פורום תוכיפדיה
ארנבון חדש, מקווה שילך אתו טוב - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: בעלי חיים אחרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=5)
+--- אשכול: ארנבון חדש, מקווה שילך אתו טוב (/showthread.php?tid=3292)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

RE: ארנבון חדש, מקווה שילך אתו טוב - רוני - 04-14-2023

תודה על המענה, רק שים לב שענית לי על שאלה ששאלתי בעמוד הראשון של האשכול הזה. ועכשיו אנחנו כבר בעמוד 14...

RE: ארנבון חדש, מקווה שילך אתו טוב - רוני - 04-21-2023

הארנבונים כרגע נמצאים בווליאר של התוכים ביחד עם אימם, שמתי להם ארגז בתוך הווליאר ואני כל פעם מנקה את הצרכים שלהם לתוך הארגז אבל עדיין הם עושים גם מחוץ לארגז...
הם מאוד מלכלכים לי את הווליאר ויוצא שאני מעביר שם שטיפה פעמיים- שלוש כל יום... איך אני יכול למנוע מהארנבונים לעשות צרכים בכל הווליאר ולגרום להם שיעשו רק בתוך הארגז??

RE: ארנבון חדש, מקווה שילך אתו טוב - צבי דגן - 04-21-2023

ארנבון הוא חיה מאוד חכמה ובניגוד לציפיות של רוב האנשים, ארנב יכול להיות מחונך לצרכים בתוך ימים ספורים.מכיוון שבטבע ארנבים בד”כ עושים צרכים בנקודה ספציפית במחילה (“השירותים”), די קל לאמן אותם ובתוך ימים ספורים להיפתר מבעיית הצרכים המפוזרים בוואליר, יש לקחת בחשבון שארנבון צעיר הוא עדיין "תינוק" ולכן יכול להיות שייקח גם כמה שבועות לחנך אותו.אם תשקיע ממש בחינוך הארנב, אולי תוכלו לגרום לו אפילו לנקות אחריו כמו שאפשר לראות בסרטון הבא: 

כאמור, בטבע, לארנבים בדרך כלל יש מקום בקצה המנהרה שבו הם מתפנים. אנחנו יכולים לנצל את התנהגות האינסטינקטיבית של הארנב להתפנות באותו המקום כדי לאלף אותו להשתמש בארגז צרכים.
אם הארנב שלך לא משתמש בארגז החול, יכולים להיות בגלל מספר סיבות:
  • אולי הארגז קטן מדי.
  • או הארנב אולי לא אוהב את המצע שבחרת, תשתמש במצעים ייעודיים.
    תנסה עם כמה סוגים אחרים של מצע ו/או קופסאות.
  • תקפיד למקם את ארגז החול איפה שהוא בדרך כלל עושה צרכים.
  • סטרס (למשל, אנשים חדשים בבית, שינוי מהשגרה) עלול לגרום לארנב לא להשתמש בארגז החול.
    נסה לשלוט בגורם הסטרס אם זה אפשרי. ייתכן שיהיה צורך להגביל את הארנב שלך לאזור קטן יותר ולהתחיל בתהליך שוב.
  • אם הארנב שלך משתין כמויות קטנות לעתים קרובות מחוץ לארגז החול, זה יכול להיות סימן לזיהום בדרכי השתן או בעיה רפואית אחרת. ורצוי להביא את הארנב לבדיקה אצל הווטרינר.

RE: ארנבון חדש, מקווה שילך אתו טוב - צבי דגן - 04-21-2023

חשוב לדעת מהו הגיל המומלץ שבו הארנב מגיע לבשלות וליכולת לקלוט את המידע החשוב שאתה מנסה להנחיל לו.
לרוב מומלץ להמתין לגיל של שישה חודשים.
כמו כן חשוב לדעת כי התהליך יהיה יעיל יותר עם ארנבים מעוקרים או מסורסים.תצטייד בארגז מתאים בגודלו. הארגז הזה יהיה המקום הרצוי שבו הארנבים שלך ילמדו לעשות את הצרכים שלהם.
חשוב שהארגז יהיה בגודל מספק כדי לאפשר לארנבים תנועה בתוכו. כמו כן יש לשים לב לגובה הדפנות של הארגז.צריך לקשור את הארגז למקום שבו בחרת להציב אותו, זאת כדי למנוע מצב שבו הארנב יזיז את הארגז ממקום למקום.חשוב לבחור חול מתאים לארנבים כי ארנבים נוטים לאכול את החול ולא כל חול בטוח לשימוש עבורם. חשוב שתדע שהחול צריך להתאים לארנב ולהעדפות שלו. זו הסיבה שההמלצה היא להתנסות עם סוגים שונים של חול שמתאימים לארנבים ולמצוא את החול שהארנבים שלכם יסתדרו אתו.לאחר שזיהית את הפינה המועדפת על הארנב לעשיית צרכים אתה מניח במקום את הארגז.
כאשר הוא עושה שם צרכים עליך לתגמל אותו במזון שאהוב עליו במיוחד. אם הארנב עושה צרכים במקום אחר ולא בארגז, חשוב מאוד לכוון אותו לארגז. כי בכל התנהגות בלתי רצויה הארנב מסגל לעצמו הרגלים לא טובים ומחזק את ההתנהגות הבלתי רצויה.
בהצלחה

RE: ארנבון חדש, מקווה שילך אתו טוב - רוני - 04-22-2023

תודה על התגובה צבי.
 הארנבונים שלי בערך בני חודשיים, יכול להיות שבגלל זה אני לא מצליח ללמד אותם, (למרות שגם את האמא לא ממש הצלחתי...)
אגב, אני יכול כבר להפריד מהם את האמא?
הארנבון הזה שמנקה אחריו את הצרכים זה ממש מגניב, האם ניתן לאלף ארנבונים לתרגילים ממש כמו תוכים? כי הארנבונים לא ניראים לי חכמים במיוחד...
בכל מקרה אני אמשיך לנסות ללמד אותם, למרות שעכשיו אני חוזר ללימודים אז יהיה לי בעייתי קצת...

RE: ארנבון חדש, מקווה שילך אתו טוב - צבי דגן - 04-22-2023

גורי ארנבות ניתן להפריד מאז שהם נגמלים - חודשיים/חודשיים וחצי.
אבל אם אינך חייב להפריד אותם אתה יכול להשאירם יחד ואת הזכר להוציא בגיל 3 חודשים מהסיבה שהוא עלול להטריד את הנקבה.
אני לא בטוח שאפשר ללמד ארנבונים כמו שמלמדים את התוכים, אבל אפשר ללמד אותם לדברים פשוטים, כמו להיכנס למבוך כדי למצוא מזון ועוד.
אני מסופק אם תוכל להגיע לרמה כפי שרואים בסרטון.
ובכל זאת, עם עובדות לא נוכל להתווכח, ואם יש לך סבלנות תוכל לעשות זאת.
ובעניין ההפרשות, תמשיך ללמד אותם, תמשיך להתעקש, לבסוף - תצליח.

לגבי אילוף לתרגילים, אני לא מתכוון להשקיע בזה כלכך, את הזמן הפנוי שלי אני משקיע יותר בתוכים, אבל מענין לנסות לאלף את הארנבונים לתרגילים פשוטים, אולי להגיע אלי בקריאה או דברים כאלה פשוטים שלא מצריכים מהארנבון לעשות פעולה שאינה טבעית לו...

לגבי הצרכים אני ממשיך לנסות ללמד אותם לעשות בארגז, אעדכן כשתהיה התקדמות.

לגבי הפרדת הגורים מהאמא, אני רוצה כבר לשחרר אותה בחצר כי היא לא רגילה להיות בכלוב אז אני מעדיף לשחרר אותה ברגע שהגורים יוכלו להסתדר בלעדיה.

RE: ארנבון חדש, מקווה שילך אתו טוב - צבי דגן - 04-22-2023

הינה הצעה תרגיל פשוט שניתן די בקלות לאלף את הארנבת.
אילוף ארנב לבוא כשקוראים בשמו
ישנן כמה דרכים ששבהם ניתן ללמד את הארנבים לדעת את שמותיהם ולבוא כשהם נקראים.
תנסה בתחילה להשתמש בטכניקת אימון בעזרת קליקר, תשתמש בצליל קליק כדי לעזור לארנב ללמוד את ההתנהגות הנכונה.
אבל יתכן שהארנבת שלך תתקשה להבין מה לעשות, אז תוכל לשנות את הטקטיקה. הדרך היעילה ביותר ללמד ארנב לבוא כשמתקשרים אליו היא להשתמש בטכניקת התניה קלאסית בסיסית.איך עושים זאת?
תקרא לארנבת בשמה כשאתה נותן לה מזון מפנק.
בהתחלה אתה צריך רק לקרוא בשמה (או באיזו מילה אחרת שאתה רוצה להשתמש) כשהיא כבר לידך ותוך כדי שהיא לוקחת את הפינוק מהיד שלך.
מטרת הצעד הראשון היא פשוט לעזור לארנבת שלך לשייך את צליל שמו לתגמול של פינוק. כך תלמד את הארנב שלך לזהות את הרמז.תקרא לארנב בשמו ותיתן לו פינוק אחרי שהוא מתקרב.
אחרי כמה שבועות שקראת לארנב שלך בזמן שאתה מעניק לו פינוק, נסה לקרוא בשמו כשהוא לא לידך. אם הוא מתקרב, תושט לו פינוק לחיזוק ההתניה. תמשיך לקרוא לארנב מעת לעת במהלך היום כדי לאמן את התרגיל. אם הארנב לא ניגש אליך, זה אומר שהוא עדיין לא מזהה את הרמז, ועליך להמשיך בשלב ראשון עוד קצת.אחרי שהארנב שלך מתחיל לתפוס את העניין, אתה יכול להתחיל להוריד את תדירות הפינוקים. או להמשיך לתת בכל פעם שאתה קורא לו.זהו תהליך פשוט מאוד אך יכול לארוך זמן ממושך עד שהארנב שלך מבין. זה לא משהו שתוכלו ללמד ביום אחד. זהו טריק שפשוט לוקח זמן וסבלנות ואתה ממתין בסבלנות לארנב שלך שילמד את הקשר בין שמו לגמול החיובי.כמה טיפים שיעזרו לך באילוף הארנב:תשתמש במילה קצרה או כינוי קצר ורצוי בעל הברה אחת.
לארנבים יהיה קשה יותר להבין שמות ארוכים עם הרבה הברות. קל יותר ללמד אותם לבחור כינוי שהם יכולים להבין. לדוגמא, אם לארנב קוראים איזבלה, כדאי לאמן אותו לבוא לשם “בלה”.
תשתמש בפינוק מיוחד בעל ערך גבוה. זה יכול להיות מועיל להשתמש בפינוק מיוחד שאתה לא נותן לארנב שלך בשום זמן אחר.
בדרך זו הארנב שלך תמיד יהיה ממש יתרגש להגיע אליך.
אפשר להשתמש בחתיכות של פירות יבשים שתחתוך לחתיכות קטנות. אפשר למשל בחתיכות בננה ופפאיה יבשות שתקנה בחנות והארנבים מתים על זה!עמוד במקומות שונים.
אם אתה עומד או יושב באותו מקום בכל פעם שאתה מאמן את הארנב להגיע, הוא עשויי להגיע אליך רק כשאתה קורא לו ועומד באותו המקום.
תנסה כל פעם לעמוד (או לשבת) במקום טיפה שונה, כך שהארנב שלך יבין שהוא יקבל פינוק ללא קשר למקום שבו אתה נמצא.
בהצלחה

תודה צבי.

RE: ארנבון חדש, מקווה שילך אתו טוב - צבי דגן - 06-15-2023

לחץ על התמונה
[Image: UNlOuep.jpg]