פורום תוכיפדיה
אילוף - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: אילוף (/showthread.php?tid=4398)

אילוף - קוקטיל - 10-30-2023

היי, יש לי תוכי קוקוטיל ואני רוצה ללמד אותו 2 דברים
1. אני רוצה שיקפוץ בפקודה
2.שאני יפזר לו גומיות על הרצפה וימין אותם לפי צבעים
3. מה עוד אפשר ללמד?
(הוא כבר יודע- לדבר בפקודה, לעוף אלי בפקודה (לא תמיד עובד, איך אפשר לחזק את המשמעת?), להסתובב במקום לפי פקודה)

RE: אילוף - צבי דגן - 10-30-2023

עליך להתחיל מפקודה פשוטה: "בוא" או "עלה".
ולפני כן, כדאי להתחיל ב"תרגיל מטרה".

[Image: INWueFs.gif] מהו תרגיל מטרה?
תרגיל מטרה הוא התרגיל הראשון שמלמדים את התוכי, הוא אמנם הכי קל ללימוד אך יש להבין שתרגיל זה ישמש אותנו בתרגילים עתידיים והכי חשוב - ילמד את התוכי מהו אילוף ומהו קליקר, התוכי בעצם לומד את "השיטה" שעליה מתבסס כל עניין האילוף.
שלב מקדים: חלק מהתוכים לא יבינו בתחילה מה שאתה רוצה מהם ומהו הקליקר, במקרים אלו צריך להכיר להם את הקליקר לפני שבכלל מתחילים ללמד אותם תרגילים. 
כל שעליך לעשות הוא לקחת את התוכי לסביבת הלימוד (מקום שקט שבו התוכי מרגיש בנוח וכזה שאין בו הסחות דעת מיותרות), ללחוץ על הקליקר ולתת לו צ'ופר.
עשה זאת 7-10 פעמים ברצף ותשבח את התוכי תוך כדי כך במשך 3-4 ימים (תדאג ש"האימון" הזה לא ייקח לכם יותר מ-5 דקות ביום) ולאחר מכן התוכי יבין שהצליל של הקליקר מזכה אותו בצ'ופר.
לאחר שהשגת את המטרה הזו - אפשר להתחיל בלימוד התרגילים.

1. שלב ראשון:
    מה שמלמדים הוא בעצם לתת לתוכי להבין שהוא צריך לתת נגיסה קלה עם המקור בקצה המקל (פשוט תשתמשו במקל שיפוד ותן לו לגעת בצד השטוח!).
    בהתחלה תחזיק אל מול התוכי את המקל וממש מאחורי המקל (עם היד השנייה) תחזיק צ'ופר, התוכי מן הסתם ילך לצ'ופר אך בדרך המקור שלו יגע במקל.
    ברגע שזה קורה - תלחץ על הקליקר, תזיז את המקל ותן את הצ'ופר וכמובן תשבח את התוכי.
  2. שלב שני:
    תמשיך באותו האופן ואז תרחיק את המקל (10 ס"מ מהתוכי) ותאפשר לתוכי להגיע אליו, ברגע שהוא נוגע תלחץ על הקליקר, ותיתן לו צ'ופר + דברי שבח.
[Image: 1eODwx3.gif] התוצאה הרצויה שצריכה להיות היא, כשהתוכי יראה את המקל הוא יבוא אליו גם בלי לראות צ'ופר, כך תדע שהוא מבין מראש שאם הוא יגע במקל, זה יביא לידי כך שהוא יקבל צ'ופר (מרחק של חצי מטר אומר שהוא שולט בתרגיל ללא ספק).
בעיקרון התוכי אמור ללמוד את זה במשך כיומיים/שלושה (לתרגל איתו 3 פעמים ביום למשך 5 דקות בכל אימון).
[Image: 4DsjbLC.jpg]

[Image: 1eODwx3.gif] אימון יומי:
הלימוד מתבצע כל יום בין 5 ל-15 דקות, בהתאם לסבלנות של התוכי, אנחנו לא רוצים להיות למטרד ושהאימונים ימאסו לתוכי או שהוא יתחיל להשתעמם מזה.
בהתחלה התוכי יאבד עניין תוך כמה דקות וזה בסדר גמור, לאט לאט הוא ירצה שהאימון יהיה יותר ארוך כי הוא מתחיל ממש להינות מהעניין.
[Image: 1eODwx3.gif] צ'ופרים:
בתרגול היומיומי תיתן לתוכי חתיכות פרי או זרעי חמניות לא קלויים (גרעינים שחורים), ופעם בשבוע במקום אלו תיתן לו חצי פיסטוק (לא קלוי וללא מלח), חצי אגוז מלך, חצי אגוז לוז, חצי שקד (תשתמש בשקדים פרוסים) וכדומה.
חלק ממשפחת האגוזים ושקדים אסורים לתוכים אז תבדוק באתר או בגוגל לפני שנותנים משהו חדש.
ראה גם כאן: צמחים מותרים וצמחים רעילים
וגם כאן: מזונות / מאכלים שנראים כלא מזיקים
בתרגילים מתקדמים אפשר להפסיק להשתמש בפרי בזמן הלימוד (רק הלימוד עצמו ולא התרגול) כי הוא צריך לקבל אקסטרה מוטיבציה ע"מ לרצות להצליח אז בתרגילים האלו אפשר להשתמש בפירות.
 [Image: 1eODwx3.gif] גודל הצ'ופר:
החתיכות צריכות להיות כמה שיותר קטנות והמינון צריך להיות בהתאם לגודל התוכי, לתוכים קטנים ובינוניים אפשר לחתוך חצי פיסטוק לכ- 30-40 חתיכות (קח פיסטוק, תחתוך אותו לשניים ואח"כ ל-6X6), את הפירות תחתוך לגודל של שן.
[Image: 1eODwx3.gif] הערה חשובה:
אין לתת לתוכי זרעים קלויים או - מלוחים.
[Image: rkjYV3d.gif]ותדכן

RE: אילוף - אבי אבי - 11-30-2023

ציטוט:2.שאני יפזר לו גומיות על הרצפה וימין אותם לפי צבעים
בחודשיים האחרונים אני מגדל קוקטייל בנוסף לקוואקר, וקשה לי להאמין שיש לו כישורים למיין חפצים.

RE: אילוף - צבי דגן - 11-30-2023

הכול עניין של אילוף.

RE: אילוף - יוסף !!! - 12-09-2023

יפה
מציע אולי להתחיל לעשות אימונים בלי חפצים כמו סיבוב סלטה שלום נשיקה פרי פלייט ועוד..