פורום תוכיפדיה
קבלתי תוכי צעיר, מבקשת הנחיות איך לטפל בו - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: קבלתי תוכי צעיר, מבקשת הנחיות איך לטפל בו (/showthread.php?tid=3073)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8

RE: קבלתי תוכי צעיר, מבקשת הנחיות איך לטפל בו - צבי דגן - 12-21-2021

• תוכים עלולים לנשוך מסיבות שונות: תוכי צעיר בודק את החפצים (או הידיים שלנו) בעזרת המקור.
  • אם הנשיכות אינן אגרסיביות, תתעלם מהן.
  • ברוב המקרים התוכי נושך בגלל שהוא פוחד ורוצה להגן על עצמו.
    במקרה כזה, אסור להעניש אותו משום שזה רק יחזק את ההתנהגות הנשכנית ויספק לתוכי סיבת נוספת לנשוך.
  • תוכי נושך משום שניסית לגעת בו לפני שהוא התרגל אליך.
    טעות היא להכניס את הידיים לכלוב במשך לפחות שבועיים מהגעתו אליך.
  • אסור לפלוש לטריטוריה של התוכי, לפני שהתפתחו יחסי אמון הדדיים.
    במשך השבועיים האלה, לנסות לתקשר איתו במילים, לתת לו אוכל, לנקות את הכלוב וכדומה.
    לאחר מכן, אפשר לנסות להתקרב אליו כשהוא נמצא מחוץ לכלוב ולתת לו מזון שאהוב עליו (למשל - גרעין).
    חשוב להשאיר את הדלת, של הכלוב, פתוחה ולא לשכוח לסגור את כל  פתחי הבית.
    ראי גם כאן: התנהגות טריטוריאלית
  • תוכי עלול לנשוך גם משום שהוא חושש שאת רוצה להכניס אותו לכלוב.
    לכן, כשלוקחים את התוכי על היד, יש להקפיד שברוב המקרים הוא לא יגיע אל הכלוב, אלה אל מקום שנעים לו יותר להיות בו.
  • תוכי עלול לנשוך לאחר שעבר טראומה מסוימת, כמו: מעבר לסביבה חדשה, קיצוץ ציפורניים, גזירת נוצות התעופה או טיפולים תרופתיים לא נעימים, מפגשים עם חתולים, כלבים, ילדים שלא התנהגו אליו כראוי.

RE: קבלתי תוכי צעיר, מבקשת הנחיות איך לטפל בו - אורלי רבינו - 12-21-2021

אני מבינה בהחלט את מה שאתה אומר לגבי הנוצות תעופה. אני מקווה שאני אצליח איכשהוא לרפא אותו ולפחות לתת לו הרגשה נעימה יותר עכשיו כשהוא אצלי.
השאלה זה עלול לפגוע בהתפתחות שלו? כלומר, זה עלול לעכב את הגדילה שלו?.

RE: קבלתי תוכי צעיר, מבקשת הנחיות איך לטפל בו - צבי דגן - 12-21-2021

לא נראה לי שזה קשור להתפתחות.

RE: קבלתי תוכי צעיר, מבקשת הנחיות איך לטפל בו - אורלי רבינו - 12-24-2021

הי צבי. התוכון שלי נגמל מהדייסה והוא אוכל בינתיים את תערובת הגרעינים שיש. כמובן שאני אקנה לו אבן גיר ומזון ביצים וכל מה שצריך. אני מתייחסת אליו כאילו הוא הבן שלי ואני רוצה לתת לו את הטוב ביותר. ריסקתי לו מלפפון וערבהתי אותו עם האוכל והוא אכל אותו והיום ריסקתי לו קצת בטטה. האם זה טוב ומה לדעתך זה אומר אם כל הלילה הןא ישן איתי וכשקראתי לו הוא בא? וגם לפעמים הוא משמיע קולות כמו גרגור של חתולים והוא בעיקר עושה את זה כשאני מחמיאה לו וכשאני מעודדת אותו. הוא אוהב לשחק בשיער והוא נותן לי נשיקות עם המקור שלו. מה שמדאיג אותי אותי קצת זה שהוא מכרסם טיפה את הברזל של הכלוב בקצה המקור שלו והוא גם לא ממש אוכל אבל הוא מכרסם טיפה את הלשלשת שלו . מה זה אומר והאם יש מקום לדאגה.

RE: קבלתי תוכי צעיר, מבקשת הנחיות איך לטפל בו - צבי דגן - 12-24-2021

• אילו גרגירים/זרעים מכילה התערובת?
  • את יכולה לקנות מזון ביצים, אבל לא פחות טוב היא הביצה הקשה, תשתמשי בזול מבניהם.
  • אם את נותנת בטטה, אז רק - מבושלת וללא מלח או תבלין אחר.
  • אין כל מניעה שהתוכי ישן איתך, ובתנאי שתהיה לו אפשרות לישון לפחות עשר שעות ללא הפרעה ובתנאי שקט וחשיכה.
  • הסיבה שתוכים שאוכלים את ההפרשות שלהם היא שחסרים להם מרכיבים תזונתיים ובעיקר - יסודות קורט (מקרואלמנטים) או ויטמינים.
    אפשר להשתמש בתכשיר הזה: Vita Pro מולטי ויטמין AVIMAX
    ולהוסיף גם פריים תוספים וויטמינים לציפורים
    יש לשים לב למינון.

RE: קבלתי תוכי צעיר, מבקשת הנחיות איך לטפל בו - אורלי רבינו - 12-25-2021

הי צבי. אתמול ידיד שלי אמר לי ששני התוכונים שהיו לו מתו. כנראה שהם הוצאו מההורים שלהם בגיל צעיר מידי . אמרתי לו: איך תסביר את זה שאצלי התוכונים חיו ושרדו והיה להם טוב והם התפתחו ואצלך או שהם בורחים או מתים? אמרתי לו שבגיל בוגר צריך להתייעץ עם וטרינר ואם הוא ימליץ לגזור את כנפי התעופה רק אז. אמרתי לו גם על התוכון שלי את מה שאמרת לי והוא היה בהלם. אמרתי לו שכנראה אין לו את הfeel. מה אתה אומר על זה. המשך השאלות בתגובה הבאה

ידיד שלי אפילו ניסה להתקרב אליו אבל התוכון שלי שהיה על הכלוב נשך אותו וכשאני התקרבתי אליו, קירבתי את היד שלי לאט לאט והתוכון שלי נשך אותי אבל נשיכות קלות ועדינות ושמתי לב שכשאני מחמיאה לו ומלטפת אותו בלחי, הוא עוצם עיניים ואני אפילו רואה מין חיוך . התוכון שלי גם משמיע לפעמים קולות בזמן שינה, מה זה אומר? ולגבי מה ששאלתי אותך אז. מה זה אומר אם כל פעם שאני שרה לתוכון שלי ומחמיאה לו ומעודדת אותו הוא מגיע קולות דל גרגור כמו חתולים ולא הבנתי את התכשיר הזה של הדישון . במה הוא טוב לתוכונים? כי כרגע הכלוב של התוכון שלי ריק. יש לו נדנדה שהוא אוהב להיות עליה וכמובן שאני מחליפה לו את המים כל יום. תפוח אדמה מרוסק, מותג לתת לו. תודה שוב על כל התשובות. ובאמת לפי הדונגית. יש לי תוכון ולא תוכונית

RE: קבלתי תוכי צעיר, מבקשת הנחיות איך לטפל בו - צבי דגן - 12-25-2021

אם התוכים שלו מתו, את צריכה לבדוק את התוכי שלך כדי לשלול מחלות (אני מניח שהתוכים אצלו מתו ממחלה).
לגבי גזירת נוצות התעופה, אין לי מה להוסיף על הנאמר לעיל.
מי שגוזר את נוצות התעופה, עושה עוול לתוכי, גורם לו לנכות, לטראומה ויש לכך גם השלכות.
הגישה שלך לתוכי נכונה התוכי שלך מביע שביעות רצון.
הקישור לדישון הוא טעות, אל תתייחס אליו.
לא לתת תפוח אדמה וכל פרי/ירק/שורש אחר ממשפחת הסולניים, כולל חציל עגבניות ותפוחי אדמה.
ישנם מומחים שסבורים כי חצילים אינם מומלצים ביותר עבור תוכים מכיוון שהם מכילים סולנין, דבר שעלול לגרום לתוכי שלך לקלקול קיבה. אחרים יטענו שתוכים יכולים לאכול חצילים בלי שום בעיה, עם זאת, חצילים, יחד עם פלפלים, עגבניות ותפוחי אדמה, שייכים למשפחת הסולניים שהם בגדול נחשבים רעילים.
לכן, בעוד שהפירות עשויים להיות בטוחים עבור התוכי, הרי שכל חלקי הצמח האחרים עלולים להיות רעילים לתוכי. 
אם בכל זאת, תחליטי לתת לתוכי חצילים חשוב להסיר את כל החלקים הירוקים מהחציל לפני שמאכילים איתו את התוכי שלך. 
להלן הסימפטומים של הרעלת הסולניים: רגישות לאור, אישונים מורחבים, אובדן איזון, כְּאֵב רֹאשׁ, הזיות, עוויתות, עצירת שתן, יובש בגרון ובפה.

RE: קבלתי תוכי צעיר, מבקשת הנחיות איך לטפל בו - צבי דגן - 12-25-2021

לגבי צמחים נוספים שמותרים ו/או אסורים לתוכים ראי כאן: צמחים מותרים וצמחים רעילים

RE: קבלתי תוכי צעיר, מבקשת הנחיות איך לטפל בו - אורלי רבינו - 12-26-2021

הי צבי, קודם כל תודה על כל התשובות. זה באמת עוזר לי. אתמול ידיד שלי היה עם הילדים שלו אצלי ושמרתי על התוכון דלי בתוך הכלוב. הרגשתי ששם הוא יהיה בטוח יותר. הוא כנראה הרגיש שהוא צריך לבוא, כי הוא נהיה קצת תוקפני כלפי, לקחתי אותו והצמדתי אותו אליי ודיברתי אליו והרגעתי אותו והוא כנראה הבין אותי כי אחר כך הוא שוב עלה על הכתף שלי ושיחק לי ביער ונתן לי נשיקות קטנות עם המקור שלו. הוא ישן את השעות שהוא צריך. אני משתדלת לשמור על חום סביר שיהיה לו נעים. מקפידה להחליף לו את המים. נותנת לו ירקות. אני גם אקנה לו את שאר הדברים שצריך. רציתי לשאול שתי שאלות . השאלות בתגובה הבאה

השאאלות:
1. ראיתי שמותר לתת לתוכון ברוקולי. איך נותנים אותו. חותכים אותו ונותנים את הפרחים? או שאפשר לתת לו קצת מהגבעול של הברוקולי?
2. לגבי בטטה, אם אני מרסקת לו אותה, האם עדיין אני צריכה לבשל אותה קצת או שאם היא מרוסקת, אפשר גם בלי לבשל?
3. האם תוכונים או כל תוכי צריכים שקט מוחלט? כי בנוסף לחום ולחשיכה, אני גם שמה מוזיקה מרגיעה בווליום נמוך. האם זה בסדר, או שצריך להיות שקט?
4. לגבי ביצה: אחרי שאני מרסקת אותה האם זה באמת בטוח לתת את הקליפה? אני פשוט מפחדת שזה לא ייתקע לו בגרון. ויש מזון ביצים שאתה ממליץ עליו? תודה וסליחה על כל השאלות

RE: קבלתי תוכי צעיר, מבקשת הנחיות איך לטפל בו - צבי דגן - 12-26-2021

(12-26-2021, 03:24 AM)אורלי רבינו כתב: שמרתי על התוכון דלי בתוך הכלוב. לא הבנתי איפה שמרת את התוכי.
לקחתי אותו והצמדתי אותו אליי ודיברתי אליו והרגעתי אותו והוא כנראה הבין אותי כי אחר כך הוא שוב עלה על הכתף שלי ושיחק לי ביער ונתן לי נשיקות קטנות עם המקור שלו. טוב עשית.

השאלות:
1. ראיתי שמותר לתת לתוכון ברוקולי. איך נותנים אותו. חותכים אותו ונותנים את הפרחים? או שאפשר לתת לו קצת מהגבעול של הברוקולי?
אפשר לתת את כל חלקי הצמח ובכל הצורות ובעיקר שהתוכי יאכל.
2. לגבי בטטה, אם אני מרסקת לו אותה, האם עדיין אני צריכה לבשל אותה קצת או שאם היא מרוסקת, אפשר גם בלי לבשל?
צריך לבשל מעט.
3. האם תוכונים או כל תוכי צריכים שקט מוחלט? כי בנוסף לחום ולחשיכה, אני גם שמה מוזיקה מרגיעה בווליום נמוך. האם זה בסדר, או שצריך להיות שקט?
תוכי זקוק לחשיכה ולשקט רק בלילה בשעות השינה (כמו בטבע).
4. לגבי ביצה: אחרי שאני מרסקת אותה האם זה באמת בטוח לתת את הקליפה? אני פשוט מפחדת שזה לא ייתקע לו בגרון. ויש מזון ביצים שאתה ממליץ עליו?
את הביצה מגרדים בפומפייה ואת הקליפה מרסקים למירורים קטנים (כמעט - אבקה) ומפזרים על הביצה.
כל מזון ביצים הוא טוב.

תודה וסליחה על כל השאלות