פורום תוכיפדיה
גידול אוגרים. - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: בעלי חיים אחרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=5)
+--- אשכול: גידול אוגרים. (/showthread.php?tid=2420)

גידול אוגרים. - ארי סמואל - 01-21-2021

גידול אוגרים
אני אתחיל ואומר שאני באופן אישי לא בעד גידול אוגרים, אני יודע שרבים רוצים ומגדלים אוגרים וכדאי לתת את המידע הדרוש כדי לגדל אותם בצורה נכונה.
אתחיל בניפוץ כמה מיתוסים:

1. זה שאוגרים הם בעלי חיים קטנים לא בהכרח אומר שהם יכולים להסתדר בכלוב קטן. 
בטבע, אוגרים עוברים ביום למעלה מ-7 קילומטרים, הם צריכים הרבה מרחב והרבה גובה (הם מטפסים על סורגי הכלוב וכל מיני צעצועים אחרים שצריך לשים להם כמו שבטבע הם מטפסים על צוקים והרים).
2. אוגר לא אוהב חברה, אל תאמינו למוכרים בחנויות שינסו למכור לכם את הרעיון שאוגר הוא חיה ידידותית שצריך אוגר נוסף בחברתו.
בטבע, אוגרים חיים לבד ומידי פעם, מזווגים עם אוגר אחר ונפרדים שוב.
שני אוגרים בכלוב לא בהכרח יתקפו אחד את השני אבל הם לא ירגישו בנוח ובמקרים רבים יתקפו.
3.כמובן שיש מקרים מסוימים שהם חברותיים לאוגרים אחרים ולבני אדם אך ברוב המקרים, האוגר לא יאהב את הבעלים שלו.

תזונה-
תזונת האוגר צריכה להיות אך ורק כופתיות מיוחדות לאוגרים, ניתן להוסיף להם מידי פעם קצת עלים כמו חוביזה (מעט מאוד) ובתור חטיף בלבד, מקל דבש או גרעין מחנות חיות.

האוגר צריך בקבוק מיוחד לאוגרים בשביל לשתות (יש אותו ברוב חנויות החיות).
כדאי לתת לאוגר אבל סידן כדי לשייף את השיניים ובשביל תוספת סידן.
אני מציע לתת לו גם עצים (אחרי ניקוי יסודי עם מים וסבון) כדי לשייף את השיניים בצורה שיותר נוחה לאוגר וגם בשביל הכיף שלו.

כלוב-
אני לא ממליץ להשתמש בכלובים המיועדים לאוגרים שמוכרים בחנויות חיות כיוון שהם קטנים מאוד ולא מספקים את מה שהאוגר צריך, אני ממליץ להשתמש בכלוב לעכברים או חולדות.
לפני השימוש בכלוב של העכבר או חולדה, כדאי לשים לב שהרווחים בין הסורגים צרים מספיק כדי למנוע רת בריחתו של האגור שהוא אשף בלברוח מידיים ומכלובים.

פריט חובה בכלוב של האוגר הוא הגלגל.
הגלגל מפצה על חוסר המקום לרוץ (כמו שכתבתי, בטבע הם רצים למעלה מ-7 קילומטרים בכל יום).
בנוסף לגלגל אני ממליץ להוציא את האוגר פעם בשבוע לחדר סגור שאין לו יכולת לברוח ממנו או להיכנס לאיזה חור ולא לצאת ממנו כדי לשחרר אנרגיה ולהשלים את חוסר המקום הטבעי (אני ממליץ לשים בחדר כל מיני מכשולים וגירויים פיזיים ואינטלקטואלים לאוגר כדי ליצור עניין ולהפעיל את המוח והשרירים).

כדאי להוסיף לכלוב של האוגר כל מיני משחקים כגון: חבלים שיוכל לטפס עליהם, ענף קטן ומסועף שהוא יוכל להסתובב עליו, כדור עם חורים שיש בתוכו חטיפים לאוגר, כמה שיותר מחילות וכד'...

כדאי להרגיל את האוגר מגיל קטן לידיים כי אחרי גיל חודש הוא נחשב בוגר ויהיה הרבה יותר קשה להרגיל אותו לידיים ולמגע אנושי.

לקחת אוגרים סיבירים או סורים?

עם אתה מעוניין שיהיה לך אוגר גדול שלא נושך הרבה, קח אוגר סורי (אוגר סורי לא יסבול חברה בכלוב שלו ויתקוף כל אוגר נוסף בכלוב אלא אם הוא ממש גדול).
עם אתה מעוניין באוגר קטן שעוד יכול לסבול חברה בכלוב קח אוגר סיבירי.

אוגרים סוריים גדולים פי שלושה ויותר מאוגרים סיבירים.

אני ממליץ להשתמש באספסת או עיסת נייר ממוחזרת שאפשר לקנות בחנויות של חיות בתור מצע, נסורת מכל סוג שהיא לא נעימה לאוגר, נתקעת לו בכל מיני חריצים בגוף לרוב ומעיפה לאויר אבק שגורם לגירויים ולבעיות במערכת העיכול.

כדאי להוסיף מעל המצע חתיכות קטנות של נייר טואלט שיוכל להתחפר בהן ושיהיה לו יותר נוח.
בנוסף, הוא לרוב ייקח חלק מנייר הטואלט לתוך המחילה שלו ויאכסן שם מזון.
עוד פריט חובה בכלוב היא המחילה בה האוגר יישן ואם יש זכר ונקבה אז הנקבה תמליט בה.

אני לא ממליץ לשים זכר ונקבה בתוך הכלוב, רבייה של אוגרים תהיה חמודה ונחמדה בהתחלה אבל אתם חייבים להבין שהם יכולים להתחיל סבב רבייה חדש שבוע לאחר שהנקבה המליטה, בכל המלטה יש בממוצע חמישה גורים וזה סיפור לשם ולא טוב.
אם אתם בכל זאת החלטתם לתת לאוגרים שלכם להתרבות, בזמן ההמלטה ועד כשבועיים לאחר ההמלטה, אסור להפריע לאוגרת ומוכרחים להפריד את הגורים והאימא מהאבא שלרוב אוכל או הורג את הגורים.

אם יש אפשרות להוציא בכל יום את האוגר לקופסת קרטון מלאה בנייר טואלט ומשחקים זה יהיה נפלא והוא מאוד יעריך את זה.

אל תצפו מהאוגר שלכם להחזיר אהבה, ב-95% מהמקרים הם לא מחזירים אהבה.

אם למישהו יש שאלות נוספות הוא מוזמן לשאול, אני מקווה שעזרתי לכם.