פורום תוכיפדיה
רב חומט / חומט כחול לשון - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: בעלי חיים אחרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=5)
+---- פורום: זוחלים בהנהלת בן קורן (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=46)
+---- אשכול: רב חומט / חומט כחול לשון (/showthread.php?tid=2461)

רב חומט / חומט כחול לשון - ארי סמואל - 01-30-2021

[Image: gZrESZS.jpg]
רב חומט / חומט כחול לשון

מספר פרטים על הרב חומט / חומט כחול הלשון
  • הרב חומט הוא סוג זוחל ממשפחת החומטיים שחי באוסטרליה וניו גינאה.
  • הרב חומט הוא מהחומטים הגדולים.
  • נקרא גם בשם "כחול לשון" או "חומט כחול לשון" בגלל הלשון הכחולה הבולטת שלו.
  • ברוב ימות השנה, הרב חומט חי לבדו חוץ מאשר בעונת הרבייה המתרחשת בחודשים ספטמבר- נובמבר.
  • הרב חומט ניזון מצמחים, עכברים, פרוקי רגליים ועכבישים שונים.
  • לשונו של הרב חומט דביקה ובעזרתה הוא תופס את הטרף מבלי להשתמש הרבה בלסת.
  • טורפיו של הרב חומט הם: כלבים, חתולים ועופות דורסים.
  • הרב חומט ניתן לגידול ללא היתרי החזקה.
[Image: UUwv5nv.jpg]
[Image: jZFlXKy.jpg]
קרדיט: רשות הטבע והגנים.
 קרדיט: ויקיפדיה.

RE: רב חומט\חומט כחול לשון. - צבי דגן - 01-30-2021

אתה ממליץ להחזיק אותו בבית באופן חופשי (בתנאי שאין לך גם כלב או חתול)?

RE: רב חומט\חומט כחול לשון. - Ben Koren - 01-30-2021

[Image: g5dLPfX.jpg]
וידאו הכרות עם חומט כחול לשון ו-6 עובדות על הכחול לשון

טרריום:
ככלל עדיף לשכן את החומט בטרריום גדול ככל האפשר. את הצעירים ניתן לשכן במיכל בגודל 60X30 ס"מ, אולם עבור בוגרים יש לספק מיכל בנפח מינימאלי של 90X45 ס"מ. המכל צריך להיות מוארך ולא גבוה. זוגות יש לשכן במיכל גדול יותר עם מספר מסתורים ואזור חם לרביצה. במידה ומגדלים יותר מפרט אחד באותו מיכל, יש לעקוב אחר התנהגותם שכן מאחר והם מגלים תוקפנות אחד כלפי השני לעיתים קרובות. מצע ועיצוב הטרריום:
ניתן להשתמש בחול משחק כמצע. יש לחטא את החול לפני השימוש ע"י הרתחה במים וייבוש בשמש או בתנור. אפשר להשתמש גם במצע אספן, מצע קוקוס או נייר עיתון. מומלץ להשתמש בשילוב של אספן וחול משחק מאחר והחומט נהנה להתחפר במצע האספן. 
יש לספק מספר מסתורים כדי לתת לחומט תחושת ביטחון. ניתן להשתמש באבנים מעוצבות כדי לספק מקומות רביצה וכדי לעצב את הטרריום. לא מומלץ להשתמש באבן חימום מחשש לכוויות. אפשר להשתמש גם בגזעים ובצמחי פלסטיק לצורך עיצוב הטרריום.  תאורה וחימום:
החומט נהנה מחום! כדי לשמור על טמפרטורה נוחה בטרריום מומלץ ליצור אזור רביצה חם, ואזור קר למסתור ולמנוחה. הטמפרטורה באזור החם צריכה להיות מעל 35 מעלות. באזור הקר צריכה להיות טמפרטורה של 25 מעלות. בלילה הטמפרטורה יכולה לרדת עד 10 מעלות. יש לספק מקומות מסתור בצד החם ובצד הקר. מומלץ לחמם בעזרת נורת חימום מאשר בעזרת חימום תחתון כדי לחקות את השמש.
ככל שהאור יהיה בהיר יותר כך טוב יותר. מומלץ להשתמש בתאורת UV בעלת ספקטרום מלא לצורך תאורה וחימום המכל. הצבע והמצב הבריאותי של החומט מושפעים מאיכות ובהירות התאורה. מומלץ להוציא את החומט מדי פעם למיכל מחוץ לבית כדי להתחמם בשמש, אולם יש להשגיח עליו ולספק לו גם אזור מוצל. וידאו שמסביר על ההתקנה וההקמה לטרריום בסיסי עבור כחול לשון 

מזון ותוספים:
החומט הוא אוכל כל שנהנה מדיאטה מגוונת. יש להאכיל את החומט 3-4 פעמים בשבוע. כמזון צמחוני ניתן לתת עלי כרוב, עלי חרדל, שן - הארי ועלי לפת. אפשר לתת גם ירקות כגון: גזר, שעועית, קישוא, אפונה ותירס. ניתן להוסיף גם פירות מדי פעם.
כמזון חי מומלץ לתת צרצרים, תולעי שעווה, זחלי קמח ומדי פעם וולדות או עכברים, תלוי בגודל החומט. ישנם מגדלים המשתמשים במזון חתולים או כלבים מפחיות. הדבר אפשרי אך לא מומלץ כ"כ. אם בכל זאת ברצונכם להאכיל במזון כלבים/חתולים יש לעשות זאת לעיתים רחוקות ובמזון דל שומן בלבד.
יש לספק כלי עם מים טריים, גדול מספיק בשביל שהחומט יוכל להיכנס לתוכו. בנוסף יש לתת תוספי מזון D3, וקלציום. הכמות הנדרשת תלויה בתדירות שבה החומט נחשף לשמש או לתאורת UV.
  • כחול לשון אוכל סלט משופר בבשר: 

• האכלה של כחול לשון בעכבר (צולם בעולם הזוחלים של גולן): 

• הזדווגות של חומט כחול לשון: 

• נקבת חומט כחול לשון משריצה וולדות חיים: 

• מופעים ומינים נוספים (קרובי משפחה) של כחול הלשון: 

המידע נלקח מאתר סנייקס: קישור למקור: חומט כחול לשון
נכתב על-ידי: דניאל וקנין 

RE: רב חומט\חומט כחול לשון. - Ben Koren - 01-30-2021

כל הכבוד להארי על העובדות המעניינות, אחת הלטאות המגניבות שאפשר לגדל, לא כל כך נפוץ להשיג בגלל הפסקת הייבוא והמיעט של המגדלים שגם מרבים את החומט ולשאלתו של צבי, לא מומלץ לשחרר אותו בבית באופן חופשי, נהוג לגדל אותו בטרריום מספיק גדול עם כל התנאים הדרושים לחיים נאותים בבית הגידול הביתי.
(01-30-2021, 12:22 PM)צבי דגן כתב: אתה ממליץ להחזיק אותו בבית באופן חופשי (בתנאי שאין לך גם כלב או חתול)?

RE: רב חומט\חומט כחול לשון. - ארי סמואל - 01-30-2021

תודה BEN KOREN.
בדיוק רציתי להוסיף את דרישות הגידול.
אני רוצה להוסיף לתשובה שלך לגבי השאלה "האם ניתן לגדל אותו משוחרר בבית", יש לטאות יותר גדולות שאנשים משחררים בבית או בחדר ונותנים להם פינת חימום, מזון ושתייה פתוחה.
אני לא התנסיתי בגידול חומטים אך לפי מה ששמעתי וראיתי, הם לטאות יפיפיות וחמודות ואני מקווה לגדל אחד בעתיד.

RE: רב חומט\חומט כחול לשון. - Ben Koren - 01-31-2021

בכל הזוחלים זה פחות נהוג, בחומטים לא נהוג בכלל, תשאל מגדלים שמגדלים לטאות גדולות כמו כוחים או איגואנות יגידו לך שאם כן זה רק לפרק זמן ובדרך כלל בהשגחה ואם לא בהשגחה ואיך שהוא הלטאה לא ביישנית ויודעת להסתובב ולחזור אז זה רק כשהבית מאובטח לגמרי כי הם חלק מהלטאות הם גם אמני הבריחה.

(01-30-2021, 05:36 PM)ארי סמואל כתב: תודה BEN KOREN.
בדיוק רציתי להוסיף את דרישות הגידול.
אני רוצה להוסיף לתשובה שלך לגבי השאלה "האם ניתן לגדל אותו משוחרר בבית", יש לטאות יותר גדולות שאנשים משחררים בבית או בחדר ונותנים להם פינת חימום, מזון ושתייה פתוחה.
אני לא התנסיתי בגידול חומטים אך לפי מה ששמעתי וראיתי, הם לטאות יפיפיות וחמודות ואני מקווה לגדל אחד בעתיד.

RE: רב חומט / חומט כחול לשון - ארי סמואל - 01-31-2021

אני ראיתי כל מיני סרטונים על מגדלים בחו"ל שמגדלים את הטגואיים, איגואנות וכו' בחדר משלהם או בטרריום ענק.

RE: רב חומט / חומט כחול לשון - Ben Koren - 01-31-2021

טגואים ואיגואנות זה סיפור אחר מחומטים וטרריום ענק זה מה שצריך, לשחרר בחדר זה לא מה שמומלץ זה רק נשמע ומצטלם מגניב

תראה הנה כתבה רצינית בנושא שפותחת בשורה 
While it’s not generally recommended, some people allow their larger reptile pets, such as green iguanas (Iguana iguana)and monitor lizards (Varanus spp.), to free-roam around their houses. 

https://www.reptilesmagazine.com/proper-precautions-for-free-roaming-reptiles/

וכתוב שם למה זה לא מומלץ משלל סיבות שחלק מהם זה חשיפה לחומרים מסוכנים שיש ברחבי הבית.
בקיצור אל תאמין לכל מה שאתה רואה באינטרנט כי בקרב המגדלים הרצייניים זה ממש לא מומלץ חייכן
זוחלים הם לא חיות בית כמו כלב וחתול

(01-31-2021, 06:34 AM)ארי סמואל כתב: אני ראיתי כל מיני סרטונים על מגדלים בחו"ל שמגדלים את הטגואיים, איגואנות וכו' בחדר משלהם או בטרריום ענק.

RE: רב חומט / חומט כחול לשון - ארי סמואל - 01-31-2021

אני מבין מה אתה אומר.