פורום תוכיפדיה
גידול פינקים - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: ציפורי שיר (קנרים / כנרים, פינקים וכדומה) (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=39)
+---- אשכול: גידול פינקים (/showthread.php?tid=2251)גידול פינקים - צבי דגן - 12-26-2020

[Image: r2Kt14p.jpg]
גידול ורביית הפינקים
כל הציפורים מגיעות מתוכנתות מראש לרבייה ולהזדווגות. כל שעליך לעשות הוא לספק סביבה מתאימה (או להפך, להימנע ממתן גירוי אם אינך רוצה להרבות את הציפורים). 
הכלל המרכזי הוא לוודא שהציפורים המזדווגות יהיו בכושר ובבריאות ככל האפשר. הם צריכים להיות בני חצי שנה לפחות, ולא מעל גיל שבע שנים. 
הם גם צריכים לקבל את תפריט המזון הטוב ביותר האפשרי, כולל תוספי חלבון כגון ביצים שלוקות או מזון ביצים.
[Image: HusKaU4.jpg][Image: mposs6g.jpg]
אחרי חצי שנה הפינקים מוכנים להתרבות
חיזור פינקים
למינים שונים של פינקים יש התנהגויות חיזור שונות, אבל היסודות זהים בכולם. 
הזכר הוא שעושה את כל המהומה, מחזר ומציג ו/או שר לבת זוגתו הפוטנציאלית (גם אם היא בת הזוג היחידה שיש). 
אחד החריגים היחידים לשלטון של הזכרים נמצא אצל סטאר פינק. כאן, הנקבה מתחילה את תהליך החיזור על ידי הנפת מקל או גבעול דשא לעבר הזכר שבחרה. 
זה מניע את הזכר לבצע את מהלכי החיזור שלו.
[Image: GQKyvfm.jpg][Image: 5vobXQC.jpg]
נקבת הסטאר פינק לוקחות את ההובלה בכל הנוגע ליוזמת החיזור
אם אתה מגדל יותר מזוג אחד מכל מין כלשהו, ייתכן שתבחין בשונות בשירים ובציוצים המשמשים את הזכר כדי להרשים את הנקבה. זה במיוחד המקרה עם הזברה פינק, אצלו יכולה להיות שונות משמעותית באופן בו הוא מתבטא.
תלוי בסוג הפינק שיש לך, ריקוד חיזור יהיה שילוב של קפיצה, רפרוף, סטרטינג (פתיחת הריקוד), נפיחות בחזה, עמידה על קצות האצבעות, סיבוב ראש, צניחת כנפיים, כיוון זנב, קידה, מגע פיזי או הצעה של מתנות כגון אוכל או גבעולי דשא.
רביית הפינקים
החיזור מסתיים בדרך כלל בזיווג זוגי והתאמה - אך לא תמיד! 
גרסת האהבה של הציפורים היא די הפכפכה באותה מידה כמו הצורה האנושית, ויש נקבות, גם אם הן מוכנות לרבייה, אינן נופלות בקסמיו של הזכר. 
נקבה שמתחמקת בהתמדה מהזכר או משמיעה עליו קולות של "לא מעוניינת", לפעמים זה נובע מציפורים אחרות - גם אם הן בכלובים שונים - שמסיחות את דעתה בשירים וריקודים אלטרנטיביים.
ברגע שזכר ונקבה מחזרים בשקט ביחד או ישנים כשהם מכופפים, סימן שהם נקשרו בהצלחה. שוב, אופי הקשר הזה יהיה תלוי במין. הזברה פינקים אוהבות לקנן קרוב זו לזו, ואילו הגולדיאן פינק, למשל, שומרים על יותר מרחק, גם כאשר קיבלו זה את זו כבני זוג.
מרבית המינים עוסקים בחיזורים הדדיים גם לאחר הקשר הראשוני והשירה ההדדית.
תצוגות החיזור והשירים הבסיסיים יחזרו על עצמם כדי לאשר ולחזק את הקשר, והנקבה תעתיק לעיתים את דפוסי התצוגה של בן זוגה, מכשכשת בראשה ומכוונת את זנבה. שני הזוויגים יתחילו לגלות עניין בחומר קינון, ויתחילו להזדווג.
הזדווגות פינקים
זה מה שכל החיזור והשירה הזכרית עוסקים בו, אך עדיין יש רשמיות. הציפור הזכר ממתין כעת לשפת גופה של הנקבה שתזמין אותו להזדווג. בזברה פינק (ובמינים רבים אחרים) הנקבה מתכווצת ב"מצב ההזדווגות", מרימה ומרטיטה את זנבה. הזכר רוכן מעליה, ומספק לה "נשיקות" מובהקת, ובה בעת מצמיד ות פתחי המין של שתי הציפורים ויוצרים קשר קצר. 
כנפיו יתנפנפו כשהוא דוחף אליה את איבר מינו (שהיה מוסתר בגוף), וההליך מסתיים תוך מספר שניות.
הזברה פינקיות, הפינקיות הבנגליות, הכנריות ורבים אחרים פשוט מזדווגים על מוט העמידה או על הארץ, אך מעטות - כמו הגולדיאן פינק, זנב יהלום, גרון שחוט ופינק תות - מחפשות את הפרטיות של תיבת הקינון לצורך הזדווגות. בדרך כלל הם יזדווגו מספר פעמים בזמן שהם ממשיכים לבנות את הקן.
[Image: PaDKJTb.jpg]
לציפורים יש עין חדה לשפת גוף אצל בני הזוג הפוטנציאליים שלהם
בעיות זיווג עם פינקים
זה נדיר מאוד שחוחית בריאה ולא היברידית תהיה עקרה, וזוג פינקים מזוויגים שונים, כמעט תמיד ייצרו זוג לכל דבר ויביאו לעולם בין שתיים לשמונה ביצים.
עם זאת, בעיות יכולות להתרחש בציפורים מוכלאות. שוב, זה נדיר, אבל לפעמים ציפור ממין נקבה תשתלב עם זכר אחר, או תחזר אחר נקבה ממין אחר. אף תרחיש לא יסתיים בשמחה עבור מגדל הציפורים הנלהב.
כלובי רבייה
עם כלוב רבייה מתאים, יהיה לך הסיכוי הטוב ביותר לגידול גוזלים מוצלחים וכדאי לספק להם כלובי רבייה בהתאמה אישית, עם תיבת קינון מותקנת ומקורית. אלה זמינים באמצעות ספקי חיות מחמד. בבית ציפורים או בכלוב תזדקק לאזור קינון סגור כחלק מההתקנה.
כלוב רבייה צריך להיות לפחות בגודל 60x30x30 ס"מ. יהיה עליו להצטייד באביזרי פינקים סטנדרטיים - לפחות שני כלי אוכל, אבן מינרלים, שלד של דיונון (סבידה) והרבה אוכל ומים. 
הכלוב יזדקק גם לשתי דלתות - האחת לגישה (לידכם) והשנייה לאפשר מעבר ציפורים לתיבת הקינון וממנה.
לאחר שהגוזלים נגמלו (בערך בגיל שישה שבועות) תצטרך להעביר אותם לכלוב גדול, או לחלק נפרד מהציפור. גם זה צריך להיות מסופק עם הרבה אוכל, מים ושטח מחייה.
[Image: V1H2q2U.jpg]
קרדיט: Omlet
קרדיט: Omlet