פורום תוכיפדיה
פטריית השמר - קוקטיילים - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: המרפאה הווטרינרית (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=4)
+--- אשכול: פטריית השמר - קוקטיילים (/showthread.php?tid=3119)

פטריית השמר - קוקטיילים - Sapir - 01-13-2022

אני חדשה כאן אז מקווה שלא מפרה שום כלל או משהו. אציין שחיפשתי על הנושא בכל האינטרנט ולא מצאתי משהו מספק.

היי, יש לי קוקטיילית בת 4-6 חודשים. היא אצלנו כשלושה שבועות.
שמתי-לב שהיא לא מתאקלמת במאה אחוז, ישנה הרבה, אוכלת מלא, מקיאה והצואה של הייתה קצת שונה ממה שתיארו באינטרנט, אז לקחתי אותה לווטרינר (אציין שאצל המגדל הייתה נראית דווקא הכי אקטיבית ושמחה וסקרנית ויפה).
גילינו שיש לה פצע ברגל ושיש לה פטריית השמר.
הווטרינר (שחייבת לציין שהוא מאוד נחמד ומקצועי והתרשמתי ממנו לטובה) אמר שיכול להיות שהיא נתפסה במשהו, נפצעה וכתוצאה מכך כנראה נהייתה לה הפטרייה, וכנראה גם מסטרס.

יש לי כמה שאלות (שיגעתי לא מעט את הווטרינר ואני אשמח לשמוע על עוד מידע אם זה בסדר):

1. ממה זה יכול לקרות? זה משהו שיכול לקרות באשמתנו בפרק זמן שהיא הייתה אצלנו (פחות מ3 שבועות), או שזה משהו שהתחיל להתפתח אצל המגדל ואצלנו התסמינים התחילו להופיע?

2. האם ליידע את המגדל שממנו הבאנו אותה?

3. חיפשתי המון מידע באינטרנט ולא כל-כך מצאתי/הבנתי, איך ניתן למנוע את זה בעתיד? אני מנקה את הכלובים שלה ואת הסביבה כל יום ממש ביסודי, מחליפה אוכל ומים כמה פעמים ביום.

4. מה אחוז התמותה המשוער? אם מבריאים תוך כמה זמן? ומה הסיכוי שזה יחזור?

5. אני יודעת שגם בני אדם סובלים ממחלה כזאת, האם יכול לעבור מציפורים לבני-אדם?

6. היא כמו ילדה בנוגע לתרופה, היא לא מוכנה לקחת אותה, היא טעמה אותה, עשתה את הפרצוף הכי נגעל שראיתי על ציפור בחיי וברחה לצד השני של השולחן.
אם אני מחזיקה אותה ושמה לה את התרופה היא פשוט פולטת אותה לכל כיוון. ניסיתי הרבה גישות (כמו לצ'פר כשהיא נוגעת במזרק וכד') אבל עכשיו מרגיש שהיא רק שונאת אותי יותר. שאלתי את הווטרינר מה עושים והוא יחזיר לי תשובה מאוחר יותר, אשמח לשמוע מה דעתכם?

בבקשה, אשמח לעזרה, אני ממש חדשה בכל הסיפור של לגדל תוכי. וכבר נקשרתי אליה והוצאתי לא מעט כסף. היא גם מאוד חכמה לדעתי, עם כל החולי, היא קולטת פקודות ממש מהר (הבעיה שהיא מתעייפת מזה [מאמינה בגלל החולי] באותה מהירות ומפסיקה לשתף פעולה אחרי 3 דקות).
היה לי כלב בעבר שמאז שחלה לא הפסיק להתדרדר וכלום לא עזר לו ואני קצת בטראומה מזה ומפחדת שיקרה שוב.
תודה  לֵב

RE: פטריית השמר - קוקטיילים - ipalgi - 01-13-2022

תשובות לשאלות מספר:
1- אין באפשרותי לקבוע איך נגרמה הבעיה
2-אם לא נעשית דיאגנוזה מדויקת אין כמובן במה לעדכן את המגדל
3-לא ברור לי מה חיפשת באינטרנט.
4 - לא נראה לי שאפשר למצוא סיבה לבעיה לא מוגדרת
5- אם לא יודעים מה הבעיה כמובן שאי אפשר לשער כמה זמן היא תמשך, אם היא תחזור, מי יחזור????
5- מחלה ״כזאת״?? מה המחלה? אם לא יודעים מה המחלה גם אי אפשר לנבא אם היא תחזור
6- צריך ללמוד ולהתאמן איך להגיש תרופה לציפור. אני משער שהווטרינר הסביר לך בדיוק כשרשם לך התרופה והמינון.
בהצלחה
ilan palgi, וטרינר לבעלי כנף /avian veterinarian. طبيب بيطري الطيور 00972546855225 ipalgi@gmail.com

RE: פטריית השמר - קוקטיילים - Sapir - 01-13-2022

(01-13-2022, 12:58 PM)ipalgi כתב: תשובות לשאלות מספר:
1- אין באפשרותי לקבוע איך נגרמה הבעיה
2-אם לא נעשית דיאגנוזה מדויקת אין כמובן במה לעדכן את המגדל
3-לא ברור לי מה חיפשת באינטרנט.
לא נראה לי שאפשר למצוא סיבה לבעיה לא מוגדרת
5- אם לא יודעים מה הבעיה כמובן שאי אפשר לשער כמה זמן היא תמשך, אם היא תחזור ,מי יחזור????
5- מחלה ״כזאת״?? מה המחלה? אם לא יודעים מה המחלה גם אי אפשר לנבא אם היא תחזור
6- צריך ללמוד ולהתאמן איך להגיש תרופה לציפור. אני משער ש וטרינר הסביר לך בדיוק כשרם לך התרופה והמינון.
בהצלחה
ilan palgi, וטרינר לבעלי כנף /avian veterinarian. طبيب بيطري الطيور 00972546855225 ipalgi@gmail.com
קודם כל תודה על המענה. אחדד - כפי שכתבתי בכותרת והאמת גם בגוף ההודעה, הכוונה היא לפטריית השמר. כשאמרתי מחלה התכוונתי לפטריית השמר, בשם אחר - קנדידה.

1 - אני מבינה שאין באפשרותך לקבוע בדיוק ספציפית למה נגרמה הבעיה, לא ציפיתי גם. השאלה שלי הייתה שאלה כללית על גורמים נפוצים לפטרייה, מה יכולים להיות הגורמים לפטרייה הזאת בדר"כ אצל ציפורים? והאם זה הגיוני שהגורמים בסביבה של 3 שבועות והתסמינים כבר מופיעים או שזה משהו שלוקח לו יותר זמן להתפתח ולכן סטטיסטית יותר הגיוני שזה משהו מהסביבה הקודמת?
אולי משהו בניקיון שלי התפספס, אולי אני מאכילה אותה במשהו שיכול לגרום לזה וכד'. אני רוצה להימנע מפגיעה כזאת בתוכית בעתיד.

2 - נעשתה דיאגנוזה ע"י וטרינר זה כתוב לכל אורך הפוסט - יש לה פטריית השמר לפי בדיקות צואה. רציתי לדעת אם ליידע את המגדל כי אם זה משהו שיותר סביר שהתחיל בסביבתו אז כדי להציל גוזלים ותוכים אחרים כדאי שהוא יבדוק את הצואה שלהם.

3+4+5 - שוב, על פטריית השמר ופציעות אצל קוקטיילים. גם בני-אדם יכולים לסבול מזה, השאלה אם הם יכולים להידבק מציפורים. מאחר ומקורות רבים אומרים שזה יכול לעבור בין ציפורים דרך הצואה.

6 - לא, אם הווטרינר היה מסביר לי כנראה שלא הייתי שואלת כאן, הוא אמר שהיא אמורה לקבל את התרופה ברצון ובלי התנגדות כאילו זה אוכל. אבל בפועל זה לא קרה.

מקווה שהשאלות שלי ברורות יותר עכשיו, תודה.

RE: פטריית השמר - קוקטיילים - ipalgi - 01-13-2022

האם הדיאגנוזה קנדידה נעשתה על ידי משוח מהפצע ? כתבת או שמהלשלשת.?
קנדידה היא מחלה זיהומית. לא נראה לי שתזונה יכולה לגרום חסינות בפצע. גם לא ברור לי לאיזה תסמינים את מתכוונת?
אפשר להשוות לתפוז נגוע בפטריה נמצא בשקית תפוזים זה זיהום פטריטי והתנאים לפטרת הם לחות,נבגים של הפטריה נמצאים באויר וכשיש תנאים מתאימים היא תוקפת(ראי תפוז בשקית. בדרך כלל רק אחד נגוע. אם לא מגלים בזמן ״ידבקו״ תפוזים נוספים.
כנ״ל לגבי פטריה בפצע.
אם האבחנה נכונה אפשר לטפל נקודתית עם משחה נגד פטריות.
לא נראה לי שההדבקה הגיעה מהמגדל.
קנדידה פומפייה בהחלט בבני אדם. בין אצבעות הרגל, בואגינה, בפצעים

RE: פטריית השמר - קוקטיילים - Sapir - 01-31-2022

(01-13-2022, 02:09 PM)ipalgi כתב: האם הדיאגנוזה קנדידה נעשתה על ידי משוח מהפצע ? כתבת או שמהלשלשת.?
קנדידה היא מחלה זיהומית. לא נראה לי שתזונה יכולה לגרום חסינות בפצע. גם לא ברור לי לאיזה תסמינים את מתכוונת?
אפשר להשוות לתפוז נגוע בפטריה נמצא בשקית תפוזים זה זיהום פטריטי והתנאים לפטרת הם לחות,נבגים של הפטריה נמצאים באויר וכשיש תנאים מתאימים היא תוקפת(ראי תפוז בשקית. בדרך כלל רק אחד נגוע. אם לא מגלים בזמן ״ידבקו״ תפוזים נוספים.
כנ״ל לגבי פטריה בפצע.
אם האבחנה נכונה אפשר לטפל נקודתית עם משחה נגד פטריות.
לא נראה לי שההדבקה הגיעה מהמגדל.
קנדידה פומפייה בהחלט בבני אדם. בין אצבעות הרגל, בואגינה, בפצעים

עדכון-
בסוף הלכנו לווטרינרית מקסימה שהסבירה לנו איך לתת את התרופה ונתנה כמה טיפים נוספים וענתה על שאלות.
ככל הנראה המגדל אכן אחראי לקנדידה. כנראה שהיה משרה יותר מידי זמן ולא הקפיד על הגיינה מספיק - מה שגרם לפטריות. בנוסף הבנו שהיה לו גוזל שהיה בהשגחה בבית אחר במשך תקופה מסויימת וכשהגוזל חזר הוא היה חולה, אבל לא הוקפד בידוד, וככל הנראה התוכית שלי נדבקה ממנו.

מגדלים יקרים - להקפיד בידוד ובדיקות על כל תוכי שאתם מצרפים ללהקה. להקפיד על ניקיון ותחזוקה שותפת של הכלוב והאומנת. להקפיד לגמול את התוכים על כופתיות. להקפיד על זמני השרייה לא ארוכים מידי! להקפיד על גודל כלוב ראוי לכל תוכי. להקפיד להחליף אוכל כל יום ומים לפחות פעמיים ביום. להקפיד לא להשאיר אוכל רטוב יותר משעה (גם כופתיות שהורטבו). להקפיד פינוי של לשלשת מקערות האוכל והמים! מומלץ לא להשתמש בקערות פלסטיק (או להחליף אותן לעתים קרובות ולהקפיד על חיטוי חומץ ומים חמים) כי הן נוטות לצבור בקטריות ופטריות מהר יותר מנירוסטה.

עברו כשבועיים עכשיו והתוכית נראית שהבריאה. לקחנו אותה שוב לבדיקה של משטח צואה כדי לוודא שהבריאה והיא יצאה שלילית לקנדידה.
תודה על העזרה והדאגה. המשך שבוע נעים חייכן

RE: פטריית השמר - קוקטיילים - צבי דגן - 01-31-2022

שמחתי לשמוע שהתוכית הבריאה.