פורום תוכיפדיה
שממיות מנומרות - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: בעלי חיים אחרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=5)
+---- פורום: זוחלים בהנהלת בן קורן (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=46)
+---- אשכול: שממיות מנומרות (/showthread.php?tid=2389)

שממיות מנומרות - ארי סמואל - 01-14-2021

[Image: o5jIoAQ.jpg][Image: GB2CtUK.jpg]

קרדיט: ויקיפדיה

כתובת IP: מחובר

RE: שממיות מנומרות - צבי דגן - 01-14-2021

יפיפייה.
מה אתה יכול לספר לנו עליה?

RE: שממיות מנומרות - ארי סמואל - 01-14-2021

שממית מנומרת:
נכחדה מהטבע עקב מלחמות בני האדם, הגיעה מפקיסטן.
לא דורשת הרבה חוץ ממשטח\כבל חימום מתחת למצע של הטרריום, קערות מזון ומים, תא לחות אחד לפחות לכל שממית, מסתור (אני ממליץ להביא כמה שיותר מחילות וחפצים כיוון שהשממיות המנומרות הן חיות לילה ביישניות שירגישו יותר בנוח כשיש להן הרבה מסתורים ואפשרויות למקומות לרבוץ עליהם.

השממיות המנורות חסרות קרומים ברגליים, במקום קרומים יש לן ציפורניים כיוון שהן מגיעות מהמדבר.
הן יסתדרו בחבורה (אני מגדל שתי שממיות בטרריום בגודל של אורך- 60 סנטימטרים, רוחב- 40 סנטימטרים, גובה- 40 סנטימטרים.
השממיות המנומרות הן בין השממיות הגדולות ביותר והן מאוד חברותיות וחכמות.
תוחלת החיים שלהן ארוכה והן יכולות להגיע עד לכ-20 שנים בשבי.

אני ממליץ למען הכושר הגופני והכיף של השממית להכני לה לטרריום רשת מיוחדת כדי שיטפסו עליה עם הציפורניים.

השממיות שלי מקבלות שעה ביום (לפחות) מחוץ לטרריום כדי ליצור להן גירוי ועניין.
כדאי מאוד לגוון להן בתזונה ולתת: זחלי שחרורית הקמח, תיקנים נצמדים, צרצרים.
בנוסף, יש לתת להן תוספי ויטמין D ומולטי ויטמין לזוחלים כל ארוחה שנייה.

אני הכנתי להן מבוך מגלילי נייר טואלט, קיר טיפוס מקרטון ומגדל מיוחד.

RE: שממיות מנומרות - צבי דגן - 01-14-2021

[Image: ZMJhARF.gif][Image: 1Gtv8VE.png]

אני מציע לכל מי שמגדל זוחל, לבנות לו כל מיני העשרות (כמעט ואין כאלה שאפשר לקנות).
זה מפתח להם את המוח ומונע מהם לחץ, חוץ מזה שפשוט כיף לראות אותם נהנים והבנייה עצמה מאוד כייפית.
לשממיות שלי הכנתי מבוך מגלילי נייר טואלט שהם מאוד אוהבים אותו, אני שם להם זחל והם רודפים אחריו לאורך כל המבוך.
הכנתי להם מגדל קטן מקופסאות קרטון עם כל מיני מבוכים וחפצים קטנים ומעניינים.

הנה תמונה של הטרריום שלי (בלי הרשת כי אנחנו קונים להן חדשה יותר טובה):
[Image: Ug9qLhh.jpg]
[Image: HhBWmUK.jpg]
ניתן לראות שיש לשממיות הרבה מסתורים ואפשרויות להסתתר.
בנוסף, יש להן שני תאי לחות כיוון שאני מגדל את שתי השממיות שלי בטרריום אחד (תא לחות גדול בו הם ישנים ביחד ותא לחות קטן בו השממית הנקבה שהיא יותר קטנה נמצאת במשך היום).
חוץ מתאי הלחות, השממיות צריכות מחילה.
יש לחצות את הטרריום לצד קר וצד חם, הצד הקר ללא חימום והחם עם חימום.
אני ממליץ לגדל אותן עם חול, זה יותר טבעי והן מרגישות יותר בנוח.

RE: שממיות מנומרות - Ben Koren - 01-14-2021

היי ארי, 
כל הכבוד, כתבת יפה מאוד! רק תיקון אחד ותוספת למטה.
הסטטוס של השממית בטבע לא מוגדר כנכחדת וזה ציטוט משנת 2020 לפי IUCN 
According to the IUCN list, leopard geckos are not listed among the endangered animals. However, there are many species of leopard geckos that are threatened by habitat destruction.Sep 11, 2020

מוסיף את העניין של הטמפרטורה:
שממיות בייבי צריכות יותר חימום מאשר הבוגרות מכיוון שחשוב מאוד שמערכת העיכול שלהן תפעל כראוי וברציפות על מנת שיגדלו מהר.
 החימום הטוב ביותר לשממית שלכם הוא חימום תת קרקעי אני ממליץ על כבל חימום או פלטת חימום שתמוקם מחוץ לטרריום ומתחתיו, ובנוסף יש למקם את מקור החימום בשליש אחד בלבד של הטרריום דבר זה ייצור מפל טמפ' עד האיזור הקר. הטמפ' החמה ביותר בטרריום אמורה להיות בתא הלחות ואמורה לעמוד על 30-32 מעלות צלסיוס והטמפ' הקרה ביותר בטרריום (בצידו השני) אמורה לעמוד על לא פחות מ- 24 מעלות צלסיוס.
 שימו לב: שממיות הן חיות קשוחות מאוד ועמידות בפני טמפ' קרה, לכן הן כ"כ פופולאריות בכל העולם, כי ניתן לטעות איתן ולא לשלם מחיר כבד של מוות, אני מזכיר זוהי חיה מדברית לילית, וכולנו יודעים שבלילה במדבר הטמפ' צונחות בצורה קיצונית, השממית מותאמת לשרוד קרות אבל דבר זה ישבש לה את תהליך העיכול ואת העירנות, ולכן יש להימנע ממקרים כאלו!

על כל שממית נוספת בטרריום יש להגדיל אותו ב-45 סנטימטרים רבועים.
אני לא ממליץ לגדל כמה זכרים בטרריום אחד ואם כבר אז בטרריום גדול מאוד ושלכל אחד יהיו לפחות שתי נקבות.

(01-14-2021, 08:22 PM)Ben Koren כתב: היי ארי, 
כל הכבוד, כתבת יפה מאוד! רק תיקון אחד ותוספת למטה.
הסטטוס של השממית בטבע לא מוגדר כנכחדת וזה ציטוט משנת 2020 לפי IUCN 
According to the IUCN list, leopard geckos are not listed among the endangered animals. However, there are many species of leopard geckos that are threatened by habitat destruction.Sep 11, 2020

מוסיף את העניין של הטמפרטורה:
שממיות בייבי צריכות יותר חימום מאשר הבוגרות מכיוון שחשוב מאוד שמערכת העיכול שלהן תפעל כראוי וברציפות על מנת שיגדלו מהר.
 החימום הטוב ביותר לשממית שלכם הוא חימום תת קרקעי אני ממליץ על כבל חימום או פלטת חימום שתמוקם מחוץ לטרריום ומתחתיו, ובנוסף יש למקם את מקור החימום בשליש אחד בלבד של הטרריום דבר זה ייצור מפל טמפ' עד האיזור הקר. הטמפ' החמה ביותר בטרריום אמורה להיות בתא הלחות ואמורה לעמוד על 30-32 מעלות צלסיוס והטמפ' הקרה ביותר בטרריום (בצידו השני) אמורה לעמוד על לא פחות מ- 24 מעלות צלסיוס.
 שימו לב: שממיות הן חיות קשוחות מאוד ועמידות בפני טמפ' קרה, לכן הן כ"כ פופולאריות בכל העולם, כי ניתן לטעות איתן ולא לשלם מחיר כבד של מוות, אני מזכיר זוהי חיה מדברית לילית, וכולנו יודעים שבלילה במדבר הטמפ' צונחות בצורה קיצונית, השממית מותאמת לשרוד קרות אבל דבר זה ישבש לה את תהליך העיכול ואת העירנות, ולכן יש להימנע ממקרים כאלו!
תודה רבה, היא אמנם לא נכחדת אבל לפי מה שאני יודע יש רק כמה עשרות או מאות פרטים בודדים בטבע עקב מלחמות אזוריות והרס בתי גידול.