פורום תוכיפדיה
האם המשקל תקין? - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: האם המשקל תקין? (/showthread.php?tid=4286)

האם המשקל תקין? - אהבת חיות - 09-12-2023

לפני כשנה הגשמתי חלום והבאתי גוזל אקלקטוס (זכר) בן יומו להאכלה.
הגוזל גדל יפה ללא שום בעיות הניראות לעין, הראה סימנים שרוצה להתחיל לאכול מוקדם ואני דחיתי את קץ הדייסה וראיתי שנוצותיו נעשות שחורות (ממה שזכור לי נוצות שצבען משתנה לשחור מסמלות שהתוכי לא מקבל הויטמנים שהוא צריך) ונוסף על כך נוצותיו נשברו דיי בקלות, מאז שיניתי לו את התזונה לירקות פירות והשרייה ובאמת מאז נוצותיו לא נשברו כלכך בקלות ומרגע תחלופת הנוצות רוב נוצותיו בצבען הטיבעי ויפות להפליא (מקווה שבסיום תחלופת נוצותיו הוא יהיה כמו שצריך להיות).
בבדיקות שעשיתי לגבי משקלו של האקלקטוס הוא צריך לשקול בסביבות ה450G, בבדיקה של התוכי שלי הוא נא בין 330-350, הוא מקבל ירקות, פירות, פיצוחים והשרייה אבל מעדיף לאכול בעיקר את ההשרייה, ויחסית מעט מן הירקות והפירות.
גם אם אשים לו רק ירקות בכדי שיאכל אותם במלואם הוא יעדיף לא לאכול, אבל ברגע שאשים לו השרייה הוא יאכל אותה ויפנה לכיוון הירקות, אבל לא ברמה שלאכול כמות סבירה של ירקות.
אני דואג למשקלו ולתזונה הנכונה שלו, אם יש למישהו מחשבה/רעיון איך לאכול ברמה שלא יחסר לו שום דבר אשמח לשמוע.

RE: האם המשקל תקין? - צבי דגן - 09-12-2023

מה הכוונה במילה "פיצוחים"?
התזונה הנכונה לתוכי צריכה להיות מגוונת ומאוזנת:
  1. כופתיות בגודל שמתאים לגודל התוכי - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום.
  2. תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי - שלוש פעמים בשבוע.
  3. תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות - 1-2 פעמים בשבוע.
    בנוסף לזרעים היבשים הרגילים, התערובת תכיל גם מגוון רחב של זרעים נוספים, כמו: שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים. (לא חייבים את כולם)
  4. ביצה קשה (כולל הקליפה) או מזון ביצים (שקונים בחנות) - 1-2 פעמים בשבוע, רבע ביצה בכל פעם.
    חשוב לתת ביצה קשה או מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליך גמילה או בעונת הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים. 
    מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזלים.
    ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (כמו פרות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
    מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.
  5. ירקות ("חיים") מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, כרובית, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולורבי, עלי ביבי, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים וההשריה - כל יום ירק אחר.
  6. מעט פרות (אצל תוכים ממשפחת הלורים יש להרבות בפרות). כשאתה נותן תפוח עץ זכור להוציא ממנו את הגרעינים כי הם רעילים לתוכי.
  7. אבן גיר או סבידה - זמין כל הזמן. 
  8. מים טריים - להחליף בכל יום.
אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), אלכוהול, בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה, בלוטי אלון, ערמונים, בוטנים מצופים, תערובות פיצוחים למיניהן, חטיפים (במבה, ביסלי וכדומה), ביסקוויט, לחם, מזון מומתק וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
אסור לתת שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד. מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם.
כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכדומה) וכן - משקאות לא טבעיים (קולה, ספרייט, סודה וכדומה).
שים לב, תוכים שלא הורגלו למגוון מזונות מגיל מאוד צעיר, יתקשו להתרגל אליהם בגיל מבוגר.
זה לא אומר שצריך לוותר, תמשיך להציע להם עד שיטעמו ואז הם ימשיכו להעז ולאכול.

RE: האם המשקל תקין? - אהבת חיות - 09-12-2023

צבי, לאחר מחקר לא קטן יש טענה רווחת שכופתיות פחות מתאימות לאקלטוסים.
פיצוחים הכוונה לאגוזים פיסטוק גרעינים.
סבידה בעייתית להשגה.

אשמח לקבל תשובה לגבי עניין המשקל

אתה צודק שהתזונה​ של האקלקטוס קצת שונה משום שמערכת העיכול שלהם שונה משאר מיני התוכים ומתאימה לתזונתם העשירה בסיבים.
בטבע הם אוכלים בעיקר מזונות דלילים כגון: פירות וירקות סיביים וחומרים צמחיים וביכולתם להפיק ממזונות אלו את המינרלים והוויטמינים שהם צריכים ולכן אין צורך לתת להם מזונות העשירים בוויטמינים ובמינרלים.
ולמרות זאת, אפשר להכניס לתפריט שלהם גם את הכופתיות.
זרעי חמניות יש לתת רק מעט (כ-5% מהתפריט הכללי) משום שהם מכילים ריכוז גבוה של זרחן שמעכב את קליטת הסידן בגוף.

מניסיוני ומניסיונם של מגדילם רבים, לכופתיות באיכות טובה אין תחליף (יש כופתיות שמיועדות לאקלקטוסים) והם צריכים להוות את הבסיס התזונתי לכל התוכים (למעט לורים וציפורי נוי קטנים) כולל לאקלקטוסים.
אני רואה מגדלי אקלקטוסים רבים - כולם ניזונים מכופתיות והם במצב גופני טוב מאוד.
לתפריט ניתן להוסיף תערובת השרייה, ירקות ופירות שטופים, פטרוזיליה, עגבנייה, תפוחים ומעט תערובת זרעים לארוחת הערב.

RE: האם המשקל תקין? - אהבת חיות - 09-12-2023

לאחר בירור הייתה טענה רווחת שגם הכופתיות שטוענות לכתר האקלקטוס לא באמת מתאימות לאקלקטוסים.
תאמין לי שאם יהיו לי כופתיות זה בהחלט יקל עליי במיוחד שהוא אוכל יחסית לא הרבה ירקות, ולאחר התייעצות עם וטרינרית שהתמחתה בחיות אקזוטיות נאמר לי שלא חייבים ביצים (ואני מדבר על אקלקטוסים ולא על סוגים אחרים).
תערובת זרעים בעצם אפשר להשתמש בתערובת שמיועדת להשרייה לפני שמשרים,לא?
ועדיין אני שואל אם המשקל הזה סביר או בעייתי.
קצת הצחיק אותי שכתבת לי את התפריט כאילו זה היום הראשון שאני באתר, שנינו כתבנו לא מעט את התפריט הזה לאנשים קריצה
עגבניה??? פטרוזיליה???
ממה שזכור לי זה פחות בריא לתוכים.

RE: האם המשקל תקין? - צבי דגן - 09-13-2023

לעניין הכופתיות, כמעט כל המגדלים משתמשים בכופתיות שמכילות את רוב חומרי המזון הדרושים לתוכי.
ויחד עם זאת, מוסיפים תערובת השרייה, ירקות ופרות וגם מזון ביצים או ביצה קשה ואבן סידן (מכיל רק סידן) ולכן עדיף סבידה שמכילה מינרלים רבים יותר בניהם - יוד ומיקרואלמנטים.
לפי מה שכתוב בלקסיקון שלנו, המשקל בהחלט סביר: ראה כאן אקלקטוס
בקשר לעגבנייה ופטרוזיליה, אתה צודק, אפשר לתת מעט - עד פעמיים בשבוע.
אבל, אם התוכי אוכל ירקות אחרים, מוטב לוותר על העגבנייה והפטרוזיליה.