פורום תוכיפדיה
חיית מחמד לא שגרתית - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: בעלי חיים אחרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=5)
+--- אשכול: חיית מחמד לא שגרתית (/showthread.php?tid=4426)

עמודים: 1 2 3

חיית מחמד לא שגרתית - מרדכי2626 - 11-26-2023

אחרי שכל הארנבות נעלמו (מתו או עזבו כנראה) החלטתי שאני רוצה חיית מחמד חדשה לגידול בחצר
בכלל לא משנה לי איזו חיה (יונק עוף זוחל וכו') העיקר שהיא תענה על הדרישות שלי:
  1. חיה שלא תברח מהחצר שלי, שתכיר אותה
  2. חיה פעילה רק ביום או מספיק גדולה כדי שלא יטרפו אותה כלבי בר (פעילים בלילה באזור שלי)
  3. אחת שמסוגלת לאכול צמחים או שיש לה אוכל זול במיוחד 
  4. אחת שלא תטרוף את התרנגולים והאפרוחים שלהם בחצר
  5. אחת זולה יחסית, לא יותר מ-500 ₪ 
חשבתי כבר על הרבה אפשרויות, חמוס ברווז ועוד, אבל אני לא יודע אם הם מספיק מתאימים לדרישות שלי
למעשה גם יהיה נחמד עוף שמתרבה בכמויות גדולות, שימלא את האזור שלי בצאצאים שלו, אבל צריך בשביל זה עוף מתאים (כזה שלא ייטרף, שלא יעזוב את האזור)
תודה רבה

RE: חיית מחמד לא שגרתית - רוני - 11-26-2023

ניראלי מתאים ברווזים, אבל קח בחשבון שהאפרוחים שייצאו יצטרכו להיות בכלוב כל עוד הם קטנים כדי שלא ייטרפו.

כל עוף שתחליט לגדל כרוך בכך שתצטרך לשמור על האפרוחים כדי שלא ייטרפו. (כנראה הפיתרון הוא לשים אותם בכלוב)

מה עם חתול למשל?

יונים אולי. (צריך לגדל בתוך שובך ואחרי שהם מתרגלות לשובך אפשר לשחרר אותם והם יחזרו אליו אבל לא להשאיר אותם בחוץ בלי שובך בכלל)

RE: חיית מחמד לא שגרתית - צבי דגן - 11-26-2023

כלב מהסוגים הקטנים, יכול להתאים לך?
ראה גן כאן: סוגי כלבים קטנים
וגם כאן: כלבים קטנים עד משקל 12 ק"ג בבגרות
ויש גם כאן: כלבים בגודל קטן
[Image: 6Pji73A.gif]

RE: חיית מחמד לא שגרתית - מרדכי2626 - 11-30-2023

חתולים או יונים יש כבר, ואני רוצה משהו חדש
לגבי ברווזים, יש אולי אתר שמוכרים בו ברווזים? (לא נורא אני אגדל את האפרוחים בכלוב, הם הרי קטנים ולא אוכלים הרבה) כי ביד שתיים מצאתי רק ברכיות והם צריכים ברכות ואין לי את זה, אין שם ברברים (מוסקובים)
האמת בדיוק עכשיו מצאתי שם אפרוחים של ברבר, אולי אני אקנה אותם, אבל זה מקום קצת רחוק ממני...
חשבתי על פינק זברה, הם הרי מתרבים מהר וקטנים, אוכלים לא הרבה ואוכל זול, השאלה היא אם ברגע שאשחרר את הגוזלים לטבע (אחרי שיגדלו) לא יטרפו אותם מיד
לגבי כלב, אני לא ממש יכול, זה מאוד יקר, וגם אם אקח מעורב למסירה, יש לי בעיה עם זה
מה לגבי חמוס?

אולי צב גדול? יש צבים בגודל מספיק שעולים פחות מ500?

RE: חיית מחמד לא שגרתית - צבי דגן - 11-30-2023

ברווזים יש בצפון בכפר ברוך, המקום נקרא "ברווזים בכפר".
פינקים יכול להיות רעיון מצוין. אסור לשחרר חיות מחמד, בכלל זה גם ציפורים, לטבע.
גם חמוס יכול להיות רעיון נחמד.
צב, מהר מאוד עלול לשעמם אותך.
הן משום שהם לא ישרדו והן משום שהטבע הישראלי אינו ביתן של חיות הבית ושחרור החיות לטבע עלול לגרום לנזקים כבדים לטבע, לבריאות האדם, לחיות עצמן ולחיות אחרות. 
החברה להגנת הטבע יוצאת במהלך הסברתי שעיקרו להסביר לציבור בכלל ולילדים ובני נוער בפרט על הנזקים שגורמות חיות בית המשוחררות לטבע וכיצד נפרדים מחיות המחמד מבלי לפגוע בטבע.

רק לאחרונה נתקלנו במקרי פגיעה מבעלי חיים ששוחררו לטבע:
  • צב ששוחרר לאגם ע"י בעליו תקף ונשך ילד בן 8
  • בקנדה: נחש ברח מחנות וחנק למוות 2 ילדים קטנים
  • בישראל: איגואנה ענקית נמצאה על גג בית בכנרת
מה לעשות ומה לא לעשות?
  • ◊ בעלי חיים שניקנו בחנות ולא ניתן יותר להחזיק בהם - נותנים לחברים או מחזירים לחנות. (מתייחס לכל בעלי החיים, כולל כלבים, אוגרים, תוכים, חלזונות ואפילו עכבישים).
  • ◊ כשמרוקנים אקווריום מסננים את המים וזורקים את התכולה אל הפח.
    ◊ פעמון על קולר החתול (מאפשר לציפורים לשמוע את החתול מתקרב ולהימנע מטריפה)
    ◊ באם החיה מוחזקת בכלוב - סגירה הרמטית של הכלוב בו החיה נמצאת
    ◊ יש לוודא שהחיה מותרת באחזקה וביבוא על-פי רשימות רשות הטבע והגנים
  • ◊ לא משחררים לטבע חיות שניקנו בחנות! הטבע הישראלי הוא לא ביתם הטבעי, והם יכולים לפגוע בו
    ◊ לא רוכשים בעלי חיים שהן מינים פולשים.

RE: חיית מחמד לא שגרתית - מרדכי2626 - 11-30-2023

אבל חמוס לא עלול לטרוף את התרנגולים?
וגם כמה עולה האוכל שלו?
לגבי פינקים, באמת שכחתי שאסור לשחרר לטבע, ואם אני לא אוכל, זה כבר לא שווה לי. וככה לגבי כל בעל חי שיתרבה ויעזוב את האיזור.
ולגבי שלוים, שמעתי שזה עוף נודד והוא יברח לי מיד, זה נכון גם בשלווי ג'מבו גדולים?
אם כן אז לא נשאר לי יותר מדי אפשרויות, ביונקים רק החמוס, ובעופות ברווז 
האמת, מה עם ינשוף? יש אנשים שמוכרים, אז אולי כדאי?

RE: חיית מחמד לא שגרתית - פינקים - 12-01-2023

לך על חרקים או על דו חיים

RE: חיית מחמד לא שגרתית - מרדכי2626 - 12-02-2023

דו חיים? הם צריכים לאכול חרקים, ואין לי...
לגבי חרקים, יש חרק מספיק גדול, שמתרבה במהירות, ואוכל צמחים או אוכל של בני אדם?

RE: חיית מחמד לא שגרתית - מרדכי2626 - 12-03-2023

לגבי ברווזים בכפר, זה בצפון, זה רחוק לי...
אבל מה עם חמוס?

RE: חיית מחמד לא שגרתית - צבי דגן - 12-03-2023

כאשר חמוס מאולף כראוי ומחוברת ברמה גבוהה, הוא יכול להיות חיית מחמד נהדרת ממש כמו כלב או חתול.
תוחלת החיים של חמוס היא בדרך כלל בין שש לעשר שנים, ובתנאים של טיפול מתאים ומזון איכותי גם מעבר לכך.
חמוסים הם אוכלי בשר ולכן זקוקים לתפריט עתיר חלבון.
ניתן להאכיל אותם בבשר נא, למשל בשר עכברים, ארנבים ותרנגולות.
 הם אוהבים "להשתטות". הם יוצאים מהכלובים שלהם כששעת המשחק מגיעה, הם מקפצים, מסתובבים ומקפצים עם אושר מתפרץ שכזה שפשוט אי אפשר שלא ליהנות ממנו כשמסתכלים עליהם.
הם פותחים את פיהם ומשמיעים קול שדומה לשריקה, למי שלא מכיר את הקול הזה יחשוב שהם עומדים להיות מותקפים, אך כך הם מתבטאים כשהם מאושרים.
המראה של חבורת חמוסים משחקים אחד עם השני יהיה מראה משעשע מאוד.
הם גם נוהגים לרקוד ריקוד של אושר שמוציאים אותם לשחק.
חמוסים אוהבים לחקות את כל מה שהבעלים שלהם עושים, הם הופכים כל חפץ בבית לשעשוע, למשל הם גונבים את המפתחות ומחביאים אותם במקומות לא נגישים.
הם אוספים גרביים ולפעמים נעליים, אף פעם לא בזוגות תואמים.
הם יכולים לקפץ מעל פח אשפה מבלי להפוך אותו, הם מתפסים על כיסאות וכורסאות ומוצאים לעצמם תנוחה נוחה לתנומה.
הם אוהבים לישון במקומות לא שגרתיים, תוכלו למצוא אותם תופסים תנומה במגירות גרביים, סל מלא בכביסה או מתחת לחולצה שזרוקה על הרצפה כאשר רק קצה שפם או כפות רגליים זעירות מבצבצות, כשהם מתעוררים הם בדרך כלל ישר מתחילים לשחק.
חמוסים פעילים ביום (ופחות -בלילה) ונרדמים כאשר אין משהו מעניין בסביבה ומתעוררים כאשר מתקרבים אליהם או כשהם רוצים לשחק.
ואפשר להשאיר אותם לבד לפרקי זמן ממושכים ולא לדאוג שאולי ישעמם להם. הם חיות מחמד מושלמות למי שקם בבוקר מוקדם לעבודה ולא חוזר עד שעות הלילה המאוחרות.
הם דורשים מעט מאד זמן מחוץ לכלוב לשם התעמלות והוצאת אנרגיה ולא דורשים יציאה מחוץ לבית בכלל. 
כשהחמוסים מתבגרים הם הופכים להיות הרבה יותר רגועים ומביעים חיבה, הם נהנים כשמרימים אותם על הידיים, להתכרבל ולהירדם.
חמוסים בוגרים הרבה יותר רגועים ומרביתם לא נושכים אפילו אם מכאיבים להם או חלילה דורכים עליהם.
חמוסים שחיים רוב הזמן בתוך כלוב דורשים גם יציאה מהכלוב לכמה שעות בכדי להוציא אנרגיות ולשחק, כמובן שצריך לדאוג שהבית או החדר יהיו בטוחים לחמוסים ולא יהיו פתחים שמהם הם יוכלו לברוח החוצה.
חמוסים צעירים ובריאים יכולים להישאר סוף שבוע שלם לבד בבית, רק חשוב לדאוג להם למקור מים זמין תמידי ואוכל זמין.

החיסרון העיקרי של החמוסים הוא הריח שלהם.
הריח שלהם שמופק מהעור (לא רק מהבלוטות כמו שנהוג לחשוב) ולכן מומלץ לרחוץ אותם על בסיס קבוע.
יש לסרס את הזכרים ולעקר את הנקבות על מנת למנוע מחלות ועל מנת לשפר את הריח שלהם.
למרות הריח הם מדהימים בתור חיית מחמד !!
ראה המשך בתגובה הבאה