פורום תוכיפדיה
התייעצות בנוגע לגרין צי'ק - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: התייעצות בנוגע לגרין צי'ק (/showthread.php?tid=3285)

התייעצות בנוגע לגרין צי'ק - אפרת יודסין בן שרף - 08-02-2022

שלום,
אני מגדלת את הגרין צ'יק שלי כבר 10 שנים, מאז שהיה בן חצי שנה (כיום בן 10.5).
לפני 4 חודשים התנהגותו השתנתה ממש ואני זקוקה לעזרתכם להבין מה ניתן לעשות...
לפני כן, התלטף מלא, אהב מקלחות, חיפש המון מגע, לא נשך, קיבל מלא תשומת לב ובעיקר היתה אהבה הדדית.
לפני 4 חודשים הוא החל לנשוך בלי הרף. לפעמים בעבר היה נושך אחרים אבל אותי מעולם לא נשך וכיום הוא לא מפסיק לתת לי ביסים ממש כואבים.
הסביבה שלו לא השתנתה.
החלפתי חברה של דוחן, ואחרי שהחל לנשוך החזרתי למה שהיה רגיל, למקרה שהיה רעב, אבל זה לא הפסיק את הנשיכות.
אני עדיין מציעה לו את אותה כמות תשומת הלב וכדומה...
מבחינה חיצונית הוא נראה אותו דבר, אין נשירה יתרה של נוצות, הוא אוכל טוב ועם תיאבון, הלשלשת שלו אותו דבר כבדרך כלל....

פשוט לא ברור לי מה קורה ואני אבודה.....

אשמח מאוד לשמוע את דעתכם / הכוונתכם...

תודה רבה מראש לכל העונים האכפתיים חייכן
אפרת

RE: התייעצות בנוגע לגרין צי'ק - רוני - 08-02-2022

יכול להיות שהפסקת להתייחס אליו למשך זמן מה?
יכול להיות ששינית משהו במראה שלך?

RE: התייעצות בנוגע לגרין צי'ק - צבי דגן - 08-02-2022

תוחלת החיים של הגרינצ'יק בשבי הוא 15-20 שנה, ובתנאי שיקבל את התנאים האופטימליים מבחינת המזון וסביבת המחייה.
הוא נמצא אצלך כבר עשר שנים, זה אומר שהוא כבר די מבוגר, שלא נגיד - זקן ויתכן שהוא סובל מבעיות של תוכים מבוגרים.
בדומה לבני האדם, תוכים מבוגרים (לא כולם) עלולים לפתח בעיות בריאות שקשורות לגיל, כמו דלקת פרקים, באותם שלבי החיים, אם כי זה תלוי במידה רבה בגנטיקה, בתזונה ובמשטר האימונים שלהם.
זה לא פשוט לאתר את שלב חייהם של המינים הקטנים יותר מכיוון שתוחלת החיים שלהם קצר בהרבה.
אין לנו אין מספיק מחקרים כדי לקבוע באיזה גיל בדיוק התוכי נעשה ב"גיל העמידה" ומתי אפשר להגיד שהוא מבוגר. ובכל זאת, בדומה לבני אדם, תוכלי לצפות בערך שהשליש הראשון בחיי התוכי ייחשב לגיל של התבגרות, והשליש הבא לבגרות עם כמה סוגיות שקשורות לגיל, ובשליש האחרון תהיה ירידה בפוריות ובבריאות הקשורה לגיל.
כל שהתוכי שלך מתבגר, חשוב לתמוך בגופו בתזונה בריאה שכוללת שפע של ירקות עליים, וירקות אחרים מסוגים שונים, מעט פירות, דגנים, אגוזים, תערובת זרעים ייעודיים, כופתיות ביצה קשה (כולל - הקליפה) וסידן. 
כדאי להכין "סלט" מתערובת של מזונות טריים ומזינים לתוכי שלך. את יכולה להכין בכמות גדולה ולהקפיא במנות בגודל של ארוחה אחת.

יתר על כן, שימי לב שתזונה שמתבססת רק על זרעים בדרך כלל אינה מומלצת לתוכים. זרעים הם עתירי שומן וחסרים בוויטמינים ומינרלים רבים.
בנוסף, לעיתים קרובות תערובות זרעים מסחריות רבות כוללות תוספים לא בריאים, כמו זרעי חמניות. 
לתוכים שאוכלים רק זרעים יש לעתים קרובות נוצות שנראות משעממות ושבירות. וסיבוכים בריאותיים חמורים יותר מהתזונה הזו, כמו מחלת כבד שומני, יכולים להיווצר, במיוחד ברגע שהתוכי מתקרב לגיל העמידה (השליש השלישי לחייו).
זרעים מסוימים יכולים להיות מרכיב בתפריט התוכים הבריאה הכוללת, אך זה לא אמור להיות הדבר היחיד שאת מאכיל את התוכי שלך אם ברצונך למקסם את תוחלת החיים שלו.

גורם נוסף לשמירה על חיי התוכי שלך שיהיה בריא ומאושר הוא השגרה שלו:
תכנני לוח זמנים שכוללת כמות מספקת של פעילות גופנית, וכן כ- 12 ורצוי לשאוף ל-14 שעות שינה בחשכה בשקט, וללא הפרעה, בכל לילה. 
אם התוכי לא מקבל את שעות השינה שהוא זקוק אז אין פלא שהוא הופך להיות תוכי עצבני ונשכן!

לתוכים שלא נותנים מספיק מקום ועידוד (כמו צעצועים) לפעילות גופנית יש בדרך כלל תוחלת חיים קצרה יותר, בדומה למקביליהם האנושיים שאינם מתעמלים מספיק והוא נעשה עצבני ולא שקט.
לבסוף, כדאי שתקבעי בדיקות בריאות קבועות אצל הווטרינר שלך, כדי לתפוס את הבעיות הבריאותיות בשלבים המוקדמים שלהם כי זה יכול להיות ההבדל בין חיים ומוות עבור התוכי. 
בנוסף, הווטרינר שלך יכול לקבוע אם התוכי שלך מתחיל לפתח בעיות שקשורות לגיל, כמו קשיחות במפרקים.
לעיתים קרובות יש צעדים שתוכלי לנקוט בכדי להקל על תסמינים אלה ולהאריך את שנות חייו האיכותיות של התוכי שלך.