פורום תוכיפדיה
ניפוץ מיתוסים. - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שונות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=8)
+--- פורום: פטפטת (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=11)
+--- אשכול: ניפוץ מיתוסים. (/showthread.php?tid=2421)

ניפוץ מיתוסים. - ארי סמואל - 01-21-2021

בגידול בעלי חיים יש המון מידע שגוי ואנשים מטעים בכוונה ובטעות.

חשוב לי מאוד לנפץ כמה מיתוסים שאני רק יכול כדי לשפר אפילו במעט את חיי בעלי החיים בשבי.

אתחיל עם אוגרים-
  • אוגרים קטנים אך דורשים כלוב גדול וגבוה מאוד שיאפשר להם לטפס, לרוץ, לשחק ולהסתתר (בטבע, אוגרים רצים ביום למעלה מ-7 קילומטרים). אני ממליץ לגדל אוגר בכלוב של חולדה או עכבר (כמובן שיש לשים לב שהרווחים בין הסורגים בכלוב קטנים מספיק בכדי שהאוגר לא יברח).
  • אוגרים הם חיות לא חברתיות ויעדיפו לחיות ללא בן זוג או בעלים (בטבע הם חיים לבד ומזדווגים פעם ב... ונפרדים אחד מהשני). אוגרים סיבירים עוד יכולים לסבול אוגר נוסף בכלוב אך אוגרים סורים יתקפו אוגר נוסף מיד (במיוחד אם הוא קטן מהם), כמובן שינם מקרים מיוחדים בהם הם יסתדרו עם בן זוג ועם הבעלים.
  • ב-95% מהמקרים, לא יתחברו לבעלי שלהם ובכלל לא יאהבו אותם, אל תקנו את הניסיון של המוכר בחנות חיות למכור לכם את הרעיון שהם חברותיים רק כי הם עולים על היד ולא נושכים.

אני רק רוצה להוסיף שאני נגד גידול אוגרים, ואם אתם רוצים לעזור לבעל החיים הקטן והחמוד הזה, אל תרבו אותו, תקנו ותנו לו לחיות טוב. יש המון אוגרים בשבי וכמו שאמרתי הם לא נהנים בשבי במעט בכל המקרים.

שרקנים-

אין יותר מידי מיתוסים שאני מכיר על שרקנים:
  • שרקנים דורשים כלוב הרבה יותר גדול ממה שמוכרים בחנויות חיות, אני ממליץ לגדל זוג שרקנים (מאותו הזוויג) בגדר גורים.
  • שרקנים הם חיות חברתיות וכדאי ואפילו חובה לגדל יותר מאחד בכל כלוב.
  • יש אנשים שקוראים לשרקנים "חזירי ים", זה שם שגוי לחלוטין, שרקנים חיים בהרים שבדרום אמריקה ולא מסתובבים כלל באזורים ימיים. השם המתאים הוא "קבייה".

משפחת הארנבאים-
  • אין בעל חיים בשם "ארנב", יש "ארנבת, "ארנבון" "ושפן" שהוא קרוב משפחה של הארנבת והארנבון.
  • בתור חיות מחמד, מגדלים אך ורק ארנבון בית.
  • ארנבונים דורשים המון מקום כי הם בעלי חיים קופצניים ותזזתיים, אני ממליץ לשכן את הארנבון בגדר גורים גדולה או חופשי בבית.
  • ארנבונים לא אוכלים גזר, 80% מהתזונה שלהם אמורה להיות קש, שאר התזונה מורכבת מכופתיות מיוחדות לארנבונים ועלים ירוקים (כפית ביום, לא יותר!). 

ארנבונים שמגדלים בבית עברו ביות של מאות שנים ורחוקים מאוד מקרוביהם בטבע, ארנבון בית שישוחרר בטבע לא ישרוד יותר מיום, אל תשחררו אותם, הם בעלי חיים מבויתים לגמרי (כמו כלבים וחתולים...).

דבר נוסף, אל תקנו ארנבון מתחת לגיל חודש וחצי-חודשיים, זה אומר שהוא לא גמול. אל תקנו את מה שהמוכרים בחנות חיות אומרים לכם.

תרנגולות-
  • תרנגולות יכולות להטיל ביצים ללא זכר, ביצים שהתרנגולות מטילות בנוכחות זכר ככל הנראה יהיו מופרות. ביצים שהתרנגולות מטילות ללא זכר לא מופרות ולא יצא מהם לעולם אפרוח (אלה הביצים שאנחנו אוכלים).
  • תרנגולות לא עושות רעש. תרנגולים מקרקרים ותרנגולות שקטות מאוד וכמעט ולא שומעים אותן.
  • תרנגולות לא טיפשות, בואו נתחיל מזה שהן בעלי חיים אלטרואיסטים, כשתרנגולת אחת מתה או נעלמת, שאר התרנגולות יטפלו באפרוחים שלה כאילו הם שלהן. תרנגולת יכולה לזהות למעלה מעשרים פרצופים שונים. הן מתחברות לכמה בעלי חיים בודדים (לרוב גם לבעלים) והן יודעות להביע חיבה ונותנות ללטף אותן כשהן סומכות על הבעלים שלהן.
  • תרנגולות אמנם לא יכולות לעוף אבל הן יכולות להמריא לגובה של שני מטרים ומעלה.
  • תרנגולות בטבע חיות על עצים (כל משפחת התרנגולאים), לא על האדמה.

חולדות ועכברים-
  • החולדות והעכברים שמגדלים בבית הן צאצאים של חולדות מעבדה, הן לא צאצאים של חולדות הרחוב.
  • חולדות ועכברי מעבדה שונו גנטית והן חברותיות, רגועות, אוהבות ליטופים ומבעיות חיבה כלפי הבעלים שלהן, מאוד נקיות ומנקות את עצמן כל יום ולא נושכות אלא אם יעצבנו אותן!
  • חולדות ועכברים מאוד אינטילגנטיים (חלקם יותר מחתולים וכלבים) ומאוד אוהבים את הבעלים שלהן.

דגי זהב-
  • דגי זהב צריכים אקווריום מרובע בלבד!
  • האקווריום שהם צריכים מאוד גדול (הם גדלים הרבה יותר ממה שאומרים ומראים לכם בחנויות חיות), דג זהב באקווריום קטן ימות בגיל מאוד צעיר.
  • דגי זהב חיים עד גיל 9-11 שנים באקווריום גדול ותזונה נכונה.
  • דגי זהב (וכל שאר הדגים) חייבים משאבת חמצן באקווריום, פילטר שינקה את המים וכד'...

דגי קרב-
  • דגי קרב צריכים אקווריום מרובע בלבד!
  • הם לא חייבים אקווריום גדול אבל הם חייבים את כל מה שדגים אחרים צריכים (פילטר לניקוי מים, משאבת חמצן וכו...).

חשוב לי לומר שכל הדגים צריכים אקווריום\בריכה גדול\ה יחסית לגודל שלו עם כל מה שדג צריך (פילטר לניקוי מים, משאבת חמצן וכו'...).

אני מקווה שעזרתי אפילו קצת ושיום אחד כל בעלי החיים יזכו לכבוד המגיע להם ולטיפול ראוי ונכון.

RE: ניפוץ מיתוסים. - SHILO - 01-24-2021

מחכים מאוד