פורום תוכיפדיה
גריין ציק חדש מה לעשות?? - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: גריין ציק חדש מה לעשות?? (/showthread.php?tid=2706)

עמודים: 1 2 3 4 5 6

גריין ציק חדש מה לעשות?? - hodimon - 04-07-2021

קניתי גריין ציק אננס כחול מחוות גידול, המגדל אמר לי שהוא האכלת יד ואין חשש אבל לא הסביר לי איך אני צריך להתנהג.
אני כן יודע שצריך להוציא אותו מהכלוב כשאני נמצא בבית וזה מה שעשיתי התוכי יוצא מתי שאני בבית ומטייל בחדר (כמובן שאני משגיח שלא יעשה שם דבר שיפגע בו)
חשוב לציין כשבאתי לקנות את התוכי רק אז הוא גזר לו את הכנפיים לידי.
בזמן שהייתי שם ליטפתי את התוכי וראיתי שהוא נרתע ממני ושהוא נושך טיפה (לא חזק במיוחד אבל נרתע)
ביום הראשון הוא היה מאוד אפתי וחששן אבל בכול זאת פתחתי את הכלוב ונתתי לו לעלות לי על היד (אני יודע שעשיתי טעות) גיל התוכי הוא 4 חודשים ויש לו טבעת סביב הרגל.
הוא אצלי כבר 4 ימים אבל הוא כל הזמן מנסה לעלות לי על הכתף ואני נותן לו והוא לא מוכן לרדת רק כשאני מחזיק ביד את האוכל שלו הוא יורד.
הוא לא מוכן לחזור לכלוב שלו רק כשאני שוב מוביל אותו עם אוכל נותן לו בכלוב את האוכל ואז סוגר.
השאלה שלי היא כזאת: האם עשיתי דברים בלתי הפיכים?
האם אפשר באמת לייצר קשר טוב עם התוכי? ואם כן אז איך? (אני לא הולך להחזיר אותו או למכור אותו אני רוצה לעבוד על הקשר האם זה אפשרי?)
יש לציין שהוא נרדם כמה פעמים תוך כדי שאני מלטף אותו זה אומר משהו?
ועוד פרט עדיין לא קניתי לו מתקן שיוף (סידן).
רק אחרי שחקרתי הרבה באינטרנט ולמדתי תוך כדי שהתוכי אצלי הבנתי שהוא חושב שהוא הבוס.
בבקשה אני זקוק לעזרה!
תודה רבה לכל מי שיעזור!!

RE: גריין ציק חדש מה לעשות?? - צבי דגן - 04-07-2021

תרשה לי להתחיל בשאלה: למה אתה עושה את הטעות שרובם עושים - קודם קונים את התוכי ורק לאחר מכן שואלים שאלות?
טוב היה אם היית מתכונן היטב לפני הקניה, כי אז הייתי מנחה אותך למשל - לא לקנות תוכי שגזרו לו את נוצות התעופה.
בד"כ לא תדע אצל תוכי שגזרו לו את נוצות התעופה אם הוא מחוברת ובאיזו רמה.
פעמים לא מעטות, הסוחרים מנסים להטעות את הקונים הפוטנציאלים, מוכרים להם תוכי שאינו מחוברת, לאחר שגזרו לו את נוצות התעופה.
תוכי כזה הוא חסר ביטחון ומפוחד ולכן יעלה על האצבע, יישאר שם ולא יעוף, לא בגלל שהתוכי מחוברת אלא בגלל שהתוכי פוחד או לא יכול לעוף כי גרמו לו לנכות שלא מרצונו.
אישית, אני מאוד מתנגד לגזור לתוכי את נוצות התעופה ואם מעניין אותך להרחיב בנושא הזה, קרא כאן: למה אני מתנגד לגזירת נוצות התעופה?
התייחסות לנקודות לפי הסדר שכתבת:
  1. הוא אצלך רק ארבעה ימים ועדיין לא התרגל אליך ולסביבה החדשה ולכן, כדאי מאוד שלא תלחיץ אותו ואל תכריח אותו לעשות דברים כנגד רצונו.
  2. אם התוכי נרתע ממך, סימן שהוא לא מחוברת ברמה גבוהה ולכן אל תיגע בו לפחות עד שתרגיש שנוח לו איתך.
  3. ביום הראשון היה אפתי, זה מובן מאליו, הוא לא רק היה אפתי אלא גם מבוהל ומנסה ללמוד את הסביבה החדשה שאליו הגיע.
    תזרום איתו ואל תצפה ממנו שכבר יהיה חבר שלך.
  4. התוכי עולה על הכתף ולא מוכן לרדת משום שהוא פוחד.
    הוא מצא את המקום הגבוה ביותר שהיה יכול לעלות עליו כדי שהטורפים לא ישיגו ולא ימצאו אותו (בטבע הוא היה מטפס על אחד הענפים הגבוהים שבעץ).
  5. הוא לא מוכן לחזור לכלוב שלו - למה שירצה לחזור לכלוב, הרי הוא לא מכיר את הכלוב, לא מכיר את הסביבה והוא חושש.
    אם האוכל משכנע אותו, תמשיך כך בתקווה שיקשר בין האוכל לבין הכניסה לכלוב ויבין שהכלוב הוא מקום טוב שבו מקבלים אוכל.
  6. שום דבר הוא בלתי הפיך במיוחד כשמדובר בפרחון צעיר - הכל הפיך ובכל זאת, לא כדאי לעשות יותר מידי טעויות.
  7. אחד הדרכים ליצור קשר טוב עם התוכי הוא בעזרת מזון שאהוב עליו.
    דרך נוספת היא ללמד אותו תרגילים אבל רק לאחר שיצרת את הקשר ההתחלתי והתוכי סומך עליך.
    בעוד כשבועיים תבקש ממני להנחות אותך איך ללמד אותו לעלות על האצבע בפקודה.
  8. אם התוכי נרדם במשך היום, זה סימן לא טוב: האם מדובר בעייפות, או במחלה?
    בכל מקרה, אתה צריך לדעת שתוכי זקוק ל- 12-14 שעות שינה בתנאי חושך ושקט.
  9. אין צורך במתקן שיוף לעומת זאת הוא כן זקוק לאבן סידן ועדיף - סבידה (שלד של דיונון).
  10. חקרת הרבה באינטרנט? - חבל שלא נכנסת לפורום לפני הקנייה.
  11. מיד תקבל הצעה לתזונה מאוזנת עבור התוכי שלך.

RE: גריין ציק חדש מה לעשות?? - צבי דגן - 04-07-2021

התזונה הנכונה לתוכי צריכה להיות מגוונת ומאוזנת:
  1. כופתיות בגודל שמתאים לגודל התוכי - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום.
  2. תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי - שלוש פעמים בשבוע.
  3. תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות - 1-2 פעמים בשבוע.
    בנוסף לזרעים היבשים הרגילים, התערובת תכיל גם מגוון רחב של זרעים נוספים, כמו: שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים. (לא חייבים את כולם)
  4. ביצה קשה (כולל הקליפה) או מזון ביצים (שקונים בחנות) - 1-2 פעמים בשבוע, רבע ביצה בכל פעם.
    חשוב לתת ביצה קשה או מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליך גמילה או בעונת הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים. 
    מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזלים.
    ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (כמו פרות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
    מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.
  5. ירקות ("חיים") מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, כרובית, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולורבי, עלי ביבי, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים וההשריה - כל יום ירק אחר.
  6. מעט פרות (אצל תוכים ממשפחת הלורים יש להרבות בפרות).
    כשאתה נותן תפוח עץ זכור להוציא ממנו את הגרעינים כי הם רעילים לתוכי.
  7. אבן גיר או סבידה - זמין כל הזמן. 
  8. מים טריים - להחליף בכל יום.
  9. אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), אלכוהול, בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה, בלוטי אלון, ערמונים, בוטנים מצופים, תערובות פיצוחים למיניהן, חטיפים (במבה, ביסלי וכדומה), ביסקוויט, לחם, מזון מומתק וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
  10. אסור לתת שקד מר (בד"כ, קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל אבל יכול להיות גם בגודל רגיל) – מכיל ציאניד. מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם.
  11. כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכדומה) וכן - משקאות לא טבעיים (קולה, ספרייט, סודה וכדומה).
שים לב, תוכים שלא הורגלו למגוון מזונות מגיל מאוד צעיר (בתקופת הגמילה), יתקשו להתרגל אליהם בגיל מבוגר.
זה לא אומר שצריך לוותר, תמשיך להציע להם עד שיטעמו ואז הם ימשיכו להעז ולאכול.

RE: גריין ציק חדש מה לעשות?? - hodimon - 04-08-2021

תודהה רבה על התושבה המפורטת אבל היום בבוקר הוצאתי אותו והוא פשוט לא מוכן לחזור לכלוב גם אם זה עם אוכל... מה אני יכול לעשות???

RE: גריין ציק חדש מה לעשות?? - ארי סמואל - 04-08-2021

יכול להיות שהכלוב משעמם או קטן לו מידי, כדאי שתצלם אותו.
כדי שהוא ייכנס לכלוב, שים לו את מאכל שהוא ממש אוהב ולא מקבל כל יום בקערת האוכל שבתוך הכלוב ותחכה שהוא יכנס.

נסיתי עם תפוח הוא ממש אוהב את זה אבל ברגע שאני סוגר את הכלוב הוא משתגע ורוצה לצאת....
כנראה שבלי ששמתי לב הוא מבין שהכלוב זה חוויה שלילית ושאם הוא נכנס לכלוב הוא לא יוצא משם.
ואני חייב לצאת לעבוד ואני לא רוצה לסגור עליו את הכלוב בכוח.
מה אני עושה???

RE: גריין ציק חדש מה לעשות?? - צבי דגן - 04-08-2021

אם אין לך ברירה אחרת, תכניס אותו לכלוב ותסגור.
אבל, אתה צריך לשכנע אותו שבכלוב הוא מקבל חוויות חיוביות לכן, כשאתה מכניס אותו לכלוב תציע לו מזון שאהוב עליו במיוחד, למשל 2-3 זרעי חמניות או מכבד של דוחן (כל התוכים אוהבים את זה).
אני מצטרף לבקשה של ארי סמואל, תראה 2-3 צילומים של הכלוב מזוויות שונות.
מעלים תמונה בעזרת האייקון הזה: [Image: jL4ptqe.jpg], שנמצא בשורת התפריטים ומשמאל לחייכן.

(04-07-2021, 09:58 PM)צבי דגן כתב: תרשה לי להתחיל בשאלה: למה אתה עושה את הטעות שרובם עושים - קודם קונים את התוכי ורק לאחר מכן שואלים שאלות?
טוב היה אם היית מתכונן היטב לפני הקניה, כי אז הייתי מנחה אותך למשל - לא לקנות תוכי שגזרו לו את נוצות התעופה.
בד"כ לא תדע אצל תוכי שגזרו לו את נוצות התעופה אם הוא מחוברת ובאיזו רמה.
פעמים לא מעטות, הסוחרים מנסים להטעות את הקונים הפוטנציאלים, מוכרים להם תוכי שאינו מחוברת, לאחר שגזרו לו את נוצות התעופה.
תוכי כזה הוא חסר ביטחון ומפוחד ולכן יעלה על האצבע, יישאר שם ולא יעוף, לא בגלל שהתוכי מחוברת אלא בגלל שהתוכי פוחד או לא יכול לעוף כי גרמו לו לנכות שלא מרצונו.
אישית, אני מאוד מתנגד לגזור לתוכי את נוצות התעופה ואם מעניין אותך להרחיב בנושא הזה, קרא כאן: למה אני מתנגד לגזירת נוצות התעופה?
התייחסות לנקודות לפי הסדר שכתבת:
  1. הוא אצלך רק ארבעה ימים ועדיין לא התרגל אליך ולסביבה החדשה ולכן, כדאי מאוד שלא תלחיץ אותו ואל תכריח אותו לעשות דברים כנגד רצונו.
  2. אם התוכי נרתע ממך, סימן שהוא לא מחוברת ברמה גבוהה ולכן אל תיגע בו לפחות עד שתרגיש שנוח לו איתך.
  3. ביום הראשון היה אפתי, זה מובן מאליו, הוא לא רק היה אפתי אלא גם מבוהל ומנסה ללמוד את הסביבה החדשה שאליו הגיע.
    תזרום איתו ואל תצפה ממנו שכבר יהיה חבר שלך.
  4. התוכי עולה על הכתף ולא מוכן לרדת משום שהוא פוחד.
    הוא מצא את המקום הגבוה ביותר שהיה יכול לעלות עליו כדי שהטורפים לא ישיגו ולא ימצאו אותו (בטבע הוא היה מטפס על אחד הענפים הגבוהים שבעץ).
  5. הוא לא מוכן לחזור לכלוב שלו - למה שירצה לחזור לכלוב, הרי הוא לא מכיר את הכלוב, לא מכיר את הסביבה והוא חושש.
    אם האוכל משכנע אותו, תמשיך כך בתקווה שיקשר בין האוכל לבין הכניסה לכלוב ויבין שהכלוב הוא מקום טוב שבו מקבלים אוכל.
  6. שום דבר הוא בלתי הפיך במיוחד כשמדובר בפרחון צעיר - הכל הפיך ובכל זאת, לא כדאי לעשות יותר מידי טעויות.
  7. אחד הדרכים ליצור קשר טוב עם התוכי הוא בעזרת מזון שאהוב עליו.
    דרך נוספת היא ללמד אותו תרגילים אבל רק לאחר שיצרת את הקשר ההתחלתי והתוכי סומך עליך.
    בעוד כשבועיים תבקש ממני להנחות אותך איך ללמד אותו לעלות על האצבע בפקודה.
  8. אם התוכי נרדם במשך היום, זה סימן לא טוב: האם מדובר בעייפות, או במחלה?
    בכל מקרה, אתה צריך לדעת שתוכי זקוק ל- 12-14 שעות שינה בתנאי חושך ושקט.
  9. אין צורך במתקן שיוף לעומת זאת הוא כן זקוק לאבן סידן ועדיף - סבידה (שלד של דיונון).
  10. חקרת הרבה באינטרנט? - חבל שלא נכנסת לפורום לפני הקנייה.
  11. מיד תקבל הצעה לתזונה מאוזנת עבור התוכי שלך.

תודה רבה על התשובה המפורטת.
אני יודע שחבל שלא נכנסתי לפה לפני שקניתי אבל את מה שקרה כבר קרה ואני מנסה ללמוד תוך כדי תנועה..
כשאני פותח את הכלוב הוא ישר יוצא החוצה ומחפש אותי מחפש לבוא אלי אני לא נוגע  בו בניגוד לרצונו.. כל הפעמים זה כי הוא מגיע אלי.
איך אני בעצם בונה איתו את הקשר לאט לאט אם כשאני פותח את הכלוב הוא ישר קופץ ובא אלי?

RE: גריין ציק חדש מה לעשות?? - צבי דגן - 04-08-2021

בא נעשה את זה לפי הספר.
אשתדל ללוות אותך לאורך כל הדרך ועד שתהיה מרוצה מהתוכי שלך.
הערה חשובה, אם המגדל הקודם לא חברת את התוכי שלך, לפחות ברמה בסיסית, יהיה לך קשה מאוד והתהליך עלול להימשך זמן רב מאוד. 
יש כאלה שחושבים שהתוכים מטבעם יוצרים קשרים עם האדם ומיד הם עושים את כל מה שהמגדל רוצה מהם, זה ממש לא כך.
בשלב הראשון, אתה צריך לרכוש את אמונו של התוכי, כך שלא יחשוש ממך ויראה בך חלק מהלהקה שלו, את זה תעשה (כרגע) ע"י הגשת מזון, ניקוי הכלוב והרעפת שפע של מילים חיוביות ובקול רגוע.
במקביל, בכל פעם שאתה מרוצה מההתנהגות שלו, תגיד לו מילה טובה ותיתן לו גרעין של חמנייה (או חתיכה קטנה של תפוח, אם זו ההעדפה שלו).
כך תעשה בכל יום ומספר פעמים ביום (לפחות - חמש פעמים) עד שתגיע איתו למצב שהוא כבר לא חושש ממך, מתקרב אליך ברצון ומשתוקק להיות בקרבתך.
הוא צריך להרגיש שאתה משתייך ללהקה שלו.
לאחר שתשיג את זה נוכל להתקדם וללמד אותו לעלות על האצבע שלך בפקודה, כפי שציינתי בתגובה מספר 2.

(04-08-2021, 10:06 AM)צבי דגן כתב: בא נעשה את זה לפי הספר.
אשתדל ללוות אותך לאורך כל הדרך ועד שתהיה מרוצה מהתוכי שלך.
הערה חשובה, אם המגדל הקודם לא חברת את התוכי שלך, לפחות ברמה בסיסית, יהיה לך קשה מאוד והתהליך עלול להימשך זמן רב מאוד. 
יש כאלה שחושבים שהתוכים מטבעם יוצרים קשרים עם האדם ומיד הם עושים את כל מה שהמגדל רוצה מהם, זה ממש לא כך.
בשלב הראשון, אתה צריך לרכוש את אמונו של התוכי, כך שלא יחשוש ממך ויראה בך חלק מהלהקה שלו, את זה תעשה (כרגע) ע"י הגשת מזון, ניקוי הכלוב והרעפת שפע של מילים חיוביות ובקול רגוע.
במקביל, בכל פעם שאתה מרוצה מההתנהגות שלו, תגיד לו מילה טובה ותיתן לו גרעין של חמנייה (או חתיכה קטנה של תפוח, אם זו ההעדפה שלו).
כך תעשה בכל יום ומספר פעמים ביום (לפחות - חמש פעמים) עד שתגיע איתו למצב שהוא כבר לא חושש ממך, מתקרב אליך ברצון ומשתוקק להיות בקרבתך.
הוא צריך להרגיש שאתה משתייך ללהקה שלו.
לאחר שתשיג את זה נוכל להתקדם וללמד אותו לעלות על האצבע שלך בפקודה, כפי שציינתי בתגובה מספר 2.

צבי דבר ראשון אני כל כך מודה לך על הסבלנות ועל העזרה שלך ממש ממש תודהה!!
דבר שני כל פעם שאני פותח לו את הכלוב הוא כן מחפש להיות איתי הבעיה מתחילה כשאני מנסה ללטף אותו הוא ישר מתחיל לפחד ולצרוח אז אני נרתע ומפסיק.
למשל היום הוא יצא מהכלוב ואני עשיתי עבודה במחשב עבדתי עם המקלדת  והעכבר והוא פשוט "השתלט" על העכבר של המחשב והחליט שזה שלו ואם אני נוגע אני חוטף נשיכה (כמה שזה כואב!!!) שוב אני לא מראה שזה כואב לי ואני לא אומר לו פוי או דברים כאלה פשוט נשאר אדיש ועוזב אותו.
באותו היום שכבתי במיטה וראיתי טלוויזיה והוא בא אלי ליד בית החזה ושחק עם הרוכסן של הקפוצ'ון שלי, ליטפתי אותו בראש תוך כדי ולאט לאט הוא נרגע ונרדם... ואז התעורר ושוב חזר לנשוך אותי ממש ממש ממש ממש חזק!
אם תוכל להנחות אותי מה לעשות?
לא להוציא אותו יותר מהכלוב?
לא לתת לו לעלות על היד שלי? (כי הוא כן עולה אבל מיד מחפש להגיע לכתף שלי ושם לפעמים הוא נושך לי את האוזן)
אני כל בוקר מוציא אותו והוא עושה את הצרכים שלו על הרצפה ואני מנקה לו את הכלוב ושם לו אוכל ומים.
מכל מה שחפרתי פה אתה רואה משהו לא תקין שאני עושה?