פורום תוכיפדיה
ללמד את התוכי, דיבור משמעותי - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: אילוף והתנהגות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=28)
+---- אשכול: ללמד את התוכי, דיבור משמעותי (/showthread.php?tid=396)

ללמד את התוכי, דיבור משמעותי - צבי דגן - 05-16-2018

[Image: fadicuC.jpg]
ללמד את התוכי, דיבור משמעותי יובל רועי קורן (reikoren)
איך ללמד תוכי לדבר
רקע
התוכי שלנו הוא בעל-חיים חכם מאוד יש כאלה שאומרים שהוא יכול להגיע לרמת אינטליגנציה של ילד בן 4 ולכן עלינו להשתמש באינטליגנציה 
שלו ולהיעזר בה בתהליך הגידול שלו.
למה אני מתכוון שאני אומר "להעזר בה"? התוכי שלנו גם אם הוא לא מדבר הוא יכול לענות לנו על שאלות כמו: "אתה רוצה לחזור לכלוב?" "אתה רעב?" "אתה צמא?" ואפילו שאלות קשות כמו "כמה זה 2+2".
איך גילו את זה?
היה מחקר גדול מאוד שארך 30 שנה. שאלת המחקר הייתה "האם תוכים יכולים לתקשר או שהם רק מחכים אותנו?"
את המחקר עשו בעזרת תוכי ג'אקו בשם אלכס.
אלכס גדל במשך 30 שנה אצל המגדלת שלו אירנה פפרברג שלימדה אותו הרבה מעבר לדיבור רגיל (חיקוי), היא לימדה אותו לתקשר. 
אלכס ידע לענות על שאלות פשוטות כמו אתה רעב? ואפילו הוא ידע לבקש אוכל כשהוא היה רעב. בנוסף הוא ידע לענות על שאלות קשות כמו שאלות בחשבון או שאלות כמו: איזה חפץ גדול יותר? או באיזה צבע החפץ?
סרטון של אלכס הג'אקו: 

אתם רוצים שהתוכי שלכם ידע לענות על שאלות פשוטות אבל הוא לא יודע לדבר?
זו לא בעיה, התוכי יכול לענות לנו בעזרת הראש ב"כן" או "לא" בדיוק כמו שבני אדם עושים.
איך עושים את זה?
קודם כל צריך ללמד את התוכי שני תרגילים פשוטים לעשות "כן" ו"לא" עם הראש.
  • לעשות "כן"
    התרגיל מאוד פשוט ולא צריך בשבילו שום ציוד רק צ'ופר.
    כל שצריך לעשות זה להגיד את המילה "כן" (בתור פקודה) ולהראות לתוכי את הצ'ופר ונופף בו כלפי מעלה ומטה.
    התוכי יעקוב אחרי הצ'ופר ויעשה תנועה עם הראש של "כן".
    ברגע שהתוכי עושה את זה תגידו לו כל הכבוד ותנו לו את הצ'ופר.
    אחרי מספר פעמים התוכי יבין את ההקשר למילה "כן" ולתנועת הראש.
    סרטון של התרגיל:

• לעשות "לא"
    לימוד התרגיל מאוד פשוט כל מה שצריך לעשות זה להגיד את הפקודה שהיא "לא" ולנשוף לתוכי על המקור/פנים ומיד התוכי ינער את הראש, זהו רפלקס שיש לתוכי בגלל שהוא חושב שיש לו משהו על הפנים (לא תמיד זה עובד אצל תוכים גדולים). 
    ברגע שהתוכי מנער את הראש צריך להגיד כל הכבוד ולתת לו צ'ופר.
    ל
    אחר מספר אימונים התוכי יקשר בין המילה "לא" לתנועת הראש.

[Image: gT3ynvA.jpg]

• אחרי שלימדנו את התוכי את שני התרגילים החשובים האלה אפשר לעבור לשלב של לימוד התוכי לתקשר.
    האימון, התרגול ושיפור היכולת של התוכי לא יהיה קצר ויתכן שתקבלו תוצאות רצויות רק לאחר כמה חודשים.
    לא להתייאש!!!

• בכדי ללמד את התוכי לתקשר אתם צריכים ממש להבין מה הוא רוצה כשהוא עושה תנועות מסוימות או צורח צרחות מסוימות.
    ניקח לדוגמה את "ג'יקוב" הקוואקר שלי, הוא מתחיל לנער את הראש בלי הפסקה כשנימאס לו מהאילוף והוא עושה את זה בכל פעם שנמאס לו, הוא בעצם מתקשר איתי ומודיע לי שנמאס לו מהתרגול.
    אז אני יודע שהתנועה של ניער הראש קשורה לזה שהוא רוצה לחזור לכלוב.
    באופן כללי אומר שלתוכים אין סבלנות ללמוד תרגיל מסוים יותר מאשר 10-15 דקות ברציפות, לכן צריך לעשות לא הפסקות ולאפשר לו להירגע.

• מה אני עושה עם זה?
    אני שואל אותו אתה רוצה לחזור לכלוב ומיד עושה את התנועה של "כן" ואז אני מחזיר אותו לכלוב.
    אם אני רואה שג'יקוב משועמם והוא רוצה שאני ישחק איתו אני שואל אותו את אותה שאלה ומורה לו לעשות "לא" עם הראש ומיד אחרי זה אני משחק איתו קצת.
    במשך הזמן, התוכי מתחיל להבין את השאלה וההקשר שלה לתנועה, הוא יתחיל לענות לבד על השאלה והוא יגיד לכם "כן" ו"לא" לבד בלי שתגידו לו מה לעשות.

• חשוב מאוד לשאול שאלה קצרה ככל האפשר וכמה שיותר ברורה לדוגמה "לחזור לכלוב?" או "לכלוב?" ולא להגיד "אולי אתה רוצה לחזור לכלוב בבקשה" כי כל המילים האלה עלולים לבלבל את התוכי, זה משפט ארוך מידי והתוכי לא מסוגל לקלוט אותו.
    בעזרת הלימוד הזה נוכל להבין מה באמת התוכי רוצה וכך הוא יוכל לתקשר איתנו גם אם הוא לא מדבר.

• התוצאות לא יגיעו מיד, דרוש המון זמן כדי לגרום לתוכי לתקשר, אבל ברגע שהוא ילמד לענות על כמה שאלות יהיה לו הרבה יותר קל ללמוד לענות על הבאות.

תנסו בבית עם התוכי שלכם.
    ובהצלחה

RE: ללמד את התוכי, דיבור משמעותי - jhony_bravo - 05-19-2018

אחלה מאמר, נהניתי לקרוא.

RE: ללמד את התוכי, דיבור משמעותי - SHILO - 11-19-2020

גם אני ממש נהניתי! אשמח אם תפרסם עוד טיפים!  מגלגל עיניים