פורום תוכיפדיה
תוכי ג'אקו בן 9 שנים מורט - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: המרפאה הווטרינרית (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=4)
+--- אשכול: תוכי ג'אקו בן 9 שנים מורט (/showthread.php?tid=3728)

תוכי ג'אקו בן 9 שנים מורט - מירי פייג כהן - 12-08-2022

ערב טוב חברים,
יש לי תוכי ג'אקו מקסימה כבר 9 שנים, ולפני כמה חודשים היא התחילה להתעסק עם הנוצות שלה.
היום היא פודלית וחסר לה כל הזנב וכל הזמן קוצצת את הנוצות בכנפיים שלה.
ניראת רע!
עשיתי לה טיפול באיבומק וגם שמתי לה במים לפי הוראות הוטרינר.
אבל שום דבר לא השתנה והיא עדיין מתעסקת עם הנוצות.
קניתי לה מלח אמבט וספריי נו פייק (no pick) , עדיין לא ריססתי עליה את המלח אמבט עם מים כי אין לי מידע לגבי כמות המלח וכמות המים ופוחדת לשים יותר מדי מלח. (אשמח להוראות).
שולחת תמונות של התוכית
אשמח לעזרה ותודה רבה לעונים
[Image: LJuVZqd.jpg][Image: C4hYMNd.jpg][Image: vBRAyxN.jpg][Image: yCdxXLp.jpg][Image: iFQU9ht.jpg]
[Image: PuX9WHh.jpg][Image: pVb2M8m.jpg][Image: TGUkCSb.jpg][Image: VofSZi1.jpg][Image: NtcwWJb.jpg][Image: iDIqDxR.jpg][Image: vf7cYaG.jpg][Image: vXAwUvM.jpg][Image: Koaj0P0.jpg][Image: H7aMjyc.jpg]

RE: תוכי ג'אקו בן 9 שנים מורט - צבי דגן - 12-08-2022

• חבל שלא פתחת את האשכול מזמן, כשהמריטה היו עדיין בחיתוליה.
  • יש להתייחס לתופעת מריטת הנוצות בתשומת לב יתרה משום שהתוכי עלול לפתח נטיות למריטת נוצות כרונית, כפי שזה קרה אצלך.
ראשית כדאי לדעת את הסיבות לתופעה מוזרה ולא טבעית זו?
אנסה למנות אותן אחת לאחת:
  1. תזונה בלתי מאוזנת: שגורמת לחוסרים באבות המזון, במינראליים, במיקרו-אלמנטים (ברזל, זרחן, מנגן, אשלגן, מוליבדן, אבץ, נחושת)  או מחסור רציני בוויטמינים חיוניים.
  2. זה יכול לנבוע גם מאכילת יתר של שקדים או זרעי בחמניות (גרעינים שחורים). 
  3. דלקת חריפה  בעור התוכי כתוצאה מצמיחה מעוותת של הנוצות, (צריך בדיקת וטרינר שמתמחה בתוכים).
  4. טפילים: קיימים שני סוגים שונים של טפילים שעלולים לגרום למריטת הנוצות - סוג אחד הוא טפיל חיצוני, על פני העור וסוג אחר - הוא פנימי, מתחת לפני העור, (צריך בדיקת וטרינר שמתמחה בתוכים).
  5. חילוף חומרים בלתי סדיר ולא תקין. 
  6. בעיות הורמונאליות שונות.
  7. סיבות נפשיות שנובעות מאופן ההתייחסות של הסביבה אל התוכי או במילים אחרות הזנחה/חוסר תשומת לב. 
  8. תוכי עלול למרוט בגלל מחסור בשעות שינה או הפרעות סביבתיות בזמן השינה (למשל - תוכי שנמצא בסלון).
    תוכי זקוק ל- 10-12 שעות שינה בחדר חשוך לחלוטין וללא רעשים.
אנא, תתייחסי לשמונת הסעיפים הנ"ל ואז נוכל להתקדם.

RE: תוכי ג'אקו בן 9 שנים מורט - מירי פייג כהן - 12-08-2022

(12-08-2022, 02:14 PM)צבי דגן כתב:  
  • יש להתייחס לתופעת מריטת הנוצות בתשומת לב יתרה משום שהתוכי עלול לפתח נטיות למריטת נוצות כרונית, כפי שזה קרה אצלך.
  1. תזונה בלתי מאוזנת: שגורמת לחוסרים באבות המזון, במינראליים, במיקרו-אלמנטים (ברזל, זרחן, מנגן, אשלגן, מוליבדן, אבץ, נחושת)  או מחסור רציני בוויטמינים חיוניים.
  3. דלקת חריפה  בעור התוכי כתוצאה מצמיחה מעוותת של הנוצות, (צריך בדיקת וטרינר שמתמחה בתוכים).
  4. טפילים: קיימים שני סוגים שונים של טפילים שעלולים לגרום למריטת הנוצות - סוג אחד הוא טפיל חיצוני, על פני העור וסוג אחר - הוא פנימי, מתחת לפני העור, (צריך בדיקת וטרינר שמתמחה בתוכים).
  7. סיבות נפשיות שנובעות מאופן ההתייחסות של הסביבה אל התוכי או במילים אחרות הזנחה/חוסר תשומת לב. 
  8. תוכי עלול למרוט בגלל מחסור בשעות שינה או הפרעות סביבתיות בזמן השינה (למשל - תוכי שנמצא בסלון).

(12-08-2022, 07:10 PM)מירי פייג כהן כתב:

RE: תוכי ג'אקו בן 9 שנים מורט - צבי דגן - 12-08-2022

אני רואה שלא ממש התייחסת לסעיפים הנ"ל ולכן אנסח אותם בצורת שאלות:
  1. מהו התפריט השבועי של התוכי שלך בעבר ובהווה?
  2. האם את נוהגת ו/או נהגת בעבר לתת לתוכי שקדים או זרעי בחמניות (גרעינים שחורים). 
  3. האם הווטרינר שבקרת אצלו שלל דלקת חריפה  בעור התוכי כתוצאה מצמיחה מעוותת של הנוצות?
  4. האם הווטרינר שלל הימצאות טפילים בעור, שעלולים לגרום למריטת הנוצות, משני סוגים: טפילים חיצוניים, על פני העור וטפילים פנימיים, מתחת לפני העור?
  5. האם הווטרינר ערך לתוכי שלך בדיקת דם כדי לוודא שחילוף חומרים הוא סדיר ותקין?
  6. האם הווטרינר שלל בעיות הורמונאליות שונות?
  7. כמה שעות שינה יש לתוכי שלך ביממה, בתנאי שקט וחשיכה?
  8. האם הכלוב של התוכי נמצא בסלון?
האם הסעיפים הנ"ל תקינים כנראה שהמריטות נובעות מסיבות נפשיות, מאופן ההתייחסות של הסביבה אל התוכי או במילים אחרות הזנחה/חוסר תשומת לב. 

RE: תוכי ג'אקו בן 9 שנים מורט - מירי פייג כהן - 12-14-2022

היי, בקשר לשאלות:
1. התפריט של התוכים שלי קבוע, כופתיות קבוע בכלי
תפוחים בבוקר עם 2 חצאי אגוזי מלך.
ומים החלפה פעמיים ביום ולפעמים יותר.
פעם בשבוע קצת גרעינים ולפעמים במהלך היום צופר שקד ופיסטוק , זה רק מדי פעם.
כדי שתעסיק את עצמה מקבלת חצי פתי בר, פתית אורז , כל אלה הם מקבלים מדי פעם, ותוסיף גם 2 3 חתיכות במבה, הם לא מקבלים הכל ביחד, מדי פעם זה ומדי פעם זה....
2. עניתי על 2 בשאלה של 1.
3. היינו אצל וטרינר, שלל הכל רק אמר טפילים ונתן איוומאק.
אמר לחזור עם המצב יחמיר ונעשה לו בדיקות דם וטיפול חדשני, לא חזרתי כי לא מוכנה לניסוי על התוגץכית שלי.
4. רק אמר שיש טפילים וזהו.
5. לא עשינו בדיקות דם.
6. לא חזרתי אליו לא חושבת שהיא מקצועית מספיק, ופועלת רק בניחושים., הוטרינרית.
7. התוכי נכנס לכלוב בשבע חצי אי מכסה אותו והיא הולכת לישון, היא נמצאת בסלון ובגלל שחורף אז אני מכבה כל בסלון שתוכל לישון.
8. עניתי על 8 בסעיף שבע.
אשמח לעזרה איך להמשיך מכאן.
התחיל לגדול לה נוצות חדשות ופוחדת שתתחיל גם איתם.
מטופלת כרגע באיוומאק והרבה הרבה יחס, ובתרסיס נו פיק לפי הצורך.
רוצה לעשות לה אמבטיית מלח שקניתי רק שלא יודעת מינונים ולכן לא התחלתי.
אשמח להוראות לגבי האמבטיית מלח
כמה מלח ביחס למים.
אגב אני מרססת עליה מים למקלחת כי היא לא נכנסת לקערת מים רק קצת טובלת את עצמה בכלי המים לשתייה שלה.
אז מן הסתם שארסס עליה את המים והמלח.
תודה רבה.

RE: תוכי ג'אקו בן 9 שנים מורט - צבי דגן - 12-16-2022

1. התפריט שמומלץ לתוכים הוא "תזונה מאוזנת" ומגוונת:
    [Image: rCw1FK6.jpg] כופתיות בגודל שמתאים לגודל התוכי - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום. (לזוגות בתהליך הרבייה קיימות כופתיות עשירות בחלבונים ושומנים).
    [Image: rCw1FK6.jpg] תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי - שלוש פעמים בשבוע.
    [Image: rCw1FK6.jpg] תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות - 1-2 פעמים בשבוע.
    בנוסף לזרעים היבשים הרגילים, התערובת תכיל גם מגוון רחב של זרעים נוספים, כמו: שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים. (לא חייבים את כולם)
    [Image: rCw1FK6.jpg] ביצה קשה (כולל הקליפה) או מזון ביצים (שקונים בחנות) - 1-2 פעמים בשבוע, רבע ביצה בכל פעם. (לזוגות בתהליך הרבייה צריך לתת כל יום).
    חשוב לתת ביצה קשה או מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליך גמילה או בעונת הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים. 
    מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזלים.
    ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (כמו פרות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
    מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.
    [Image: rCw1FK6.jpg] ירקות ("חיים") מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, כרובית, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולורבי, עלי ביבי, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים וההשריה - כל יום ירק אחר.
    [Image: rCw1FK6.jpg] מעט פרות (אצל תוכים ממשפחת הלורים יש להרבות בפרות). כשאת נותנת תפוח עץ זכרי להוציא ממנו את הגרעינים כי הם רעילים לתוכי.
    [Image: rCw1FK6.jpg] אבן גיר או סבידה - זמין כל הזמן. 
    [Image: rCw1FK6.jpg] מים טריים - להחליף בכל יום.
    [Image: rCw1FK6.jpg] אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), אלכוהול, בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה, בלוטי אלון, ערמונים, בוטנים מצופים, תערובות פיצוחים למיניהן, חטיפים (במבה, ביסלי וכדומה), ביסקוויט, לחם, מזון מומתק וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
    אסור לתת שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד. מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם.
    כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכדומה) וכן - משקאות לא טבעיים (קולה, ספרייט, סודה וכדומה).

שימי לב, תוכים שלא הורגלו למגוון מזונות מגיל מאוד צעיר, יתקשו להתרגל אליהם בגיל מבוגר.
    זה לא אומר שצריך לוותר, תמשיך להציע להם עד שיטעמו ואז הם ימשיכו להעז ולאכול.

RE: תוכי ג'אקו בן 9 שנים מורט - צבי דגן - 12-16-2022

(12-14-2022, 02:45 PM)מירי פייג כהן כתב: היי, בקשר לשאלות:
1. התפריט של התוכים שלי קבוע, כופתיות קבוע בכלי: תפוחים בבוקר עם 2 חצאי אגוזי מלך., ומים החלפה פעמיים ביום ולפעמים יותר.
אם את מתכוונת לגרעינים שחורים (זרעי חמניות), שימי לב שלא תתני יותר מ-4% מסך כל תערובת הזרעים.
כדי שתעסיק את עצמה מקבלת חצי פתי בר, פתית אורז , כל אלה הם מקבלים מדי פעם, ותוסיף גם 2- 3 חתיכות במבה, הם לא מקבלים הכל ביחד, מדי פעם זה ומדי פעם זה.
לא לתת פתי-בר או כל מזון תעשייתי אחר שמיועד לבני אדם משום שהם מכילים תבלינים בריכוזים גבוהים. 
פתי-בר מכיל ריכוז גבוה של סוכר. במבה מכיל ריכוז גבוה של מלח. 

2. עניתי על 2 בשאלה של 1. עדיף שלא לתת שקדים (חלקם עלולים להכיל רעל בשם ציאניד) וזרעי חמניות לא יותר מאשר 4% מסך כל תערובת הזרעים.
3. היינו אצל וטרינר, שלל הכל רק אמר טפילים ונתן איוומאק. וזה עזר?
אמר לחזור עם המצב יחמיר ונעשה לו בדיקות דם וטיפול חדשני, לא חזרתי כי לא מוכנה לניסוי על התוכית שלי.
לדעתי היית צריכה לחזור אליו (זה לא ניסוי)
5. לא עשינו בדיקות דם. כדאי לעשות בדי קת דם, הממצאים יכולים ללמד את הווטרינר דברים רבים (בדיוק כפי שעושים לבני אדם)
6. לא חזרתי אליו לא חושבת שהיא מקצועית מספיק, ופועלת רק בניחושים., הוטרינרית. מי זו הווטרינית?
7. התוכי נכנס לכלוב בשבע חצי אני מכסה אותו והיא הולכת לישון, היא נמצאת בסלון ובגלל שחורף אז אני מכבה כל בסלון שתוכל לישון.
אני לא בטוח שהאור לא נכנס דרך הכיסוי וגם מלמטה ודבר נוסף בסלון יש רעשים שונים שמפריעים לתוכי לישון.
זו יכולה להיות אחת הסיבות למריטת הנוצות.

8. עניתי על 8 בסעיף שבע.
כפי שציינתי לעיל - תוכי זקוק ל- 10-12 שעות שינה בחדר חשוך לחלוטין וללא רעשים.
כדי להמשיך קודם כול עליך לתקן ולבצע את כל ההערות שציינתי לעיל.
התחיל לגדול לה נוצות חדשות ופוחדת שתתחיל גם איתם. זה סימן טוב
מטופלת כרגע באיוומאק והרבה הרבה יחס, ובתרסיס נו פיק לפי הצורך. תמשיכי יחד עם התיקונים שציינתי לעיל, כך נקיף את הבעיה מכל צדדיה.
רוצה לעשות לה אמבטיית מלח שקניתי רק שלא יודעת מינונים ולכן לא התחלתי. נדמה לי שהמינון רשום ע"ג האריזה ואם לא רשום - תתייעצי עם הווטרינר.
אשמח להוראות לגבי האמבטיית מלח, כמה מלח ביחס למים.
אגב אני מרססת עליה מים למקלחת כי היא לא נכנסת לקערת מים רק קצת טובלת את עצמה בכלי המים לשתייה שלה. זה בסדר
תודה רבה. 

RE: תוכי ג'אקו בן 9 שנים מורט - מירי פייג כהן - 12-17-2022

(12-16-2022, 11:21 AM)צבי דגן כתב:
(12-14-2022, 02:45 PM)מירי פייג כהן כתב: היי, בקשר לשאלות:
1. התפריט של התוכים שלי קבוע, כופתיות קבוע בכלי: תפוחים בבוקר עם 2 חצאי אגוזי מלך., ומים החלפה פעמיים ביום ולפעמים יותר.
אם את מתכוונת לגרעינים שחורים (זרעי חמניות), שימי לב שלא תתני יותר מ-4% מסך כל תערובת הזרעים.
כדי שתעסיק את עצמה מקבלת חצי פתי בר, פתית אורז , כל אלה הם מקבלים מדי פעם, ותוסיף גם 2- 3 חתיכות במבה, הם לא מקבלים הכל ביחד, מדי פעם זה ומדי פעם זה.
לא לתת פתי-בר או כל מזון תעשייתי אחר שמיועד לבני אדם משום שהם מכילים תבלינים בריכוזים גבוהים. 
פתי-בר מכיל ריכוז גבוה של סוכר. במבה מכיל ריכוז גבוה של מלח. 

2. עניתי על 2 בשאלה של 1. עדיף שלא לתת שקדים (חלקם עלולים להכיל רעל בשם ציאניד) וזרעי חמניות לא יותר מאשר 4% מסך כל תערובת הזרעים.
3. היינו אצל וטרינר, שלל הכל רק אמר טפילים ונתן איוומאק. וזה עזר?
אמר לחזור עם המצב יחמיר ונעשה לו בדיקות דם וטיפול חדשני, לא חזרתי כי לא מוכנה לניסוי על התוכית שלי.
לדעתי היית צריכה לחזור אליו (זה לא ניסוי)
5. לא עשינו בדיקות דם. כדאי לעשות בדי קת דם, הממצאים יכולים ללמד את הווטרינר דברים רבים (בדיוק כפי שעושים לבני אדם)
6. לא חזרתי אליו לא חושבת שהיא מקצועית מספיק, ופועלת רק בניחושים., הוטרינרית. מי זו הווטרינית?
7. התוכי נכנס לכלוב בשבע חצי אני מכסה אותו והיא הולכת לישון, היא נמצאת בסלון ובגלל שחורף אז אני מכבה כל בסלון שתוכל לישון.
אני לא בטוח שהאור לא נכנס דרך הכיסוי וגם מלמטה ודבר נוסף בסלון יש רעשים שונים שמפריעים לתוכי לישון.
זו יכולה להיות אחת הסיבות למריטת הנוצות.

8. עניתי על 8 בסעיף שבע.
כפי שציינתי לעיל - תוכי זקוק ל- 10-12 שעות שינה בחדר חשוך לחלוטין וללא רעשים.
כדי להמשיך קודם כול עליך לתקן ולבצע את כל ההערות שציינתי לעיל.
התחיל לגדול לה נוצות חדשות ופוחדת שתתחיל גם איתם. זה סימן טוב
מטופלת כרגע באיוומאק והרבה הרבה יחס, ובתרסיס נו פיק לפי הצורך. תמשיכי יחד עם התיקונים שציינתי לעיל, כך נקיף את הבעיה מכל צדדיה.
רוצה לעשות לה אמבטיית מלח שקניתי רק שלא יודעת מינונים ולכן לא התחלתי. נדמה לי שהמינון רשום ע"ג האריזה ואם לא רשום - תתייעצי עם הווטרינר.
אשמח להוראות לגבי האמבטיית מלח, כמה מלח ביחס למים.
אגב אני מרססת עליה מים למקלחת כי היא לא נכנסת לקערת מים רק קצת טובלת את עצמה בכלי המים לשתייה שלה. זה בסדר
תודה רבה. 

הטיפול באיוומאק, עוזר קצת
הנו פייק ממש עוזר
ובקשר לוטרינר... אמרה לי שאם הטיפול לא יצליח אז יש תרופה חדשה ניסיוני ולכן לא חזרתי.
ואתייחס לכל מה שרשמת ואיישם ונמשיך משם.
ובקשר לכיסוי ... מכסה עם סדין ומעל שמיכה שיהיה חושך ובנוסף לכך כל האורות מכובים כולל הטלויזייה, יש לה שקט לכל הלילה, דואגת לה לשקט .
יש לי זמנים מסודרים להכל בישביל כל התוכים.
דואגת שלא קר מדי לא חם מדי.
ככה שבקטע הזה הם מסודים.
אתייחס בכל ההערות שלך ואעדכן אותך.
תודה רבה על ההתייחסות ועל העזרה

RE: תוכי ג'אקו בן 9 שנים מורט - צבי דגן - 12-17-2022

• אם הטיפול באיוומאק, עוזר קצת והספריי נו פייק (no pick) ממש עוזר אז יש מקום לאופטימיות.
    נכון?
  • אם יש שקט והתוכי ישן כ-12 שעות ביממה, זה בסדר.
  • בעניין הקור והחום, אין לך מה לדאוג, לתוכים יש נוצות שמבודדות אותו הן מהחום והן מהקור.
    ראי כאן: תוכים יכולים לשרוד גם בשלג
תמשיכי לעדכן.