פורום תוכיפדיה
שאלה לגבי הניצוי בג'אקו - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: המרפאה הווטרינרית (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=4)
+--- אשכול: שאלה לגבי הניצוי בג'אקו (/showthread.php?tid=427)

עמודים: 1 2

שאלה לגבי הניצוי בג'אקו - benbo - 05-30-2018

שלום לכולם,
יש לי ג'אקו שנמצא אצלי מגיל חודשיים בערך (כעט הוא בן שנה וחודש) ולאחרונה שמתי לב (במיוחד כי התחלתי לקלח אותו ) שעל עצם החזה שלו (העצם הבולטת באמצע החזה) אין נוצות והוא קירח לגמרי(נראה רק לאחר המקלחת) , האם המצב הזה תקין או שמא יש לו בעייה , או שחלילה הוא מורט?
התוכי מקבל המון תשומת לב ואוכל כמו שצריך, דיברתי עם המגדלת שלו והיא אומרת שזה מצב תקין אך אני לא בטוח כי זה נכון, אשמח לפרטים נוספים.

RE: שאלה לגבי הניצוי בג'אקו - צבי דגן - 05-30-2018

כדי שתקבל תשובה מדויקת, אתה צריך לצלם את התוכי (תמונת תקריב) ולהראות תמונה.

RE: שאלה לגבי הניצוי בג'אקו - benbo - 05-30-2018

אעשה לו מקלחת נוספת ואצלם מחר

RE: שאלה לגבי הניצוי בג'אקו - צבי דגן - 05-30-2018

תצלם שלוש תמונות:
  1. לפני המקלחת.
  2. לפני המקלחת, תוך כדי נשיפה על נוצות החזה כדי להזיז אותן לצדדים.
  3. לאחר המקלחת.

RE: שאלה לגבי הניצוי בג'אקו - benbo - 05-31-2018

[Image: XmLL3Ag.jpg]
[Image: f4pA1VM.jpg]
הוא לא נותן לצלם תמונה אחרי שאני עושה עליו רוח הוא מסדר מיד את הנוצות.
תמונה השנייה רואים בבירור את העצם שדיברתי עליה.

RE: שאלה לגבי הניצוי בג'אקו - צבי דגן - 05-31-2018

אני לא רואה משהו יוצא דופן במיוחד.
יתכן שהוא קצת רזה מידי ולכן עצם החזה בולטת.
ועם זאת, יתכן שהמצב נורמלי ואין מקום לדאגה.
אנא, תציין מהו התפריט השבועי של התוכי?

רוב ימי השבוע הוא אוכל P15 
בימי שלישי אני שם לו חצי ביצה קשה עם הקליפה
בימי שישי הוא מקבל תערובת של גרעינים אגוזים מכל הסוגים שקדים פלפל יבש 
במהלך השבוע (לא משהו קבוע) אני נותן לו תערובת של נבטים :שעועית עדשים וכו'
וכשאני רוצה לפנק אותו נותן לו תירס
פירות וירקות טריים הוא לא אוכל בכלל , אני לא יודע למה אם זה לא טעים או שלא רגיל אליהם אבל הוא לא אוכל בכלל מלבד התירס

התפריט שלך לא רע, אבל גם לא מושלם.
אם ב"גרעינים" התכוונת ל"גרעינים שחורים" = זרעי חמניות, אז תוציא אותם מהתפריט ותשאיר רק כ-4% מכלל תערובת הזרעים.

אומנם תוכים מאוד אוהבים זרעי חמניות, אך אין זה אומר שזה בריא להם. 
מעבר לכך שזרעי חמניות מכילים אחוזי שומן גבוהים מאוד (שזה כשלעצמו לא בריא), הם גם מכילים הרבה מאוד זרחן.
הזרחן מונע את הספיגה של הסידן בגוף ולכן אינם בריאים לתוכים. 
מומלץ מאוד שזרעי חמניות לא יהיו בכלל חלק מהתזונה הקבועה של התוכי, רצוי להשתמש בהם אך ורק כגמול בזמן אילוף וגם אז רק בכמות מוגבלת. 
מומלץ מינון של כ- 4%-5% מהתפריט של התוכי.
אם זה יהיה מזונו העיקרי של התוכי, הוא עלול לסבול מחוסר חמור בסידן ומתוחלת חיים קצרה.
לגבי השקדים, תיזהר מהשקדים המרים, הם מכילים רעל.
תוכל לזהות את השקד הרעיל לפי זה שהוא קטן יותר מיתר השקדים.
מיד תקבל הצעה לתפריט מאוזן יותר ממה שציינת לעיל.

בזמנך הפנוי, כדאי לך לקרוא את המאמרים האלה:
  1. תזונה מאוזנת לתוכי שלך
  2. תזונה מאוזנת לתוכים

התזונה הנכונה לתוכי צריכה להיות מגוונת ומאוזנת:
  1. כופתיות בגודל שמתאים לגודל התוכי - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום.
  2. תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי - שלוש פעמים בשבוע.
  3. תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות - 1-2 פעמים בשבוע.
    בנוסף לזרעים היבשים הרגילים, התערובת תכיל מגוון רחב של זרעים, כמו: שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים.
  4. ביצה קשה (כולל הקליפה) או מזון ביצים (שקונים בחנות) - 1-2 פעמים בשבוע, רבע ביצה בכל פעם.
    חשוב לתת ביצה קשה או מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליך הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים. 
    מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזלים.
    ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (פרות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
    מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.
  5. ירקות ("חיים") מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולורבי, עלי ביבי, כרובית, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים וההשרייה - כל יום ירק אחר.
  6. מעט פרות (אצל תוכים ממשפחת הלורים יש להרבות בפרות).
  7. אבן גיר או סבידה - זמין כל הזמן. 
  8. מים טריים - להחליף בכל יום.
אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), אלכוהול, בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה, בלוטי אלון, ערמונים, בוטנים מצופים, תערובות פיצוחים למיניהן, חטיפים (במבה, ביסלי וכדומה), ביסקוויט, לחם, מזון מומתק וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
כפי שציינתי לעיל, אסור לתת שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד. מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם.
כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכו' ).
וכן - משקאות לא טבעיים ( קולה, ספרייט, סודה וכדומה).
שים לב, תוכים שלא הורגלו למגוון מזונות מגיל מאוד צעיר, יתקשו להתרגל אליהם בגיל מבוגר.
זה לא אומר שצריך לוותר, תמשיך להציע להם עד שיטעמו ואז הם ימשיכו להעיז ולאכול.

בגרעינים התכוונתי לגרעיני דלעת, הוא מקבל את כל מה שציינת אך לא מוכן לאכול ירקות ופרות מלבד תירס אני קונה לו רק שקדים שאנחנו אוכלים שקדים אני מודע לכך שבשקדים יש ציאניד ולכן לא קונה כאלו שאסורים למאכל גם על ידי בני אדם.