פורום תוכיפדיה
תרגיל הכנסת כסף לקופה - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: תרגיל הכנסת כסף לקופה (/showthread.php?tid=430)

עמודים: 1 2 3

תרגיל הכנסת כסף לקופה - אהבת חיות - 06-06-2018

אני רוצה ללמד את התוכית שלי (ג'אקו) הכנסת כסף לקופה, אבל שמעתי כל מיני קולות לגבי עניין המתכות ושהמטבעות עלולות להיות לה מסוכנות אם היא תכניס לפה, ושהמטבעות לא נקיות.
מה אני צריך לעשות?
האם להשתמש במשהו דמוי מטבע או שאפשר להשתמש במטבע רגיל?
האם לחטא אותו לפני השימוש?

RE: תרגיל הכנסת כסף לקופה - צבי דגן - 06-06-2018

מעולם לא שמעתי שיש בעיה מהסוג שאתה מרמז עליו.
אתה יכול להשתמש במטבעות רגילות שמתאימות לגודל של התוכי שלך, כמו: חצי שקל, חמישה שקלים וכדומה.
ראה גם בשני המאמרים האלה:
  1. מדריך לאילוף התוכים
  2. המדריך המלא לאילוף תוכי

RE: תרגיל הכנסת כסף לקופה - yinon236 - 06-07-2018

בכל מקרה אם אתה חושש אתה יכול לטבול במים רותחים כשעה, שעתיים.

RE: תרגיל הכנסת כסף לקופה - אהבת חיות - 06-09-2018

[Image: 1EDmHqM.jpg]

RE: תרגיל הכנסת כסף לקופה - צבי דגן - 06-09-2018

• נכון הוא שהעופרת רעילה.
    אבל כדי שהיא תזיק לתוכי היא צריכה להיות בלתי יציבה בסגסוגת שבחפץ (למשל מטבע) שבה היא נמצאת.
    אני לא חושב שיש בעיה עם המטבעות שלנו בארץ שכן הן לא מכילות עופרת בכלל.
  • הינה למשל, מטבע של עשר אגורות וכן מטבע של חצי שקל עשויים מסגסוגת שמורכבת מ- 92% נחושת, כ-6% אחוז אלומיניום ו-2% אחוז ניקל.
  • גם המטבעות הישנים של אגורה אחת ושל חמש אגורות בניות בדיוק מאותה סגסוגת. 
  • מטבע של 1 ₪ גם מטבע של 5 ₪ עשויים מ-75% נחושת ו-25% הם מניקל.
  • מטבע של 2 ₪ עשוי מפלדה מצופה בניקל, ומטבע של 10 ₪ בנוי משתי סגסוגות שונות: הטבעת החיצונית הכסופה, עשויה מפלדה מצופה בניקל, והמרכזית הזהובה, עשויה מברונזה (ארד - סגסוגת של נחושת בתוספת בדיל להקשיה) מה שנותן את הצבע הזהוב. 
  • לגבי הברזל המגולוון, שהוא בעצם ברזל מצופה באבץ או בניקל שציינת לעיל, גם הוא לא רעיל, אלא אם התוכי מכרסם ובולע את הציפוי.
    כידוע לך, חלק גדול מהכלובים, בנויים מברזל מגולוון ואם מה שציינת היה נכון לא היינו משתמשים בכלובים אלה.
  • נכון שאסור לתת לתוכי עופרת נקייה כמו שיש בכדורי צייד, בסוללות או במשקולות.
    זאת משום שהמתכת רכה מאוד ובקלות התוכי יכול לכרסם אותה ולהכניס אותה לתוך גופו.

• לסיכום
    אני לא רואה שום סכנה באילף התוכי להכניס מטבע לקופה, הן משום שהמטבעות לא מכילות עופרת והן משום שמשך הזמן שהתוכי מחזיק את המטבע במקור הוא קצר ביותר והתוכי לא מרכסם את המטבע.

• אגב, מאיפה נלקח הציטוט הנ"ל?
  • במקור אחר מצאתי שכתוב כך: תוכים הנן חיות  מאוד סקרניות המבקשות לגלות, לטעום, ללעוס  ואף לבלוע  כל חפץ שנראה להן זר או נוצץ, במיוחד כאלה מוצרים העשויים ממתכת. מכיוון שכך, רק מוצרי נירוסטה נחשבים בטוחים לשימוש כגון: מבנה הכלוב, כלי האוכל והמים, הצעצועים וכדומה".
    הארה: ורק כאשר המתכת מגיע לתוך גופו של התוכי, כפי שזה נראה בצילום הרנטגן.
    [Image: DOHAl0w.jpg]

• לא כל המתכות הכבדות הן רעילות.
  • ציטוט מתוך: מדריך הרעלים הגדול: מתכות כבדות
    "מתכות כמו למשל מגנזיום, ברזל, נחושת, אבץ וכרום, הן בריאות ואף הכרחיות לגוף. העניין הוא שהכל תלוי במינון.
    למעשה, תחום הטוקסיקולוגיה מבוסס על אמרה אחת בלבד: ”The Dose Makes the Poison” = המינון הוא אשר גורם לרעילות.
    ככלל, כמויות גדולות מדי מכל יסוד כלשהו הן רעילות, אולם אני מזכיר שוב כי המתכות נבדלות זו מזו מאחר וכידוע ישנן מתכות שאנו זקוקים להן במינון מסוים, ויש מתכות שאנו לא צריכים כלל ואפילו מינון קטן מהן יגרום לנזק עצום (כמו למשל קדמיום, כספית, עופרת…).
  • כדאי מאוד לקרוא את המאמר הנ"ל ואז נבין שאולי יש בנינו כאלה שקצת מגזימים בכל הנוגע לעיניין רעילות המתכות.

RE: תרגיל הכנסת כסף לקופה - yinon236 - 06-09-2018

איזה תשובה מפורטת  מגניב

אני יודע שישנם הרבה שטועים בעניין הזה, אפילו מרפאות וטרינריות מכובדות.
למשל כאן: הרעלת מתכות כבדות בתוכים, נאמר: "דוגמאות למקור להרעלות עופרת הנן: משקולות דיג, כדורי ציד, צבעים המבוססים על עופרת, משקולות של ווילונות, מטבעות, תכשיטים, סוללות, מראות, שרשראות ועוד)"
שלחתי להם מייל וקבלתי תשובה, ציטוט: "תודה על ההערה החשובה, הטעות נעשתה בתום לב"
אני מקווה שיתקנו גם במאמר עצמו.

לצערי הטעויות נובעות מכך, שמשהו בעבר עשה את הטעות הראשונה, משום החיפזון וחוסר הבדיקה היסודית, וכל היתר מעתיקים ממנו (בשרשרת), מתוך זה שהם סומכים על הכותב, מבלי שיבדקו את העובדות לאשורן.