תוקפן.
  3. תוכי גזור נוצות עדיין יכול לברוח, במיוחד כאשר הוא נבהל מאירוע פתאומי.
    במקרה כזה, המגדל מופתע "איך קרה שהתוכי ברח, הרי גזרתי לו את נוצות התעופה" אבל עובדה שזה קורה במקרים רבים.
  4. אם תוכי, שגזרו לו את נוצות התעופה, בכל זאת מצליח "לקפוץ" מהחלון אל החצר, מהר מאוד הוא ייטרף ע"י החתול הראשון שיפגוש אותו, שהרי הוא נכה ומוגבל מאוד ביכולת התעופה.
  5. המגדל סומך על פעולת הגזירה וחושב שבכך הוא "קנה לעצמו תעודת ביטוח" ובפועל תוך מספר שבועות הנוצות החדשות גדלות והמגדל לא שם לב לכך ואז קורה האירוע שלא רצינו שיקרה.
  6. יש גם את העניין האסתטי והיופי, ברור שגזירת הנוצות פוגע בשלמות יופיו של התוכי.
  7. ויש את העניין המצפוני, הגבלת התנועה המרחבית של התוכי, ובעצם אנחנו גורמים לו להיות נכה באופן יזום (תחשבו, האם יש לנו את הזכות הזו?).
    אנחנו גורמים לתוכי להיות נכה בעל כורחו.
  8. אם לא גוזרים נכון את הנוצות, התוכי לא יוכל לנחות נחיתה רכה, והוא עלול "להתרסק" לקרקע ולפצוע את עצמו.
  9. בעיה מאוד נפוצה, וקשה לטיפול, היא הבעיה של מריטת נוצות אצל תוכים, בגלל דיכאון. 
    קיצוץ נוצות התעופה באופן שגוי, בהחלט עלול להיות אחת הסיבות העיקריות לתופעה זו. 
  10. בעיות ברבייה - הזכר מתקשה לייצב את עצמו על גבה של הנקבה.
  11. אם תגזור את נוצות התעופה בעצמך, תסתכן בכך שהתוכי יזכור את החוויה הטראומטית הזו, והוא ישנא אותך ויפתח התנהגויות תוקפניות אליך (וגם אל אחרים), במקרים רבים זה יהיה בלתי הפיך.
  12. גזירת נוצות התעופה מונעת מהתוכי לפתח את שרירי התעופה ובכך אתה מחליש את התוכי.
  13. חשוב מאוד שתוכי "ישחרר אנרגיה" והוא משיג זאת בעיקר ע"י תעופה, תוכי שלא עף עלול לפתח דיכאון ומחלות פיזיות.
  14. ומי שבכל זאת מחליט לגזור לפחות שיאפשר לתוכי להיות מחוץ לכלוב כשבסביבתו יש צעצועים ומתקנים לטיפוס.
החיסרון היחיד שאני רואה בהשארת נוצות התעופה הוא, שצריך לקחת אחריות וכשהתוכי משוחרר, לא לשכוח לסגור את כל פתחי הבית.
ישנם רק שתי סיבות שבגללן אני יכול להבין (אבל לא להצדיק) את גזירת נוצות התעופה:
  1. כאשר יש ילדים קטנים בבית (מתחת לגיל 10) ויש חשש שהם ישאירו את החלון או הדלת פתוחים.
  2. כאשר התוכי מגיע אליך בגיל מבוגר ואתה לא יודע מה בדיוק היה איתו קודם, לא מכיר את ההיסטוריה שלו.
אם בכל זאת תחליט לגזור, לפחות תעשה זאת לאחר שהתוכי פיתח את שרירי התעופה ולמד לעוף היטב (בערך בגיל 8-12 חודשים).
ושיעשה זאת אדם אחר מבלי שתהיה נוכח בחדר וזאת כדי שהתוכי לא יקשור אליך את החוויה הטראומטית.

שיהיה בהצלחה
אני לא יכול להתאפק ומצרף את הסרטון המקסים הזה. (להפעיל את הרמקולים)

סיבות, למה אסור לתוכים את נוצות התעופה: 

RE: למה אני מתנגד לגזירת נוצות התעופה? - צבי דגן - 07-24-2018

ציטוטים נבחרים של ווטרינרים ומגדלים
דווח ע"י ווטרינרים ומגדלים שונים:
  • "תוכי קפץ מהחלון ונטרף ע"י חתול".
  • "קרה שהתוכי ניסה להגיע כמה פעמים ממקום למקום ונפל" - סכנה לשבירת עצם החזה.
  • ב"מרכז וטריטנרי השרון" אומרים על התופעה: "בעיה מאוד נפוצה, וקשה לטיפול, היא הבעיה של מריטת נוצות אצל תוכים. 
    קיצוץ נוצות התעופה באופן שגוי, בהחלט עלול להיות אחת הסיבות העיקריות לתופעה זו". 

• "בעיית רבייה בגלל גזירת נוצות התעופה" - הזכר לא יכול לייצב את עצמו על גבה של הנקבה.
  • "דיכאון קל לג'אקו אחרי גזירת נוצות תעופה".
  • "יש מגדלים שמורטים את הנוצות" (במקום לגזור אותן).
  • עדות של מגדל: "הווטרינר גזר לג'אקו שלי נוצות וציפורניים, מאז אותו יום של גזירת הציפורניים, גזירת הציפורניים ושיוף המקור, התוכי מתפקד 60% מתפקודו הרגיל, הוא אומנם עושה הכל אבל קצת מדוכא".
  • "גזירת נוצות עלולה להתקבל באופן שלילי על ידי התוכי. הבחירה בסופו של דבר, נתונה בידי הבעלים.
    ואם כבר גוזרים אז לפחות, לאפשר לגוזל ללמוד להשתמש בכנפיו ורק לאחר מכן לגזור גזירה עדינה של נוצותיו."
    -  ד"ר עמיר מאורר,  ידיעות אחרונות, 17.08.07

• "תוכי שחולק בית עם בעלי חיים אחרים שהם טורפים, כגון חתולים או כלבים – חשוב שיהיה לתוכי אפשרות לברוח, יש לכך חשיבות גם לתחושת הביטחון העצמי של התוכי.
    ביטחון עצמי, באופן כללי, עשוי להיפגע בחלק מהתוכים, בגלל הגבלת התנועה.
    ישנן הרבה ציפורים הסובלות מעודף משקל, שיכול להוביל למחלות רבות. חוסר יכולת לעוף מגביל מאוד גם את היכולת לשרוף קלוריות.
    תוכים שלא למדו לעוף או שגוזרים להם יותר מידי נוצות, עשויים להיפצע פציעות חמורות בנחיתות לא טובות. פציעות אלו כוללות קרעי עור בבסיס הזנב, פציעות בעצם החזה, שברי מקור ושברי רגליים וכנפיים.
    גזירת נוצות דם – לנוצות התעופה, בתקופת צמיחתן, ישנו כלי דם במרכז. אם נוצה זו נגזרת או נשברת (כי אין את שאר הנוצות סביב), ייתכן דימום שידרוש תלישת הנוצה מבסיסה כדי להפסיק את הדימום".
    ד"ר דניאלה יעקב (DVM), בית החולים האוניברסיטאי הווטרינרי.

• "שלילת יכולת התעופה של ציפורים באמצעות גזירת נוצות התעופה היא פרקטיקה שנויה במחלוקת, הן בקרב וטרינרים והן בקרב בעלי ציפורי מחמד.
    מחקרים שונים מצביעים על כך ששלילת יכולת התעופה עלולה לגרום לנזק פיזי (1998, Graham) ולהתנהגויות אב־נורמליות.
    שלילת יכולת התעופה לא מבטיחה לציפור תנאי רווחה משופרים. 
    התעופה מספקת לציפור אימון קרדיו־ווסקולרי, שהוא בעל השפעות בריאותיות מיטיבות, ומאפשרת לה להימלט במהירות מגורמים מאיימים (חיות מחמד אחרות הנמצאות בבית, כמו כלבים וחתולים למשל). 
    התעופה גם מאפשרת לציפור להימנע מפגיעה אם היא נופלת ממקומות גבוהים. 
    בתוכים מסוימים, גזירת הנוצות עלולה גם לגרום להתפתחותה של התנהגות מריטת נוצות (al et Hesterman 2001).
    כיום, חלק מהווטרינרים ממליצים שלא לגזור את נוצות התעופה על מנת לשמור על רווחתה הגופנית והפסיכולוגית של הציפור, ומעודדים את השימוש באימוני משמעת בסיסיים במטרה לסייע לבעלים לשלוט בציפורים שיכולת התעופה לא נשללה מהן (1999, Glendell and Forbes)".
     עמיר מאורר, רופא וטרינר, "חיות וחברה", גיליון 46 ,אוגוסט 2012

RE: למה אני מתנגד לגזירת נוצות התעופה? - צבי דגן - 07-24-2018

מאמרים נוספים שעוסקים באותו עניין
  1. קיצוץ נוצות וציפורנים לתוכי
  2. גזירת נוצות התעופה וקיצוץ הציפורניים
  3. גזירת נוצות תעופה בעד או נגד - מוזמנים לדיון

RE: למה אני מתנגד לגזירת נוצות התעופה? - גיל קרני - 03-15-2019

גזירת נוצות תעופה היא פגיעה קשה מאד בתוכי, פיזית ומנטלית, אין בה אפילו כדי למנוע "בריחה".
מבחינתי, וטרינר שעושה את זה לא ראוי לטפל בבע"ח, נוגד את שבועת הרופא וזאת תמורת בצע כסף. בושה!
במדינות רבות בעולם הוציאו את המעשה הברוטלי הזה מחוץ לחוק.
הארצות בהן גזירה אינה חוקית באירופה: הולנד נורבגייה וגרמניה.
קשה לקבל איך אנשים שמגדלים בעל חיים, ציפור ומוכנים לפגוע בה.
תוכי, שנגזרו לו נוצות התעופה, לעולם לא יעוף בביטחון, שרירי התעופה יהיו חלשים, מה שפוגע בשיווי המשקל והמוטוריקה שלו, כמובן זה יהיה תוכי מתוסכל שלא יממש את מהותו כציפור וזה - לעוף.
רוצים בובה שלא תברח? - אל תקנו תוכי.

RE: למה אני מתנגד לגזירת נוצות התעופה? - yinon236 - 05-13-2020

עוד סיבה למה לא לגזור את נוצות התעופה לתוכי
כאן

RE: למה אני מתנגד לגזירת נוצות התעופה? - קוקטלילי - 05-02-2022

כמה זמן לוקח לתוכי להצמיח את נוצות התעופה אחרי הגזירה?

(07-24-2018, 09:27 AM)צבי דגן כתב:
[Image: hXj76EV.jpg]
  • אני מודע לכך שבעניין גזירת נוצות התעופה, יש דעות שונות, שרובן נובעות מסיבות מסחריות ו/או מסיבות היסטוריות ומחוסר ידיעת העובדות הבסיסיות.
    קיצוץ נוצות התעופה בתוכים הוא נושא טעון: יש מגדלים שלא מעוניינים לשלול או להגביל את התעופה של התוכי שלהם. 
    מאחר וכך, הם חוששים שהתוכי יברח ושומרים עליו שיהיה סגור בכלוב יומם ולילה. וזה- לדעתי- גובל "בצער בעלי חיים!"

• קיצוץ אברות התעופה הוא מעשה שאנו "כופים" על בעלי הכנף שברשותנו.
    הנטייה שלי היא לא לגזור, מהנימוקים האלה:
  1. מבחינת הסכנות אין הבדל בין תוכי שגזרו לו את הנוצות לבין תוכי עם נוצות שלמות.
    לתוכי גזור או לתוכי שאינו גזור הסכנות זהות לחלוטין.

2. תוכי גזור נוצות מאבד את הביטחון העצמי שלו ונעשה תוקפן.
  3. תוכי גזור נוצות עדיין יכול לברוח, במיוחד כאשר הוא נבהל מאירוע פתאומי.
    במקרה כזה, המגדל מופתע "איך קרה שהתוכי ברח, הרי גזרתי לו את נוצות התעופה" אבל עובדה שזה קורה במקרים רבים.
  4. אם תוכי, שגזרו לו את נוצות התעופה, בכל זאת מצליח "לקפוץ" מהחלון אל החצר, מהר מאוד הוא ייטרף ע"י החתול הראשון שיפגוש אותו, שהרי הוא נכה ומוגבל מאוד ביכולת התעופה.
  5. המגדל סומך על פעולת הגזירה וחושב שבכך הוא "קנה לעצמו תעודת ביטוח" ובפועל תוך מספר שבועות הנוצות החדשות גדלות והמגדל לא שם לב לכך ואז קורה האירוע שלא רצינו שיקרה.
  6. יש גם את העניין האסתטי והיופי, ברור שגזירת הנוצות פוגע בשלמות יופיו של התוכי.
  7. ויש את העניין המצפוני, הגבלת התנועה המרחבית של התוכי, ובעצם אנחנו גורמים לו להיות נכה באופן יזום (תחשבו, האם יש לנו את הזכות הזו?).
    אנחנו גורמים לתוכי להיות נכה בעל כורחו.
  8. אם לא גוזרים נכון את הנוצות, התוכי לא יוכל לנחות נחיתה רכה, והוא עלול "להתרסק" לקרקע ולפצוע את עצמו.
  9. בעיה מאוד נפוצה, וקשה לטיפול, היא הבעיה של מריטת נוצות אצל תוכים, בגלל דיכאון. 
    קיצוץ נוצות התעופה באופן שגוי, בהחלט עלול להיות אחת הסיבות העיקריות לתופעה זו. 
  10. בעיות ברבייה - הזכר מתקשה לייצב את עצמו על גבה של הנקבה.
  11. אם תגזור את נוצות התעופה בעצמך, תסתכן בכך שהתוכי יזכור את החוויה הטראומטית הזו, והוא ישנא אותך ויפתח התנהגויות תוקפניות אליך (וגם אל אחרים), במקרים רבים זה יהיה בלתי הפיך.
  12. גזירת נוצות התעופה מונעת מהתוכי לפתח את שרירי התעופה ובכך אתה מחליש את התוכי.
  13. חשוב מאוד שתוכי "ישחרר אנרגיה" והוא משיג זאת בעיקר ע"י תעופה, תוכי שלא עף עלול לפתח דיכאון ומחלות פיזיות.
  14. ומי שבכל זאת מחליט לגזור לפחות שיאפשר לתוכי להיות מחוץ לכלוב כשבסביבתו יש צעצועים ומתקנים לטיפוס.
החיסרון היחיד שאני רואה בהשארת נוצות התעופה הוא, שצריך לקחת אחריות וכשהתוכי משוחרר, לא לשכוח לסגור את כל פתחי הבית.
ישנם רק שתי סיבות שבגללן אני יכול להבין (אבל לא להצדיק) את גזירת נוצות התעופה:
  1. כאשר יש ילדים קטנים בבית (מתחת לגיל 10) ויש חשש שהם ישאירו את החלון או הדלת פתוחים.
  2. כאשר התוכי מגיע אליך בגיל מבוגר ואתה לא יודע מה בדיוק היה איתו קודם, לא מכיר את ההיסטוריה שלו.
אם בכל זאת תחליט לגזור, לפחות תעשה זאת לאחר שהתוכי פיתח את שרירי התעופה ולמד לעוף היטב (בערך בגיל 8-12 חודשים).
ושיעשה זאת אדם אחר מבלי שתהיה נוכח בחדר וזאת כדי שהתוכי לא יקשור אליך את החוויה הטראומטית.

שיהיה בהצלחה

אני לא יכול להתאפק ומצרף את הסרטון המקסים הזה. (להפעיל את הרמקולים)

(05-02-2022, 10:43 AM)קוקטלילי כתב: כמה זמן לוקח לתוכי להצמיח את נוצות התעופה אחרי הגזירה?

RE: למה אני מתנגד לגזירת נוצות התעופה? - צבי דגן - 05-02-2022

1. אני מתנגד לגזור לתוכי את נוצות התעופה ולגרום לו לנכות, כפי שמפורט לעיל.
  2. ולשאלתך, זה יכול לארוך כשנה ואף - יותר.
    התהליך הוא כזה: הנוצות הישנות צריכות לנשור ולהתחלף בנוצות חדשות.
  3. אשמח אם תצביע בסקר למעלה.