פורום תוכיפדיה
גוזל נעלם - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: רביית תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- אשכול: גוזל נעלם (/showthread.php?tid=320)

עמודים: 1 2

גוזל נעלם - עמוס1 - 04-10-2018

יש לי זוג תוכי אהבה והם הטילו ביצים אחת הביצים בקעה יצא גוזל עבר כמה ימים ופתחתי את התיבה לראות מה קורה ולא ראיתי את הגוזל כאילו הוא נעלם .יכול להיות הם אכלו את הגוזל או שהם הסתירו אותו בקן?

RE: גוזל נעלם - צבי דגן - 04-10-2018

תוכים לא אוכלים בשר, ובטח שלא - את הגוזלים שלהם.
אילו זה היה כך, המין היה נכחד.
יש מקרים קיצוניים שזה קורה במצבים של לחץ (סטרס) קיצוני לא נראה לי שזה היה המצב אצלך.
האם היו אחד או יותר מהמצבים האלה:
  1. האם העברת אותם לסביבה חדשה?
  2. האם הצפיפות בכלוב גדולה מידי?
  3. האם יש להם משטר מזון ומים לא קבוע.
  4. האם הכנסת לכלוב תוכים חדשים?
  5. האם מדובר בלהקה רב גילית, שגורם לתוקפנות ומניעת גישה, לאוכל ומים?
  6. האם קיימת חשיפה לטפילים חיצוניים?
  7. האם קיימת נוכחות של חיות מחמד כגון כלבים או ילדים שמציקים לתוכים?
אם התוכים נמצאים בחוץ או במרפסת, סביר יותר להניח, שעכבר (או נחש קטן) נכנס לתיבת הקינון וטרף את הגוזלים.

RE: גוזל נעלם - עמוס1 - 04-10-2018

העברתי את הכלבה לאיזור של הכלוב אבל אין לה גישה אליו . להטרף על ידי נחש אן עכבר פחות נראה לי כי הכלוב תלוי באוויר בגובה

העברת הכלב הוא שינוי קרדינלי.
יתכן שהוא הלחיץ את התוכים.
בכל מקרה, הורים לא טורפים את הגוזלים שלהם ללא סיבה נראית לעין.

RE: גוזל נעלם - עמוס1 - 04-10-2018

טוב תודה על העזרה

RE: גוזל נעלם - קוקטייל שלג - 04-10-2018

צבי אני לא מסכים איתך לגבי טריפת הגוזלים...
לא הגיוני שכול מין שמתקיים בו קניבליזם אמור להיכחד אני בטוח שישנם מינים שכאשר להורים אין בררה הם אוכלים את הגורים שלהם אני כמעט בטוח שזה קורה אצל דובים מסויימים שכאשר הנקבה כבר המליטה ואין אוכל היא תאלץ לאכול את הגור שלה כדי שהיא תשרוד וככה יהיה לה יותר סיכוי להעמיד צאצאים אחרים שתנאים טובים יותר בנוסף לכך ישנם גם ציפורים שנותנים לגוזלים להרוג את הגוזלים החלשים בעידוד של ההורים זה לא אומר שהמין יכחד אם קיימת טיפה אלימית

מה פירוש "אין ברירה"?
איזה חוסר ברירה היה כאן?
האם היה חסר להם אוכל?
נכון שקיימת תופעה של "קניבליזים", אבל אז זה חלק מתהליך ההישרדות, כמו הדוגמה שהבאת.
ויש דוגמאות נוספות, למשל אצל אריות, לפעמים הזכר הורג את הגורים של זכר אחר כדי להזדווג עם הנקבה במטרה להפיץ את הגנים שלו.
כאן לא מדובר בתופעות האלה.
במקרה שציינת לעיל שהגוזל החזק הורג את החלש, זה רק במקרים שאין מספיק צייד בשדה וההורים לא מספקים להם די אוכל.
גם כאן מדובר בתופעה של הישרדות, לפחות חלק מהגוזלים (או רק אחד מהם), ישרדו והאוכל יספיק להם על חשבון אחיהם שנרצחו. (אגב, זה לא נעשה בעידוד של ההורים).

האם באשכול הזה מדובר בתופעה הזו?
ברור שלו.
בגדול, ההורים אמורים לטפל בגוזלים ולא לרצוח אותם.

RE: גוזל נעלם - קוקטייל שלג - 04-10-2018

הדוגמא של האריה בהחלט נכונה רק שהיא לא קשורה כול כך כי הזכר הפולש הוא לא ההורה הרג שכזה קורה יותר מהרג של ההורים עצמם את צאצאיהם שלהם.
לא אמרתי שלהורים לא הייתה בררה פשוט צד את עייני המשפט שרשמת שאם ההורים היו אוכלים את הגוזלים המין היה נכחד האמרה הזאת פשוט לא נכונה ולכן הבאתי דוגמא שיש מצבים שההורים אכן אוכלים את צאצאיהם והמין לא נכחד. לא שזה מה שקרה פה אני לא מתיימר לקבוע מה קרה, שוב,פשוט האמרה שאמרת שאם יש קניבליזם המין יכחד פשוט לא נכונה.

(04-10-2018, 08:31 PM)קוקטייל שלג כתב:
  • פשוט צד את עייני המשפט שרשמת שאם ההורים היו אוכלים את הגוזלים המין היה נכחד.
    זה בהחלט נכון, תאר לעצמך שרוב ההורים היו רוצחים את הצאצאים, מובן מאיליו מה שהיה קורה.

• האמרה הזאת פשוט לא נכונה ולכן הבאתי דוגמה שיש מצבים שההורים אכן אוכלים את צאצאיהם והמין לא נכחד.
    זה נכון בתנאי שלא מדובר בתופעה כוללנית.

• פשוט האמרה שאמרת שאם יש קניבליזם המין יכחד פשוט לא נכונה.
    את זה ממש לא אמרתי!
    לא השתמשתי במושג קניבליזים, זו המצאה שלך, אולי חשבת שלכך אני מתכוון אבל - לא!
    אנא, קרא שוב בעיון את תגובה מספר #2

• מלבד זאת, יש להתייחס בתגובה בזיקה לשאלתו של עמוס ולנסות לשער מה קרה אצלו בתיבת הקינון.

RE: גוזל נעלם - Somech - 04-10-2018

ערב טוב ")
לשאלתך.
הסיבות להעלמות ציפור האהבה יכולות להיות רבות.
יכול להיות שההורים זרקו מהתא וחתול חטף את הגוף (קרה אצלי)
הסיבות שזורקים מהתא ו\או הורגים גוזל אחד מתוך כמה הן רבות בינהן מחסור במזון או הבנה של חוסר התפתחות אצלו, כמו כן יכול להיות שהם הרגישו צורך להשקיע בחזקים יותר ולהפסיק להאכיל את החלש\ים.
עוד משהו שקרה אצלי ממש לא מזמן זה שמצאתי גוזל אחד מעוך תחת רגלי כל הגוזלים שבתא, שחור מסריח מאוד ובעובי של מחברת.
יכול להיות (זו רק השערה שלי) שהם רוצים להטיל עוד ביצים והגוזלים מפריעים להם כמו בפינקים.
כמו שכנראה הספקת להבין לא בטוח שתצליח לפענח לגמרי מה קרה שם ובמיוחד אם לא מצאת גופה.

מה שבטוח הוא שההורים לא אכלו בשום אופן את הגוזל.
ציפורים יכולות להוציא לגוזלים שלהם נוצות כשאין חומר קינון.
תוכי יכול ומוציא לעצמו נוצות לרפד תיבת קינון.
פינקים שרוצים להטיל שוב זורקים את הגוזלים מהתא כי הם "מפריעים להם".
אבל תוכי לא נועד לאכול בשר.

ערב טוב חייכן ושלא יעלמו לך שוב גוזלים מהתא!