פורום תוכיפדיה
קניתי ג'אקו - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: קניתי ג'אקו (/showthread.php?tid=3953)

עמודים: 1 2 3

RE: קניתי ג'אקו - אהרן גת - 05-08-2023

תודה רבה על הידע הרחב.
טוב, נקודה לגבי תעופה, גזרתי לו את הנוצות לפני שבוע כי היה לי פעם ג'אקו בן 6 חודשים שהתעופה הראשונה שלו הייתה מהרצפה במרפסת לשמים וברח לי ובנס מצאתי אותו 3 ימים אחרי שהתקשרו אליי.
לכן אני מפחד, אבל מצד שני שמעתי שלג'אקו עדיף לא לגזור.
הכלוב שלי ממוקם במרפסת ויש ילדים וכן אני חושש.

RE: קניתי ג'אקו - צבי דגן - 05-08-2023

חבל שגזרת לו את נוצות התעופה וגרמת לו להיות נכה לפחות עד שהנוצות יגדלו מחדש.
גזירת נוצות התעופה, אינה ערובה לכך שהתוכי לא יברח. 
קיצוץ אברות התעופה הוא מעשה שאנו "כופים" על בעלי הכנף שברשותנו.
הנטייה שלי היא לא לגזור, מהנימוקים האלה:
  1. מבחינת הסכנות אין הבדל בין תוכי שגזרו לו את הנוצות לבין תוכי עם נוצות שלמות.
    לתוכי גזור או לתוכי שאינו גזור הסכנות זהות לחלוטין.
  2. תוכי גזור נוצות מאבד את הביטחון העצמי שלו ונעשה תוקפן.
  3. תוכי גזור נוצות עדיין יכול לברוח, במיוחד כאשר הוא נבהל מאירוע פתאומי.
    במקרה כזה, המגדל מופתע "איך קרה שהתוכי ברח, הרי גזרתי לו את נוצות התעופה" אבל עובדה שזה קורה במקרים רבים.
  4. אם תוכי, שגזרו לו את נוצות התעופה, בכל זאת מצליח "לקפוץ" מהחלון אל החצר, מהר מאוד הוא ייטרף ע"י החתול הראשון שיפגוש אותו, שהרי הוא נכה ומוגבל מאוד ביכולת התעופה.
  5. המגדל סומך על פעולת הגזירה וחושב שבכך הוא "קנה לעצמו תעודת ביטוח" ובפועל תוך מספר שבועות הנוצות החדשות גדלות והמגדל לא שם לב לכך ואז קורה האירוע שלא רצינו שיקרה.
  6. יש גם את העניין האסתטי והיופי, ברור שגזירת הנוצות פוגע בשלמות יופיו של התוכי.
  7. ויש את העניין המצפוני, הגבלת התנועה המרחבית של התוכי, ובעצם אנחנו גורמים לו להיות נכה באופן יזום (תחשבו, האם יש לנו את הזכות הזו?).
    אנחנו גורמים לתוכי להיות נכה בעל כורחו.
  8. אם לא גוזרים נכון את הנוצות, התוכי לא יוכל לנחות נחיתה רכה, והוא עלול "להתרסק" לקרקע ולפצוע את עצמו.
  9. בעיה מאוד נפוצה, וקשה לטיפול, היא הבעיה של מריטת נוצות אצל תוכים, בגלל דיכאון. 
    קיצוץ נוצות התעופה באופן שגוי, בהחלט עלול להיות אחת הסיבות העיקריות לתופעה זו. 
  10. בעיות ברבייה - הזכר מתקשה לייצב את עצמו על גבה של הנקבה.
  11. אם תגזור את נוצות התעופה בעצמך, תסתכן בכך שהתוכי יזכור את החוויה הטראומטית הזו, והוא ישנא אותך ויפתח התנהגויות תוקפניות אליך (וגם אל אחרים), במקרים רבים זה יהיה בלתי הפיך.
  12. גזירת נוצות התעופה מונעת מהתוכי לפתח את שרירי התעופה ובכך אתה מחליש את התוכי.
  13. חשוב מאוד שתוכי "ישחרר אנרגיה" והוא משיג זאת בעיקר ע"י תעופה, תוכי שלא עף עלול לפתח דיכאון ומחלות פיזיות.
  14. ומי שבכל זאת מחליט לגזור לפחות שיאפשר לתוכי להיות מחוץ לכלוב כשבסביבתו יש צעצועים ומתקנים לטיפוס.
החיסרון היחיד שאני רואה בהשארת נוצות התעופה הוא, שצריך לקחת אחריות וכשהתוכי משוחרר, לא לשכוח לסגור את כל פתחי הבית.
ישנם רק שתי סיבות שבגללן אני יכול להבין (אבל לא להצדיק) את גזירת נוצות התעופה:
  1. כאשר יש ילדים קטנים בבית (מתחת לגיל 10) ויש חשש שהם ישאירו את החלון או הדלת פתוחים.
  2. כאשר התוכי מגיע אליך בגיל מבוגר ואתה לא יודע מה בדיוק היה איתו קודם, לא מכיר את ההיסטוריה שלו.

RE: קניתי ג'אקו - אהרן גת - 05-08-2023

צבי. אצל זאקו עדיף לא לגזור ? בתור גוזל עף לי פעם אחד..השאלה שהוא בוגר הוא יעוף מהמרפסת?

RE: קניתי ג'אקו - יוסף !!! - 05-08-2023

בכל זאת התוכי שלי כל היום מנסה לעוף לאבא שלי אולי בגלל שיש לאבא שלי זקן?
והוא בחיים אפילו לא מנסה לעוף אלי וההפך שהוא עף ואני מולו ואני סם לו יד אז הוא עושה סיבוב ועף למקום אחר למרות שהוא ממש מחוברת אלי 
רק אני מכל המשפחה התוכי נותן לי ללטף בעורף ובחזה ברגל ולהשים עליו יד
ואני לא יודע מה לעשות מי שקניתי אותו הוא ככה.

RE: קניתי ג'אקו - צבי דגן - 05-08-2023

(05-08-2023, 01:50 PM)אהרן גת כתב: צבי. אצל ג'אקו עדיף לא לגזור? בתור גוזל עף לי פעם אחד..השאלה שהוא בוגר הוא יעוף מהמרפסת?
עדיף לא לגזור אצל כל התוכים.
כדי למנוע בריחה, אין צורך לגרות לתוכי להיות נכה, פשוט על המגדל לקחת אחריות ולדאוג לסגור את כל פתחי הבית בזמן שהתוכי משוחרר.

RE: קניתי ג'אקו - shauliav2 - 05-12-2023

(05-08-2023, 07:49 PM)צבי דגן כתב:
(05-08-2023, 01:50 PM)אהרן גת כתב: צבי. אצל ג'אקו עדיף לא לגזור? בתור גוזל עף לי פעם אחד..השאלה שהוא בוגר הוא יעוף מהמרפסת?
עדיף לא לגזור אצל כל התוכים.
כדי למנוע בריחה, אין צורך לגרות לתוכי להיות נכה, פשוט על המגדל לקחת אחריות ולדאוג לסגור את כל פתחי הבית בזמן שהתוכי משוחרר.

אצלי אמנם אמזונה לא גזורה בד"כ ממושמעת אבל קרה לי שניסת לברוח צעקתי לה אליי וחזרה . רוצה לומר אין 100% זה חלק מהחיים שלהם התעופה  תאמן את התוכי לחזור תחשוף אותו לסביבה כדי שלא ייבהל ותקטין את הסיכוי שייברח . אני יכול להעיד שהתוכית שלי עפה היא מאושרת היא טסה בבית (זה לפעמים מלחיץ וצריך להתרגל) אבל אני מרגיש עליה שזה עושה לה טוב .

RE: קניתי ג'אקו - צבי דגן - 05-12-2023

אני מבין שלבני אדם יש נטייה לבחור את הדרך הקלה על חשבון התוכי.
אני לא חושב שזה מוצדק לגרות לתוכי להיות נכה במקום לקחת אחריות ולדאוג שכל פתחי הבית יהיו סגורים בזמן שהתוכי משוחרר.

RE: קניתי ג'אקו - רוני - 05-12-2023

מי שיודע איך זה להיות עם תוכי שעף, זה הרבה פעמים גם יותר כיף לבעלים שהתוכי שלהם יכול לעוף, למשל אני פעם לצערי הייתי גוזר לתוכים שלי את נוצות התעופה, לא ידעתי שזה גורם לתוכים לבעיות ותסכול, אני יכול להעיד שזה לא מנע את בריחת התוכי אף פעם ואפילו קורה שגזירת נוצות התעופה היא הגורם לבריחת התוכי בסופו של דבר, היום יש לי גרינצ'יק האכלת יד חמוד (ועוד להקה של קוקטיילים פרא) כמובן שלא גזרתי לו את נוצות התעופה ובשביל למנוע בריחה אילפתי אותו לתעופה חופשית! אחרי שהתנסיתי בגידול תוכי שעף אני יכול להעיד שזה יותר מהנה גם לתוכי וגם לבעלים! והיום אני לא חושב שיקרה מצב שארצה לגזור לאיזה תוכי שיהיה לי את נוצות התעופה שלו, זה גם רע לתוכי וגם פחות כיף לבעלים כשהתוכי לא עף.

RE: קניתי ג'אקו - אהרן גת - 05-15-2023

איך אני מלמד את הז'אקו לתת נשיקה?

RE: קניתי ג'אקו - צבי דגן - 05-15-2023

פשוט מאוד: תיתן לו נשיקה ואז תתגמל אותו במזון שאהוב עליו.
תוך זמן לא ארוך הוא יילמד לקשר בין הנשיקה לבין התגמול.