פורום תוכיפדיה
גידול ארנבות - חלק א' - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: מאמרים וכתבות על בעלי-חיים שאינם תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=48)
+---- אשכול: גידול ארנבות - חלק א' (/showthread.php?tid=3809)

גידול ארנבות - חלק א' - טיפאני - 02-04-2023

[Image: 2pJTG5N.jpg]
גידול ארנבות - חלק ראשון
ארנבות הן יונקים קטנים מדהימים שיש להן את היכולת לספק הנאה לכל מגדל

בדיקת הזוויג של הארנבת
לפני שנוכל אפילו להתחיל לגדל ארנבות, עלינו לדעת את ההבדל בין הזכרים לנקבות. חיבור של שניים מאותו הזוויג יכול לגרום למריבות קשות, לפעמים קטלניות (במיוחד אם שני זכרים מחוברים יחד בטעות). 
הגדרות המושבה יכולות להיות שונות, אבל עבור מאמר זה נציג ארנבות שמוחזקים בכלובים.
כדי לדעת את הזוויג של הארנב שלך, תצטרך להפוך אותו על ידי אחיזתו בחוזקה ולתמוך בגבו. 
בדרך כלל כדאי להשכיב אותם על הברכיים (ראה את הסרטון למעלה לדוגמא). 
ביד הפנויה, תשתמש באצבע האמצעית והקמיצה כדי להצמיד את הזנב לאחור, ותשתמש באצבע המצביע כדי להפעיל לחץ ממש מעל איברי המין. אחת הסיבות הגדולות ביותר לכך שארנבות מאובחנות בצורה לא נכונה היא בגלל שלא הופעל מספיק לחץ. מבלי לחשוף את איברי המין לחלוטין, יהיה קל מאוד לבלתי מנוסים לטעות לעתים קרובות בזיהוי הזוויג.
בזכרים יש גם אשכים
[Image: NgZZxJ1.jpg]
כאשר מופעל לחץ על זכרים צעירים, תופיע צורת "אשכים". שימו לב שהתמונה למעלה היא של זכר צעיר. זכרים מבוגרים יותר בגיל רבייה (החל מ-4 חודשים) הופכים ברורים מאוד. כאשר מופעל לחץ על זכרים מבורגים יותר, תראה פין. וגם יהיו לו אשכים משני הצדדים (אבל שימו לב שלארנבים יש את היכולת המוזרה למשוך את האשכים שלהם בחזרה לתוך הגוף  - אל תיבהלו אם אתם לא תמיד רואים אותם).
האם יש הבדלים בין הגילים השונים?
הצעירים והמבוגרים נראים די דומים. כאשר מפעיל לחץ באזור אבר המין יתגלה לך מעין חריץ שיורד כפלי מטה. שים לב לצורה המעוגלת והעגולה של הזכר ולצורה המחודדת והמוארכת יותר של הנקבה.
מהו גיל  הבגרות המינית של הארנבות?
זוהי שאלה נפוצה עם המון תשובות שונות ממגדלים שונים. כנראה שהדבר תלוי בגזע ובזן של הארנבת.
אני חושב שרוב המגדלים מסכימים שהזכרים יכולים להתחיל להתרבות בגיל מאוד צעיר (לפעמים צעירים עד 12-16 שבועות!) אבל רוב המגדלים עדיין ימתינו עד שהזכרים שלהם יהיו קצת יותר מבוגרים כדי להעריך את חוזק גופם וקצב הגדילה שלהם. למרות שהזכר עשוי להיות מסוגל להתרבות בגיל 4 חודשים, זכור שהוא יכול להיות עקר ואינו פורה. עם זאת, לגבי הנקבה לאחר שתהיה בת 6 חודשים, הוא אמורה להיות מסוגלת להמליט.
אלו הם שגורמים לדעות השונות ביותר בין המגדלים. עד כמה שיכול להיות קשה להמתין, עדיף להחזיק מעמד בגידול הארנבות שלך עד שהנקבה תהיה לפחות בת 8-9 חודשים כדי שתוכל להתבגר כראוי. 
נקבה שנכנסה להיריון מוקדם מדי, קיים סיכוי גבוה יותר להפיל את ההמלטה שלה או להיות מבולבלת ולחוצה בזמן ההמלטה ו/או בטיפול בגורים.
בנוסף לגיל, יש חשיבות למשקל הארנבת לפני שמאפשרים להם להרבות. הרי לא תרצה לגדל את הארנבת ולאפשר לה להתרבות כשהיא לא הגיעה (או כמעט הגיעה) למשקל הגבולי שלה. 
למשל, עבור הגזע שועלי הכסף כדאי להמתין עד שהמשקל שלהם לפחות  4.3 ק"ג עד למועד הרבייה. 
כך בחשבון שההיריון יכול לגבות מחיר מארנבים שלא התבגרו לחלוטין ובסופו של דבר יכול לעכב את גדילתם או לגרום למצב ירוד ואיכות חיים נמוכה יותר.[Image: mTbqi1m.jpg]
שני הריונות של שתי נקבות יחד
מומלץ לתכנן להרבות שתי נקבות באותו יום, או בהפרש של יום אחת מהשנייה. 
בדרך זו, אם אחת מהן לא מצליחה לטפל בהמלטה שלה, או במקרה המצער שהנקבה שלך תמות במהלך ההמלטה או אחריה, תהיה לך אמא מאמצת/אומנה שתוכל לעזור לך לגדל את השגר הנוסף. 
קשה מאוד להאכיל את גורי הארנבות בבקבוק, ואפילו המגדלים הנחושים ביותר נכשלו במשימה. 
נקבות הארנבות מגדלות גורים הרבה יותר טוב ממה שאי פעם יכולנו, אז רבייה של שניים בו זמנית יכולה לשמש ביטוח.
דרכים שונות להתרבות
  1. מכניסים את הנקבה לכלוב של הזכר
    אם עשיתם מחקר כלשהו על איך לגדל ארנבות, ללא ספק שמעתם "תמיד קח את הנקבה לכלוב של הזכר". 
    גיל הרבייה יכול להיות טריטוריאלי, במיוחד בסביבה בכלוב. אם אתה בוחר להרבות אותם בתוך כלובים, אל תחדור למרחב של הנקבה, במקום זאת, קח אותה ללהקת הרווקים. הזכר בדרך כלל יהיה יותר ממרוצה מהחברה שלה!
  2. גידול  ב"כלוב"
    זוהי השיטה המועדפת לגידול ארנבים. 
    ה"כלוב" שלך יכול להיות כל דבר - יש מגדלים שאוהבים להשתמש בעגלה עם דפנות עליה כדי שהארנבים לא יקפצו החוצה. 
    גידול בכלוב מאפשר שליטה רבה יותר על הגידול בפועל ומהווה טריטוריה ניטרלית עבור שני הארנבים. אם הזכר שלך מגיע לקצה הלא נכון של הנקבה בגלל שהוא מבולבל, הרבה יותר קל להיכנס ולתקן אותו. 
    אם אחד מבני הזוג נסוג לפינה ובורח מבן/בת הזוג, אתה יכול בקלות לתפוס ולהחזיר אחד מהם למקומו. 
    הסיבה מספר אחת לכך שמגדלים אוהבים לגדל בכלוב היא למנוע מהנקבה לסגת לפינה, מה שהופך את זה לבלתי אפשרי עבור הזכר לבצע את תפקידו בתהליך הרבייה. אני מוצא שהם נוטים לעשות את זה יותר בכלוב.
    ודא שאתה תמיד מספק משטח אחיזה כמו שטיח. כדי שההזדווגות תהיה קלה יותר ויעילה יותר להשגה כדי שלא יקליקו על משטח חלקלק ולא נוח!
  3. מכלאה בחצר - גידול חופשי
    זהו סגנון גידול שמגדלים אוהבים לעשות בקיץ כשיש להם יותר אור יום ויותר זמן פנוי. 
    מגדלים אוהבים לתת לזוג המתרבה להיות משוחררים בתוך מכלאה ופשוט לאפשר להם את התהליך הרבייה באופן טבעי יותר מאשר בכלוב. 
    יש להניח שהארנבים מעדיפים את השיטה הזו, בעיקר בגלל שבזמן שהם לא מתרבים, הם זוכים לרעות באופן חופשי בשטח גדול יותר.
    השטח הזה מהווה גם טריטוריה ניטרלית נחמדה ולפעמים הזוג אפילו מתרפק יחד.
תגדל ארנבות ותחשוב גם על צעד אחד קדימה
כאשר מגדלים ארנבות, תזכור כי תהליך הרבייה מביאה להריון אשר בעקבותיו יש המלטות של גורים, ולגורים אלו יהיה צורך לתת פתרון. 
הייתי מונע מכל אדם לגדל זוג ארנבות אם הוא לא חשב מה לעשות עם הגורים העתידיים. 
ארנבות לעולם לא אמורות להגיע למקלט לבעלי חיים ותמיד צריכה להיות להם תכנון ומטרה. 
יש מגדלים שעבורם, הארנבים הם קודם כל בשר למאכל למשפחה שלהם, ויש מגדלים שעבורם הם חיות משעשעות לליטופים שלעתים קרובות מתייחסים אליהן כחיות מחמד.
[Image: YvCUxcG.jpg]
שיפור הגזע
תמיד צריך לשאוף בתהליך הרבייה במטרה לשפר את הגזע בארנבות שלך. לדוגמה, אל תגדל ארנב עם רגליים פגומות או בעלות מום אחר. ריבוי ארנבים בעלי מום, עלול להחמיר את הבעיה. 
העיקרון המנחה הוא: אל תחמיר את הבעיה אם תוכל לעזור לה ועדיף לשפר או לעצור את הרבייה כדי שלא להעביר, את הפגם, גנטית לדור הבא. אל תגדל נקבה עם בעלת מום כי אתה עלול להחמיר את הבעיה הזו עוד יותר אצל הצאצאים.
בתמונות האלה רואים כיצד גידלתי את שני זוגות הארנבים האלה. אני מקווה שעם הזמן נראה שיפור דרך הגורים על בסיס רבייה סלקטיבית.
[Image: aHJJn1m.jpg]    [Image: p1gR3cM.jpg]
גידול הארנבות שלך
הדבר הראשון שאתה צריך לעשות לפני שאתה מתחיל לגדל ארנבים הוא לבדוק אותם אם יש להם בעיות בריאותיות. 
תוודא שהאוזניים שלהם נקיות ללא סימן לקרדית האוזן. 
תבדוק את החלק האחורי של הצוואר עבור סימנים של קרדית פרווה. 
תוודא שהעיניים שלהם ברורות והשיניים שלהם מיושרות ולא מגודלות יתר על המידה. 
תבדוק את האף עבור כל סימן של הפרשה ותוודא שבאיבר המין שלהם אין הפרשות ואין סימני זיהום כלשהם.
אם הארנבים שלכם מבוגרים מספיק ובריאים מספיק כדי להתרבות ואתם יודעים באיזו שיטת גידול אתם רוצים להשתמש, הגיע הזמן לגדל את הארנבים שלכם! 
לגידול מוצלח, אנחנו צריכים שהזכר יעלה על הנקבה, הנקבה צריכה להיות מוכנה לקלוט אותו, ולהחזיק את משקלו. אם מבחינים בשלוש כשלונות במהלך מפגש הרבייה, צריך לתת להם הזדמנות נוספת מאוחר יותר באותו יום.
הנה כמה דברים שאתה יכול לראות כשמניחים את הנקבה עם הזכר, ומה הם מתכוונים:
  1. הרחה רגילה
    ארנבים מריחים זה את זה כדי להכיר אחד את זולתו. יש ארנבים שמבלים זמן רב בהרחה, אבל הרבה פעמים הזכרים מתחילים להיות חסרי סבלנות עם זה מתארך מידי.
  2. הנקבה עשויה להעלות על הזכר
    אם אתה יודע בוודאות של 100% שיש לך זכר אחד ונקבה אחת, אבל הנקבה שלך מתחילה לעלות על הזכר, אל תתחרפן. לפעמים אם הנקבה באמת מוכנה להתרבות, היא נעשית חסרת סבלנות עם הזכרים וכאילו "מראה להם מה צריך לעשות". זה תמיד מציק לי בכנות, וזה סימן שיש לך נקבה בריאה שמוכנה להמליט גורים ולטפל בהם.
  3. הנקבה עלולה לרוץ במעגלים
    אם הנקבה מתחילה לברוח מהזכר, זה בדרך כלל יכול להיות אחד משני דברים:
    א. הנקבה משחקת אותה "קשה להשגה". 
    חלקן רוצות את כל תהליך החיזור, שהזכר ירדוף אחריהם. זה מזכיר את מה שארנבות היו עושות בטבע, אז אני בדרך כלל נותנת לזה לקרות.
    אני זוכרת שקראתי לפני זמן רב שאם הנקבה בורחת מהזכר אבל מרימה את זנבה בזמן הריצה, היא בדרך כלל תהיה מוכנה להזדווג ברגע שהוא יתפוס אותה.
    ב. הנקבה לא מוכנה להתרבות. 
    חלק מהנקבות ירוצו כדי להתרחק ולהתחמק מהזכר. אם הנקבה מתרוצצת במשך יותר מ-5-10 דקות, אני בדרך כלל אכנס פנימה ואמקם אותה באמצע העגלה או הכלוב ואניח את ידי על עיניה. מדי פעם זה יעבוד וכשהזכר יצליח להדביק את הפער היא תהיה קשובה לו ותתרצה.
    אם היא עדיין לא מתרצה, הייתי מנסה לעשות החלפת כלוב ולנסות שוב מאוחר יותר באותו היום. החלפת הכלובים של הזכרים והנקבות לזמן מה יכולה לעזור להם להיות נוחים יותר עם הריח ההדדי שלהם, לעזור ולהקל על כל מתח כשהם מונחים יחד מאוחר יותר.
  4. הנקבה עשויה לחזור לפינה
    אם הנקבה שלך מתעקשת להתמקם בפינה של הכלוב, גידול השטח הוא חובה.
    זה קשה ומלחיץ גם לאדם וגם לארנבת כשאתה צריך להמשיך להזיז אותה מהפינה כדי שלזכר תהיה גישה נוחה אליה.
    עגלה ו/או כלוב עם גישה עילית היא אפשרות טובה בהרבה.
  5. הנקבה לא מצליחה להיכנס להיריון
    זה הנושא הנפוץ יותר שאנשים נתקלים בו, שבו הנקבה לא רוצה או לא מוכנה להזדווג. זו בעיה אמיתית שיכולה להתמשך, אבל עם התאמות וטיפול נכון, אתה יכול להתגבר על הבעיה ועל חוסר הרצון (החשק) המיני.
    [Image: tD4Kj1c.jpg] בדוק אם יש בעיות בריאותיות:
    זה צריך להיעשות לפני ניסיונות הרבייה, אבל אם לא בדקת אותה קודם לכן, זה הזמן לבדוק אותה אם יש סימן למחלה, פציעה או זיהום.
    [Image: tD4Kj1c.jpg] תחליף את הכלוב של הזכר והנקבה:
    תן להם לחיות אחד בחלל של זה ליום או יומיים. לפעמים כל מה שצריך זה כמה שעות. זה יכול לעזור לנקבה להכיר טוב יותר את הזכר ולא "להתבייש".
    [Image: tD4Kj1c.jpg] הוסף תאורה משלימה:
    הימים האפלים של החורף עלולים להיות מדכאים במיוחד עבור ארנבות, ואם הנקבה שלך מדוכאת היא לא תהיה במצב רוח לתהליך הרבייה. זו הסיבה שאני מחשיב את נורות ה-LED במרחבי הארנב שלי כהכרח! ארנבים לא אוהבים להיות בחושך במשך שעות היום.
    [Image: tD4Kj1c.jpg] הערכת בעיות משקל:
     רבים מהמגדלים לא ישימו לב או יתעניינו, במשך הגידול, אם הארנבים סובלים מעודף משקל. נסה להחליף את משטר ההאכלה שלהם לחציר דשא ללא הגבלה, כופתיות מוגבלים ומדי פעם פינוק ירוק (ללא פרי). למרבה הצער, זו בעיה שלא ניתן לתקן בין לילה, אבל תן לה לפחות חודש עם הדיאטה הזו ותראה אם היא מוכנה יותר אחרי שהפחיתה ממשקלה (או אפילו קילוגרם בודד, אם היא מאוד שמנה).
    [Image: tD4Kj1c.jpg] הערכת התפריט השבועי:
    שים לב, במה אתה מאכיל את הארנבים שלך? אני מאכילה את שלי בכופתיות טריות ובתזונה מאוזנת יחד עם חציר ללא הגבלה ומדי פעם פינוק ירקות או פירות. אם אתם מאכילים רק את הארנבים שלכם בחציר, חסרים להם ויטמינים וחומרים מזינים חיוניים רבים בתפריט שלהם. אם אתה מאכיל אותם מתוך שקית ישנה של כופתיות שקנית ואתה אפילו לא בטוח באיזה אחוז חלבון מדובר, אולי הגיע הזמן לשדרוג את המותג התזונתי לארנבים שלך. הם עובדים בשבילך, אחרי הכל.
    [Image: tD4Kj1c.jpg] שים לב, בת כמה הארנבת:
    לפעמים נקבה צעירה תרמוז לך שהיא לא מוכנה להיות אמא בכך שהיא לא מרימה את הזנב. להכריח נקבה צעירה להתרבות כשהיא לא מוכנה זה מתכון להמלטה כושלת, אז חכו עד שהיא תתבגר קצת.
    [Image: tD4Kj1c.jpg] תשומת לב וליטופים לארנבים שלך:
    זו תצפית שעשיתי במהלך שנותיי עם ארנבות, גם כצעיר בן ארבעה חודשים וגם כיום עם קו שועלי כסף שאפתן משלי. אני מוצאת שהארנבים שהכי מוכנים להתרבות הם אלה שאני מבלה הכי הרבה זמן עם מגע ידיים ותשומת לב איתם ולאפשר להם פעילות גופנית.
  6. הזכר לא מגלה עניין בנקבה
    זהו מקרה נדיר ובכל זאת - קורה, אם הזכר לא מגלה עניין בנקבה או מתעצל מאוד בניסיון להזדווג איתה, הסיבה עלולה להיות בעודף משקל או בתזונה לקויה. 
    הייתי עושה בדיקת בריאות יסודית ושולל בעיות בריאותיות לפני ניסיונות נוספים להתרבות. בדוק את רשימת הדברים שיש לעשות עבור זכר שלא מזדווג (למעלה).
  7. הזכר צליח להזדווג עם הנקבה
    זה הדבר הכי סביר שיקרה די מהר אחרי הצבת הארנבים ביחד, וזה מה שאנחנו צריכים שיקרה! 
    הארנבים, בדרך כלל, יותר משמחים להגיע ישר לעניין. אם הנקבה שלך קשובה, היא תרים את זנבה והזכר יעלה עליה ו"יפול" בצורה דרמטית מהנקבה, מה שאומר בדרך כלל שהיתה לו הזדווגות מוצלחת איתה. 
    כשארנבים מזדווגים הם יכולים לעתים קרובות להשמיע קולות נהימה ולפעמים אפילו לצרוח, מה שלפעמים יכול להיות מדאיג אבל זה די נורמלי. 
    אם הזכר שלך מבולבל בהתחלה ועולה על הקצה הלא נכון של הנקבה, אל תהסס לתקן אותו על ידי דחיפתו והפנייתו מחדש.
    כפי שאמרתי לעיל, אני שואפת לראות לפחות שלוש הזדווגויות, ואנו נחזור על אותו נוהל מאוחר יותר באותו היום.[Image: 1Ifvcq4.jpg]
תהליך רבייה מוצלח!
אם יתמזל מזלך ולארנבים שלך הייתה הזדווגות מוצלחת והנקבה נכנסה להיריון, כדאי לך לסמן בלוח השנה שלך מספר תאריכים, שכדאי לך לזכור.
[Image: tD4Kj1c.jpg] ביום 27-28 לאחר ההזדווגות, עליך להניח תיבת קינון בכלוב של הנקבה ולתת לה קצת חציר או קש כדי שהיא תרפד את הקן. 
[Image: tD4Kj1c.jpg] ביום 31-35 לאחר ההזדווגות, אתה יכול לצפות למצוא כמה גורים ממוקמים בקן המרופד בפרוות של הנקבה בתוך תיבת הקן.
[Image: BtI3Wop.gif]
למעבר לחלק השני לחץ כאן!