פורום תוכיפדיה
שאלה לגבי תוכונים - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: שאלה לגבי תוכונים (/showthread.php?tid=2998)

עמודים: 1 2

שאלה לגבי תוכונים - איציק 1982 - 09-19-2021

השאלות:
  1. אם אני רוצה תוכונים אוסטרלים או אנגלים - ואני רוצה האכלת יד + מחוברתים - מה העלות המשוערת של זוג ממגדל פרטי עם אישור מווטרינר וכדו'?
  2. אם אקנה - האם להעביר את התוכים שיש לי לכלוב החדש שארכוש כך שיהיו עם התוכונים החדשים שארכוש, או שעדיף לרכוש רק חדשים, ואת הישנים למסור או להשאיר בכלוב הקיים?
  3. האם אפשר לגדל תוכונים אוסטרלים ואנגלים ביחד באותו כלוב?
  4. מסיבות שונות אני לא יכול לגדל בבית אלא רק במרפסת שאינה מקורה. האם אפשרי? ואם כן איך אני מונע מהם להיות חשופים לשמש? לרוח? לגשם? האם יש כלובים מתאימים? האם אין סכנה שציפורי בר או עורבים יזיקו להם גם דרך הרשת?
  5.  את הכלוב הנוכחי שקניתי איני יכול לנקות ביסודיות, מכיון שהתוכים לא יוצאים ממנו ואם אוציא אותם בעצמי, הם יעופו בכל הבית ולא אוכל להחזיר אותם. השאלה האם יש כלובים שאפשר לנקותם ביסודיות גם כשהתוכים בתוכם? עד שיחוברתו במידה כזו שיצאו מהכלוב
  6. אם אקנה תוכונים מחוברתים שיצאו מהכלוב, האם אין סיכון שכשיצאו מהכלוב במרפסת יברחו ויעופו? או שיינזקו על ידי עופות אחרים כמו עורבים וכדו"? או לטאות וזיקיות?
  7. אם הכלוב מספיק גדול יחסית לכמות התוכונים שיש בו - עד כמה חשובה ההוצאה שלהם כל יום מהכלוב כל זמן שהם עדיין לא מחוברתים ויש סיכוי שיברחו או ינשכו?
    תודה רבה!!!

RE: שאלה לגבי תוכונים - איציק 1982 - 09-19-2021

מישהו יכול להדריך איך מעלים לכאן תמונות? תודה

RE: שאלה לגבי תוכונים - צבי דגן - 09-19-2021

הטעות שלך לא גדולה מידי למרות שהיה רצוי להתייץ לפני הקנייה.
קשה עד בלתי אפשרי למשיג תוכונים שהואכלו בידי בני אדם וחוברתו על ידו משום שאין בהם כדאיות כלכלית.
לכן עצתי לך היא לגרום לזוג התוכונים שקנית להרבות (בתנאי שאכן יש לך זכר ונקבה) ולנסות להאכיל ולחברת את אחד הגוזלים (או - יותר).
אל תגרום להם לפחד ולהשתולל משום שהם יפחדו להתרבות.
תסתפק בלתת להם אוכל ומים מבלי להכניס את היד לתוך הכלוב.
האדמומיות בראש נובעת כתוצאה מהחבטות שהם קבלו מהסורגים של הכלוב, עקב ההשתוללות שלהם וניסיות הבריחה מהפחד שאת גורם להם (שלא בידיעתך).
לתוכונים לא מתאים כלוב מסדרת ה-A מדום שהמרחק בין הסורגים גדול באופן שהתוכונים יוכלו לברוח מהכלוב.
מעלים תמונה בעזרת האייקון הזה: [Image: vrYNxLF.jpg] שנמצא בשורת התפריטים ומשמאל לחייכן.
מיד אשיב לך על השאלות.

RE: שאלה לגבי תוכונים - איציק 1982 - 09-19-2021

תודה צבי על התשובה !!

[Image: dSDL0Mv.jpg][Image: MdKqb8s.jpg][Image: reJiSUq.jpg][Image: bvu3fZG.jpg]

(09-19-2021, 02:20 AM)איציק 1982 כתב: השאלות:
  1. אם אני רוצה תוכונים אוסטרלים או אנגלים - ואני רוצה האכלת יד + מחוברתים - מה העלות המשוערת של זוג ממגדל פרטי עם אישור מווטרינר וכדו'?
    כפי שציינתי לעיל, קשה מאוד עד בלתי אפשרי להשיג תוכונים מחוברתים ועדיף שתעשה זאת בעצמך.
  2. אם אקנה - האם להעביר את התוכים שיש לי לכלוב החדש שארכוש כך שיהיו עם התוכונים החדשים שארכוש, או שעדיף לרכוש רק חדשים, ואת הישנים למסור או להשאיר בכלוב הקיים?
    אם המטרה היא להרבות אותם עדיף שיהיו לך זוג בכל כלוב באורך של לפחות 60 ס"מ ורצוי - 90 ס"מ.
  3. האם אפשר לגדל תוכונים אוסטרלים ואנגלים ביחד באותו כלוב?
    למרות שזה אפשרי, לא רצוי לערבב אותם משום שכדאי לך לפתח את הזן האנגלי ללא הגנים של האוסטרלים.
  4. מסיבות שונות אני לא יכול לגדל בבית אלא רק במרפסת שאינה מקורה. האם אפשרי? ואם כן איך אני מונע מהם להיות חשופים לשמש? לרוח? לגשם? האם יש כלובים מתאימים? האם אין סכנה שציפורי בר או עורבים יזיקו להם גם דרך הרשת?
    יש אפשרות כזו:
    [Image: ZZzpD5O.gif] למנוע קרינת שמש ישירה ע"י סככה מחומר אטום (למשל ברזנט, סנטף, ירעות מצופות ועוד)
    [Image: ZZzpD5O.gif] לשמור על חום, למנוע הרטבה ולהגן מפני הרוח בחורף - ע"י כיסוי הכלוב בניילון.
    [Image: ZZzpD5O.gif] תוכים בריאים יכולים לשרוד גם בטמפרטורות נמוכות אפילו - בשלג אבל שילוב של רטיבות ורוח, עלולה לפגוע בשכבת ההגנה שלהם (הנוצות) ולהיות קטלנית.
    [Image: ZZzpD5O.gif] אכן, קיימת סכנה מציפורי הבר שעלולות להדביק את התוכים במחלות שונות ולכן צריך למנוע מהן להגיע לתוכים (ציפורי הבר נמשכות בעיקר למזון של התוכים).
    [Image: ZZzpD5O.gif] כל כלוב גדול, שיש בו אפשרות לשלוף את כלי האוכל והמים מבלי להכניס את היד לתוך הכלוב, יכול להתאים, למשל הכלוב הזה: D610 וגם כלוב רבייה לתוכונים, כלוב כפול עם מחיצה ועוד.
  5.  את הכלוב הנוכחי שקניתי איני יכול לנקות ביסודיות, מכיון שהתוכים לא יוצאים ממנו ואם אוציא אותם בעצמי, הם יעופו בכל הבית ולא אוכל להחזיר אותם. השאלה האם יש כלובים שאפשר לנקותם ביסודיות גם כשהתוכים בתוכם? עד שיחוברתו במידה כזו שיצאו מהכלוב
    לרוב הכלובים האיכותיים יש רצפה כפולה - האחת מרשת ומתחתיה מעין מגירה נשלפת שבה שמים נייר עיתון (או על כיסוי אחר) ואז קל מאוד לשלוף את המגירה הזו ולנקות אותה מבלי לחשוש.
  6. אם אקנה תוכונים מחוברתים שיצאו מהכלוב, האם אין סיכון שכשיצאו מהכלוב במרפסת יברחו ויעופו? או שיינזקו על ידי עופות אחרים כמו עורבים וכדו"? או לטאות וזיקיות?
    כאמור, אני לא מציע לך לקנות תוכונים מחוברים משום שתתקשה למצוא אותם בשוק וגם ייתכן שינסו לרמות אותך ע"י גזירת נוצות התעופה או בדרך אחרת באופן שתחשוב שהם מחוברתים (יש להיזהר מהתופעה הזו).
  7. אם הכלוב מספיק גדול יחסית לכמות התוכונים שיש בו - עד כמה חשובה ההוצאה שלהם כל יום מהכלוב כל זמן שהם עדיין לא מחוברתים ויש סיכוי שיברחו או ינשכו?
    כפי שאמרתי לעיל, אם תקנה כלוב איכותי, לא תהיה לך בעיה ולא יהיה מקום לחששות כאלה.
    תודה רבה!!!
בהצלחה 

שכחתי לציין שלכלוב צריך להיות פתח צדדי עבור תיבת הקינון באופן כזה שניתן יהיה לתלות אותה מבחוץ.
אומנם אפשר לתלות את תיבת הקינון בתוך הכלוב אבל אז היא תופסת חלק מהנפח של הכלוב וזה חבל.
יתרון נוסף בהתקנת תיבת הקינון מבחוץ הוא שניתן לגשת אל הגוזלים מבחוץ ופחות להפריע להורים.

(09-19-2021, 12:24 PM)איציק 1982 כתב: תודה צבי על התשובה !!

[Image: bvu3fZG.jpg]
אתה נותן יותר מידי ירקות, התוכים לא מסוגלים לאכול את כל הכמות הזו תוך שעה.
שים להם כמות קטנה יותר ותחתוך את הירקות בגודל קטן יותר כך שיתאים לתוכונים.
אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), אלכוהול, בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה, בלוטי אלון, ערמונים, בוטנים מצופים, תערובות פיצוחים למיניהן, חטיפים (במבה, ביסלי וכדומה), ביסקוויט, לחם, מזון מומתק וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
אסור לתת שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד. מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם.
כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכדומה) וכן - משקאות לא טבעיים (קולה, ספרייט, סודה וכדומה).
מיד תקבל תפריט שבועי מומלץ.

התזונה הנכונה לתוכי צריכה להיות מגוונת ומאוזנת:
  1. כופתיות בגודל שמתאים לגודל התוכי - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום.
  2. תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי - שלוש פעמים בשבוע.
  3. תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות - 1-2 פעמים בשבוע.
    בנוסף לזרעים היבשים הרגילים, התערובת תכיל גם מגוון רחב של זרעים נוספים, כמו: שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים. (לא חייבים את כולם)
  4. רבע ביצה קשה או כמות כזו שהתוכים יסיימו לאכול אותה תוך 20 דקות (כולל החלק היחסי של הקליפה כשהיא מפוררת על הביצה) או מזון ביצים (שקונים בחנות) - 1-2 פעמים בשבוע, רבע ביצה בכל פעם.
    חשוב לתת ביצה קשה או מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליך גמילה או בעונת הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים. 
    מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזלים.
    ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (כמו פרות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
    מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.
  5. ירקות ("חיים") מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, כרובית, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולרבי, עלי ביבי, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים וההשריה - כל יום ירק אחר.
  6. מעט פרות (אצל תוכים ממשפחת הלורים יש להרבות בפרות).
    כשאתה נותן תפוח עץ זכור להוציא ממנו את הגרעינים כי הם רעילים לתוכי.
  7. אבן גיר או סבידה - זמין כל הזמן. 
  8. מים טריים - להחליף בכל יום.

RE: שאלה לגבי תוכונים - איציק 1982 - 09-23-2021

וואו!! תודה רבה צבי על ההשקעה!! מזל שמצאתי את האתר הזה! כלהכבוד!

RE: שאלה לגבי תוכונים - צבי דגן - 09-23-2021

תודה על הפרגון.
תמשיך להיות בקשר ואל תחשוש לעלות לכאן כל שאלה/בעיה/התלבטות שתהיה לך בעתיד.