פורום תוכיפדיה
שאלות בנוגע לרביית תוכונים - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: רביית תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- אשכול: שאלות בנוגע לרביית תוכונים (/showthread.php?tid=2392)

עמודים: 1 2 3 4 5 6

שאלות בנוגע לרביית תוכונים - מוריה1609 - 01-15-2021

היי,
אני מעוניינת בעוד כשנה או שנתיים, להוסיף ל-2 התוכונים הזכרים שלי-  נקבה.
לפני זה, אני מעוניינת לוודא כמה דברים :
  1. האם נקבה בת שנה - שנתיים זה גיל מומלץ?
  2. יש לי תוכון שמשהו קצת מוזר לי אצלו בעיניים. מסביב לאישון אמור להיות להם לבן ברור, ואצלו זה עמום ומעט ורדרד - לבן, לא יודעת למה העיניים שלו שונות והאם זו בעיה. אם הנקבה תזדווג איתו, יש סיכוי שהגוזלים יהיו עם בעיה כלשהי?
  3. אם אשכן את שלושתם באותו הכלוב הם יריבו על הנקבה?
  4. האם הנקבה תזדווג עם שניהם, ולא רק עם אחד מהם?
  5. אחרי הטלה אחת, אוכל להוציא את תא ההטלה ולא להחזיר אף פעם, והיא לא תנסה להטיל?
  6. האם אני יכולה לשים לה את תא ההטלה רק פעם בחצי שנה או שנה, כלומר שהיא תעשה רק 2- 4 סבבים בסך הכל?
  7. אם אין תיבת קינון, היא לא תנסה להטיל ?
  8. באיזה גיל אני יכולה להוציא את הגוזלים, לשחק ולהרגיל אותם למגע, והם לא יצטרכו חימום, כי אני לא אקנה אומנת.
  9. אם ארגיל אותם למגע, זה נחשב חיברות למרות שאני לא מאכילה אותם במזרק ? לא התנסיתי בכך ואין שום סיבה שאעשה זאת אם אני לא יודעת, בעיקר אם זה יכול לפגוע בהם.
  10. באיזה גיל הם יוצאים מתא ההטלה ? הם פשוט יוצאים לבד, ולתת להם להישאר עם ההורים? ואם כן, לכמה זמן?
  11. כמה זמן צריך שיהיה להם אור ? נניח מ7 בבוקר עד 7 בערב, דולק כל הזמן?
התוכונים יהיו בחדר שלי, שם יש להם אור, חושך ושקט.
יש לי מקום לכלובים. לפחות ל-4 או 5.
אני לא אמכור, אולי רק כמה אם לא יהיה לי מקום.
לכן חשוב לי לדעת האם היא תנסה להטיל גם אם אין תיבת קינון או אם עבר הרבה זמן מההטלה הקודמת..

RE: שאלות בנוגע לרביית תוכונים - צבי דגן - 01-15-2021

1. תוחלת החיים של התוכון (בתנאים אידיאליים) הוא  3-4 שנים, אבל לאחר גיל שנתיים/שלוש כושר ההתרבות יורד, במיוחד אם הנקבה עשתה יותר משני מחזורי רבייה בשנה.
    כך שבגיל שנה או שנתיים הם נחשבים לצעירים.
  2. קשה עד בלתי אפשרי לענות על שאלתך זו.
    כמובן אם הבעיה שאת מתארת היא גנטית אז קיים סיכוי שהיא תעבור לחלק מהגוזלים (לא לכולם).
  3. אם הכלוב מאוד גדול - אז כן, הם יתרבו. הכלוב צריך להיות בערך בנפח פי שלוש מאשר כלוב רגיל לזוג אחד.
    כלוב באורך 2 מטר עם מחיצות בין תיבות הקינון יכול להספיק.
    ועם זאת, במקרה של תוכונים אוסטרלים, עדיף שכל זוג יהיה בכלוב נפרד.
  4. אם הם יהיו הכלוב משותף עלולים להתפתח "מלחמות" בין הזכרים על הזכות להזדווג עם הנקבות.
    כמו כן, עלולים להתפתח "מלחמות" בין הנקבות על הזכות לקנן בתיבת הקינון המועדפת.
    כדי לפחית את הסיכויים שזה יקרה, כדאי להתקין את תיבות הקינון במקום הכי גבוה בכלוב בגבהים זהים.
  5. בד"כ כשמוציאים את תיבות הקינון, לא נוצר גירוי לזוג להתחיל בתהליך הרבייה.
    אמרתי - "בד"כ" ולמרות זאת, במקרים רבים יהיו הטלות בתוך כלי האוכל או אפילו על רצפת הכלוב.
    במקרים כאלה אני ממליץ להשאיר את תיבות הקינון ולאפשר להם לקנן פעמיים/שלוש בעונה.
  6. כפי שציינתי לעיל, ניתן לאפשר לכל זוג עד 2-3 מחזורי רבייה בשנה.
  7. כבר ציינתי לעיל שאין לדעת מראש. במקרים רבים הנקבה תטיל בכלי האוכל.
  8. להרגיל למגע למשך זמן קצר, אפשר כבר בגיל 3-4 ימים.
    אבל ממש לשחק איתם למשכי זמן ארוכים רק לאחר הניצוי המלא - בסביבות 25-30 יום.
  9. אם רוצים חברות ברמה גבוהה כדאי להתחיל להאכיל אותם ידנית.
    אם אין לך אומנת אפשר לעשות את זה בקיץ ולאלתר סוג של אומנת שזה בסה"כ: ארגז, גוף חימום עם תרמוסטט וכלי עם מים לשמירה על הלחות.
    לחילופין, אפשר לנסות לעשות "אכילה משותפת".
    אם לא תהיה האכלה ידנית בכלל, עדיין יהיה לך תוכון מחוברת אבל ברמה פחות טובה.
  10. כפי שכבר רמזתי לעיל, גיל הגמילה הוא בסביבות 30 ימים ואז הגוזלים יוצאים מתיבת הקינון, אבל עדיין נשארים תלויים בהורים שהלם.
    ההורים ממשיכים להאכיל אותם ובאופן הדרגתי מרגילים אותם למזון מוצק שהם בעצמם אוכלים.
    התהליך הזה אורך כשבוע עד שבועיים ואז ההורים מגרשים את הגוזלים שלהם.
    במקרה כזה, אם לא תפרידי אותם מההרים הם עלולים לתקוף אותם קשות ולנקר אותם עד זוב דם, ובמקרים רבים, זה נגמר במות הגוזל.
  11. מבחינת חלוקת האור והחושך כדאי לחצות את היממה לשני חלקים שווים.
[Image: Mvzj3NC.gif]

RE: שאלות בנוגע לרביית תוכונים - מוריה1609 - 01-15-2021

חישבתי הכל,
אוכל להביא נקבה בעוד כשנה מעכשיו.
התוכונים שלי יהיו בני שנה וחצי.
בסוף, את התוכון הכחול אשים לבד בכלוב.
התוכון הירוק יהיה עם הנקבה.
אם הנקבה תטיל פעמיים בשנה לכל הפחות, אצטרך למכור את הגוזלים חוץ מ3 או 4 שאני מעוניינת להשאיר אצלי. זה יהיה מאתגר..
ואם כך, כנראה שלא אוכל לגמול את הגוזלים על כופתיות כמו שתכננתי. כי אז אצטרך לקנות הרבה אוכל ואביזרים בתדירות גבוהה.
אני לא אוכל לאלתר אומנת, אמרתי, אני לא מעוניינת להאכיל אותם אם אין לי ניסיון בכך.
כן אקח אותם לידיים ובגיל חודש אשחק איתם ועוד, ואעשה זאת כמה פעמים בכל יום. זמן יש לי..
אם לאחר הטלה או שתיים, אפריד את הנקבה לכלוב נפרד, היא תנסה להטיל ?
ואיך ניתן לראות שהיא עומדת להטיל ?
אם אני מוציאה את תא ההטלה אחרי הפעם הראשונה, היא תטיל למרות שלא החזרתי ? לא הבנתי את העיניין.
אני שואלת, כי אני לא מנסה למכור. בסך הכל רוצה לגדל ולחברת ככל הניתן את הגוזלים, גם אם זה אומר לצערי שאאלץ למכור את הנקבה אחרי זמן מה.. או למסור אותה.

כשאני חושבת שוב,
אם היא מטילה פעמיים בשנה, אוכל בכל הטלה לשמור אצלי גוזל ואת ה2 הנותרים למכור ? בהנחה ש3 שורדים.
ואז אוכל להשאיר אותה אצלי, ולא תהיה לי בעיה של מקום.
אני צודקת ? אני מתכננת לקנות לגוזלים כלוב שמספיק ל5 - 6 תוכונים.
ואז עדיין אוכל לגמול על כופתיות..

RE: שאלות בנוגע לרביית תוכונים - ארי סמואל - 01-15-2021

אף אחד לא צובר ניסיון בהאכלה( ובכל דבר אחר) מבלי להאכיל...

(01-15-2021, 01:59 PM)מוריה1609 כתב: חישבתי הכל,
אוכל להביא נקבה בעוד כשנה מעכשיו.
התוכונים שלי יהיו בני שנה וחצי.
בסוף, את התוכון הכחול אשים לבד בכלוב.
התוכון הירוק יהיה עם הנקבה.
אם הנקבה תטיל פעמיים בשנה לכל הפחות, אצטרך למכור את הגוזלים חוץ מ3 או 4 שאני מעוניינת להשאיר אצלי. זה יהיה מאתגר..
ואם כך, כנראה שלא אוכל לגמול את הגוזלים על כופתיות כמו שתכננתי. כי אז אצטרך לקנות הרבה אוכל ואביזרים בתדירות גבוהה.
אני לא אוכל לאלתר אומנת, אמרתי, אני לא מעוניינת להאכיל אותם אם אין לי ניסיון בכך.
כן אקח אותם לידיים ובגיל חודש אשחק איתם ועוד, ואעשה זאת כמה פעמים בכל יום. זמן יש לי..
אם לאחר הטלה או שתיים, אפריד את הנקבה לכלוב נפרד, היא תנסה להטיל ?
ואיך ניתן לראות שהיא עומדת להטיל ?
אם אני מוציאה את תא ההטלה אחרי הפעם הראשונה, היא תטיל למרות שלא החזרתי ? לא הבנתי את העיניין.
אני שואלת, כי אני לא מנסה למכור. בסך הכל רוצה לגדל ולחברת ככל הניתן את הגוזלים, גם אם זה אומר לצערי שאאלץ למכור את הנקבה אחרי זמן מה.. או למסור אותה.

כשאני חושבת שוב,
אם היא מטילה פעמיים בשנה, אוכל בכל הטלה לשמור אצלי גוזל ואת ה2 הנותרים למכור ? בהנחה ש3 שורדים.
ואז אוכל להשאיר אותה אצלי, ולא תהיה לי בעיה של מקום.
אני צודקת ? אני מתכננת לקנות לגוזלים כלוב שמספיק ל5 - 6 תוכונים.
ואז עדיין אוכל לגמול על כופתיות..

אם את לא מתכוונת לגמול אותם על כופתיות עדיף שלא תביאי גוזלים...
אני לא חושה שזה בסדר להביא גוזלים ולא לתת להם את התנאים הבסיסיים שהם צריכים.

RE: שאלות בנוגע לרביית תוכונים - אהבת חיות - 01-15-2021

אני מסכים עם ארי.
אם את לא מרגישה בטוחה בעצמך (מכיר את התחושה חוויתי אותה כשהאכלתי בפעם הראשונה),תראי סירטונים, תבקשי ממגדלים לראות איך הם מאכילים.

RE: שאלות בנוגע לרביית תוכונים - מוריה1609 - 01-16-2021

אמרתי,
אני גומלת את הגוזלים על כופתיות.
אני פשוט לא אאכיל אותם, אני מעדיפה שלא להתעסק עם זה ולגרום נזק.

אצטרך לקנות אבקה לדייסה, מד טמפרטורה, מזרק ועוד כל מני דברים.
ואצטרך להכין כל כמה שעות דייסה, ולהאכיל בשעות שלא אהיה בהן בבית.. אני מניחה.
אולי תוכלי להסביר לי מה עליי לקנות בשביל להאכיל אותם ואיך לעשות זאת, ללא אומנת ?
( כלומר בגיל 3 שבועות או יותר, האם זה בכלל משתלם ?)

RE: שאלות בנוגע לרביית תוכונים - אהבת חיות - 01-16-2021

מה שאת מתארת שאת רוצה לעשות הוא בעצם להבנתי הוא לא האכלת יד.
לדעתי אם רק תנסי לגמול אותו לאחר ניצוי מלא החיברות שלו יהיה ברמה נמוכה ותצרכי לעבוד קשה יותר בכדי לחברת אותו.
בסיטואציה כמו עכשיו בחורף אני לא חושב שתוכלי לגדל גוזל ללא אומנת עד שיהיה מנוצה לגמרי, בקיץ אולי אפשר יותר להתפשר על כך ברגע שכל גופו לפחות עם פלומה שמגנה.
ככל שהוא יותר לכיוון הגמילה כך צריך פחות פעמים להאכיל, אבל עדיין צריך את כל האביזרים.

RE: שאלות בנוגע לרביית תוכונים - צבי דגן - 01-16-2021

אין מצב שהגוזלים ישרדו בחורף ללא אומנת.

RE: שאלות בנוגע לרביית תוכונים - מוריה1609 - 01-17-2021

אני ממש לא מדברת על חורף, אני מדברת על קיץ. משהו כמו יוני..

ראיתי הרבה סרטונים של אדם שמרבה תוכונים אצלו בבית, הוא לא מאכיל אותם במזרק , נותן להורים, אבל משחק איתם המון ומחזיק אותם, הם מאוד מתוקים ומאפשרים לו לגעת בהם..
ראיתי סרטונים של משהי אחרת שעשתה אותו דבר, ולא האכילה את הגוזל אבל היא לימדה אותו לדבר, והוא נותן לה ללטף אותו ולגעת בו ( מה שהתוכונים שלי בחיים לא יאפשרו..)
אני חושבת שבגלל שיש לי המון זמן פנוי, אני כן אוכל לחברת אותם כמו האנשים האלה ללא צורך בדייסה והאכלה ואומנת.

RE: שאלות בנוגע לרביית תוכונים - אהבת חיות - 01-17-2021

בכדי שיקרה מה שאת מתארת את צריכה קשר חזק עם ההורים בכדי שתוכלי לקחת מהם את הגוזלים ללטף ולשחק איתם.
אני מבין שאת לא רוצה להשקיע באומנת וזה בסדר גמור אם את מגדלת בקיץ, אבל אשמח להבין אם יש לך זמן פנוי מה הקושי האישי שלך להאכיל בדייסה?