פורום תוכיפדיה
הנחש ברח - מה עושים? - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: זוחלים בהנהלת בן קורן (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=47)
+---- אשכול: הנחש ברח - מה עושים? (/showthread.php?tid=2292)הנחש ברח - מה עושים? - מייקי אליאס - 01-02-2021

[Image: AQgvopw.jpg]
הנחש ברח - מה עושים? - מייקי אליאס
[Image: bzYvFzb.jpg]
אלופי הבריחות
כרכני תירס נחשבים לאלופי הבריחות. אם רק תתנו להם את ההזדמנות, תהיו בטוחים שהם ינצלו אותה ויצאו לטיול ברחבי הבית ואף מחוצה לו. תהיו בטוחים שהכרכן שלכם יבדוק כל פינה בכלוב ויגיע גם למקומות שלא חשבתם שהוא מסוגל להגיע. כרכן התירס יודע לטפס ולהיאחז בזיזים הכי קטנים בכלוב וכך הוא יכול להגיע גם לתקרה של כלוב גבוה. כרכן התירס גם לומד מהצלחות - אם הוא מצא דרך לצאת והחזרתם אותו לכלוב, הוא ימשיך לנסות ולצאת באותה דרך.
לכן, חשוב לוודא שאתם לא משאירים לנחש שום אפשרות לצאת מהכלוב בעצמו. יש לבדוק שחריצי האוורור בכלוב אינם גדולים מידי. לוודא שאין לנחש אפשרות להרים את מכסה הכלוב (לא לזלזל בכוחו) או להזיז את דלת הכלוב. חשוב שלא לשכוח לסגור היטב את הכלוב לאחר שסיימתם ענייניכם. מומלץ להשתמש בבריח כלשהו שימנע פתיחה לא רצויה של הכלוב.
הנחש מחפש אפשרות לצאת מהכלוב שלו, ללא קשר לתנאים שאתם מספקים לו. כלומר, גם אם תספקו לו את התנאים האופטימליים עבורו, הוא עדיין ינסה למצוא את דרכו מחוץ לכלוב, פשוט כי זה טבעו - לחקור את סביבתו.
יחד עם זאת, כרכני תירס הם טריטוריאליים וזה אומר שגם אם הנחש ברח, הוא עדיין רואה בכלוב שלו בית חם ובטוח ולא יתרחק ממנו יותר מידי ביום-יומיים הראשונים. נחש שברח ימצא לו מקום מסתור בקרבת הכלוב בשלב הראשון ויישאר שם עד הלילה לפחות. מאחר שמדובר בחיה פעילת לילה, הוא ינצל את שעות החושך על מנת לחקור את סביבתו ולחפש מקום טוב יותר להסתתר בו. סביר להניח שעם עלות השחר הוא אפילו יחפש את דרכו חזרה לכלוב, לכן מומלץ להשאיר את הכלוב פתוח - כל זאת, עד שימצא לעצמו מקום אטרקטיבי יותר.
במידה והנחש לא ימצא את דרכו חזרה לכלוב, הוא לא יהסס להרחיב את טיוליו אל מחוץ לחדר בו נמצא הכלוב, בחלוף יומיים-שלושה כבר יהיה קשה יותר למצוא אותו.
ככל שהנחש גדול יותר, גדלים גם הסיכויים למצוא אותו, משום שיש פחות מקומות בהם יוכל להסתתר. כמו כן, נחש גדול יוכל להחזיק מעמד ללא מזון למשך פרק זמן ארוך יותר מאשר נחש קטן ואף יוכל לשרוד תרדמת חורף (בעונה).
אחרי שנכנסנו קצת לראש של הנחש, הגיע זמן לפעול.
אם הנחש ברח בתקופת החורף והבית אינו מחומם, סביר להניח שהוא יחפש לו פינה חשוכה ויכנס לתרדמת חורף (זה מה שעושים כרכני תירס בטבע בתקופת החורף). בזמן תרדמת החורף הוא לא יתעניין באוכל ואם הוא בריא, הוא יוכל להחזיק מעמד עד סוף החורף. כשמזג האוויר יתחמם הוא יצא ממחבואו ויתחיל לחפש אוכל. לכן הייתי ממליץ לנסות ולחפש אותו במקומות מסתור פוטנציאלים כגון: ארונות (בין הבגדים), מגירות, נעליים, ספריות (מאחורי ספרים), עציצים, מתחת למיטה וכל מקום מסתור שעולה על דעתכם.
 אם מדובר בתקופת הקיץ או שהכלוב נמצא בחדר מחומם, ישנה סבירות גבוהה שהוא יצא בלילה לשוטט כשהוא ירגיש מספיק בטוח. גם הרעב יתחיל להציק לו באיזשהו שלב ויעודד אותו לשוטט ולחפש מזון. זה יכול לקחת כמה ימים וכשזה יקרה, זה יהיה בלילה וכדאי להתכונן לכך ולהכין מלכודת.
הנה כמה רעיונות למלכודות:
  1. לקחת נייר דבק עם דבק חלש יחסית (למשל מסקינטייפ) ולפרוש אותו על הרצפה כשהדבק כלפי מעלה לאורך הקירות ובאזור הדלת.
    הנחש מעדיף לזחול בסמיכות לקירות והכוונה שהנייר ידבק אליו ויפריע לו לברוח. אם הנחש נלכד בנייר הדבק, חשוב להסיר את הנייר בעדינות מרבית ועם כיוון הקשקשים. אם הדבק חזק מידי, עלול להיגרם נזק לנחש וצריך לקחת זאת בחשבון. שימוש בשמן יכול להקל על הסרת נייר הדבק.

  2. לקחת פחיות ריקות של משקאות ולהניח אותם בצמוד לקירות החדר, תוך השארת מרווח מהקיר בגודל חצי מעובי גופו של הנחש.
    הכוונה היא שכשהנחש יטייל לו בלילה לאורך הקיר, הוא יאלץ להידחק בין הקיר לפחית ויזיז אותה ואולי מישהו מבני הבית ישמע ויקום לאסוף את הנחש.

  3. לקחת בקבוק פלסטיק (רצוי בנפח 2 ליטר), לחתוך את ראש הבקבוק במקום שבו הוא מפסיק להתרחב, להפוך את החלק החתוך כך שהפיה תפנה לפנים הבקבוק ולהדביק את שני החלקים. לתוך הבקבוק להכניס ולד בשעות הערב/לילה ולמקם את הבקבוק בצמוד לקיר. המטרה היא כמובן למשוך את הנחש אל תוך הבקבוק ואם הוא יעבור בסביבה הוא אכן יעשה זאת. כדאי לשים בבקבוק מצע של שבבי עץ על מנת שהנחש ירגיש נוח להישאר בבקבוק ולעכל את ארוחתו. גם אם ירצה לצאת, הוא יתקשה מאד למצוא את דרכו החוצה בגלל מיקומו של הפתח.
גם כשהניסיונות לא נושאים פרי, אין צורך להתייאש. במרבית המקרים, הנחש פתאום צץ באיזה מקום לא צפוי בבית (מאחורי איזה ספר בספריה, בסל הכביסה בדיוק כשאמא באה להכניס למכונה וכו').
אני ממליץ לשתף את בני הבית ולא להסתיר מהם את דבר בריחתו של הנחש, על אף ההשלכות הכרוכות בכך. יכול להיות שיכעסו עליכם, אבל זה כלום לעומת הכעס שיופנה אליכם, אם לא תספרו ומישהו אחר ימצא את הנחש. חוץ מזה, עוד כמה זוגות עיניים בולשות, בהחלט יכולים לעזור.
שימו לב לעקבות צואה או נשל. אמנם לא תמצאו את הנחש לידם, אך זו יכולה להיות אינדיקציה לאזור בבית שבו הוא עשוי להימצא.
אם יש לכם כלב בבית, תהיו קשובים יותר לנביחותיו. סביר להניח שאם ימצא את הנחש הוא לא יפסיק לנבוח. לעומת זאת, אם יש לכם חתול בבית והוא יהיה זה שימצא את הנחש, סביר להניח שתמצאו גוויית נחש שעבר התעללות.

קרדיט: סנייקס