פורום תוכיפדיה
ארנבון חדש, מקווה שילך אתו טוב - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: בעלי חיים אחרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=5)
+--- אשכול: ארנבון חדש, מקווה שילך אתו טוב (/showthread.php?tid=3292)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

ארנבון חדש, מקווה שילך אתו טוב - רוני - 08-15-2022

התחדשתי היום בארנבון, מקווה שילך איתו טוב. (אם כן אז אני אביא עוד אחד.)

RE: [פוצל] ארנבון - צבי דגן - 08-15-2022

• תתחדש.
  • תראה תמונה.
  • אני בטוח שילך לך טוב.
  • האם הארנבון זכר או - נקבה?

RE: [פוצל] ארנבון - רוני - 08-15-2022

תודה!
תמונה אני אשתדל לצלם בבוקר,
אני לא בטוח אם זה זכר או נקבה, ניסיתי לבדוק אבל לא כלכך הצלחתי, ניראלי שזה זכר... 
כשאני אומר שולי לא ילך לי טוב אני מתכוון שאולי ההורים שלי לא יאהבו את הרעיון, (יש לנו בחצר חלק מרוצף וחלק עם אדמה, אם הארנבון יהיה רוב הזמן בחלק עם האדמה ולא ילכלך את החלק המרוצף אז להורים שלי לא תהיה בעיה עם הלכלוך... ואז אוכל להשאיר אותו אצלי ולקנות לו בת זוג.)

אשמח לקבל טיפים והמלצות לגידול ארנבונים.
בעיקר לגבי תזונה (מה אסור ומה מותר)

לגבי טפילים- האם יש לארנבונים הרבה טפילים? יש לי אקריתין האם כדאי לשים עליו? (הוא גם נמצא יחסית בקרבת תוכים, יונים, ותרנגולות...)

RE: [פוצל] ארנבון - רוני - 08-16-2022

כך נראה הארנבון
[Image: 0RvQ735.jpg][Image: uHzE5UG.jpg]

RE: [פוצל] ארנבון - צבי דגן - 08-16-2022

טיפול בארנב - עשרה דברים שחשוב לדעת על ארנבים
חשוב לדעת כמה דברים בסיסים על ארנבונים בכדי שהטיפול בארנב יהיה הטיפול הטוב ביותר שנוכל לתת לו:
  1. ישנם סוגים שונים של ארנבונים – ארנב מצוי, אנגורה, שמוט אוזניים, ננסי ועוד. ארנבים מגודלים בעולם לבשר, לפרווה וכחיית מחמד.
  2. הארנב הוא חיית מחמד נחמדה, שקטה ועדינה. היא גם חייה אינטליגנטית וניתן ללמד אותה מגיל צעיר לעשות צרכים בארגז שתייעד לכך כמו שעושים עבור חתולים.
  3. הארנב אינו מכרסם. הוא שייך לסדרת הארנבאים שהם שונים ממכרסמים בעיקר בשיניים שלהם ובמערכת העיכול והתזונה שלהם.
  4. לארנב יש שני סוגי צואה:
    [Image: k6Bxi3h.jpg] צואה עגולה ויבשה שיוצאת בכל שעות היום ואותה יש לנקות מהכלוב.
    [Image: k6Bxi3h.jpg] צואה רכה ורירית שמיוצרת בעיקר לפנות בוקר ונאכלת מידית ע"י הארנב על מנת שיוכל לעכל בצורה טובה ביותר את מזונו.
    הצואה נקראת קקוטרופים והיא מיוצרת באיבר תסיסה גדול במעי הארנב.
  5. השיניים של הארנבים גדלות כל החיים לכן חלק מטיפול בארנב מחייב לתת להם ללא הגבלה חציר וירקות עם הרבה סיבים על מנת שישחקו את השיניים ולא יצמחו יתר על המידה.
  6. ארנבות הן חיות חברתיות. מומלץ לגדל יותר מארנב אחד בבית. שני זכרים יכולים להיות תוקפניים זה כלפי זה. שתי נקבות בד"כ יותר מסתדרות. במידה ומחזיקים זכר ונקבה מומלץ לעקר את הנקבה, אחרת היו לך גורים רבים ולא תדע מה לעשות איתם.
    כ-75% מהנקבות ייחלו בסרטן ממאיר של הרחם בגיל מבוגר ולכן מומלץ בכל פה לעקר נקבה.
  7. ארנב זכר מומלץ לסרס במידה שמראה בבגרות סימני תוקפנות כגון נשיכות או פגיעה בארנב אחר שחי איתו והוא מסמן את הסביבה שלו בשתן וצואה.
  8. ארנבים יכולים להגיע לבגרות מינית מגיל 4 חודשים.
    מרגע זה הנקבה יכולה להיכנס להריון ותמליט, את הגורים, אחרי כ- 30 יום.
    מספר הגורים נע בד"כ בין 4 ל-10.
    הגורים נולדים עיוורים וקירחים.
    מספר ימים לאחר ההמלטה הנקבה כבר מסוגלת להיכנס שוב להריון על כן מומלץ להפריד בינה לבין הזכר.
  9. ארנבים מאוד רגישים לשינוים סביבתיים.
    יש לדאוג לשמור על מצע נקי משתן וצואה.
    כל שינוי בסוגי המזון צריך להיעשות בהדרגה בכדי למנוע שלשול.
    יש להימנע ממתן פחמימות (גם גזר/ בטטה ועוד שורשים שונים נחשבים לפחמימה) וירקות עם אחוז גבוה של נוזלים (כגון חסה/ מלפפון).
    מגיל שנה ניתן לתת כמות קטנה (כפית ביום) של פירות עם סיבים – תפוח, פלפל אדום, גזר.
    יש להימנע לחלוטין מפירות עם אחוז סוכר גבוה כגון ענבים, אבטיח ובננה.
  10. הטוב ביותר הוא לתת כופתיות שמיועדות לארנבונים וניתן לרקות אותם בחנויות לחיות מחמד.

(08-15-2022, 08:14 PM)רוני כתב:
לגבי טפילים- האם יש לארנבונים הרבה טפילים? יש לי אקריתין האם כדאי לשים עליו? (הוא גם נמצא יחסית בקרבת תוכים, יונים, ותרנגולות...) 
תודה רבה על המענה!! 
מה לגבי הטפילים והאקריתין?

אם שומרים על הגינה ותזונה נכונה, בד"כ אין טפילים ו/או מחלות.
ובכל זאת, ישנן מספר מחלות שארנבים נוטים לחלות בהן באופן מובהק יותר. לכל מחלה יש מספר תסמינים בולטים במיוחד:
בעיות במערכת העיכול – לפעמים בקיבה של הארנב מתגבש כדור שמורכב מזיפי הפרווה, חלקיקי אוכל ומינרלים. הכדור עלול להיות גדול כך שיפריע לקיבה לעכל את האוכל בצורה טובה ולעיתים גורם לחסימת מעיים. בכל מקרה בו אתם רואים שהארנב אינו אוכל בצורה מספיק טובה, נראה כאוב ולא נותן צואה, חשוב לקחת אותו במהירות לבדיקה.
עצירת מעיים – ישנם מקרים שפעילות תנועת המעיים מואטת מאוד עד כדי עצירה, מצב זה גורם למזון לתסוס במעי הארנב ולהתפתחות חיידקים קטלניים.
 זהו מצב חרום הדורש טיפול מידי.

ויש גם בעיות נוספות:
  • בעור – על העור של הארנב עלולים להתפתח טפילי עור שונים שקשה לנו להבחין בהם ללא מיקרוסקופ.
    טפילי העור השונים יכולים להתרבות בקלות ובמהירות על הארנב וגורמים לגרד, נשירת שיער בפרווה, עור יבש וקשקשים.
    חלקם של הטפילים עלולים לעבור לבני האדם.
    תופעות דומות לאלו, יכולות להיגרם גם מכלוב מזוהם ולא מאוורר, יתר לחות, או תנאי מזג אוויר לא מתאימים.
    בכל מקרה כזה כדאי לקחת את הארנב שלך לווטרינר שיש לו ניסיון עם ארנבים.
  • דלקות בדרכי נשימה – הארנבים רגישים לדלקות של דרכי הנשימה שנגרמות בעיקר מחיידק בשם פסטורלה ותנאי ממשק לא טובים כגון כלוב לא מאוורר או מצע שיוצר אבק רב.
    חיידק הפסטורלה יכול לגרום לבעיות נשימה אצל ארנבים וגם לפגוע בעיניים ולגרום לדלקות עיניים חוזרות ונשנות.
  • בעיות שיניים – שיני הארנבים גדלות לכל אורך חייהם ולכן חשוב שישחקו ע"מ שהשניים החותכות לא יגדלו מדי ויחדרו לחניכיים הנגדיות או שייווצרו בשיניים הטוחנות זיזים גדולים וכואבים שגורמים לכיבים בחניכיים ובלשון.
    ניתן להבחין בגדילת יתר של השיניים ע"י כך שהארנב מרייר המון, לא אוכל כראוי, כאוב מאוד ולעיתים אף מוריד במשקל גופו.
    יש מספר דרכים לטיפול בבעיה: חיתוך השיניים החותכות או חיתוך הזיזים ושיופם בהרדמה, בעזרת מכשיר  חשמלי מיוחד (אצל ווטרינר).
    אם התופעה חוזרת על עצמה, מומלץ לבצע ניתוח עקירת שיניים בהרדמה.
    חשוב יותר למניעת התופעה הזו, הוא למנוע את גדילת היתר של השיניים, ע"י מתן חציר ועלים חופשי, שהם ייגרמו לשחיקת השיניים באופן טבעי.
  • טפיל האנספאליטוזון – הטפיל נפוץ בקרב ארנבים ויכול לגרום לפגיעה במערכות שונות כגון מערכת העצבים, הכליות והעיניים.
    כאשר הטפיל חודר למערכת העצבית, הארנב מראה סימפטומים כגון, ראש מוטה, רעידות, הליכה לא מסודרת עד כדי שיתוק הגפיים ותנועות ריצוד של העיניים.
    כאשר הוא פוגע במערכת השתן הוא יכול לגרום לדלקת של הכליות ולכשל כלייתי, וכאשר פוגע בעיניים, הוא יכול לגרום לדלקת של גלגל העין ואף לעיוורון.
בכל מקרה כנ"ל, כדאי להתייעץ עם ווטרינר.

האם אצל ארנבים יש מחלות ויראליות שיכולות לעבור לבני אדם?

חלק מהטפילים עלולים לעבור לבני האדם.
למשל, חיידק הפסטורלה יכול לגרום לבעיות נשימה גם אצל האדם.
כדאי לעיין כאן: מחלות שעלולים להדביק את בני-האדם
אבל, כפי שציינתי לעיל, אם שומרים על הניקיון אין לך ממה לחשוש.
אישית לא ראיתי ולא שמעתי על אדם שנדבר מטפילים של ארנבות, כי בד"כ מחזיקים אותם בבית או בחצר ושומרים על הניקיון וההיגיינה.

אוקיי, תודה רבה על המידע!

האם ארנבונים פעילים יותר בלילה מאשר ביום?