פורום תוכיפדיה
כלוב מתאים לתוכונים. - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: כלוב מתאים לתוכונים. (/showthread.php?tid=3035)

עמודים: 1 2

כלוב מתאים לתוכונים. - דן133 - 10-19-2021

שלום לחברי הפורום, יש לי כלוב ריק בבית ורציתי לשאול האם הוא יתאים לזוג תוכונים? או אפילו אחד במידה והוא לא מספיק גדול.
מידות של הכלוב 50*50 על מטר גובה
דרך אגב קראתי קצת עליהם, והתבלבלתי קצת ולא הבנתי כמה סוגי אוכל אני צריך לספק להם? רק כופתאות? מיקס זרעים? השרייה? 
בנושא האוכל אני לא באמת הבנתי מה קורה.. אין מספיק מידע בעברית או לפחות לא מצאתי אז אשמח לקצת עזרה   חיוך גדול
לא גידלתי תוכים בעבר אז אשמח לקצת טיפים מה לקנות ומה לא.. (מבחינת האוכל) כל שאר הדברים שמסביב כבר יש לי. תודה מראש   לֵב
לא הצלחתי להעלות את התמונה אז הנה קישור : https://imgur.com/a/7tMRG1P
[Image: YxNBwaR.jpg]

RE: כלוב מתאים לתוכונים. - צבי דגן - 10-19-2021

• הכלוב
    חשוב יותר שהכלוב יהיה ארוך (מימין לשמאל) מאשר גבוה.
    אורך של 50 ס"מ, הוא קצר מידי משום שהתוכי לא יוכל לעוף בנוחיות מהמוט שבצד ימין אל המוט שבצד שמאל, תוך כדי מספר נפנופי כנפיים סביר.
    אם אתה יכול להפוך את הכלוב ב-90 מעלות, באופן שהמטר יהיה מימין לשמאל, יהיה לך כלוב מתאים יותר.
    (הכלוב, כפי שהוא נראה בתמונה, מתאים ונוח יותר למגדל ופחות - לתוכי).
  • תזונה
    בגדול, התפריט של התוכי צריך להיות מאוזן ומגוון.
    [Image: SacPvRQ.gif] כופתיות בגודל שמתאים לגודל התוכי - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום.
    [Image: SacPvRQ.gif] תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי - שלוש פעמים בשבוע.
    [Image: SacPvRQ.gif] תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות - 1-2 פעמים בשבוע.
    בנוסף לזרעים היבשים הרגילים, התערובת תכיל גם מגוון רחב של זרעים נוספים, כמו: שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים. (לא חייבים את כולם)
    ראה גם כאן: השרייה, איך כמה ולמה
    [Image: SacPvRQ.gif] ביצה קשה (כולל הקליפה) או מזון ביצים (שקונים בחנות) - 1-2 פעמים בשבוע, רבע ביצה בכל פעם.
    חשוב לתת ביצה קשה או מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליך גמילה או בעונת הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים. 
    מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזלים.
    ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (כמו פרות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
    מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.
    [Image: SacPvRQ.gif] ירקות ("חיים") מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, כרובית, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולורבי, עלי ביבי, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים וההשריה - כל יום ירק אחר.
    [Image: SacPvRQ.gif] מעט פרות (אצל תוכים ממשפחת הלורים יש להרבות בפרות). כשאתה נותן תפוח עץ זכור להוציא ממנו את הגרעינים כי הם רעילים לתוכי.
    [Image: SacPvRQ.gif] אבן גיר או סבידה - זמין כל הזמן. 
    [Image: SacPvRQ.gif] מים טריים - להחליף בכל יום.
    [Image: SacPvRQ.gif] אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), אלכוהול, בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה, בלוטי אלון, ערמונים, בוטנים מצופים, תערובות פיצוחים למיניהן, חטיפים (במבה, ביסלי וכדומה), ביסקוויט, לחם, מזון מומתק וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
    אסור לתת שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד. מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם.
    [Image: SacPvRQ.gif] כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכדומה) וכן - משקאות לא טבעיים (קולה, ספרייט, סודה וכדומה).
שים לב, תוכים שלא הורגלו למגוון מזונות מגיל מאוד צעיר, יתקשו להתרגל אליהם בגיל מבוגר.
זה לא אומר שצריך לוותר, תמשיך להציע להם עד שיטעמו ואז הם ימשיכו להעז ולאכול.

חשוב שתדע לאיזו מטרה אתה רוצה לגדל את התוכי, האם תוכי בודד כחיית מחמד או זוג תוכים למטרה רבייה?

RE: כלוב מתאים לתוכונים. - דן133 - 10-19-2021

(10-19-2021, 04:23 PM)צבי דגן כתב: חשוב שתדע לאיזו מטרה אתה רוצה לגדל את התוכי, האם תוכי בודד כחיית מחמד או זוג תוכים למטרה רבייה?

קודם כל תודה רבה על ההסבר המפורט. ואני רוצה לגדל את התוכי כחיית מחמד, להרבות אותם אני לא מתכוון.. תיבת קינון לא יהיה בכלוב.
 מהקצת שקראתי הבנתי שהם מעדיפים לחיות בזוגות מאשר לבד.. חשבתי שעדיף לקחת זוג כבר מאשר שישתעמם לבדו, דרך אגב כלוב A10 יהיה מתאים עבורם לדעתך?

איך תתכונן ומה עליך לעשות לפני קניית התוכי?
  • ראשית עליך לאסוף מידע ולרכוש ידע לפני הקנייה (את הכל תמצא כאן באתר).
  • אם אין לך ניסיון קודם בגידול תוכי, כדאי לך לקחת אתך מישהו שקצת מבין בעניינים, אם אין לך מישהו כזה אז תקפיד לפחות על הנקודות שלמטה.
  • בקניית התוכי, בד"כ יש להעדיף את המוכר החובב (אבל לא תמיד) על הסוחר (בודדים הם היוצאים מכלל זה).
    ברוב המקרים לחובבים, שמגדלים גוזלים אחדים (ולא כמויות גדולות) יש יכולת טובה יותר לחברת אותם היטב.
    עם זאת, ישנם גם מספר סוחרים שמקדישים זמן רב לחברות התוכי.
  • לא תמיד צריך להסתכל רק על המחיר, תהיה מוכן לשלם מעט יותר ובלבד שתהיה בטוח שאתה מקבל תוכי איכותי (כי על איכות, צריך לשלם).
    מצד שני לא תמיד תוכי זול הוא בהכרח תוכי ירוד, יש לבדוק כל מקרה לגופו.
    אין לקנות תוכי דרך הטלפון ו/או מהסתכלות בתמונה, חייבים לבקר את התוכי ולבדוק אותו.
    לא ממהרים בקניית תוכי, צריך להקדיש זמן ולהיות במחיצת התוכי לפחות שעה לפני שמשלמים ולוקחים אותו הביתה.
  • יש לשים לב לנקודות הבאות:
מראהו החיצוני
 תבחין במראה הכללי, צבעי הנוצות, האם קיימת נכות וכדומה.
 שהנוצות תהיינה מבריקות ושלמות (לא מכורסמות ולא מפורצות), שלא יהיו סימנים של מריטת נוצות.
 שנוצותיו לא תהיינה נפוחות.
 שהעיניים יהיו חלקות ומבריקות ושלא יהיו הפרשות מהעיניים.
 שלא יהיו הפרשות מהנחיריים.
 שהביב (פתח ההפרשה) יהיה נקי.
התנהגות
 שעמידתו תהיה איתנה, הראש זקוף.
 שלא יראה סימני דיכאון (קצת קשה למי שאין לו ניסיון).
 שלא יהיה ישנוני.
 שרוב זמנו יעמוד על המוט ולא על ריצפת הכלוב.
 שיהיה ערני ויגלה עניין לסביבה, שיהיה סקרן ולא אפתי (קצת קשה למי שאין לו ניסיון).
נשימה
 שלא יראה קשיים נשימתיים: נשימה עם מקור פתוח – סימן לא טוב.
 נשימה מאומצת המלווה תנועות קצביות של הזנב – לא טוב.
חברות
 אם הוא תוכי מחוברת, שלא יפחד ולא יחשוש מבני אדם.
 שלא יביע אי רצון לצאת מהכלוב.
 שיעלה לך על היד שלך ללא בעיות.
 שלא ינשוך בכל מצב: נסה ללטף לו את הראש, הגוף, החזה ומתחת לכנפיים (נשיכה = נשיכה חזקה וכואבת). 
 נשיכות חלשות או בדיקת ה"ענף"/היד בעת העליה עליו, אינן נחשבות לנשיכות תוקפניות ויש להתעלם מהן.
בריאות
 רצוי מאוד, שתהיה לו טבעת סגורה ותעודה שמעידה על בריאותו ומינו  (ובכל מקרה, צריך לעשות לו בדיקה לשלילת מחלות).
 בקש מהמוכר תעודה עדכנית שמעידה על בריאות התוכי (למרות שייתכנו גם זיופים).
 עדיף להתנות את הקנייה בבדיקה שאתה תעשה במעבדה בארץ.
 שלא יהיו לו סימנים עצביים כגון סיבוב הראש, הסתובבות במעגלים, עוויתות.
 לבדוק שהתוכי עבר בדיקה לנוכחות חיידק הכלמדיה (שהוא מסוכן גם לאדם).
 אם התוכי הוא נשא של החיידק, ניתן לטפל באנטיביוקיטה במשך כ-40 יום (לפעמים - יותר) ולחסל את החיידק.
 מכיוון שקיימים זיופים בשוק כדאי לעשות, את הבדיקה, בעצמך בטרם הקנייה  (ולא להסתמך על התעודה של המוכר).
תזונה, הלשלשת ופתח הביב
 שים לב ללשלשת (ההפרשות) שתהיה רגילה ולא נוזלית מידי (למי שאין לו ניסיון: אומנם נוזלית אבל עם גושים קשים).
 שים לב אם הוא אוכל (ברר מתי הם שעות ההאכלה ובקש מהמוכר שיאכיל אותו).
 בדיקת הכנפיים שהם נכנסות למקומן ללא שברים (דרוש ניסיון).
 יש לבדוק בחזה ולחוש שישנה שכבת שומן קטנה כדי לוודא שהתוכי אוכל טוב (דרוש ניסיון).
 כאמור לעיל, יש להסתכל שפתח ההפרשות (הביב) לא יהיה רטוב כיוון שזה מעיד על תוכי חולה או על שלשולים.
 להסתכל על הציפור ולראות שאין לה צואה על הגוף כיוון שזה מראה על ציפור חלשה!

אם משהם מהנ"ל לא מובן לך או שאתה רוצה הבהרות נוספות, אל תחשוש לשאול.
עדיף לא למהר ולברר עכשיו את הכול, כי אחרי הקנייה יהיה די מאוחר.

(10-19-2021, 04:31 PM)צבי דגן כתב: איך תתכונן ומה עליך לעשות לפני קניית התוכי?
  • ראשית עליך לאסוף מידע ולרכוש ידע לפני הקנייה (את הכל תמצא כאן באתר).
  • אם אין לך ניסיון קודם בגידול תוכי, כדאי לך לקחת אתך מישהו שקצת מבין בעניינים, אם אין לך מישהו כזה אז תקפיד לפחות על הנקודות שלמטה.
  • בקניית התוכי, בד"כ יש להעדיף את המוכר החובב (אבל לא תמיד) על הסוחר (בודדים הם היוצאים מכלל זה).
    ברוב המקרים לחובבים, שמגדלים גוזלים אחדים (ולא כמויות גדולות) יש יכולת טובה יותר לחברת אותם היטב.
    עם זאת, ישנם גם מספר סוחרים שמקדישים זמן רב לחברות התוכי.
  • לא תמיד צריך להסתכל רק על המחיר, תהיה מוכן לשלם מעט יותר ובלבד שתהיה בטוח שאתה מקבל תוכי איכותי (כי על איכות, צריך לשלם).
    מצד שני לא תמיד תוכי זול הוא בהכרח תוכי ירוד, יש לבדוק כל מקרה לגופו.
    אין לקנות תוכי דרך הטלפון ו/או מהסתכלות בתמונה, חייבים לבקר את התוכי ולבדוק אותו.
    לא ממהרים בקניית תוכי, צריך להקדיש זמן ולהיות במחיצת התוכי לפחות שעה לפני שמשלמים ולוקחים אותו הביתה.
  • יש לשים לב לנקודות הבאות:
מראהו החיצוני
 תבחין במראה הכללי, צבעי הנוצות, האם קיימת נכות וכדומה.
 שהנוצות תהיינה מבריקות ושלמות (לא מכורסמות ולא מפורצות), שלא יהיו סימנים של מריטת נוצות.
 שנוצותיו לא תהיינה נפוחות.
 שהעיניים יהיו חלקות ומבריקות ושלא יהיו הפרשות מהעיניים.
 שלא יהיו הפרשות מהנחיריים.
 שהביב (פתח ההפרשה) יהיה נקי.
התנהגות
 שעמידתו תהיה איתנה, הראש זקוף.
 שלא יראה סימני דיכאון (קצת קשה למי שאין לו ניסיון).
 שלא יהיה ישנוני.
 שרוב זמנו יעמוד על המוט ולא על ריצפת הכלוב.
 שיהיה ערני ויגלה עניין לסביבה, שיהיה סקרן ולא אפתי (קצת קשה למי שאין לו ניסיון).
נשימה
 שלא יראה קשיים נשימתיים: נשימה עם מקור פתוח – סימן לא טוב.
 נשימה מאומצת המלווה תנועות קצביות של הזנב – לא טוב.
חברות
 אם הוא תוכי מחוברת, שלא יפחד ולא יחשוש מבני אדם.
 שלא יביע אי רצון לצאת מהכלוב.
 שיעלה לך על היד שלך ללא בעיות.
 שלא ינשוך בכל מצב: נסה ללטף לו את הראש, הגוף, החזה ומתחת לכנפיים (נשיכה = נשיכה חזקה וכואבת). 
 נשיכות חלשות או בדיקת ה"ענף"/היד בעת העליה עליו, אינן נחשבות לנשיכות תוקפניות ויש להתעלם מהן.
בריאות
 רצוי מאוד, שתהיה לו טבעת סגורה ותעודה שמעידה על בריאותו ומינו  (ובכל מקרה, צריך לעשות לו בדיקה לשלילת מחלות).
 בקש מהמוכר תעודה עדכנית שמעידה על בריאות התוכי (למרות שייתכנו גם זיופים).
 עדיף להתנות את הקנייה בבדיקה שאתה תעשה במעבדה בארץ.
 שלא יהיו לו סימנים עצביים כגון סיבוב הראש, הסתובבות במעגלים, עוויתות.
 לבדוק שהתוכי עבר בדיקה לנוכחות חיידק הכלמדיה (שהוא מסוכן גם לאדם).
 אם התוכי הוא נשא של החיידק, ניתן לטפל באנטיביוקיטה במשך כ-40 יום (לפעמים - יותר) ולחסל את החיידק.
 מכיוון שקיימים זיופים בשוק כדאי לעשות, את הבדיקה, בעצמך בטרם הקנייה  (ולא להסתמך על התעודה של המוכר).
תזונה, הלשלשת ופתח הביב
 שים לב ללשלשת (ההפרשות) שתהיה רגילה ולא נוזלית מידי (למי שאין לו ניסיון: אומנם נוזלית אבל עם גושים קשים).
 שים לב אם הוא אוכל (ברר מתי הם שעות ההאכלה ובקש מהמוכר שיאכיל אותו).
 בדיקת הכנפיים שהם נכנסות למקומן ללא שברים (דרוש ניסיון).
 יש לבדוק בחזה ולחוש שישנה שכבת שומן קטנה כדי לוודא שהתוכי אוכל טוב (דרוש ניסיון).
 כאמור לעיל, יש להסתכל שפתח ההפרשות (הביב) לא יהיה רטוב כיוון שזה מעיד על תוכי חולה או על שלשולים.
 להסתכל על הציפור ולראות שאין לה צואה על הגוף כיוון שזה מראה על ציפור חלשה!

אם משהם מהנ"ל לא מובן לך או שאתה רוצה הבהרות נוספות, אל תחשוש לשאול.
עדיף לא למהר ולברר עכשיו את הכול, כי אחרי הקנייה יהיה די מאוחר.

בעיקרון הדבר היחיד שאני לא בטוח לגביו זה כלוב, הכלוב הזה יתאים לזוג לדעתך? https://www.buldog.co.il/product/a10/
[Image: 1023.gif]
שוב תודה על המענה המהיר  חייכן 

(10-19-2021, 04:29 PM)דן133 כתב: קודם כל תודה רבה על ההסבר המפורט.
ואני רוצה לגדל את התוכי כחיית מחמד, להרבות אותם אני לא מתכוון.. תיבת קינון לא יהיה בכלוב.
אם כך, אתה צריך לקנות תוכי בודד ולשים לב שיהיהגמול ומחוברת (לפחות במידה סבירה)
 מהקצת שקראתי הבנתי שהם מעדיפים לחיות בזוגות מאשר לבד.. חשבתי שעדיף לקחת זוג כבר מאשר שישתעמם לבדו.
זה לא נכון, אם יהיו לך זוג תוכים הם ייצרו קשרים הדדיים (גם אם הם מאותו הזוויג) ופחות ייצרו קשרים איתך.
התוכי לא ישתעמם בתנאי שתקדיש לו מזמנך.

דרך אגב כלוב A10 יהיה מתאים עבורם לדעתך?
לתוכונים עדיף לקנות כלוב בסגנון הזה (עדיף שהדופן העליונה תהיה ישרה ולא מעוגלת).
[Image: HMsd9qO.jpg][Image: wrVDK8z.jpg][Image: 7WUIgrM.jpg][Image: tr7UE4t.jpg]
בשום אופן אל תקנה כלוב עגול.

(10-19-2021, 04:38 PM)דן133 כתב: בעיקרון הדבר היחיד שאני לא בטוח לגביו זה כלוב, הכלוב הזה יתאים לזוג לדעתך? https://www.buldog.co.il/product/a10/[Image: 1023.gif]
שוב תודה על המענה המהיר  חייכן 
הכלוב הזה יכול להיות טוב, אבל תבדוק אם המרחק בין הסורגים אינו גדול מידי באופן שהתוכון (תוכי קטן) עלול לברוח בניהם.

אתה בטוח שאתה רוצה לקנות תוכון?
אם כן, יהיה לך מאוד קשה (עד בלתי אפשרי) למצוא תוכון שהואכל בידי הדם וגם שיהיה מחוברת.
אני מציע לך ללכת על אחד מאלה: קוקטייל,קוניור גרינצ'יק ; קוניור שמש  ;  קוויקר  וכדומה

(10-19-2021, 04:57 PM)צבי דגן כתב: אתה בטוח שאתה רוצה לקנות תוכון?
אם כן, יהיה לך מאוד קשה (עד בלתי אפשרי) למצוא תוכון שהואכל בידי הדם וגם שיהיה מחוברת.
אני מציע לך ללכת על אחד מאלה: קוקטייל,קוניור גרינצ'יק ; קוניור שמש  ;  קוויקר  וכדומה

כן תוכון הכי מתאים לדרישות שלי, אני מחפש תוכי קטן שקט ( כמה שאפשר לפחות ) והסוגים האחרים רועשים מאוד כתוב במאמרים.. אז פחות מתאים לי.
זה כזה נורא לקנות תוכון שלא הואכל בידי אדם? אני לא אוכל להרגיל אותו בעצמי?