פורום תוכיפדיה
אני רוצה לקנות תוכי - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: אני רוצה לקנות תוכי (/showthread.php?tid=3052)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

RE: אני רוצה לקנות תוכי - צבי דגן - 04-04-2022

בנוסף להנ"ל, תציין מהו התפריט השבועי של התוכי.
כי במקרים רבים התופעה הזו נובעת מאכילת מזון תעשייתי שמיוצר על-ידי האדם וכולל חומרים משמרים או כימיקלים אחרים או מחסור בסידן.
מחסור בסידן יכול לנבוע מאכילת יתר של זרעי חמניות.

RE: אני רוצה לקנות תוכי - אמנונימוס - 04-07-2022

היי, 
מעדכן לגבי המקל והכל..
הוא ממשיך לעשות את זה גם על מקל הארוך וגם לעיתים מחוץ לכלוב, למשל על משקוף הדלת...
התפריט היומי שלו עד לפני שבוע הנוכחי היה כופתיות P15 ובעיקר פירות כגון רימון כל יום (מאוד אוהב את זה) , תות פעמיים בשבוע (שני תותים), תפוז, גזר, סלרי, תפוח עץ כמעט כל יום, אפרסמון, אגס. במהלך תרגילים ואימון היה מקבל גרעיני חמניה קטנות (לא הרבה) ואגוזי מלך כאחד ביום.
בזמנו היה אוכל תערובת השרייה אך מזה כחודש הפסיק לחלוטין לאכול אותה (לא ברור מה הקטע אבל בבת אחת הפסיק).
עוד משהו- כפעמיים בשבוע הייתי נותן לו חתיכת חביתה ללא מלח/פלפל ו/או חצי ביצה מבושלת.
בשבוע הנוכחי די החלפתי לו תפריט. 
יותר ירקות כמו ברוקולי, מלפפון, כרובית, סלרי, גזר וכופתיות כמובן... כמו כן קיבל השבוע חצי ביצה מבושלת עם הכליפה (סידן).
כמעט ולא קיבל גרעיני חמניה השבוע ואולי חצי אגוז ביום וגם זה כחלק משלב ההכנסתו לכלוב (אחרת קצת קשה לפתות אותו להיכנס)...
נ.ב יש תערובת יבשה שהוא מקבל מדי כמה ימים שאותה אני מערבב לו עם חול צדפים כדי שיהיה לו תעסוקה לחפש בתוך החול. זה משהו שיחסית חדש כחודשיים...

אגב התופעה מתגברת למרווחי 20 שניות כאשר הוא מנסה להירדם ויש רעשי רקע כמו טלוויזיה וכאלה.... אפילו אם באמצע הלילה אני עובר לידו , לקחת מים או משהו אז הוא שוב יכול לעשות את זה.
לעומת זאת אם שקט ממש, אז זה כמעט ולא קורה בכלל

האם לדעתך זה קשור למזון? אם כן, מה היתה ממליץ לנסות ? מה להוריד מה להוסיף לתפריט שלו? יש מצב שזה בגלל חביתה שהוא מקבל? פעם קראתי שמחבת טפלון יכול לעשות בעיות לתוכים אבל לא יודע עד כמה זה נכון...

RE: אני רוצה לקנות תוכי - צבי דגן - 04-08-2022

בשלב ראשון, תפסיק לו את זרעי החמנייה, הסלרי והחביתה.
במקום החביתה (במיוחד אם היא נעשתה במחבט טפלון), תיתן ביצה קשה ותחזיר לתפריט את תערובת ההשריה ותוסיף סבידה.
יתר הפריטים בתפריט - בסדר.
כמו כן, תנקה היטב את הירקות במים וסבון ותשטוף היטב.
לא ברור לי מהו ה"חול צדפים" האם זה מיועד לציפורים או לעופות דוגרי קרקע או - לאחרים?
תשדל לאפשר לו תנאי שינה אידיאליים של שקט וחשיכה במשך לפחות 12 שעות ביממה ורצוי שהם יהיו מקבילים לשעות החשיכה בטבע.
תמשיך לערוך תצפיות ותדווח על המצב בכל יום.

RE: אני רוצה לקנות תוכי - אמנונימוס - 04-08-2022

בת שלום צבי,

תודה שוב על התייחסות ומענה מפורט.
לגבי חול צדפים, מצרף קישור למה הכוונה :
[Image: wWNWBSl.jpg]
https://www.animalshop.co.il/product/%D7%97%D7%95%D7%9C-%D7%A6%D7%93%D7%A4%D7%99%D7%9D-%D7%92%D7%A8%D7%95%D7%A1-%D7%9C%D7%A6%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A0%D7%9C%D7%95%D7%A7%D7%A1-%D7%93%D7%A7-5-%D7%A7%D7%92
1. הפסקתי לו חביתה לגמרי! תודה לך על מאמר שמצאתי באתר כאן לגבי טפלון ...
2. סלרי , האם תוכל בבקשה להסביר לי למה ממליץ להפסיק? חשבתי שזה בסדר כי זה ירק...
3. סבידה או בשמה עצם דיונון - יש לי בכלוב אבן סידן , פעם שקניתי לו סבידה ושטפתי אותה (אולי לא הייתי צריך) הוא פירק אותה תוך שלוש דקות לחתיכות והכל היה על הריצפה. אחרי המקרה כבר לא הלכתי להביא סבידה אלא שמתי אבן סידן גדולה של חברת KIKI . מה היתרון של סבידה לדעתך והאם הוא באמת כזה רך לעומת אבן סידן?
4. תערובת השריה, אני שם לא את זה לכמה שעות והוא בכלל לא נוגע בזה.. פעם היה טורף את זה   עָצוּב מה עושים , איך מחזירים אותו לזה?

נ.ב - הריאתי את הסרטון לווטרינר ציפורים כמו שאז המלצת לי והוא אמר שזה יכול להיות ממחסור בסידן או קשור למזון (בערך מה שאתה כתבת בהודעות אחרונות) או גירוי חיצוני כלשהו וכדאי לעשות בדיקות דם ..
למען הכנות, אני פחדן לקחת לווטרינר מחשש שיוכל להידבק ממשהו וגם הטראומה בשבילו עם נסיעה בתא הטסה וכאלה...
מתי לדעתך זה דגל אדום לקחת לווטרינר?
בגדול הוא נראה חיוני והכל... מה גם התופעה הזו שאני חושב התחילה לפני כחודש-חודשיים ואולי יותר לא שמתי לב דאז

RE: אני רוצה לקנות תוכי - צבי דגן - 04-09-2022

• לא נותנים לתוכי סלרי משום הגבעול הארוך של הסלרי שעלול להקשות על את העיכול של התוכי אם הוא יבלע בשלמותו ולא יילעס היטב וכידוע הוא שתוכים לא לועסים את המזון לפני שהם בולעים אותו. 
  • העלים של הסלרי, לעומת זאת, מהווים מזון טוב עבור הציפורים.
    [Image: LPWgwkS.jpg]
  • אבן סידן (או אבן גיר), כשמו כן הוא - מכיל רק סידן שלא כולו זמין לתוכי.
    לעומת זאת הסבידה (שלד הדיונון), מכיל סידן שרובו זמין לתוכי וגם מינרלים נוספים, שהרי מדובר בשלד של ייצור שהיה חי.
    אם התוכי מפרק את הסבידה, שים מתחתיה קערית כדי לקלוט את כל הפירורים ואז התוכי יוכל להשתמש גם בהם.
  • תנסה לגרום לו לאכול את תערובת ההשריה.
    ראה כאן (אמנם מדובר בכופתיות, אבל התהליך דומה): איך להרגיל את התוכי שלך לאכול כופתיות
  • כל עוד התוכי לא מראה סיני מחלה רציניים, אין צורך לבקר אצל הווטרינר.
    ראה כאן: איך נדע שהתוכי חולה + מהו מקרה חירום

RE: אני רוצה לקנות תוכי - אמנונימוס - 04-17-2022

היי, חג שמח!
סליחה שלא עדכנתי כמה ימים... אז המצב מעט השתפר למרות שעדיין זה קיים. שיניתי לו מעט את התפריט, יותר ירקות, ביצים מבושלות עם הקליפה וכופתיות.
כמעט ואין חמניות ותערובת יבשה.
מה שכן אשמח לשאול, לא יודע האם יש קשר או לא, ואולי זה גיל התבגרות שלו אבל אני שם לב לקילוף במקורי גם בחלק התחתון וגם בעליון.
יש כזה מושג "לחדש" מקור ... ? או שאני מדבר שטויות? חחחח
מצרף תמונות
[Image: T3xqL4A.jpg][Image: JuVPO9l.jpg][Image: 5hWqfZ5.jpg]

RE: אני רוצה לקנות תוכי - צבי דגן - 04-17-2022

בגדול, אני רואה תוכי מקסים.
בעניין המקור, לפעמים מדובר בקילוף נורמלי (פילינג) בדומה להתחדשות העור אצל בעלי-חיים שונים כולל - האדם.
במקרה שלך, אני מבחין שהקילוף קצת מוגזם וצריך לבדוק אם מדובר בסיבות תזונתיות.
אפרט בתגובה הבאה.

תודה, הוא אכן בון בון... למרות ששובב נורא ולפעמים מתחיל לנשוך כשאני מפריע להוד מלכותו חחחחח

RE: אני רוצה לקנות תוכי - צבי דגן - 04-17-2022

• קילוף מקור, היא תופעה נפוצה מאוד ונגרמת בדרך כלל כתוצאה משילוב של תזונה לקויה ושימוש מוגזם במקור על עצים קשים במיוחד. 
    רבים מהתוכים חיים שנים ארוכות ופוריות עם הפגם הזה במקור שאינו פוגע להם בתפקוד היומי.

• אם מדובר בפגם כזה בתוכי צעיר זה מחייב בדיקה מקיפה יותר אצל ווטרינר שיש לו ניסיון ברפואת ציפורים. 
    כל עוד אין פציעה ברקמה שממנה גדל המקור, אך עדיין ישנה גדילה איטית, יתכן שבמקרה כזה קיימת שחיקה במקור בקצב מהיר יותר מאשר הגדילה.

• אני ממליץ על אספקת תזונה איכותית שמכילה כופתיות כבסיס קבוע, פירות, ירקות ונבטים שיהוו 25% מהתצרוכת היומית. 
    יש להגביל את כמות הזרעים, גרעינים, דוחן, מקלות דבש של עד מרבע כפית ליום. כדאי לבצע את השינוי התזונתי בהדרגה.

• לתזונה שמבוססת על כופתיות יש חשיבות מכרעת בבריאות התוכי וכדאי לעשות זאת כשהוא צעיר, מאחר ובגיל בוגר יותר, יהיה קשה להרגיל אותו לעבור לכופתיות. 

• במידה והווטרינר מאשר שמצבו הבריאותי יאפשר זאת - אפשר להשאיר את התוכי לפרקי זמן הולכים וגדלים רק עם כופתיות תוך מעקב אחרי התנהגות נורמלית, יציאות נורמליות (בלשלשת ניתן למצוא את החלקים הירוקים) ומעקב מדויק אחרי משקל הגוף של התוכי.

אני אכן יכול לאשר שהוא לעיתים מפרק בולי עץ קטנים שיש לו על הצעצוע .. הם קשים מאוד! אבל הוא עושה את זה רק כאשר אנחנו לא בבית ומשעמם לו ממש... אני יכול להוציא לו את הצעצוים הללו או לחילופין לשים לו במקום חתיכות עץ עבות וגדולות, משהו יותר דקיק שאכן לו לבד ....
איך אדע האם זה בגלל זה או לא ? אולי כבר להיכנע ולקחת לוטרינר? אני ממש נמנע מזה בעיקר בגלל הפחד שידבק או משהו וחלילה לא בגלל הוצאה כספית. מוכן לשלם לא לביקור בזוום חחח חבל שאין את זה בציפורים