פורום תוכיפדיה
תוכי פוחד שאקח לו את האוכל - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: תוכי פוחד שאקח לו את האוכל (/showthread.php?tid=3724)

תוכי פוחד שאקח לו את האוכל - רוני - 12-06-2022

שלום לכולם! ברשותי תוכי גרינצ'יק האכלת יד.
לאחרונה שמתי לב שבכל פעם שיש לו אוכל בפה (צ'ופר) אז הוא לא נותן לי להתקרב אליו וגם אם הוא נמצא עליי ואני נותן לו צ'ופר אז הוא לוקח את הצ'ופר וישר עף לאכול אותו במקום אחר...
כנראה הוא מפחד שאני ייקח לו את הצ'ופר שהוא השיג.
ההתנהגות הזו מעט מקשה עליי מכיוון שאני עושה איתו תעופה חופשית וכשאני נותן לו את הצ'ופר הוא ישר עף למקום אחר כדי לאכול.
האם זו התנהגות נורמאלית?
האם מישהו מכיר תופעה כזו? איך אפשר לטפל בזה?

תודה.

RE: תוכי פוחד שאקח לו את האוכל - צבי דגן - 12-06-2022

זו בהחלט התנהגות נורמאלית.
כך הוא היה נוהג גם בטבע, כשהוא נמצא בלהקה והמזון לא מצוי בשפע.
מכיוון שאתה נחשב בעיניו בחלק מהלהקה שלו, הוא מתנהג בהתאם.

RE: תוכי פוחד שאקח לו את האוכל - רוני - 12-06-2022

בנוסף הוא פוחד לעלות לי על האצבע, וכשאני שם לו אצבע כדי שיעלה אז הוא מדלג לי אל כף היד או שעף לכתף שלי, כנראה שזה קורה בגלל שלפעמים כשהוא עולה לי על האצבע אז אני מחזיק לו את הרגל בעזרת האגודל שלי... (מקווה שהייתי מובן...)
איך אני גורם לו להפסיק לחשוש?

1. תפסיק להחזיק לו את הרגל, תוכים לא סובלים את זה. אגב, גם בני אדם לא סובלים כשדורכים להם על הרגליים.
  2. אל תכריח את התוכי לעשות דברים כנגד רצונו.
    כשאתה מבחין שהוא לא רוצה ליצור אתך אינטראקציה  (פעולת גומלין) ולא רוצה לשתף פעולה אתך, תניח לו לנפשו ותנסה שוב בעוד 15-20 דקות.
  3. תזכור שלא לכל תוכי יש את הסבלנות להתאמן במשך זמן ממושך ויתכן שהתוכי שלך יאבד את הסבלנות לפני שיעברו עשר הדקות, עליך להבחין בכך ולהפסיק את האימון.
  4. אל תעשה יותר מאשר 3-4 אימונים ברצף, זה לא יעזור לתוכי ללמוד מהר יותר את התרגיל, ההפך הוא הנכון.
  5. בין כל סידרת אימונים רצופה (3-4 אימונים), תעשה הפסקה ארוכה יותר - כ- 40-30 דקות ובזמן הזה, תאפשר לו לעסוק בדברים אחרים, כמו: אוכל, צעצועים תעופה חופשית עמידה על הסטנד וכדומה.
  6. על כל התנהגות רצויה תתגמל אותו במזון שאהוב עליו במיוחד ותשבח אותו (אומנם התוכי לא מבין את מילות השבחים עצמן אבל הוא בהחלט מבין את האינטונציה = הדגשת המילים מסוימות, העלאת או הורדת טון הדיבור).

תלמד אותו את פקודת "עלה" או "בוא" (התוכי יעלה מרצונו על ידך רק אם הוא בוטח בך)
שים את ידך קרוב לחזה של התוכי והמתן עד שהתוכי ינסה לעלות על היד, לפני שהוא עולה או תוך כדי העלייה, אמור "בוא" או "עלה" אם התוכי עלה על היד, תתגמל אותו במזון שאהוב עליו במיוחד, אפשר להשתמש בזרעי חמניות (גרעינים שחורים) לא קלויים. 
במידה והתוכי לא עולה מרצונו החופשי על היד שלך תנקוט בשיטה שונה מהנ"ל - תן לתוכי חטיף מספר פעמים, ובהדרגה תרחיק את המיקום שממנו אתה נותן לתוכי את החטיף כך שהוא יאלץ להתמתח בכדי להגיע לחטיף ולבסוף תגיע למצב שבו הוא לא מסוגל להגיע לחטיף גם שהוא מתמתח. 
בשלב זה שים את ידך בין התוכי לבין החטיף כמו מדרגה ואמור את הפקודה "בוא" או "עלה", התוכי יבין (גם אם ייקח קצת זמן) שהדרך היחידה לקבל את החטיף היא לעלות על היד.
אז ובהדרגה תוכל לגמול אותו מה"חטיף" והתוכי יעלה על היד לאחר שתגיד לו את הפקודה.

RE: תוכי פוחד שאקח לו את האוכל - רוני - 12-06-2022

(12-06-2022, 07:55 PM)צבי דגן כתב:  
  1. תפסיק להחזיק לו את הרגל, תוכים לא סובלים את זה. אגב, גם בני אדם לא סובלים כשדורכים להם על הרגליים. 
    אני מאוד משתדל לא לעשות את זה, אבל לפעמים למשל כשאני איתו בתעופה חופשית ואני רוצה לחזור הביתה אז לפעמים הוא לא רוצה לחזור עכשיו הביתה ואז הוא עף ברגע שהוא מבין שחוזרים הביתה אז אני צריך להחזיק אותו כדי שלא יעוף.
  2. אל תכריח את התוכי לעשות דברים כנגד רצונו.
    כשאתה מבחין שהוא לא רוצה ליצור אתך אינטראקציה  (פעולת גומלין) ולא רוצה לשתף פעולה אתך, תניח לו לנפשו ותנסה שוב בעוד 15-20 דקות.
  3. תזכור שלא לכל תוכי יש את הסבלנות להתאמן במשך זמן ממושך ויתכן שהתוכי שלך יאבד את הסבלנות לפני שיעברו עשר הדקות, עליך להבחין בכך ולהפסיק את האימון.
  4. אל תעשה יותר מאשר 3-4 אימונים ברצף, זה לא יעזור לתוכי ללמוד מהר יותר את התרגיל, ההפך הוא הנכון.
  5. בין כל סידרת אימונים רצופה (3-4 אימונים), תעשה הפסקה ארוכה יותר - כ- 40-30 דקות ובזמן הזה, תאפשר לו לעסוק בדברים אחרים, כמו: אוכל, צעצועים תעופה חופשית עמידה על הסטנד וכדומה.
  6. על כל התנהגות רצויה תתגמל אותו במזון שאהוב עליו במיוחד ותשבח אותו (אומנם התוכי לא מבין את מילות השבחים עצמן אבל הוא בהחלט מבין את האינטונציה = הדגשת המילים מסוימות, העלאת או הורדת טון הדיבור).

(12-06-2022, 07:58 PM)רוני כתב:
(12-06-2022, 07:55 PM)צבי דגן כתב:  
    אני מאוד משתדל לא לעשות את זה, אבל לפעמים למשל כשאני איתו בתעופה חופשית ואני רוצה לחזור הביתה אז לפעמים הוא לא רוצה לחזור עכשיו הביתה ואז הוא עף ברגע שהוא מבין שחוזרים הביתה אז אני צריך להחזיק אותו כדי שלא יעוף.
תחזיק אותו במקום אחר.

RE: תוכי פוחד שאקח לו את האוכל - רוני - 12-07-2022

בסדר,
תודה.