פורום תוכיפדיה
גמילת תוכים נכונה - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: גמילת תוכים נכונה (/showthread.php?tid=2773)

עמודים: 1 2 3

RE: גמילת תוכים נכונה - צבי דגן - 05-21-2021

הגמילה הנכונה היא הגמילה הטבעית, כפי שזה נעשה בטבע.
מתחילים להציע להם מזון מוצק כשרואים שהם מנקרים המזון או בפירורי כופתיות שיש בכלוב.
בינתיים ממשיכים לתת דייסה.
אני מבין שעברת כבר את השלב הזה.
תתחיל להרגיל אותם לכל מגוון המזונות באופן שתציע להם בכל יום סוג אחר של מזון.
אם הזפק מלא, אין צורך להאכיל בדייסה אלא אם כן, אתה מציע להם והם מסכימים לאכול גם דייסה.
לאט, לאט תפחית את כמות הדייסה עד שהם ישבעו רק מהמזון המוצק או שיסרבו לאכול את הדייסה.
באיזה שלב בדיוק אתה נמצא עכשיו?

RE: גמילת תוכים נכונה - A.Z - 05-21-2021

אני נמצא בשלב שהם אוכלים אוכל מוצק כל הזמן שהוא בקרבתם, אני לא מאכיל אותם דייסה כשיש בזפק אוכל/
בבוקר אני נותן להם דייסה, ואז מגיש להם אוכל מוצק, ואז הם אוכלים מזה רוב היום, השאלה אם מותר לתת להם דייסה כשיש להם אוכל מוצק בזפק, או שצריך להוציא להם את האוכל המוצק ולתת לזפק להתרוקן קודם, הם כבר בני 3 חודשים...

אתה יכול לתת דייסה רק פעם אחת בסוף היום.
במקביל תשקול את הגוזל כל יום לפני ארוחת הבוקר.
אסור שירד במשקל יותר מ- 10%-15%, ממשקלו ביום שהתחלת את תהליך הגמילה.

אז להציע להם דייסה רק בסוף היום? לא לתת בבוקר?
ואם בסוף היום יהיה להם אוכל מוצק בזפק?
ובכללי בגיל הזה אפשר לתת דייסה גם כשיש אוכל בזפק? (כמובן הכוונה אם אני מציע והם כן ירצו למרות שיש אוכל בזפק)

בבוקר ובמשך היום, תן לו כופתיות, ירקות, תערובת זרעים יבשים, תערובת זרעים מושרים, ביצה קשה וכדומה.
ובערב, תן לו דייסה רק כדי לוודא שהוא אכל מספיק מהמזון המוצק ואם לא - אז להשלים.
אם בסוף היום, הזפק יהיה מלא (בד"כ זה לא קורה), תצטרך להמתין עד שהזפק מתרוקן.
ובכל מקרה, אפשר לתת מעט דייסה גם כשהזפק לא ריק לגמרי.

תודה רבה על המענה המהיר, מאוד מעריך את זה לא מובן מאליו  לֵב
אז מעכשיו אני מציע להם דייסה רק בערב, אם הזפק מלא אני לא נותן ומחכה לבוקר
שאלה לגבי תערובת זרעים, עדיף לא לתת להם תערובת זרעים יבשים יותר מדיי נכון?

לא הבנתי את השאלה לגבי תערובת זרעים יבשים.
מה זה "יותר מידי"?

התזונה הנכונה לתוכי צריכה להיות מגוונת ומאוזנת:
  1. כופתיות בגודל שמתאים לגודל התוכי - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום.
  2. תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי - שלוש פעמים בשבוע.
  3. תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות - 1-2 פעמים בשבוע.
    בנוסף לזרעים היבשים הרגילים, התערובת תכיל גם מגוון רחב של זרעים נוספים, כמו: שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים. (לא חייבים את כולם)
  4. ביצה קשה (כולל הקליפה) או מזון ביצים (שקונים בחנות) - 1-2 פעמים בשבוע, רבע ביצה בכל פעם.
    חשוב לתת ביצה קשה או מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליך גמילה או בעונת הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים. 
    מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזלים.
    ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (כמו פרות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
    מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.
  5. ירקות ("חיים") מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, כרובית, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולורבי, עלי ביבי, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים וההשריה - כל יום ירק אחר.
  6. מעט פרות (אצל תוכים ממשפחת הלורים יש להרבות בפרות).
    כשאתה נותן תפוח עץ זכור להוציא ממנו את הגרעינים כי הם רעילים לתוכי.
  7. אבן גיר או סבידה - זמין כל הזמן. 
  8. מים טריים - להחליף בכל יום.
אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), אלכוהול, בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה, בלוטי אלון, ערמונים, בוטנים מצופים, תערובות פיצוחים למיניהן, חטיפים (במבה, ביסלי וכדומה), ביסקוויט, לחם, מזון מומתק וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
אסור לתת שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד. מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם.
כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכדומה) וכן - משקאות לא טבעיים (קולה, ספרייט, סודה וכדומה).
שים לב, תוכים שלא הורגלו למגוון מזונות מגיל מאוד צעיר, יתקשו להתרגל אליהם בגיל מבוגר.
זה לא אומר שצריך לוותר, תמשיך להציע להם עד שיטעמו ואז הם ימשיכו להעז ולאכול.

RE: גמילת תוכים נכונה - A.Z - 07-24-2021

שלום

הגוזלים שלי כבר בני 4.5 חודשים , אני עדיין מציע להם דייסה פעם אחת בסוף היום, וכשאחד בא כולם מצטרפים (4 גוזלים) רציתי לדעת אם להמשיך להציע להם דייסה למרות שהם כבר 4.5 חודשים ואוכלים לבד?

RE: גמילת תוכים נכונה - צבי דגן - 07-24-2021

אם הם אוכל לבד וגם אוכלים את כל התפריט, הדייסה מיותרת.

RE: גמילת תוכים נכונה - A.Z - 07-24-2021

כן הם מפרקים את התפריט חייכן תודה רבה