פורום תוכיפדיה
גידול ארנבות - חלק שני - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: מאמרים וכתבות על בעלי-חיים שאינם תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=48)
+---- אשכול: גידול ארנבות - חלק שני (/showthread.php?tid=3814)

גידול ארנבות - חלק שני - טיפאני - 02-06-2023

[Image: 2pJTG5N.jpg]
גידול ארנבות - חלק שני
ארנבות הן יונקים קטנים מדהימים שיש להן את היכולת לספק הנאה לכל מגדל

בחלק הראשון של סדרת גידול הארנבות שלי, דנו בעיקר כיצד להבדיל בין נקבות לזכרים וכן כיצד לגדל ארנבות. בחלק השני, נדון בתהליך ההיריון של הנקבה וההמלטה של הגורים, כמו גם מידע מועיל נוסף.
אם עדיין לא קראת את חלק ראשון,   לחץ כאן!
התארגנות
הכנת רשומות מעכב
אחד הדברים החשובים ביותר שאתה צריך לעשות כמגדל ארנבות אחראי הוא להכין רשומות טובות. 
אני תמיד נדהמת מכמות האנשים שאומרים שהם שוכחים באיזה יום הם התחילו לגדל את הארנב שלהם, ואז הם סובלים מההשלכות כשהם לא הכניסו תיבת קינון עם הנקבה שלהם. 
בעלי חיים תלויים בנו כדי לשגשג ולהצליח בתפקודם. אחד הדברים הבסיסיים ביותר שאנחנו צריכים לעשות עבורם הוא לזכור תאריכים! 
אני כותבת תאריכים בכמה דרכים שונות. אני אוהב להגדיר התראות בלוח השנה שלי, לרשום הערות באפליקציית Notes, ואפילו לרשום את התאריכים בכרטיס האישי של הנקבה שלי. 
בכל דרך שתבחר להוריד רשומות, וודא שהיא עקבית ותהיה לך אפשרות לעשות תזכורות.
הנה כרטיסי הרשומה שלי שאני שומרת עם אילן יוחסין בקלסר הרשומות שלי. אני מוצאת את אלה שימושיים ביותר במעקב אחר דפוסי כל ארנב!
[Image: EotDwXx.jpg]
דוגמה לכרטיס אישי עבור הארנבים
ציר זמן
להלן ציר הזמן הכללי של תאריכים שכדאי לזכור. על כל אלה נעבור בפירוט רב יותר להלן.
[Image: tD4Kj1c.jpg] יום 1 - רבייה
[Image: tD4Kj1c.jpg] יום 15 - מישוש
[Image: tD4Kj1c.jpg] יום 27-28 - תיבת קינון
[Image: tD4Kj1c.jpg] יום 31-35 - המלטה
הֵרָיוֹן
שני השבועות הראשונים
בשבועיים הראשונים לאחר ההזדווגות של הנקבה, סביר להניח שלא תבחין בשינויים דרסטיים. אתה עשוי לראות שינויים עדינים במצב הרוח או שינויים בהרגלי האכילה, אבל לרוב, הנקבה שלך כנראה לא תיראה כל כך שונה! 
אם אתה מטפל בארנבות שלך לעתים קרובות, אתה יכול להמשיך לטפל בה בעדינות בשלב זה.
מישוש
במישוש הבטן של הנקבה ניתן לחוש בגורים סביב היום 15-20.
עכשיו אני אהיה כנה - כנראה שאני לא הולכת להיות מאוד מועילה בתחום הזה של הריון הארנבת. למרות שנות הניסיון שלי, קריאת ספרים והניסיון ליישם זאת, פשוט מעולם לא הצלחתי למשש כראוי את הנקבה. בדרך כלל אני יכולה לשים את ידי סביבה ולהרגיש שהבטן שלה קצת יותר גדולה, אולי טיפה יותר רחבה, אבל אף פעם לא הצלחתי ממש ולהרגיש את הוולדות. הכרתי אנשים שכל כך בטוחים במישוש שהם אומרים שהם יכולים לספור את מספר הוולדות בפנים! האמת, אני סקפטית, אבל אולי גם קצת מקנא.  חייכן
כל צורה של מישוש או תחושה של הבדלים צריכה להיעשות בזהירות מרבית. לחיצה חזקה מדי עלולה לגרום לפגיעה בעובר אחד או יותר בתוכה, מה שעלול להיות מסוכן גם להם וגם לה.
הריון מדומה: הדעות שלי
אחד הדברים הכי מתסכלים ומייאשים שקורים בגידול ארנבות הוא הריון מדומה. 
הריונות מדומים יכולים להופיע במספר דרכים שונות, אבל הדבר הנפוץ ביותר שרואים הוא התנהגות קינון מוקדמת מאוד. רוב הארנבות ידועות לשמצה בכך שהן דוחות את התנהגות הקינון עד ליומיים האחרונים של ההיריון, רק אז  נקבת הארנבת תתחיל למרוט פרווה ולהכניס חציר לתוך הקן - שבוע-שבועיים לאחר ההזדווגות שלה, הייתי חושדת בהריון שווא.
מגדלים רבים עם כוונות טובות אומרים שאם אתה מגלה סוג כזה של התנהגות, כדאי למגדל לאפשר לה להזדווג מחדש מיד כי היא כנראה לא הרתה. עם זאת, אני לא ממליצה לעשות זאת מהסיבות הבאות:
  1. חלק מהארנבים הם מטבעם מקננים מוקדם. זה לא כל כך נפוץ, אבל יש כאלה שיתחילו למרוט פרווה בסביבות השבוע השני, כי האינסטינקטים  האימהיים מתחילים מוקדם. זו סיבה נוספת לכך שרשומה טובה ורישום הערות מועילות כל כך.
  2. אם הארנבת שלך באמת בהריון, ואתה מזווג אותה מחדש במחשבה שיש לה הריון מדומה, היא עלולה להיכנס להריון נוסף, שכן לארנבים יש את היכולת המוזרה לשאת שני שגרים ולהמליט אותם בבת אחת, וזו הסיבה שחשוב לא לתת לנקבות לחיות עם הזכרים לאחר שכבר הזדווגו. פעמים רבות, למרבה הצער, "הריונות כפולים" אלו עלולים לבלבל את הנקבה. הריון כפול עלול להיות מסוכן ויש להימנע ממנו, למרות שלעתים קרובות להריונות כפולים יש תוצאות חיוביות.
  3. הימצאות של הריון מדומה אומר בדרך כלל שתיבות הקינון לא מוכנסות למתחם של הנקבה שבה היא אמורה להיות. למרבה הצער, ללא מקום קינון מתאים, ייתכן שהנקבה לא תדע מה לעשות ותפזר את הגורים שלה על רצפת הכלוב. גורים לא יכולים לשרוד בלי החום של קן או חבריהם לשגר, כך שאם לא תהיו עדים לזה, סביר להניח שמחזור הרבייה הנוכחי לא יצליח.
  4. אם אתה חווה הריון מדומה, אני רוצה שתדע שאני מרגישה את הכאב שלך. רוב המגדלים שעושים זאת לפחות שנה או שנתיים חוו בדרך כלל לפחות הריון מדומה אחד. 
    אם לנקבה שלך יש הריון מדומה ממשי, נסה להתייחס בחלק מהסיבות וההצעות שהוזכרו לעיל: המשקל או התזונה שרשמתי בחלק הראשון של המאמר כדי לגרום לנקבה שלך להיות פתוחה לגידול. 
    הריונות מדומים לרוב נגרמים מסיבות השמנת יתר או תזונה לקויה.
השבועיים האחרונים
בשבועיים האחרונים של ההיריון אתה צפוי לראות את השינויים הרבים ביותר בנקבה שלך. 
אם אתה צופה בהתנהגות הארנבות ומצוי בהם, תוכל, בדרך כלל, להבחין בשינוי במצב הרוח שלה. ארנבת נעשית "עצבנית" ויכולה להיראות פתאום אוהבת ומלאת חיבה. 
נקבה, שבדרך כלל, רגועה יכולה להפוך לטריטוריאלית משהו ולתקוף את כל מי שיתקרב אליה. 
לא כולם מפגינים שינויים דרסטיים במצב הרוח, אבל בדרך כלל אתה יכול להבחין בשינוי מסוים, גם אם הוא עדין.
ייתכן שתראה גם שינוי בהרגלי האכילה של הנקבה. פתאום היא רעבה ואוכלת כל הזמן, או אולי היא מפסיקה לאכול את הכופתיות שלה במשך מספר ימים. 
העצה שלי לתקופת ההיריון היא לאפשר לארנבות, תמיד שיהיה לך חציר זמין ללא הגבלה ללעיסה. 
אני יודעת שמגדלים רבים אומרים שחציר אינו הכרחי, אך יש לי רגשות ודעה משלי לגבי זה, כי החציר הוא משהו שנראה כי ארנבים נהנים ממנו גם כאשר הכופתיות אינם מעוררים בהם תיאבון.

תיבת הקינון
הזמן המתאים ביותר לתת לנקבה שלך את תיבת הקינון שלה הוא ביום 27-28. 
תן לנקבה שלך את קופסת ההמלטה קצת לפני הזמן, כי זה עשוי לעודד אותה להשתמש בה ולהעדיף אותה על פני ארגז חול או כל מקום אחר, כי אנחנו לא מעוניינים שתבחר מקום אחר להמלטה! 
לתת לה את תיבת הקינון מאוחר יותר מזה יכול לפעמים להיות מאוחר מדי, נראה שיום 27-28 הוא המועד המתאים ביותר עבור רוב הארנבות.
מפרטים טכניים
[Image: tD4Kj1c.jpg] אני משתמשת בדיקט בעובי 1/2 אינץ' (1.3 ס"מ) לצדדים ולתקרה.
[Image: tD4Kj1c.jpg] לתחתית אני משתמשת ברשת עם גודל חור של  1/4X1/4 אינץ' (0.6X0.6 ס"מ).
 [Image: tD4Kj1c.jpg] בעבר, השתמשתי בתיבות קינון עם תחתית מוצקה (קרש), והשתמשתי בתיבות קינון עם רשת עם גודל חור של 1/2 אינץ' x 1/2 אינץ' (1.3X1.3 ס"מ) לתחתית, ואני מוצאת שאף אחת מהאפשרויות האלה אינה אידיאלית עבור המצב שלי. 
התחתית המוצקה מתלכלכת במהירות ואין דרך לנקות אותה כשההמלטה עדיין צעירה. תחתית מוצקה יכולה גם לגרום לוולדות להתחמם יתר על המידה בימים החמים של הקיץ. 
[Image: tD4Kj1c.jpg] רשת עם חור בגודל 1/2 אינץ' x 1/2 אינץ'  (1.3X1.3 ס"מ), נראה שההפרשות נופלות בקלות מדי, במיוחד אם ברצונך להוסיף שבבי אורן לקופסה. שלא לדבר על זה שאני תמיד דואגת שהגורים לא יוכלו לתקוע את הרגל שלהם בפתחים של 1/2 אינץ' x 1/2 אינץ' (1.3X1.3 ס"מ).
[Image: tD4Kj1c.jpg] לכן, אני מעדיפה חור בגודל 1/4 אינץ' x 1/4 אינץ' (0.6X0.6 ס"מ). זה מחזיק את המצע - שבבי העץ או שבבי המקצוע, אבל השתן נופל, כך אני מקבלת תוצאה מושלמת ושמירה על השגר שיהיה יבש למשך זמן ארוך יותר.
[Image: n06XYi2.jpg]

חומר קינון לחורף
בחורף, אפשר להשתמש בקרטון כבידוד נוסף בתחתית תיבת הקינון. על גבי הקרטון אני אוהבת להוסיף בגובה של 5-8 ס"מ של מצע שבבי אורן או פתיתים, ועל גבי שבבי האורן אני מוסיפה קצת חציר. 
הנקבה כנראה תכנס לשם ותהרוס לך את כל הסדר שעשית ותסדר אותו מחדש לפי ראות עיניה, אז אל תתאמץ לסדר את זה יפה מדי. 
כל יום עד ההמלטה אני נותנת לנקבה שלי קצת חציר נוסף על רצפת הכלוב שלה כדי שתשתמש בו כמצע.
חומר קינון לקיץ
בקיץ, אני נוקטת בגישה מינימלית לעזור לנקבה שלי להכין את הקן שלה. 
אני לא מוסיפה קרטון לתחתית הקופסה, אבל כן מוסיפה שכבה רדודה של שבבי אורן ומעט חציר. 
חלקם ישתמשו בחומרי הקינון כדי ליצור קן ענק ולא מבינים איך זה עלול להיות יותר מדי בימים החמים האלה. רק תוודא שכשהגורים שלה נולדים, שלא יהיו מבודדים יותר מדי. 
במזג אוויר חם ולח, הגורים עלולים להתחמם יתר על המידה. האימא בדרך כלל תבין זאת ותחשוף את הגורים שלה, אבל אם היא לא מבינה את המצב, אל תהסס לעשות זאת במקומה.
ההתנהגות בתהליך הקינון
במהלך היומיים האחרונים, ישנם שני דברים שאתה עשוי להתחיל לשים לב אליהם. כנראה שהנקבה תתחיל "להטמין" קודם את החציר. כאשר היא אוספת בפיה כמה שיותר חציר שהיא יכולה, ואז היא תיקח אותו לתיבת הקינון ותשתמש בו כדי לבנות את הקן. אני תמיד מוצאת את זה כמשעשע מאוד, ואני אוהבת לראות את הפעולה הזו!
הדבר השני שאתה עשוי לראות הוא מריטת פרווה. ארנבות ימרטו פרווה מגופן כדי לרפד וליצור קן רך עבור הגורים שלהם. יש כאלה שעושות זאת ימים אחדים מראש, בעוד שאחרות בוחרות להמתין עד חצי שעה לפני ההמלטה! 
אני תמיד כל כך מופתעת עד כמה הקן של כל נקבה נראה שונה.
[Image: obZF0FU.jpg]  [Image: xEp7Jxs.jpg][Image: CcZnjHg.jpg]
הַדלָקָה (kindling)
כשהנקבה ממליטה, זה נקרא kindling ("הַדלָקָה"). האם בדרך כלל ממליטה ביום ה-31 או ה-32, להריונה ובדרך כלל זה יקרה לאחר רדת הלילה או לפנות בוקר.
אל תפריע במשך ההמלטה!
כשהנקבה ממליטה, השתדל מאוד שלא להפריע לה. אל תפתח את הכלוב שלה ותלטף אותה, אל תסתובב סביב המקום שהיא ממליטה בו. 
חשוב לזכור שהארנבות בטבע הן חיות נטרפות והן מרגישות מאוד פגיעות בתקופה זו. 
הפרעה לנקבה שלך בזמן שהיא ממליטה עלולה לגרום לה להילחץ ולהפיל את הוולדות שלה, אז עדיף להניח לה במנוחה ולאפשר לטבע לעשות את שלו.
תן לה פינוק
כשאתה שם לב שהנקבה יצאה מתיבת הקינון והיא סיימה לנקות את עצמה, זה הזמן לתת לה פינוק. 
הפינוקים שהאהובים עלי הם עלים של חסה, פטרוזיליה, קייל או פרוסת תפוח. אני תמיד נותנת לנקבה שלי פינוקים מיד אחרי ההמלטה. 
הסיבה הראשונה היא כי היא הרוויחה את זה! היא עשתה עבודה טובה, והיא תשמח לקבל פרס. 
הסיבה השנייה היא שבמזונות טריים כמו אלה, במיוחד פטרוזיליה וקייל, יש כמויות גבוהות יותר של סידן, ואחרי ההמלטה זה אף פעם לא רעיון רע לתת לאמא שלך תוספת סידן.
בדוק את הגורים
בזמן שהנקבה עסוקה בלהינות מהפינוקים שלה, אתה יכול לגשת לתיבת הקינון ולראות מה יש בפנים. 
בדיקת הגורים היא חיונית ביומיים הראשונים כדי שתוכל להסיר את הגורים הפגומים והמתים. 
גורי ארנבות נולדים קרחים וצריכים להישאר חמים, וכל גור שמת יכול להתקרר ועלול לצנן את השגר כולו.
במהלך הזמן הזה אתה יכול להשתמש בקופסת פלסטיק שבתוכה תשים מגבת ולהוציא את הגורים כדי לספור אותם. 
לאחר שתסיים, תחזיר אותם לקן של הנקבה וכסה אותם בחזרה בפרווה.
[Image: qh4VKj4.jpg]
עוד מספר הערות
תוספת חום משלים?
אם אתה חדש בגידול ארנבות, אולי אתה מתלבט אם הם כדאי להוסיף להם גוף חימום או כל מקור חום משלים כמו שעושים לאפרוחים. 
התשובה היא לא! - הייתי ממליצה שלא להשתמש בחום משלים עבור גורי הארנבות.
מנורות חום עלולה בקלות להתחמם יתר על המידה ולהרוג את גורי הארנבות או את האימהות שלהם, והן גם מהוות סכנת שריפה.
עדיף להימנע לחלוטין משימוש בהם ובמקום זאת, רק לוודא שלגורים יש הגנה מפני הרוח והגשם.
רוב הארנבים הם בעלי חיים שחיים במזג אוויר קר מטבעם, והם מצליחים הרבה יותר בחורף מאשר בחום הקיץ.
אימוץ גורים - אומנה
אם גידלת שני זוגות ארנבות בבת אחת והם המליטו, תוך הפרש ימים מספר ספורים, יש לך אפשרות לתת את גורים של אם אחת לנקבה אחרת שיש לה פחות גורים.
למשל: אם יש לך נקבה אחת שיש לה 12 גורים ואחרת שיש לה 4, אולי יהיה נבון יותר לקחת כמה גורים מההמלטה הגדולה יותר ולתת אותם לנקבה עם ההמלטה הקטנה יותר כדי שכולם יקבלו קצת יותר חלב. 
להיפך, בחורף, אם יש לך נקבה שהמליטה גור יחיד ולאחרת יש המלטה בגודל נורמלי, אולי כדאי להעביר את הגור הבודד אל הנגקבה עם ההמלטה בגודל רגיל כדי שהיא תחמםם ותטפל בו.
על פי רוב, אם לשניהם יש בין 4-10 גורים, הייתי ממליצה פשוט לתת להם לגדל את השגר.
הערות אחרונות
אל תשכח את מה שאמרתי למעלה. הקפדה על תיעוד נכון היא חיונית! עקוב אחר תאריכים ורשום כמה גורים נולדו, כמה היו פגומים או - מתו, אילו צבעים היו הגורים וכל מידע אחר שאתה יכול לחשוב בחיוני תרשום. כתיבת הרשומות האלה עוזרת לי לזהות דפוסים בזיווגים מסוימים וזה עוזר לי לדעת למה לצפות כשאגדל שוב את הנקבה שלי.

חלק ראשון: גידול ארנבות