פורום תוכיפדיה
גידול גמבזיה ואיפה אפשר לגדל ראשנים - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: בעלי חיים אחרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=5)
+---- פורום: אקווריום מים מלוחים ומים תפלים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=45)
+---- אשכול: גידול גמבזיה ואיפה אפשר לגדל ראשנים (/showthread.php?tid=3200)

עמודים: 1 2 3

גידול גמבזיה ואיפה אפשר לגדל ראשנים - פינקים - 04-10-2022

המשך מהנושא הזה: רביית דגי גופי

טוב' לגבי הגופי, זה דג עדין ביותר שלא שווה את העלות שלו יחסית אליו.
כל הגופים שהיו לי מתו והיה לי 8.
כל השרצים מתו לי, אחרי העברה לאקווריום אחר.
והשקעתי בו פי 20 מהעלות שלו לערך
קניתי אקווריום יותר גדול - 15 ליטר, כולל פילטר שזה משולב חמצן.

ובכן, הלכתי היום לכבוד החופש לאיזה אגם והתחלתי לרשת דגים. כנראה שאני לא טוב בזה, ונפלתי למים חייכן
בסופו של תהליך ואחרי שעתיים שאני עומד על קצות האצבעות עם גוף רטוב, תפסתי 8
כששמתי אותם באקווריום ראיתי שמדובר בגמבוזיה, מין האבא של הגופי ושאר המשריצים.
הוא יותר עמיד, וחזק, נקווה שיהיה לי ממנו תועלת.
  • לשאלה הראשונה: יש איזה משהו מיוחד שאני צריך לדעת עליו ולטפל בו?
  • לשאלה השנייה: אני מעונין לעבור לגידול צפרדעים. בעבר הייתה לי צפרדע, שהחליטה לשנוא אותי והסתובבה בכל הבית, כשרציתי לשים אותה במרפסת בתוך העציץ עם המים, היא קפצה וכנראה מצאה את חייה לשולל.
ובכן, האם יש למישהו להביא לי ראשנים או צפרדעים, כמה יחידות לגידול?
או מקום באזור הדרום ששם יש ראשנים.
אשמח לתשובות ומידע
תודה לכם, ולך צבי.  מגלגל עיניים

אני מוכרח לציין לדג הגמבוזיה מכוער להפליא לעומת הגופי, הזכר ריקן ללא צבעים.
וההבדל היחיד בינו לנקבה הוא באיבר הרבייה, והגודל הקטן יותר.

RE: גידול גמבזיה ואיפה אפשר לגדל ראשנים - צבי דגן - 04-11-2022

• הגופי הוא דג חזק ומסתגל כמעט לכל סוגי המים (רכים, קשים ומה שבניהם)
    אם הם מתו לך סימן שכנראה עשית טעות חמורה.
  • נכון שהגמבוזיה היא המקור שממנה התפתחו הגופים והיא עוד יותר חזקה מהגופי משום שהיא חיה בטבע.
  • בכל מקרה, אם אתה רוצה שלדגים תהיה תוחלת חיים ארוכה אתה צריך לספק להם תנאים אופטימליים.
    בניגוד לטבע, שם יש להם תנאי מחייה טובים, באקווריום אתה צריך לדאוג לכך: מים מעט רכים ומעט חומציים, אוויר מומס וטמפרטורה מתאימה?
    כמו כן, המעבר מהחנות (או מהטבע) אל האקווריום שלך צריך להיעשות בהדרגה ובאיטיות וזאת כדי להרגיל אותם אל הסביבה החדשה (הן מבחינת ערכי המים והן מבחינת הטמפרטורה).
  • אם יש לך שאלות נוספות, אשמח לענות.

RE: גידול גמבזיה ואיפה אפשר לגדל ראשנים - פינקים - 04-11-2022

(04-11-2022, 02:40 PM)צבי דגן כתב:  
  • הגופי הוא דג חזק ומסתגל כמעט לכל סוגי המים (רכים, קשים ומה שבניהם)
מעניין שאצלי איך שהם הגיעו, כבר התחילו לזגזג, ישבו על הקרקעית, סנפירים סגורים, והתמלאו נקודות לבנות, עד שהגיעו לאגם הגדול שנמצא למעלה.
  • אם הם מתו לך סימן שכנראה עשית טעות חמורה.
ומהי?
  • נכון שהגמבוזיה היא המקור שממנה התפתחו הגופים והיא עוד יותר חזקה מהגופי משום שהיא חיה בטבע.
  • בכל מקרה, אם אתה רוצה שלדגים תהיה תוחלת חיים ארוכה אתה צריך לספק להם תנאים אופטימליים.
מה זה תנאים אופטימליים, כלומר מה צריך לתת להם?
  • בניגוד לטבע, שם יש להם תנאי מחייה טובים, באקווריום אתה צריך לדאוג לכך: מים מעט רכים ומעט חומציים, אוויר מומס וטמפרטורה מתאימה?
בטבע, אין להם חמצן או פילטר?! אז איך הם מסתדרים... ?
מה זה מים רכים וחומציים ואויר מומס 
  • כמו כן, המעבר מהחנות (או מהטבע) אל האקווריום שלך צריך להיעשות בהדרגה ובאיטיות וזאת כדי להרגיל אותם אל הסביבה החדשה (הן מבחינת ערכי המים והן מבחינת הטמפרטורה).
איך עושים את זה?!
  • אם יש לך שאלות נוספות, אשמח לענות.
תודה רבה לך, וסליחה שאני קצת משגע!
חופש שמח!

ומה לגבי ראשנים?

RE: גידול גמבזיה ואיפה אפשר לגדל ראשנים - צבי דגן - 04-14-2022

• אם אצלך הם התחילו "לזגזג" מיד סימן שהיו חולים כבר בזמן הקנייה, או שלא הרגלת אותם לסביבה החדשה.
  • אחד הטעויות החמורות שעושים המגדלים (גם הוותיקים שבניהם) היא אקלום לא נכון של הדגים החדשים אל הסביבה החדשה.
  • לסוגי דגים שונים ישנם תנאי מחייה שונים: 
    [Image: oP1eHYP.jpg] יש דגים שאוהבים מים רכים (מעט מאוד סידן) ויש כאלה שמסתדרים גם עם מים קשים.
    [Image: oP1eHYP.jpg] יש דגים שיסתגלו לטווח רחב של טמפרטורות ויש כאלה שיהיו רגישים יותר לטמפרטורות גבוהו או - נמוכות.
    [Image: oP1eHYP.jpg] יש דגים שאוהבים יותר מים חומציים ((5.0-6.0=PH) ויש שיעדיפו מים ניטרליים.
    [Image: oP1eHYP.jpg] כל הדגים יסבלו כאשר כמות הניטראט (חַנְקָה) - NO3, הניטראט פוגע בדגי הנוי באופן חמור ומשבש את התפתחות הדגים עד כדי מוות.
    נהוג להוריד את רמות הניטראט באקווריום על ידי צמחייה, פילטרים טובים והחלפות מים.
  • בטבע, אומנם אין אספקת אוויר למים ואין פילטרים כמו באקווריום אבל בהחלט יש להם חמצן מהצמחים שגדלים במים (כולל - צמחים קטנים ואצות).
    המים זורמים וכל הזמן מתחלפים כך שאין צורך בפילטרים, מלבד זאת, הצמחים צורכים את החנקה ומטהרים את המים.
  • בעניין ההסתגלות בהדרגה, יש כאלה שרק משווים את הטמפרטורה ע"י הכנסת השקית לאקווריום למשך זמן מסוים עד שהטמפרטורה בשקית זהה לטמפרטורה שיש באקווריום.
    עבור דגים רגישים יש תהליך ארוך יותר. (אם יהיו לך דגים רגישים, כמו דיסקוסים, ניאונים וכדומה, אסביר לך איך לעשות את זה.

RE: גידול גמבזיה ואיפה אפשר לגדל ראשנים - פינקים - 04-14-2022

(04-14-2022, 03:23 PM)צבי דגן כתב:  
  • אם אצלך הם התחילו "לזגזג" מיד סימן שהיו חולים כבר בזמן הקנייה, או שלא הרגלת אותם לסביבה החדשה.
כניראה.
  • אחד הטעויות החמורות שעושים המגדלים (גם הוותיקים שבניהם) היא אקלום לא נכון של הדגים החדשים אל הסביבה החדשה.
  • לסוגי דגים שונים ישנם תנאי מחייה שונים: 
    [Image: oP1eHYP.jpg] יש דגים שאוהבים מים רכים (מעט מאוד סידן) ויש כאלה שמסתדרים גם עם מים קשים.
    [Image: oP1eHYP.jpg] יש דגים שיסתגלו לטווח רחב של טמפרטורות ויש כאלה שיהיו רגישים יותר לטמפרטורות גבוהות או - נמוכות.
    [Image: oP1eHYP.jpg] יש דגים שאוהבים יותר מים חומציים ((5.0-6.0=PH) ויש שיעדיפו מים ניטרליים.
    [Image: oP1eHYP.jpg] כל הדגים יסבלו כאשר כמות הניטראט (חַנְקָה) - NO3, הניטראט פוגע בדגי הנוי באופן חמור ומשבש את התפתחות הדגים עד כדי מוות.
    נהוג להוריד את רמות הניטראט באקווריום על ידי צמחייה, פילטרים טובים והחלפות מים.
היום קניתי, זוג גופי, זוג סייפן ועוד סוג גופי. הרגלתי אותם למים, שמתי את השקית רבע שעה במים, ואחר כך הוספתי מים מהאקווריום לשקית, ואחרי רבע שעה נוספת שחררתי אותם.
לפי מחשבון הנפח, יש 7- 8 ליטרים באקווריום. אורך- 26, גובה- 16, רוחב- 15.
פילטר, משאבת אויר, משתדל לספק דברים נוספים.
  • בטבע, אומנם אין אספקת אוויר למים ואין פילטרים כמו באקווריום אבל בהחלט יש להם חמצן מהצמחים שגדלים במים (כולל - צמחים קטנים ואצות).
    המים זורמים וכל הזמן מתחלפים כך שאין צורך בפילטרים, מלבד זאת, הצמחים צורכים את החנקה ומטהרים את המים.
  • בעניין ההסתגלות בהדרגה, יש כאלה שרק משווים את הטמפרטורה ע"י הכנסת השקית לאקווריום למשך זמן מסוים עד שהטמפרטורה בשקית זהה לטמפרטורה שיש באקווריום.
    עבור דגים רגישים יש תהליך ארוך יותר. (אם יהיו לך דגים רגישים, כמו דיסקוסים, ניאונים וכדומה, אסביר לך איך לעשות את זה.)
ובכן, יש לי מס' שאלות:
א. היום קראתי באינטרנט שצריך לעשות סייקל, ויש במים אמוניה.
בנוסף, צריך להוסיף מלח?! למים.

ב. בתמונה הקודמת, לחלק מהדגים הופיעו נקודות לבנות, וסנפיריהם היו סגורים. מדוע זה?

ולשאלה האחרונה: ידוע לך מאיפה אפשר להביא ראשנים?!

פסח כשר ושמח!

אשמח שתענה לי מחר, כדי שלא תענה לי בפסח, וזה יהיה עבירה. 

RE: גידול גמבזיה ואיפה אפשר לגדל ראשנים - פינקים - 04-15-2022

טוב
כמה תמונות
[Image: yEL55WJ.jpg]

[Image: qUFXLWK.jpg]
[Image: ESCqnxG.jpg]
[Image: BXUTG2t.jpg]

א. הפילטר הוא גם חמצן, נכון?!
ב. מה זה הדג שהוא לא גופי, לא סייפן ולא גמבזיה 
ג. איך אפשר לעשות שהפילטר לא ישאב את הדגיגונים, אולי להשים מעליו כיסוי...? או רשת?

תודה

RE: גידול גמבזיה ואיפה אפשר לגדל ראשנים - רוני - 04-15-2022

הפילטר הזה אכן גם נותן לדגים חמצן. (רק תוודא שקצה הצינור של החמצן נמצא מחוץ לאקווריום ושיכול לעבור חמצן דרך הצינור.)

RE: גידול גמבזיה ואיפה אפשר לגדל ראשנים - צבי דגן - 04-19-2022

ציטוט:ובכן, יש לי מס' שאלות:
א. היום קראתי באינטרנט שצריך לעשות סייקל, ויש במים אמוניה.
בנוסף, צריך להוסיף מלח?! למים.
אני לא מכיר את עניין המלח ולא מובן לי למה להוסיף מלח, אלא אם כן מדובר באקווריום של מים מלוחים.
לעומת זאת, אם מדובר באקווריום חדש, חייבים לעשות סייקל ולנטרל את כל הרעים שיש במים.

ב. בתמונה הקודמת, לחלק מהדגים הופיעו נקודות לבנות, וסנפיריהם היו סגורים. מדוע זה?
זו מחלה שנקראת "נקודות לבנות", ראה גם כאן: זיהוי טיפול ומניעה של מחלת הנקודות הלבנות בדגי האקווריום
ולשאלה האחרונה: ידוע לך מאיפה אפשר להביא ראשנים?!
ראשנים תוכל לראות כמעט בכל שלולית חורף במיוחד בתחילת העונה.
בעונה זו, לא תמצא בטבע בארץ ראשנים.

פסח כשר ושמח!

אשמח שתענה לי מחר, כדי שלא תענה לי בפסח, וזה יהיה עבירה. 

(04-15-2022, 07:20 AM)פינקים כתב: א. הפילטר הוא גם חמצן, נכון?!
יש פילטרים שגם מזרימים אוויר למים.
כדאי שתציג קישור אל המוצר הזה באנטרנט.

ב. מה זה הדג שהוא לא גופי, לא סייפן ולא גמבזיה 
אולי אתה מתכון לפלטי
[Image: J2yuueb.jpg][Image: LNRmOCj.jpg]
ג. איך אפשר לעשות שהפילטר לא ישאב את הדגיגונים, אולי לשים מעליו כיסוי...? או רשת?
כיסוי או רשת לא יעזרו כל עוד הפילטר שואב חזק.
קונים פילטר עם עוצמה נמוכה יותר למשל - פילטר ספוג.

תודה 

לעניין הסייקל, כדאי שתקרא את המאמר הזה: סייקל לאקווריום