פורום תוכיפדיה
תוכי נשכן - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: תוכי נשכן (/showthread.php?tid=465)

עמודים: 1 2 3

RE: תוכי נשכן - yinon236 - 07-09-2018

אולי תנסה לאלף אותו? תיעזר בליקר, נגיד סיבוב.
קליקר זה מכשיר שלוחצים עליו והוא משמיע צליל, בעת ישמע הצליל אתה נותן לו צ'ופר, למשל גרעין.
אחרי שהוא מבין את הקטע, אתה אומר לו סיבוב ולוקח גרעין למעלה ומפתה אותו ומסובב את הגרעין עד שהתוכי יעשה סיבוב בעצמו. לאחר ביצוע הפקודה אתה לוחץ על הקליקר ונותן את הגרעין.
ככה כמה פעמים עד שהוא יבין את הקטע.
אתה יכול גם לצאת איתו החוצה לטיול באמצעות רצועת טיסה או חליפת טיסה

RE: תוכי נשכן - צבי דגן - 07-09-2018

אני מצטרף לרעיון של יוני.
תתחיל בקריאת המאמר הזה: אילוף בעלי-חיים בעזרת קליקר

ואח"כ תלמד אותו את הפקודות "עלה" או "בוא" ו"רד".
אבל קודם עליך להקפיד על מספר כללים:
  1. אל תכריח את התוכי לעשות דברים כנגד רצונו, אם תעשה זאת, תקבל תוצאות הפוכות ממה שהתכוונת לקבל.
  2. כשאתה מבחין שהוא לא רוצה ליצור איתך אינטראקציה  (פעולת גומלין) ולא רוצה לשתף פעולה איתך, תניח לו לנפשו ותנסה שוב בעוד 15-20 דקות.
  3. משך זמן האימונים לא יעלה על 10 דקות רצופות ולאחר מכן תפסיק את האימון למשך כ-20 דקות.
    אם הבחנת שנמאס לו קודם, תפסיק מיד את האימון ותחזור בעוד כ-20 דקות.
  4. תזכור שלא לכל תוכי יש את הסבלנות להתאמן במשך זמן ממושך ויתכן שהתוכי שלך יאבד את הסבלנות לפני שיעברו עשר הדקות, עליך להבחין בכך ולהפסיק את האימון.
  5. אל תעשה יותר מאשר 3-4 אימונים ברצף (כולל ההפסקות), זה לא יעזור לתוכי ללמוד מהר יותר את התרגיל, ההפך הוא הנכון.
  6. בין כל סידרת אימונים רצופה (3-4 אימונים), תעשה הפסקה ארוכה יותר - כ- 40-30 דקות ובזמן הזה, תאפשר לו לעסוק בדברים אחרים, כמו: אוכל, צעצועים תעופה חופשית עמידה על הסטנד וכדומה.
  7. במשך זמן אימוני האילוף תזכור שעל כל התנהגות רצויה, תתגמל אותו במזון שאהוב עליו במיוחד ותשבח אותו  (אומנם התוכי לא מבין את מילות השבחים עצמן אבל הוא בהחלט מבין את האינטונציה = הדגשת המילים מסוימות, העלאת או הורדת טון הדיבור).

לאחר שהבנתי את הדברים הנ"ל, אתה יכול להתחיל ללמד אותו את הפקודה "עלה" או "בוא" ואח"כ את הפקודה "רד"
  • תזכור שהתוכי יעלה מרצונו על ידך רק אם הוא בוטח בך.
    שים את ידך קרוב לחזה של התוכי והמתן עד שהתוכי ינסה לעלות על היד, לפני שהוא עולה או תוך כדי העליה, אמור "בוא" או "עלה" אם התוכי עלה על היד, תתגמל אותו במזון שאהוב עליו במיוחד, אפשר להשתמש בזרעי חמניות (גרעינים שחורים) לא קלויים. 
  • במידה והתוכי לא עולה מרצונו החופשי על היד שלך תנקוט בשיטה שונה מהנ"ל - תן לתוכי חטיף מספר פעמים, ובהדרגה תרחיק את המיקום שממנו אתה נותן לתוכי את החטיף כך שהוא יאלץ להתמתח בכדי להגיע לחטיף ולבסוף תגיע למצב שבו הוא לא מסוגל להגיע לחטיף גם שהוא מתמתח. 
  • בשלב זה שים את ידך בין התוכי לבין החטיף כמו מדרגה ואמור את הפקודה "בוא" או "עלה", התוכי יבין (גם אם ייקח קצת זמן) שהדרך היחידה לקבל את החטיף היא לעלות על היד.
  • כך ובהדרגה תוכל לגמול אותו מה"חטיף" והתוכי יעלה על היד לאחר שתיתן לו את הפקודה. 
רק אם הוא כבר שולט היטב וממלא את הפקודה "עלה", תוכל להתקדם לפקודת "רד
לאחר שהתוכי למד את הפקודה "עלה" והוא מבצע אותה היטב, אפשר ללמד גם את הפקודה  "רד" אבל להמשיך ולערוך לו חזרות גם על הפקודה "עלה".
לאחר שהתוכי יודע לעלות על ידך כשאתה אומר לו, צריך ללמד אותו לרדת.
איך תעשה?
  • כשהתוכי נמצא על ידך שים חטיף במקום מסוים כך שהתוכי יצטרך לרדת מידך כדי להגיע אליו, לפני שהוא יורד אמור לו "רד" ותן לו את הגרעין. 
  • כזכור לך שבסוף כל תרגיל שבוצע על ידי התוכי יש לשבח אותו באופן עקיבי במילות חיבה וללטף אותו.
  • בהמשך תהליך האילוף, התוכי יבצע תרגילים רק בכדי לשמוע ממך את השבחים או לקבל ליטוף גם אם הדבר נעשה ללא החטיף. 
הבהרה: התוכי אומנם לא מבין את משמעות מילות השבח, אבל הוא בהחלט מבין את טון הדיבר.
תמיד צריך לתגמל את התוכי על כל התנהגות רצויה שהוא עושה.

RE: תוכי נשכן - jhony_bravo - 07-10-2018

אשמח מאוד אם תוכל לצלם וידאו של הנשיכה ולהעלות לכאן קישור כדי שנבין במה מדובר

RE: תוכי נשכן - אורי - 07-10-2018

גם לאלף עם קליקר ניסיתי.
הוא רק מחכה ומחפש את הגרעין כל הזמן ולא מרוכז בכלל.

RE: תוכי נשכן - צבי דגן - 07-10-2018

אין מצב שאתה לא מסוגל לאלף אותו = להקנות לו הרגלי התנהגות נאותים.
רק תתאזר בסבלנות, נחישות ואסרטיביות.

RE: תוכי נשכן - אורי - 07-12-2018

אני ימשיך לנסות.
מהגרין צ'יק הקודם שלי זכור לי שהם אוכלים בלי סוף, ופה כששמתי לה שהוא רזה התחלתי לעקוב וראיתי שהוא בקושי אוכל ונראה שאוכל רק כדי לשרוד וכנראה גם לו עצבים ומריטה וכל הסיפור.
לכן החלפתי לו את הכופתיות עכשיו לשל gm, זה נראה שהוא אוכל מהם יותר מהקודמות ומבחינתי זה כבר שיפור.
אגב שאלה, הוא עושה צרכים כל 7-10 דק', ואני אני מבין מזה שהעיכול והחילוף חומרים שלו מהיר מאוד.
זה. אומר גם שאם הם אוכלים הרבה אז הם משמינים מהר או אוכלים פחות אז ניהים רזים מהר?

RE: תוכי נשכן - צבי דגן - 07-12-2018

חילוף החמרים לא בהכרח מהיר יותר מאשר לכל הציפורים.
חילוף חומרים הוא תהליך של קליטת חומרי המזון, עיבודם, הפקת אנרגיה ופליטת הפסולת.
אצל ציפורים התהליך מתרחש במנות קטנות, ובכל פעם שיש פסולת, הציפור מפרישה אותו ולכן התוכי שלך עושה צרכים כל 7-10 דק', וזאת כדי להפחית ממשקלו לצורכי התעופה.
זה לא אומר ש"אם הם אוכלים הרבה אז הם משמינים מהר או אוכלים פחות אז נהיים רזים מהר".
פחות חשוב שהתוכי יהיה שמן (שכבת שומן בגופו), חשוב יותר שיהיה בריא ושלא יחסרו לו חומרים תזונתיים חשובים.
חשוב לתת לו "תזונה מאוזנת".
האם ידוע לך התפריט שאני ממליץ בד"כ?

RE: תוכי נשכן - אורי - 07-12-2018

כן
שלחת אותו פה באחת ההודעות