פורום תוכיפדיה
איך להכניס את כרכן התירס לתרדמת חורף - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: זוחלים בהנהלת בן קורן (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=47)
+---- אשכול: איך להכניס את כרכן התירס לתרדמת חורף (/showthread.php?tid=2300)איך להכניס את כרכן התירס לתרדמת חורף - מייקי אליאס - 01-03-2021

[Image: R9PFLZ4.jpg]
איך להכניס את כרכן התירס לתרדמת חורף /  מייקי אליאס
[Image: D0wSthb.jpg]
הקדמה
נחשים הם בעלי דם קר. כלומר, טמפרטורת גופם מושפעת מטמפרטורת הסביבה בה הם נמצאים.
טמפרטורה נמוכה מפחיתה את קצב חילוף החומרים בגופו של הנחש ובכך מגבילה את פעילותו ומפריעה לתהליך העיכול. לכן בטבע, כאשר החורף מגיע והטמפרטורות יורדות, כרכני התירס (כמו נחשים רבים אחרים) מתחילים לחפש מקום יבש בו יוכלו לעבור את תקופת החורף בתרדמה.

התועלת בתרדמת חורף
תרדמת החורף היא חלק ממחזוריות הרבייה של הנחש ונחוצה על מנת להכין אותו לשלב הבא במחזוריות – הזיווג. התרדמה תעזור לנחש להגיע בשיא הפוריות לעונת הזיווג.
אם הנחש מיועד לזיווג, מומלץ להכניסו לתרדמת חורף. אמנם תרדמת חורף אינה תנאי הכרחי לרביה מוצלחת, אך כאמור, היא מגבירה את פוריות הנחש ומשפרת את סיכוייו להעמיד צאצאים בריאים.
אצלי הייתה רבייה מוצלחת גם מבלי שהזכר והנקבה בילו את החורף בתרדמה. אין מניעה להכניס לתרדמת חורף, גם נחש שאינו מיועד לזיווג.
מעבר לכך, גם לנו כמגדלים לפעמים מגיע קצת חופש מהנחש.

תנאים מקדימים להכנסה לתרדמת חורף
יש לוודא שנחש שמיועד להיכנס לתרדמת חורף הינו במצב בריאותי תקין ובעל מסת גוף מספקת. נחשים רזים, חולים או פצועים עלולים שלא לשרוד את תרדמת החורף.
למרות שבטבע גם נחשים שבקעו בקיץ האחרון נכנסים לתרדמת חורף, בשבי עדיף למנוע זאת מהם ולנצל את תקופת החורף על מנת שיוסיפו מסת גוף ויתחזקו.

הכנת הנחש לתרדמת החורף
תחילה מומלץ לקבוע תאריך יעד לתחילת תרדמת החורף (מועד כלשהו בין סוף נובמבר לסוף דצמבר).
כחודשיים לפני תאריך היעד, יש להתחיל בהאכלה אינטנסיבית של הנחש, על מנת שיצבור מסה ויעלה במשקל.
האכלה אינטנסיבית משמעותה ארוחה כל 5 ימים.
כשבועיים-שלושה לפני תאריך היעד, יש להפסיק את ההאכלות לחלוטין ולאפשר לנחש לעכל את המזון ולהתנקות מכל שאריות המזון שבגופו. חשוב לציין ששאריות מזון שנשארות בגופו של הנחש לאחר תחילת התרדמה, לא יתעכלו ויירקבו. זהו מתכון לבעיות, כך שאם יש ספק, עדיף לדחות את תאריך היעד בשבוע.
יומיים לפני תאריך היעד, בלילה, יש להפסיק את החימום לחלוטין.
בתאריך היעד, מומלץ להעביר את הנחש לכלוב פלסטיק שבו יבלה את תרדמת החורף. בכלוב יש לספק מסתור וכלי מים שהנחש לא יוכל להפוך.

טמפרטורות מומלצות במהלך תרדמת החורף
הטמפרטורות האופטימליות לתרדמת חורף הן בטווח של 7c - 18c מעלות צלזיוס. בטווח טמפרטורות אלה הנחש כמעט ולא מאבד מסה במהלך התרדמה. אפשר שיהיו מעת לעת קפיצות טמפרטורה, (שיחרגו מהטווח הנ"ל ובלבד שלא יתמשכו מעבר ליום-יומיים ברצף) כל עוד הטמפרטורה נשארת בטווח של 3c -25c מעלות.
החורף בארצנו מספק מעט מאד ימים שבהם הטמפרטורה נמצאת בטווח המומלץ. הדבר נכון בעיקר אם נמצאים באזור שפלת החוף. על כן, האפשרות הטובה ביותר להגיע לטווח הטמפרטורות האופטימלי בבית היא באמצעות מזגן. כמובן שהדבר בעייתי, אלא אם כן מדובר בחדר שבו לא גרים אנשים.
אם אין אפשרות לספק חדר ממוזג, כדאי למצוא את המקום הכי קריר בבית ולמקם שם את הכלוב עם הנחש. מקום קריר בבית יכול להיות מרתף, בוידעם, עליית גג, מחסן או מרפסת שלא מגיעה אליה שמש ישירה.
לא כל כך משנה אם ממקמים את הנחש במקום חשוך או במקום שאליו חודר אור יום. אני מעדיף מקום חשוך שמדמה את המסתור החשוך שהיה מוצא הנחש בטבע.

משך תרדמת החורף
משך התרדמה המקובל הוא 60-90 יום. אני ממליץ על 75 יום כאשר נשמרות הטמפרטורות האופטימליות.
במידה ולא מתאפשר לספק את הטמפרטורות המומלצות, אפשר להכניס לתרדמת חורף, אך רצוי לקצר את משך התרדמה, מאחר ובטמפרטורות גבוהות מ- 18 מעלות, הנחש מאבד ממסת גופו.
אם מסיבה כלשהי, לא מתאפשר להכניס את הנחש לתרדמת חורף ארוכה, גם תרדמה מקוצרת של חודש יכולה להועיל בכך שהיא מאותתת לנחש שכעת חורף ועוד מעט יגיע האביב ואיתו עונת הרבייה.

פעולות נדרשות במהלך תקופת התרדמת
במהלך תרדמת החורף הנחש אינו ישן במובן שאנו מכירים, אלא פשוט קצב חילוף החומרים בגופו כמעט ונעצר, כך שהנחש כמעט ולא מאבד משקל.
רצוי שלא להפריע לנחש במהלך התרדמה, עם זאת, אחת לשבוע מומלץ לבצע את הפעולות הבאות:
  • לוודא שהטמפרטורה נמצאת בטווח המתאים.
  • להחליף את המים למים טריים.
  • לוודא שהנחש לא שפך את המים. אם שפך, יש ליבש ולבדוק שאין שלפוחיות כתוצאה מהחשיפה לרטיבות.
  • לוודא שאין נמלים או טפילים על הנחש או סביבתו. 
סיום תרדמת החורף
לאחר סיום תרדמת החורף, יש להחזיר את הנחש לטרריום שלו. כעבור יום, אפשר להתחיל לחמם את הטרריום.
כעבור יומיים נוספים בהם הטרריום מחומם, אפשר להציע לנחש ארוחה ראשונה. למרות שלנחש שסיים תרדמת חורף יש תיאבון גדול, מומלץ להגיש לו עכבר קטן מהרגיל, על מנת שלא להכביד על מערכת העיכול לאחר הפסקה כה ארוכה. הארוחה הבאה כבר יכולה להיות בגודל הרגיל.
במידה והנחש איבד ממשקלו במהלך תרדמת החורף או שמדובר בזכר שמיועד לזיווג, מומלץ להתחיל בהאכלה אינטנסיבית של ארוחה כל 5-6 ימים.
נקבה שמיועדת לרבייה זקוקה ליותר קלוריות וסידן על מנת לייצר ביצים, לכן מומלץ להתחיל בהאכלה אינטנסיבית של ארוחה כל 3-4 ימים.
[Image: ozQKurG.gif]

קרדיט: סנייקס