פורום תוכיפדיה
התוכי שלי, מסוג ג'אקו, עברה לתזונה דלה בפחמימות ועתירה בשומן רווי - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: התוכי שלי, מסוג ג'אקו, עברה לתזונה דלה בפחמימות ועתירה בשומן רווי (/showthread.php?tid=2748)

התוכי שלי, מסוג ג'אקו, עברה לתזונה דלה בפחמימות ועתירה בשומן רווי - BeerS - 04-27-2021

התזונה שלה כוללת:
  1. זרעים שומניים (שומשום מלא, זרעי צ׳יה, וכו׳)
  2. גרעינים (חמנייה, דלעת, וכו׳)
  3. אגוזים ובוטנים (אגוזי פקאן, אגוזי לוז, שקדים, וכו׳)
  4. שומנים רוויים (חמאה ושמן קוקוס)
  5. מנת חלבון אחת גדולה בכל יום (חביתה/כנפי עוף כולל עור, עצמות וסחוסים)
  6. מנת ירק אחת קטנה בכל יום (פלפל, תרד, מלפפון, פירות יער, זרעים מונבטים).
  7. 2 מנות בשבוע של אומגה 3 משמן דגים (גרעיני חמנייה טבולים ברבע קפסולה שמן דגים).
מאז שהעברתי את התוכית שלי לתזונה הזאת אין יותר מלחמות ואוכל שנזרק לפח מכיוון שתוכים אוכלים בשמחה כל מזון שמכיל הרבה שומן. קטניות ודגנים לדעתי זה לא מזון טוב לתוכים מכיוון שהם מלאים בפחמימות, ועובדה שהרבה מגדלים מתלוננים שהתוכים שלהם לא אוהבים לאכול דגנים וקטניות, אז לא צריך להביא להם. גם תירס, פירות וירקות שורש אני לא מביא לה (חוץ מפירות יער שהם דלים בפחמימות וסוכר). זרעים מונבטים נחשבים לירקות ולכן הם הרבה יותר בריאים. חמאה ושמן קוקוס היא פשוט טורפת, לכן אני מביא לה מזה בכל יום. בנוסף אני מביא לה קצפת ללא סוכר מדי פעם בתור ממתק. ביצים קשות היא לא ממש אוהבת, אבל משוגעת על חביתות מטוגנות בשמן קוקוס. ואומגה 3 זה אולי תוסף התזונה החשוב ביותר (גם לתוכים וגם לבני אדם) מכיוון שהוא מונע מחלות לב, קרישי דם, דיכאון ושומר על המוח והעיניים.
בטבע תוכים מקבלים אומגה 3 מחרקים ותולעים, בשבי צריך להביא להם אומגה 3 ימית משמן דגים.

לדעתי, תזונה עתירה בשומן איכותי היא התזונה הנכונה גם לתוכים וגם לבני אדם. 
ובקשר לכופתיות: אם בעבר הייתי צריך לקנות לתוכית שלי 12 ק״ג כופתיות בשנה, עכשיו אני אצטרך רק 4-5 ק״ג כופתיות.
גם כופתיות זה מזון תעשייתי ולא הכי בריא לתוכים.

RE: התוכי שלי עברה לתזונה דלה בפחמימות ועתירה בשומן רווי - צבי דגן - 04-27-2021

באיזה תוכי מדובר?

RE: התוכי שלי עברה לתזונה דלה בפחמימות ועתירה בשומן רווי - BeerS - 04-27-2021

תוכי ג'אקו.

RE: התוכי שלי עברה לתזונה דלה בפחמימות ועתירה בשומן רווי - צבי דגן - 04-27-2021

אם אכן מדובר בג'אקו, אני יכול לקבל את רוב הדברים שציינת לעיל עם ההסתייגויות האלה:
  1. זרעי חמניות (גרעינים שחורים) אומנם עשירים בשומן אבל גם יש בהם ריכוז גבוה של אשלגן, מה שמפריע לספיגת הסידן בגוף.
    ראה בקישורים האלה:
    זרעי חמניותמשמעות של סידן וזרחן בתזונה בכלל ובעופות במיוחד
    משמעות של סידן וזרחן בתזונה בכלל ובעופות במיוחד
    המשמעות של הסידן והזרחן בתזונת התוכי 
  2. נכון שהכופתיות הן מזון תעשייתי, אבל הן מיוצרות במיוחד עבור התוכים ולכן יש להתייחס אליהן בהתאם.
    בכופתיות יש כמעט את כל המרכיבים התזונתיים שהתוכי זקוק.
  3. בטבע, האפרור ניזון בעיקר מפירות כמו: ענבים, אגוזים (בעיקר רכים יחסית אלא אם יש ביכולתם לאכול אגוזים קשים יותר), תמרים, תפוחים - שאותם הם אוהבים במיוחד, זרעים מסוגים שונים, וירקות.
    בשבי- המזון העיקרי הוא: כופתיות ומומלץ להוסיף לאפרור תערובות זרעים יבשים, תערובת זרעים מושרים, ירקות במגוון צבעים, ביצה קשה או מזון ביצים, ומעט פירות.
  4. אסור לתת לתוכי שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד. מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם.
    כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכדומה) וכן - משקאות לא טבעיים (קולה, ספרייט, סודה וכדומה).
    כשאתה נותן תפוח עץ זכור להוציא ממנו את הגרעינים כי הם רעילים לג'אקו.

כפי שכבר ציינתי, צריך להימנע ממתן זרעי חמניות ("גרעינים שחורים") מאחר שהם ימנעו את ספיגת הסידן בגופו. יש לתת זרעי חמניות בכמות שלא עולה על 4%-5% מסה"כ משקל תערובת הזרעים.
    בנוסף צריך לתת כופתיות בגודל שמתאים לתוכי, הכופתיות הם מרכיב חשוב בתזונה של התוכי מפני שהם מכילות בתוכן כמעטם את כל הצרכים התזונתיים של התוכי, כולל ויטמינים ומינרלים הדרושים לג'אקו ולמעשה מאזנות את תזונתו של התוכי. לכן יש לתת אותם בנוסף לדברים האחרים ולא - במקומם. 
    לג'אקו יש נטייה לאכול כל עוד המזון מצוי (כך בטבע וכך גם בשבי) לכן, יש להיזהר שתכונה זו לא תגרום לשמנת יתר לכן יש להקפיד על תזונה מאוזנת, בהתחשב בעובדה שבשבי אין לו יכולת להוציא אנרגיה כמו בטבע ולכן לא יאבד הרבה קלוריות.
    תוכי שמן מידי גורם למחלות (בעיקר לבביות) בדיוק כמו אצל בני האדם.

RE: התוכי שלי עברה לתזונה דלה בפחמימות ועתירה בשומן רווי - BeerS - 04-27-2021

היי צבי, אני בהחלט מודע לקשר בין עודף גרעינים ואגוזים לבין פגיעה בספיגת הסידן. אני דואג להביא לתוכי מדי יום שומשום מלא וזרעי צ'יה שעשירים בסידן וכמובן גם אבן סבידה. בנוסף אני דואג שהתוכי תקבל מספיק ויטמין K (מתרד) וויטמין D (מהשמש).

בקשר לכופתיות: יש בכלוב שלה כופתיות באופן קבוע, אבל מאז שהעברתי אותה לתזונה עתירה בשומן, היא אוכלת מהן מעט מאוד, והן מהוות רק תוספת עבורה ולא מזון עיקרי.

RE: התוכי שלי, מסוג ג'אקו, עברה לתזונה דלה בפחמימות ועתירה בשומן רווי - צבי דגן - 04-27-2021

זה לא משנה כמה סודן תיתן לתוכי שלך, גם אם היא תצרוך סידן מבוקר ועד ערב, אם יהיה לה כמות גדולה שח זרחן בגוף, הוא ימנע מהסידן להיקלט/להיספג.
ולכן מחובתך להפחית את המזונות שמכילים ריכוז גבוה של זרחן.
גם בעניין השומן צריך להיזהר ולא להפריז.
המצב דומה לבני אדם, מבחינה אבולוציונית (מבלי להיכנס לפרטים), הגוף שלנו ושל בעלי החיים השונים יצרוך כמויות גדולות של שומן ויאגור אותו בגופו לעתיד (כשהמזון לא יהיה זמין בשפע).
השומן הזה, אם הוא לא מנוצל (לאנרגיה) הוא מזיק.
מה שטוב בכופתיות הוא, שהן מכילות את כל החומרים התזונתיים ביחס נכון.