פורום תוכיפדיה
ציקליד בלו דולפין מת ביום הקנייה - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: בעלי חיים אחרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=5)
+---- פורום: אקווריום מים מלוחים ומים תפלים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=45)
+---- אשכול: ציקליד בלו דולפין מת ביום הקנייה (/showthread.php?tid=3916)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

ציקליד בלו דולפין מת ביום הקנייה - מרדכי2626 - 04-07-2023

שלשום קניתי ציקליד בלו דולפין אורך 10 ס"מ, שילבתי אותו עם אוסקרים תכשיטים ותוכי, עשיתי את כל מה שצריך (התאמת טמפרטורה הוספת מים וכו') היה קצת נשיכות  (האוסקרים תקפו אותו אבל בכללי היה בסדר) למחרת בבוקר אני קם מוצא אותו מת בלי סימני נשיכות
עכשיו אני רוצה לקנות ציקליד תות לאקווריום ואני פוחד שזה יקרה שוב
מה אפשר לעשות?

RE: ציקליד בלו דולפין מת ביום הקנייה - צבי דגן - 04-07-2023

תתאר את הדברים הבאים:
  1. איך בדיוק אקלמת את הדג  החדש.
  2. איך הרגלת את הציקליד לאוסקר?
  3. כמה ליטר מים יש לך לכל 1 ס"מ של דג?

RE: ציקליד בלו דולפין מת ביום הקנייה - מרדכי2626 - 04-08-2023

• אקלמתי כרגיל, שמתי את השקית רבע שעה להשוואת טמפרטורות אחר כך הוספתי מים מהאקווריום לתוכה.
  • אחרי רבע שעה עשיתי את זה שוב ואחרי עוד רבע שעה שפכתי את השקית לאקווריום, בהתחלה האוסקרים והתוכי קצת תקפו אותו אבל אח"כ הוא הסתדר איתם.
  • לקראת סוף היום הוא התחיל להשתולל ואז התחבא בפינה. אז הלכתי לישון ובבוקר קמתי אני מוצא אותו מת.
  • די קשה לחשבן את הליטרים לס"מ אבל אני בטוח שיש מספיק מקום לכולם.

• עכשיו יש בעיה חדשה אחרי שקניתי את הפילטר החיצוני האוסקרים התחילו להתחבא בפינות ונראו קצת חלושים אחרי כמה זמן אחד התכשיטים מת, בכלל כל האוכלוסייה נראית חלשה.
    יש סיכוי שזה בגלל שהפילטר החדש הוא חזק מדי, מסנן כמעט 6 פעמים את האקווריום כל שעה או שזה בגלל מחלה שהדולפין הביא אתו? (ואולי בגלל זה הוא מת)  
  • האקווריום בסה"כ 240 ליטר והפילטר מסנן 1400 ליטר בשעה אולי זה יותר מדי?

RE: ציקליד בלו דולפין מת ביום הקנייה - צבי דגן - 04-11-2023

• לא כך מאקלים דגים.
    יתכן שבמים שהבאת, יש מחלות וגם הדגים לא אקלמו כראוי.
    אני יודע שחלק מהמגדלים נוהגים כך וגם בחנויות מאקלים כך (מחוסר זמן, מאי ידיעה ואולי מזלזול).
    אקלום דגים, במיוחד הרגישים שבהם, צריך לאקלם באיטיות ולאורך זמן.
  • אספר לך איך אני מאקלם ומאז שנהגתי כך לא הייתה לי תמותה בגלל אקלום לא נכון.
    * טוב יותר לקנות דגים בקיץ (בהמשך תבין את הסיבה).
    * לוקחים דלי חדש ונקי, מניחים אותו על הרצפה וקרוב לאקווריום שלך, שופכים לתוכו את השקית עם המים והדגים שקנית.
    * מכינים מראש צינורית (כדאי לשים בקצוות משקולת מצינורית נירוסטה), את הקצה האחד שמים באקווריום ואת הקצה השני בדלי.
    * יוצרים קשר בצינורית.
    * שואבים מים (עם הפה בזהירות) מהאקווריום ומהדקים את הקשר עד שהמים מטפטפים (ולא זורמים בעוצמה).
    * הדלי אמור להתמלא תוך 20-30 דקות (וכמה שיותר זמן, יהיה טוב יותר).
    * לאחר שהדלי מלא, שופכים (לביוב) כשני שליש מהמים וממשיכים למלא את הדלי בטפטוף.
    * לאחר שהדלי מתמלא בשנית, שופכים (לביוב) את רוב המים וחוזרים שוב על התהליך - טפטוף עד שהדלי מלא.
    שים לב שכל התהליך הזה דורש זמן וככל שהזמן ארוך יותר - כן ייטב.
    חשוב לדאוג שבמשך כל תהליך האקלום טמפרטורת המים בדלי תהיה זהה לטמפרטורה באקווריום.
    * רק לאחר השלב הזה אתה יכול להעביר האת הדג לאקווריום ללא המים שבדלי (מחשש למחלות).
  • הפילטר הוא לא הסיבה לתמותת הדגים.
  • הסיבה שאני רואה אותה סבירה יותר היא אקלום מהיר ולא נכון.
    או מחלה שהדגים נשאו לפני שקנית אותם ובזמן ההעברה לאקווריום שלך הם עברו סטרס ואז המלחה התפרצה.
  • האקווריום שלך די קטן ביחס לדגים הגדולים שאתה קונה (כמו האוסקרים) לכן חשוב שתדע את אורכם ביחס לנפח האקווריום.

RE: ציקליד בלו דולפין מת ביום הקנייה - צבי דגן - 04-11-2023

אני במקומך, במכל הנוכחי, הייתי בונה אקווריום עם צמחייה יפה + דגים קטנים יותר.

RE: ציקליד בלו דולפין מת ביום הקנייה - מרדכי2626 - 04-13-2023

באמת הייתי רוצה להחליף את הדגים לדגים אחרים, גם קטנים יותר וגם פחות תוקפניים (שלא ינשכו) כמו סקלארים דיסקוסים ניאונים כרישים וכו'
אבל בינתיים זה נראה לי בסדר הם לא בוגרים (10 - 15 ס"מ כל אחד והתוכי לא עובר את ה20 ס"מ)
לגבי אקווריום צמחייה יש לי עוד אקווריום שאני מגדל בו אנוביות ועוד צמחים שלא צריכים אדמה (אין לי אדמה)
אגב צבי בזמן האחרון הדגים באקווריום לא כל כך פעילים ויושבים על הקרקעית הרבה
ממה זה יכול להיות?

RE: ציקליד בלו דולפין מת ביום הקנייה - צבי דגן - 04-14-2023

סקלר ודסקוס, בבגרותם, הם דגים גדולים.
למשל, הדסקוס בבגרותו יכול להגיע לקוטר של 20-15 ס"מ.
הוא זקוק לתנאים שקרובים לטבע, ערכי מים דומים, צמחיה וגזעים.
הדיסקוסים מעדיפים לחיות בלהקה, ורצוי להכניס את כל הלהקה באותו הזמן ולאקלם אותם יחד.
וזאת כדי להימנע ממלחמות טריטוריאליות בין הדגים הוותיקים לבין - החדשים.
למרות שהדיסקוס שייך למשפחת הציקלידים, הוא לא יכול לחיות יחד עם ציקלידים אחרים ממשפחה זו משום שמדובר בדג עדין ומהר מאוד הוא יותקף ויימצא את מותו.
ניתן לשלב את הדיסקוס עם דגים עדינים אחרים כמו סוגי שונים של ניאונים, גורמי, טטרה, גופי, סייפן וכל מיני משריצים אחרים וגם "מנקים" שאוכלים מהקרקע.
ערכי המים צריכים להיות יציבים: הטמפרטורה בין 28 ל-30 מעלות צלזיוס.
אפשר להרגיל אותם למי ברז, אבל עדיף שהמים יהיו מעט חומציים 5.5 עד 6.8.
כדי לשמור על מים נקיים יש להחליף לפחות 50% מהמים (רצוי - יותר) כל שבוע.
גם התזונה צריכה להיות איכותית, ומתבססת על מזון יבש מיוחד לדסקוסים+מזון חי, כמו קציצת לב בקר, ארטמיה, שרימפס, תולעי דם וטוביפקס.לכל דיסקוס בוגר יש צורך לספק לפחות 40 ליטר מים, מומלץ אקווריום גבוהה, את האקווריום מומלץ למקם גבוה (בגובה העיניים) כיוון שהדיסקוסים אינם אוהבים להרגיש נמוכים ביחס לחדר.
בקיצור, לא פשוט לגדל דיסקוסים.
לעומת זאת סקלרים, הרבה יותר פשוט וקל.

RE: ציקליד בלו דולפין מת ביום הקנייה - צבי דגן - 04-14-2023

(04-13-2023, 05:15 PM)מרדכי2626 כתב: לגבי אקווריום צמחייה יש לי עוד אקווריום שאני מגדל בו אנוביות ועוד צמחים שלא צריכים אדמה (אין לי אדמה)
אין צמחים שלא צריכים אדמה, מלבד הצמחים הצפים והאצות למיניהן.
אם תרצה לגדל צמחים, תוכל לקנות את האדמה (ישנן חברות שונות שמייצרות מצעים לאקווריום) ואם תרצה לחסות מעט כסף אוכל להציע לך מתכון למצע שלא יהיה פחות טוב מאלה שמוצעים למכירה בחנויות.

אגב צבי בזמן האחרון הדגים באקווריום לא כל כך פעילים ויושבים על הקרקעית הרבה
ממה זה יכול להיות?
יכול לנבוע ממית מזוהמים, מחלות וכדומה.

RE: ציקליד בלו דולפין מת ביום הקנייה - מרדכי2626 - 04-16-2023

צבי, אם הם עכשיו 10 ס"מ והאקווריום 115 ס"מ 240 ליטר
איזה גודל מקסימאלי יכול להיות להם ותוך כמה זמן הם יגיעו אליו?

RE: ציקליד בלו דולפין מת ביום הקנייה - צבי דגן - 04-16-2023

לאקווריום של 240 ליטר (ברוטו) תוכל להכניס דגים שאורכם בסה"כ כ-90 ס"מ.
וזאת בתנאי שכל יתר המרכיבים טובים (איכות המים, אוויר שמומס במים, טמפרטורה מתאימה וכדומה).
ויש מחמירים שמעדיפים לשים הרבה פחות דגים - ובסה"כ אורכם יהיה כ-15 ס"מ.
אני מזכיר לך את כלל האצבע: על כל ס"מ דג צריך 1.5-2 ליטר מים, ועדיף לחשב לפי 2 ליטר לכל ס"מ דג.
יש כאלה שמחמירים ואומרים, שעל כל 4.5 ליטר מים ניתן להכניס 5 ס"מ דגים.