פורום תוכיפדיה
ארה סווארה - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: ארה סווארה (/showthread.php?tid=2329)

עמודים: 1 2

ארה סווארה - macaw_life - 01-06-2021

שלום, יש לי כרגע זוג B&G שוקל לקנות ארה סווארה בנוסף  
האם הם יסתדרו ביחד ?
ובאיזה גיל ארה סווארה נגמלת ?
תודה

RE: ארה סווארה - צבי דגן - 01-06-2021

הארה סווארה (ארה ערמונית) הוא בין הארות הקטנים שיש (ואולי - הקטן מבניהם) לכן תצטרך להרגיל אותם בהדרגה.
גיל הגמילה הוא בסביבות שלוה חודשיים (ולא פחות מ-8 שבועות).
אבל, מה שחשוב יותר מגיל הגמילה הוא אופן תהליך הגמילה, שלא תהיה גמילה כפוייה ושיגמלו אותו על כל מגוון המזונות ובמיוחד - על הכופתיות.
אל תקנה גוזל שאינו גמול להמשך האכלת, גם אם יגידו לך שזה "יעזור בתהליך החיברות עם הגוזל".

לפניך מספר אמירות שכדאי לשנן:
  • לא רצוי לנסות ללמוד את ה"תור הגמילה" ביום אחד ולא על התוכי שלך שהרי לא תצטרך לעשות זאת עוד פעמים רבות.
  • הטוב והבטוח ביותר הוא לקחת גוזל שניגמל בצורה נכונה באופן מוחלט ואוכל מזון מוצק ואינו דורש עוד לאכול דייסה.
    גוזל כזה יהיה רגוע ותמיד יהיה סקרן לגבי מזון חדש שיוגשו לו בכלוב.
  • גוזלים שלא נגמלים בצורה נכונה, מה שאני מכנה בשם "גמילה כפויה", עלולים לפתח בעיות רבות אצל המגדל שאינו מנוסה בגידול וגמילת גוזלים.
  • לא פעם, אנו מוצאים את עצמינו מול התמודדות קשה של המגדל החדש שמתלונן שהגוזל שלו "מפונק", מרעיב את עצמו ודורש לאכול רק דייסה ולמעשה, למגדל המתחיל, אין מושג מדוע הגוזל מסרב לאכול מזון מוצק, כל היום צורח, לא שקט ולא רגוע.
  • גמילה לפני גיל שלושה חודשים אפשרית, אבל לא רצויה, כל גוזל ניגמל בזמנו האישי ואסור לזרז אותו באכילת מזון מוצק.
    אין זמן מוגדר לגמילה. לפעמים, אפילו גוזלים אחים, נגמלים בזמנים שונים.
  • לא פעם קורה, שגוזלים שמוכנים, לתהליך גמילה נגמלים באופן עצמוני. בדרך כלל גוזל שמוכן להיגמל, יסרב לאכול את הדייסה שנגיש לו.
    אבל אם נגמל באופן כפוי, הוא עלול להאריך את תקופת הגמילה וימשיך לדרוש את הדייסה.
  • גוזל שמוכן לגמילה באופן עצמוני, מנסה לנשוך את המזרק תוך כדאי משחק, ואפילו לנהום עליו, אין לטעות בהתנהגות הזו, זה הזמן להציע לו גם מזון מוצק.
  • אם, גוזל שהגיע לבית חדש ומסרב לאכול מזון מוצק, "בוכה" וצורח, סימן שהוא לא ניגמל בדרך הטבעית כיאות, אלא בדרך של "גמילה כפויה", במצב זה רצוי לחזור צעד אחד לאחור ולהאכיל אותו בדייסה על מנת שלא לגרום לו להגיע לתת תזונה ואז לגמול אותו בדרך הנכונה.
  • אסור למוכר לצאת מנקודת הנחה שלקונה יש ניסיון בהאכלה ידנית או בגמילה של גוזל בדרך נכונה. התהליך שונה מפרט אחד - לאחר, כל גוזל בדרכו הוא, וגם משך זמן הגמילה שונה בהתאמה.
  • גם במקרים שהגוזל נגמל בגיל שלושה חודשים אצל מגדל פרטי או בחווה, רצוי מאוד להשאירו לפחות עוד שבועיים למעקב ולא למהר להוציא אותו אל סביבה חדשה.
  • במצב זה המגדל החדש עוקב אחרי הגוזל ורואה את השינויים באכילת המזון המוצק, ולא חוזר לאחור לפורמולת האכלה.
  • יש להקפיד שהמוכר הרגיל את התוכי למזונות מוצקים מכל המגוון (ולא רק לירקות וכופתיות).
    רק לאחר תקופה זו ניתן לקחת את הגוזל לביתו החדש והחמים של הלקוח, כאשר התוכי אוכל באופן סדיר לחלוטין ואין דרישה לדייסה.
  • גוזל גמול שנגיש לו מגוון מזונות מוצקים בכלוב ייגש לאכול בצורה נכונה ללא בעיות התנהגות וללא דרישות לפורמולת האכלת גוזלים.
    תהליך דומה, נעשה גם בטבע וברגע שהגוזל גמול הוא נחשב כבוגר לכל דבר ועניין והוא משיג את מזונו בכוחות עצמו.

RE: ארה סווארה - אהבת חיות - 01-06-2021

(01-06-2021, 11:34 AM)צבי דגן כתב: אל תקנה גוזל שאינו גמול להמשך האכלת, גם אם יגידו לך שזה "יעזור בתהליך החיברות עם הגוזל".
אני מסכים עם צבי לגבי המשפט הזה.
כנראה שאולי יקח לך טיפה יותר זמן לקשר ביניכם אבל שווה לקבל תוכי גמול לגמרי ושלא יהיו בעיות בגמילה (אלא אם אתה יודע לגמול בצורה טובה)

לא ייקח יותר זמן ליצור קשר בניכם.
גם אם יש לך ניסיון בגמילת גוזלים, עדיף שהמגדל, שמכיר את הגוזל שלו, יעשה זאת, שכן כל גוזל נגמל באופן שונה.
אפילו אחים מאותה תטולה עשויים להיגמל באופן שונה זה מזה.

לגבי יצירת הקשר מניסיוני אני יכול להגיד שלפעמים כן יכול לקחת טיפה יותר זמן כשאתה מקבל תוכי גמול.
לגבי הגמילה לוקח את דבריי חזרה ומסכים צבי, גמילה עדיפה שתהיה ע"י האדם שמאכיל מההתחלה כי הוא למד את אופי התוכי מהרגע שהתחיל להאכיל, והאדם שמקבל יקח לו זמן יקר עד שיבין את אופי התוכי.

[Image: DyfrKFx.gif]

RE: ארה סווארה - macaw_life - 01-06-2021

(01-06-2021, 12:47 PM)צבי דגן כתב: [Image: DyfrKFx.gif]

האמת שאני מתכנן לקנות אותו גם בשביל FREE FLIGHT ומומלץ להתחיל לאמן אותם בגיל 10 שבועות 
יש לי ניסיון גמילה עם ארה גאקו וכמה דררות שהיו לי בעבר
אני מניח שאסתדר  תודה על המענה!

לשם הסקרנות למה קבעת שתעופה חופשית צריך להתחיל מ10 שבועות?
למיטב ידיעתי (ואשמח שתתקן אותי אם אני טועה) זה קשור לעניין של אמון הדדי וזה משהו שכמובן צריך להתחיל כמה שיותר מוקדם, אבל קשור יותר לעבודה ההדדית.

RE: ארה סווארה - macaw_life - 01-06-2021

(01-06-2021, 01:56 PM)אהבת חיות כתב: לשם הסקרנות למה קבעת שתעופה חופשית צריך להתחיל מ10 שבועות?
למיטב ידיעתי (ואשמח שתתקן אותי אם אני טועה) זה קשור לעניין של אמון הדדי וזה משהו שכמובן צריך להתחיל כמה שיותר מוקדם, אבל קשור יותר לעבודה ההדדית.
לא אני קבעתי אלא
Chris biro
כדאי מאד לאמן את התוכי עוד לפני שהוא לומד לעוף ( להרגיל אותו לסביבה שבה הוא הולך לעוף . לבוא אליך בפקודה ( ברגל) וכו')
כמובן שגם עם תוכים בוגרים יותר זה אפשרי אך הוא טוען שלפי הניסיון שלו זה הגיל האידיאלי להתחיל בו במיוחד למתחילים (שזה יהיה להם כמה שיותר קל להגיע לרמה הזו עם הציפור)
כמו כן אני גם רוצה להרגיל לרתמה כמה שיותר מהר כך הוא יתרגל יותר בקלות ..