פורום תוכיפדיה
קניית תוכי - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: קניית תוכי (/showthread.php?tid=2293)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54

RE: קניית תוכי - amsh - 01-03-2021

אסור לרכב על חיה בשבת שמא יתלוש ענף. אבל חיות אחרות זה בגלל שאין מה לעשות איתם. ובגלל שהיום יש מה לעשות איתם אני חושב שמותר.

RE: קניית תוכי - SHILO - 01-03-2021

בדקתי את זה ונראה לי
שזה בכל זאת מותר לגעת. אני מצטט ותגידו לי מה הבנתם:
הדעת נוטה לומר שאין דין מוקצה בחיות מחמד המיועדות לכך, ואף על פי כן יש מי שאסר את הדבר מדין שימוש בבע"ח. אך גם לדעתו יש להסתפק אם הגזירה שלא להשתמש בבעלי חיים חלה גם על בעל חיים שאין אפשרות לרכב עליו, וכמו כן ישנו ספק נוסף אם שעשוע שגם האדם ובעל החיים נהנים ממנו הוא בכלל האיסור. ולכן מי שרוצה להקל בדבר יש לו על מה שיסמוך.
אז אם אתם רוצים להקל ולגעת בתוכי אז זה די בסדר

RE: קניית תוכי - מוריה1609 - 01-03-2021

תודה.

איפה מצאת את זה הידברות? איזה רב זה?

אל תסמכו על מה שציטטתי עכשיו, כי זה רק לפי חלק מהפוסקים. לפי השולחן ערוך אז אסור אבל רבי משה פיינשטין שפוסק שמותר ועוד רבנים:האם אפשר להתיר ללטף חתול בית בשבת ?האם פסק זה נראה מוסכם ? (כי זה נוגע למעשה)טלטול חיות מחמד ובעלי חייםכל דבר שאין בו שימוש בשבת, הרי הוא 'מוקצה' ואסור לטלטל אותו בשבת. בכלל זה גם בעלי חיים נחשבים 'מוקצה' ואסור לטלטל אותם בשבת. ובמקרה שצריך לקחתם ממקומם כדי למנוע מהם צער, התירו חכמים לאחוז בהם ולגוררם, אבל לא להרימם (שו"ע או"ח שח, לט-מ).
לכאורה כך הדין גם לגבי חיות מחמד, כחתולים וכלבים, שאסור לטלטלם, ורק כדי למנוע מהם צער, מותר לדוחפם או לגוררם, אבל לא להרימם (וכ"כ ילקוט יוסף ח"ב עמ' שפג, ארח"ש יט, קכד).
אולם יותר נראה, שדין מוקצה קיים לגבי בעלי חיים שאין רגילים לשחק עמם, אבל חיות מחמד שבעליהם רגילים להרימם ולהשתעשע בהם בכל השבוע – אינם מוקצה, ומותר לבעליהם לנגוע בהם ולהרימם.
וכן כלבי נחייה, אינם מוקצה בשבת. וכן פסק הרב פיינשטיין (אג"מ או"ח ח"ה כב, כא) והרב אויערבאך (שלחן שלמה שח, עד). ואף שיש מחמירים, כיוון שדין מוקצה הוא מדברי חכמים, הלכה כדעת המקילים
צד שאסור
 מה הדין בחיית מחמד שגודלה לשם כך חיה בבית. מה הדין בשבת? האם מותר ללטף אותה? האם מותר לילדים ללטף אותה? האם מותר להגביה אותה אם צריך [חיה קטנה]?
על תשובתכם המהירה אודה
תשובה:שלום רב,אסור ללטף חיית מחמד בשבת, ובודאי שלא להרים. בעלי חיים הם מוקצה בשבת.מקורות:ראה שו"ע סי' שח סעי' לט. ועיין עוד בשו"ת אגרות משה חלק ח' או"ת סי' כב אות כא.עכשיו אני מצטט מקרה בול כמו שלנו:שאלה
בס"ד שלום הרב, אנו מגדלים בבית תוכי "האכלת יד". האם מותר בשבת: 1. לפתוח את הכלוב שלו כך שיוכל לצאת? 2. לאחר פתיחת הכלוב האם יהיה מותר להחזירו לשם ולסגור לו את הכלוב? 3. לגעת בו? 4. האם יש להיזהר שאופן האחיזה בו לא יהיה כזה שמונע ממנו לעוף (לדוגמא להניח יד על הכנפיים שלו) כדי שזה לא יהיה מלאכת "צד"? תודה רבה!
תשובה
שלום וברכה נקדים באופן כללי בדיני בעלי חיים בשבת: דין טלטול מוקצה: בעלי חיים הם מוקצה, לכן אין לגעת בהם בשבת. אמנם היו שרצו להקל(האגר"מ והשולחן שלמה שח' עד') רק בבעלי חיים שרגילים לטלטלם בימי חול, שהם אינם מוקצה ומותרים בטלטול. אך רוב הפוסקים סוברים להחמיר בזה.(עיין ילקוט יוסף ח"ב שפג'). לגבי דין צידה בשבת: הצידה האסורה בשבת מהתורה היא במינים שרגילים לצוד על מנת להשתמש בהם, כגון לאכול את בשרם או להנות מיופים כגון תוכים. אבל הצד מיני בעלי חיים שאין רגילים לצוד הרי האיסור רק מדרבנן. בעלי חיים מבויתים שאין בורחים מבעליהם וממילא הם ברשותו של האדם אין עליהם איסור צידה, על כן ליטול אותם ביד זהו איסור מוקצה, אבל בשעת צורך יהיה מותר למשוך אותם בצורה שאינו מרים אותם. לשאלתך: מותר לפתוח את הכלוב על מנת שהתוכי יוכל לצאת והסיבה שהתורה אסרה צידה ולא שחרור (מ"ב שטז' סוף סעיף כה'). אבל להחזיר את התוכי לכלוב יהיה אסור משום צידה, אך אם יש טעם או סיבה כגון שחושש שהם יגנבו או יגרמו נזק בבית- אם הם תוכים שבטבעם לחזור לכלוב שבאו ממנו יש מקום להקל (שש"כ כז' לט'). אין לגעת בו משום מוקצה. בברכה רבה הרב אוריאל מועטי

מה שהבנתי זה שהרב אויערבך והרב משה פינשטיין זצ"ל יותר הקילו בעניין, אבל כל שאר הפוסקים אוסרים.
אז אם בכל זאת אתם נוגעים בו והכל, אז יש לכם על מי לסמוך

(01-03-2021, 04:22 PM)amsh כתב: איפה מצאת את זה הידברות? איזה רב זה?
כל מיני רבנים

אולי. בכל אופן אני חושב שהבעיה היחידה שלי היא הזמן שיש לי.

בינתיים נראה שארד מזה עָצוּב

בינתיים אחליף את התוכון.
זה יהיה בסדר אם אשים אותו בכלוב הזה עם גג פתוח כל הזמן (לא בלילה)?
אם אראה שאחים שלי משתפים פעולה אקנה תוכי נוסף.

RE: קניית תוכי - מוריה1609 - 01-03-2021

כן זה בסדר גג פתוח.

כשאתה שם תצלם לנו את התוכון שאתה מחליף אליו ושלא יהיה גזור כנפיים !
תבדוק שעולה לך על האצבע ונותן לך ללטף אותו, וגם שאתה יכול להחזיק כאותו הפוך , כלומר שהוא בתוך כף ידך שוכב על הבטן.

מאיפה קנית?

איזה אחד בשכונה שלי.
קשה לי להאמין שהוא נותן להחזיק הפוך. והוא גוזר כנפיים לכולם נראה לי.
הוא נותן לי גוזלים בני 5 שבועות בערך שהרגע נגמלו, כך שאני לא יודע אם הם יכולים בכלל לעוף.